اقامت اروپا

اطلاعات مهم و کلیدی درمورد اقامت بلند مدت ودائم در اروپا

اگر قصد سفر و اقامت بیش تر از 90 روز در یکی از کشور های اتحادیه ی اروپا را دارید، احتیاج به ویزای بلند مدت و یا اجازه ی اقامت دارید. در بعضی از کشور های عضو اتحادیه اروپا ابتدا باید ویزای بلند مدت داشته باشید تا بتوانید اجازه ی اقامت آن کشور را داشته باشید.

ابتدا باید مدارک و درخواست خود برای ویزا بلند مدت/ اقامت را به مسئولین و بخش مربوطه کشوری که قصد سفر به آن جا را دارید بفرستید. برای آن که اطلاعات بیش تری نسبت به ویزای بلند مدت یا اقامت کشوری که قصد سفر دارید داشته باشید باید با متخصصین در این زمینه مشورت کنید. ( همین حالا با موسسه حقوقی، مهاجرتی و سرمایه گذاری رابین تماس بگیرید.)

آیا مدارک ضمیمه ام را زمانی که درخواست ویزای بلند مدتم قبول شد بفرستم؟

بله اطلاعات ضمیمه و نوع مدارکی را که قصد ارسال کردن آن را دارید به قوانین موجود در کشوری که می خواهید سفر کنید و هدف خود برای اقامت در آن کشور بستگی دارد. در کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا به بعضی و یا تمام این مدارک نیاز خواهید داشت. این مدارک عبارتند از:

 1. مدرک سفر
 2. مدارکی که نشان دهند هدف شما از این سفر چیست (به عنوان مثال قرارداد کاری، اسم نویسی، ثبت نام در مدرسه و….)
 3. اثبات منابع مالی
 4. بیمه ی بیماری
 5. بیمه ی پزشکی
 6. گواهی بررسی سوابق جنایی شما

همچنین به تایید و گواهی این اسناد توسط کشور خود و ترجمه ی آن به کشور مقصد توسط مترجم های قابل قبول کشور خود نیاز دارید.

برای بررسی صحت اطلاعات و مدارک مورد نیاز خود با افراد مطلع و متخصص در این زمینه مشورت کنید.

هنگامی که ویزای بلند مدت را دریافت کردم، آیا به اجازه ی اقامت اروپا آن احتیاج دارم؟

حتی اگر ویزای بلند مدت یکی از کشور های عضو اتحادیه ی اروپا را دریافت کرده باشید و زمان ویزای شما شروع شده باشد، به اجازه ی اقامت آن کشور نیز نیاز خواهید داشت تا بتوانید در آن کشور اقامت کنید. قوانین مورد نظر بسته به کشوری که از آن می آیید، هدف اقامت خود در کشور مقصد و قوانین کشور مقصد در این موارد متفاوت می باشد.

ویزای بلند مدت من برای یکی از کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا صادر شده است، آیا می توانم به کشور دیگری که عضو اتحادیه اروپا باشد سفر کنم؟

اگر شما ویزای بلند مدت و یا اجازه ی اقامت یکی از22  عضو کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا را که در محدوده ی شنگن باشد، داشته باشید آن وقت به راحتی می توانید به تمام کشورهای عضو این محدوده به مدت 90 روز در هر 180 روز بر اساس ویزای بلند مدت و یا اجازه ی اقامت و مدرک سفر معتبر خود سفر کنید. بلغارستان، رومانی، کرواسی، جزیره ی قبرس، ایرلند و بریتانیا کشور هایی هستند که از محدوده ی شنگن خارج می باشند.

اگر شما ویزای بلند مدت و یا اجازه ی اقامت این شش کشور را دارید و قصد سفر کردن به مدت کم تر از90 روز در کشور های داخل محدوده ی شنگن را دارید، باید برای ویزای شنگن اقدام کنید. اگر شما ویزای بلند مدت و یا اجازه ی اقامت کشور های عضو محدوده ی شنگن را داشته باشید ممکن است بتوانید کم تر از  90 روز به کشور هایی مانند کرواسی، بلغارستان، رومانی و جزیره ی قبرس را داشته باشید درحالی که برای سفر به کشورهای بریتانیا و ایرلند نیاز به ویزای ملی دارید.

دانشجویان و اقامت اروپا

چه شرایطی باید داشته باشم تا بتوانم برای تحصیل در کشورهای اتحادیه ی اروپا و اقامت اروپا اجازه ی اقامت بگیرم؟

 • باید مورد تایید آموزشگاه ها یا مراکز آموزشی بالاتر به منظور گذراندن دوره های علمی مانند دیپلم و یا مدرک دکتری خود باشید
 • باید توانایی مالی لازم به منظور پرداخت هزینه های زندگی در کشورهای اتحادیه اروپا، هزینه ی تحصیل و هزینه برگشت به کشور مبدا خود را داشته باشید
 • نباید عامل تهدید کننده ای برای سیاست ملی، امنیتی و یا سلامتی کشورهای عضو اتحادیه اروپا باشید.
 • بسته به نوع کشوری که شما قصد ادامه ی تحصیل در آن را دارید نیاز است که ثابت کنید:
 1. شما دانش زبانی کافی برای آن درس و برنامه ی درسی مورد نظر را دارید
 2. هزینه ی مشخص شده توسط مدیران و مراکز آموزشی که قصد تحصیل در آن دارید را پرداخت کرده باشید.

چه مدارکی باید داشته باشم تا بتوانم اجازه ی اقامت اروپا به منظور تحصیل را داشته باشم؟

در ابتدا باید مدارک و شرایط بالا را داشته باشید. همچنین شما باید مدارک زیر را به مسئولین مربوط به کشوری که قصد اقامت برای تحصیل را دارید را ارایه کنید.

 • مدرک سفر معتبر. این مدارک با توجه به کشوری که قصد سفر به آن دارید متفاوت می باشد.
 • گواهی اجازه والدین؛ اگر شما از لحاظ قانون کشورهای اتحادیه اروپا به سن بزرگسالی و قانونی نرسیده اید- اگر سن شما کم تر از 18سال است در بسیاری از کشور های اتحادیه اروپا به این معنی است که شما احتیاج به مدرک تایید و اجازه ی خانواده ی خود برای خروج از کشور خود را دارید.
 • بیمه ی سلامت، اگر توسط کشور مربوطه در اتحادیه ی اروپا درخواست شود
 • در صورت درخواست کشور عضو اتحادیه ی اروپا که قصد اقامت در آن را دارید، گواهی ای را باید ارائه دهید که نشان دهد که هزینه ی درخواست اقامت در آن کشور را پرداخت کرده اید.

من تمام شرایط و مدارک لازم برای اقامت اروپا از طریق تحصیل را دارم، بعد از آن باید چکار کنم و چه چیزی نیاز است؟

برای تحصیلاتی که بیشتر از یک سال طول بکشد، به شما اجازه ی اقامت در آن کشور را می دهند که حداقل یک سال اعتبار دارد. اعتبار این اقامت در صورت فراهم کردن شرایط آن قابل تمدید می باشد. برای تمدید آن باید هزینه ی تمدید اقامت را پرداخت کنید.

اگر مدت اقامت شما برای تحصیل کم تر از یک سال باشد، مدت زمان و اجازه ی اقامت شما همان میزان زمانی که برای تحصیل حضور خواهید داشت را پوشش می دهد.

منبع : لینک