اخذ اقامت کشور سوئیس

اخذ اقامت کشور سوئیس، دریافت پاسپورت سوئیسی یا شهروندی سوئیس

افراد خارجی می توانند شهروندی کشور سوئیس را بعد از دوازده سال اقامت در این کشور اخذ کنند و یا همچنین ممکن است بر اساس یک سری شرایط خاص بتوانند اقامت دایمی کشور سوییس را به دست آورند.

بسیاری از افراد خارجی مزیت های بسیار زیادی در اخذ حق شهروندی کشور سوییس و یا اقامت دایمی این کشور می بینند پس به سراغ این کشور زیبای اروپایی می آیند. با این وجود این افراد خارجی با گذراندن مدت زمان طولانی(اقامت بلند مدت) می توانند در این کشور زندگی کنند. پاسپورت کشور سوئیس یکی از سخت ترین پاسپورت های اروپایی است که به  راحتی نمی توان آن را به دست آورد. اما پاسپورت سوییسی اصولا مزیت های مسافرتی بسیار زیادی دارد. این پاسپورت در بین پاسپورت ها رتبه ی چهارم را به خود اختصاص داده است و به وسیله ی این پاسپورت می توان به 155 کشور بدون نیاز به گذرنامه سفر کرد.

برای دریافت پاسپورت و اقامت کشور سوئیس ملزومات بسیار زیادی نیاز است که این فرایند ها برای افراد اروپایی بسیار آسان تر است. در حالی که افراد تبعه ای که قصد دریافت اقامت در این کشور اروپایی را دارند باید طبق شرایط و ضوابط کشور مقصد مدت زمان مستمری را در این کشور زندگی کنند. معمولا افراد تبعه برای دریافت اقامت کشور سوییس بعد از دوازده سال اقامت در کشور سوییس و یا ده سال اقامت تحت اقامت دائمی این کشور را باید بگذرانند. با این وجود شرایط و راه های سریع تری برای به دست آوردن اقامت کشور سوییس وجود دارد. از این راه ها می توان به ازدواج با یک شهروند سوئیسی، به دنیا آوردن فرزند( نسل دوم) و دریافت اقامت از این راه، یکی از راه های سریع تر دریافت اقامت کشور سوئیس است.

switzerland facts 5 300x129 - اخذ اقامت کشور سوئیس

اخذ اقامت کشور سوئیس

برای دریافت اقامت دایمی کشور سوییس و یا اخذ شهروندی کشور سوئیس بهترین راه ممکن که به سود شما می باشد را انتخاب کنید و شرایط و مدارکی که مورد نیاز برای درخواست شهروندی سوئیس است را جت و جو کنید.

اطلاعات و موارد زیر شما را برای دریافت اقامت وشهروندی کشور سوئیس یاری می دهد.

اطلاعات مربوط به اخذ اقامت کشور سوئیس :

قوانین جدید شهروندی در کشور سوئیس از ماه ژانویه سال 2018 مورد استفاده قرار گرفته است که اساسا موارد و ملزومات مورد نیاز برای دریافت اقامت و شهروندی کشور سوئیس را تغییر داده است و اصلی ترین موردی که متقاضیان اقامت و شهروندی این کشور باید داشته باشند مجوز C که نشان دهنده ی واجد شرایط اقامت در این کشور هستند را داشته باشند. توصیه می شود افرادی که قبلا اجازه ی اقامت و شهروندی کشور سوییس را دریافت کرده اند، حقوق و موارد اصلی اقامتی خود را مورد بررسی قرار دهند تا در قانون و موارد تعیین شده ی جدید حق آن ها پایمال نشود که به نظر می رسد این قانون گذاری های جدید بر روی زندگی بیش از 650000نفر افراد خارجی ای که در سوییس زندگی کرده اند تاثیر بگذارد. دیگر اصلاحات شامل متحد کردن اکثر شرایط در سراسر کانتون ها(استان های سوییس)، برای مثال اثبات تسلط به زبان کشور سوییسی و یا عدم دسترسی به مزایای رفاه اجتماعی در سه سال از موارد دیگر آن می باشد.

در ماه فوریه سال 2017 کشور سوییس رای گیری مبنی بر تسهیل اقامت فرزندان و نوه های مهاجرانی که قبلا شهروند کشور سویس شده اند برگزار گردید که مورد تایید اکثر کانتون ها و 60.4درصد مردم شد. این رای گیری بر قانون سابق که به صورت اتوماتیک وار به این فرزندان حق اقامت و شهروندی نمی داد تاثیر گذار است.

چه افرادی می توانند اقامت و شهروندی کشور سوییس را به دست آورند؟

شرایط متفاوتی برای برای افراد اروپایی ای که کشور مبدا آن ها عضو اتحادیه ی اروپا(EA) و تجارت آزاد اروپا(EU) هستند و قصد اقامت در کشور سوییس را دارند، وجود دارد.اگر شما شهروند غیر اروپایی هستید و خواستار اقامت در کشور سوییس هستید، بعد از ده سال زندگی و اقامت در کشور سوییس می توانید درخواست اقامت دائم این کشور را دهید. همچنین بعد از دوازده سال زندگی در کشور سوییس می توانید درخواست شهروندی این کشور را دهید. مدت زمان اقامت در سوییس برای درخواست شهروندی این کشور به وسیله ی کارهای دیگری مثل ازدواج با شهروند سوییسی و یا تولد فرزند کم تر می شود.

bali 3 300x200 - اخذ اقامت کشور سوئیس

اخذ اقامت کشور سوئیس

بسیاری از افراد خارجی که مدت طولانی ای در کشور سوییس زندگی کرده اند خواهان اقامت دائمی و همیشگی این کشور هستند تا هر چند سال یک بار درگیر فرایند طولانی تابعیت نشوند. مطالعات کمیسیون مهاجرت فدرال در سال 2012 مطلبی منتشر کرد که مدعی شده بود از بین900000نفر فرد که صلاحیت دریافت شهروند سوییسی را دارند تنها 36000نفر چیزی حدود دو درصد از این افراد خارجی برای آن اقدام کرده اند. کشور سوییس در بین سی کشور توسعه یافته ای که توسط شاخص توسعه های انسانی مانند فرصت های زندگی، تحصیل و دارایی های ملکی و مالی مورد بررسی قرار می گیرد، رتبه ی سوم را از آن خود کرده است.

تفاوت شهروندی سوییس و اخذ اقامت کشور سوئیس در چیست؟

اخذ اقامت دایم کشور سوییس به شما اجازه ی زندگی در کشور سوییس و استفاده از بسیاری مزیت هایی که یک فرد با ملیت سوییسی می تواند استفاده کند را از آن بهره مند شوید. این مزیت ها عبارتند از:

Grand Hyatt Bali 3 300x164 - اخذ اقامت کشور سوئیس

اخذ اقامت کشور سوئیس

درحالی که دریافت شهروندی سوییس شامل تمام موارد بالا و حق رای دادن و استخدام شدن در ادارات و مراکز اداری سوییس را نیز به شما می دهد و شما نیز ملزم به رعایت قوانینی هستید که شهروندان سوییس آن را رعایت می کنند. به عنوان مثال مردان از سنین 18 تا34 مستلزم گذراندن خدمات نظامی(سربازی) می باشند. با این وجود برخلاف افرادی که دارای اقامت بلند مدت در این کشور هستند و در صورت ترک این کشور این حق از آن ها ساقط می شود؛ مهم ترین مزیت دریافت حق شهروندی سوییس این است که در صورت سفر به خارج از این کشور حق اقامت و پاسپورت خود را از دست نمی دهید.