ما قصد داریم اخذ اقامت نروژ از طریق ازدواج را به طور جامع برای شما شرح دهیم.

یکی از راه های مهاجرت و اقامت به کشور های خارجی از طریق ازدواج با فردی است که تبعه ی آن کشور باشد. البته قوانین آن در کشور های مختلف˓ تفاوت دارد. می توان گفت تقریبا ازدواج از سایر روش ها آسان تر است اما شرایط و قوانینی دارد که شما ملزم به اجرای آن ها هستید. چه شرایطی؟ شما مقاله اخذ اقامت و تابعیت نروژ از  طریق ازدواج را مطالعه می کنید. با ما همراه باشید!

NorwayMaineweddingofficiant AnneSkidmorePhotography - اخذ اقامت نروژ از طریق ازدواج

شرایط اخذ اقامت و تابعیت نروژ از طریق ازدواج:

ازدواج در این کشور به دو صورت انجام می گیرد˓ ازدواج مدنی و ازدواج در کلیسا.

اولین شرطی که برای اخذ اقامت و تابعیت نروژ از طریق ازدواج وجود دارد این است که شما به صورت کاملا قانونی وارد نروژ شده باشید و این موضوع کاملا برای دولت واضح باشد. ارائه ی پاسپورت معتبر نیز برای اثبات هویت شما الزامیست. سپس شما باید مدارکی را ارائه کنید که اثبات می کند برای ازدواج شما در نروژ هیچ گونه مانعی وجود ندارد و البته باید توجه داشته باشید که مدت اعتبار این گواهی چهار ماه است. شرط دیگر این است که افراد باید به مدت دو سال پیش از ثبت ازدواج با یکدیگر معاشرت کرده و رابطه داشته باشند. این موضوع برای اطمینان حاصل کردن از این است که فرد خارجی به طور کامل با قوانین و آداب و رسوم و مشکلات اجتماعی موجود در این کشور و از همه مهم تر تفاوت های فردی(به دلیل تفاوت فرهنگ) آشنا شده باشد.

طرفین باید به دولت ثابت کنند که چنین مرحله ای را پشت سر گذاشته اند. یکی دیگر از شرایط ازدواج در این کشور این است که به دولت ثابت کنید ازدواج شما یک معامله و یا قرارداد سوری نیست. در غیر این صورت ازدواج شما باطل است. شما به عنوان فرد متقاضی باید تمام مدارک و گواهی لازم در جهت اثبات عدم وجود مشکلات ازدواج را ارائه کنید. از جمله این که هیچ کدام از دو طرف نباید در زمان ازدواج˓ متاهل باشند. در صورت تاهل باید تمام مراحل قانونی و تقسیم اموال انجام شده باشد. این ازدواج باید کاملا مورد قبول دو طرف بوده و هیچ گونه اجباری در میان نباشد.

فرد متقاضی باید اطمینان حاصل کند که مانعی برای ورودش به نروژ و منطقه ی شنگن وجود ندارد. اگر شخص متقاضی در نروژ سکونت نداشته باشد باید در صورت ازدواج˓ به همراه همسر خود به نروژ مهاجرت کند. شخص باید ثابت کند که برای پرداخت هزینه های خود و همسرش تمکن مالی لازم را دارد. اگر افراد متقاضی پیوند خویشاوندی با یکدیگر داشته باشند به خاطر وجود مشکلات احتمالی آینده برای فرزندانشان˓ خطرات این ریسک به آن ها گوشزد می شود. سن نیز یکی از شروط اصلی ازدواج در نروژ است. شما باید حداقل 18 سال سن را داشته باشید

ویزای اخذ اقامت و تابعیت نروژ از طریق ازدواج:

اگر هدف از سفر شما به نروژ ازدواج با فردی از تبعه ی این کشور است باید درخواست ویزای ازدواج بدهید که این ویزا برای 6 ماه اعتبار دلرد و شما در این شش ماه فرصت دارید که اقدامات لازم را انجام دهید. در ادامه به طور کامل برای شما توضیح خواهم داد.

ابتدا باید از اداره ی دارایی گواهی احراز اطلاعاتتان برای ازدواج را دریافت کنید و سپس این مدارک و گواهی را به اداره ی امور ازدواج در نروژ ارسال کنید. پس از ازدواج با فرد مورد نظر باید گواهی رسمی ازدواج را از اداره ی دارایی و مالیات دریافت کنید. سپس باید به مدت 30 روز پیش از اتمام اعتبار ویزای خود اقدامات لازم را انجام دهید تا اجازه ی اقامت همراه با همسر را دریافت کنید. لازم است به این نکته نیز توجه داشته باشید که در مدت اقامت با ویزای ازدواج حق تحصیل در این کشور را ندارید.

توجه داشته باشید که تنها با اخذ اقامت و تابعیت نروژ از طریق ازدواج شما نمی توانید اقامت دائم در این کشور را داشته باشید ولی از مزایای آن می توان به این مورد اشاره کرد که در مدت این شش ماه شما می توانید در نروژ کار کنید و در صورت تمایل به داخل و خارج از کشور سفر کنید اما خانواده و فرزندان نمی توانند در این مدت به کشور نروژ سفر کنند و فرد نیز اجازه ندارد ویزای خود را به تعویق بیاندازد.

در چه شرایطی ویزای فرد باطل می شود؟

اگر در مدت دو سال آشنایی پیش از ازدواج یکی از طرفین از ازدواج منصرف شوند این ازدواج باطل می شود. اگر برای دولت ثابت شود که ازدواج واقعی نبوده و افراد دلیل قانع کننده ای ارائه ندهند نیز چنین ازدواجی باطل خواهد شد. توجه داشته باشید که در نروژ ازدواج تلفنی و یا وکالتی نیز منسوخ است و چنین ازدواجی در هیچ صورت قانونی نمی باشد.

Immigration through marriage in Norway 1 - اخذ اقامت نروژ از طریق ازدواج

اگر قصد ازدواج و اخذ تابعیت در این کشور را دارید حتما به موارد زیر توجه کنید:

فرد متقاضی ازدواج باید به مدت چهار سال پیش از اقدام برای ازدواج در نروژ به تحصیل یا کار مشغول بوده باشد. پس از گذشت مدت سه سال و ثابت کردن رسمیت ازدواج˓ شخص می تواند درخواست اخذ تابعیت این کشور را انجام دهد. پس به طور کلی برای دریافت تابعیت نروژ از طریق ازدواج باید به مدت هفت سال ساکن نروژ باشید.

اگر فرزندان شخص متقاضی کمتر از 18 سال سن داشته باشند و اقامت آن ها در این کشور به مدت دو سال به طول بیانجامد می توان گفت که تابعیت کشور نروژ را دریافت می کنند.

همان طور که در این مقاله برای شما شرح دادیم˓ دریافت ویزا و تابعیت نروژ از طریق ازدواج تحت شرایط خاصی امکان پذیر است. با تیم ما تماس بگیرید. با هر شرایطی که داشته باشید ما بهترین ها را به شما پیشنهاد می دهیم

منبع:

https://www.innovasjonnorge.no/en/start-page/invest-in-norway/why-norway1/

مترجم: جواد محمدی