اقامت از طریق پناهندگی در نروژ موضوع مقاله امروز است. اقامت از طریق پناهندگی در نروژ یکی از دیگر از راه های اخذ اقامت برای این کشور است. سال ها پیش اگر کسی تصمیم به پناهندگی در نروژ می گرفت احتمال پذیرش بسیار بالایی داشت اما در حال حاضر یکی از سخت ترین و پرهزینه ترین راه ها به شمار می رود. به چه علت؟ در این مقاله قصد داریم تاریخچه ی ان و علت سیر نزولی آن در سال های اخیر را برای شما شرح دهیم.

پناهنده شخصی است که به خاطر دلایل مورد پناهندگی˓ مثل جنگ و فرار و ترس از بازداشت مجبور به ترک کشور است و نمی تواند سالم به کشورش بازگردد. نروژ در پذیرش پناهنگان و چنین اقدامات بشر دوستانه ای سابقه ی طولانی دارد. به خصوص زمانی که سیل پناهندگان پس از جنگ جهانی دوم به سمت نروژ روانه شد که عمده ی آن ها افرادی از بوسنی و هرزگوین بودند و یکی از اولین کشور هایی بود که شورای پناهندگی نروژ را تشکیل داد اما پس از بحران پناهندگان روسی در نروژ به شدت کاهش یافت و در حال حاضر به دلیل شرایط سختی که برای پذیرش پناهندگان به این کشور به وجود آمده˓ حتی در صورت پذیرش نیز تضمینی برای اخذ اقامت در آینده وجود نخواهد داشت.

norway tours and trips to norway 400X400 1562926168 - اقامت از طریق پناهندگی در نروژ

شرایط اخذ اقامت از طریق پناهندگی در نروژ در دو حالت رخ می دهد:

  • تقاضای مهاجرت به نروژ از طریق پناهندگی از خارج از مرز های نروژ
  • تقاضای پناهندگی در نروژ

 

تقاضای اقامت از طریق پناهندگی در نروژ خارج از مرزهای نروژ:

در صورتی که شما به عنوان فرد متقاضی پناهندگی˓ در نروژ نباشید شرایط پناهندگی سخت تر است و باید با سازمان UNHCR تماس گرفته و برای اسکان مجدد پناهندگان درخواست دهید. ابتدا آن ها باید بررسی کنند که شما واقعا پناهنده هستید و در صورت موافقت با ورود شما به نروژ و حق اسکان مجدد˓ درخواستتان را به نروژ ارسال می کنند. UDI درخواست شما از طرف UNHCR را بررسی می کند و در نهایت در مورد شما تصمیم نهایی اتخاذ می شود.

تقاضای پناهندگی در نروژ:

در چنین شرایطی اگر فرد در داخل مرز های نروژ باشد و در کشور خود تحت تعقیب برای بازداشت و یا اعمال غیر انسانی باشد می تواند تقاضای پناهندگی خود را به نروژ تسلیم کند. شخص متقاضی باید با مراجعه به اداره پلیس و ثبت درخواست˓ تمام حقایق را بازگو کند و پیش از آن که در مرکز پذیرش پناهنگان اسکان داده شود˓ به مدت 1 الی 2 روز در Ankomstsenter اسکان داده شود. در این مرکز اداره پلیس اقدامات مربوط به انگشت نگاری˓ کنترل پاسپورت و کارت شناسایی را انجام می دهد و فرد متقاضی ملزم است به سوالات پلیس به درستی پاسخ دهد. پس از آن سازمان NOAS  (پناهجویان خارجی) حقوق و وظایف و تعهدات فرد متقاضی را برای او شرح می دهد و پس از طی کردن این مراحل˓ فرد به مرکز اسکان پناهجویان منتقل می شود تا تاریخ مصاحبه مقرر شود.

lofoten norvegia yuriy garn - اقامت از طریق پناهندگی در نروژ

روش های درخواست پناهندگی نروژ:

راه های متفاوتی برای اقامت از طریق پناهندگی در نروژ وجود دارد که برای شما شرح می دهیم. اگر پیش از آنکه به نروژ بروید در کشوری از اعضای اتحادیه اروپا (غیر از نروژ) بوده اید به همان کشور نیز بازگردانده می شوید که در آن  doublin procedure گفته می شود و در این روش˓ UDI مصاحبه ای با شما نخواهد داشت. اگر ساکن کشور های بلاروس˓ بنگلادش˓ نپال یا کوزوو باشید فرایند رسیدگی به درخواست پذیرش شما به مدت سه هفته زمان می برد و اگر در کشوری ساکن باشید که افراد می توانند از دولت کمک بگیرند درخواست شما پس از 48 ساعت رد می شود. درخواست های مربوط به دیگر متقاضیان نیز به روش های معمول رسیدگی می شود شما می توانید در زمانی که UDI پرونده های شما را بررسی می کند در نروژ بمانید تا به درخواست شما رسیدگی شود تا پاسخ نهایی را دریافت کنید

با توجه به مواردی که گفته شد روشن است که در سال های اخیر به دلیل سیاست های پیشگیرانه و سختی که نروژ برای پناهندگی در نظر گرفته˓ اقامت نروژ از طریق پناهندگی به هیچ عنوان معقول به نظر نمی رسد  به خصوص که در سال های اخیر بسیاری از کمپ های پناهندگی نیز تعطیل شده و افراد با خطر های جانی و اجتماعی فراوانی روبرو می شوند و با درخواست اکثریت آن ها موافقت نمی شود. اگر به دنبال اخذ اقامت و پذیرش نروژ هستید پیشنهاد ما این است که از طریق روش های قانونی و بهتری مثل پذیرش از طریق تحصیل و یا کار عمل کنید. موسسه ی مهاجرتی و اقامتی رابین هلدینگ با توجه به شرایط شما بهترین و کم خطر ترین روش ها را به شما پیشنهاد می دهد. این موسسه یکی از بهترین موسسات حقوقی در زمینه اخذ اقامت کشورهای اروپایی و کانادا در خدمت شما عزیزان است. با ما همراه باشید.

منابع:

https://www.noas.no/the-asylum-process-in-norway-eng/

https://www.politiet.no/en/services/residence-permits-and-protection/applying-for-asylum-in-norway/

مترجم: جواد محمدی