در این مقاله قصد داریم تا به بررسی این سوال بپردازیم که ” اقامت اسپانیا یا بلژیک ؟ ” با ما همراه باشید.

اقامت اسپانیا یا بلژیک ؟ مسئله این است

همانطور که در مقالات قبلی به آن اشاره شده است، اصولا اقامت و زندگی در کشورهای اروپایی رویایی است که در ذهن افراد بسیار زیادی در سرتاسر جهان وجود دارد. به طور کل اقامت در کشورهای اروپایی یکی از گزینه های بسیار عالی برای گذراندن باقی زندگی یک فرد است اما امروز در این مقاله قصد مقایسه دو تا از بهترین کشورهای اروپایی در حیطه ی اقامت و شرایط زندگی را داریم. اسپانیا از طرفی یکی از کشورهای پرطرفدار اروپایی است که هر ساله تعداد بسیار زیادی گردشگر به این کشور سفر کرده و افرادی نیز سالانه برای اخذ اقامت اسپانیا اقدام می کنند. امروزه بلژیک نیز به یکی از بخش های توریستی اروپا تبدیل شده است. زندگی مدرن، کشوری آرام و . . . از عواملی است که افراد، اقامت بلژیک را برای خود انتخاب می کنند. هدف این مقاله مقایسه این دو کشور با یک دیگر در زمینه های جغرافیایی، سطح زندگی و هزینه های لازم جهت اقامت و زندگی در این دو کشور می باشد. موسسه حقوقی بین المللی رابین یکی از برترین موسسات حقوقی در زمینه ی اخذ ویزا، اقامت دایم و موقت برای کشورهای اروپایی و یا آمریکایی مانند کانادا است.

 اقامت اسپانیا بهتر است یا بلژیک

اسپانیا:

همانطور که در بالا اشاره شد، کشور اسپانیا یکی از بهترین و زیباترین کشورهای قاره ی سبز است که سالانه میلیون ها گردشگر از سرتاسر جهان برای بازدید از این کشور اروپایی دیدن می کنند. اسپانیا در جنوب غربی اروپا و با مساحتی بیش از 500,000 کیلومتر مربع یکی از کشورهای بزرگ و پهناور قاره ی اروپا می باشد. این کشور از غرب با کشور زیبای پرتغال و از شمال با فرانسه همسایگی دارد. تا سال 1713 میلادی جبل الطارق یکی از مناطق کشور اسپانیا محسوب می شد اما در طی معاهده ای این منطقه از اسپانیا جدا گردیده و امروزه اسپانیا در ضلع جنوبی خود این کشور را در همسایگی خود می بیند. جمعیت این کشور طبق آمار در سال 2016 چیزی حدود 46 میلیون نفر می باشد. واحد مبادلاتی اسپانیا همانطور که می دانید یورو است. این کشور جزو کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا و منطقه ی شنگن است. پس از اخذ اقامت دایم و شهروندی کشور اسپانیا به راحتی و بدون ویزا می توانید به کشورهای عضو شنگن سفر کنید و با هزینه ای بسیار کم تر از این کشورهای زیبای اروپایی دیدن کنید. بیش از 80 درصد از مراتع این کشور مسکونی و مابقی آن مناطق غیر مسکونی و حومه ی شهری است. وجود بناهای دیدنی و قدیمی، فرهنگ شبیه به فرهنگ ایرانی، مردمانی خون گرم و سطح زندگی مناسب ایرانیان، اسپانیا را به مکانی جهت اخذ اقامت و شهروندی برای ایرانیان تبدیل کرده است. کشور اسپانیا یکی از شاد ترین کشورهای اروپایی است به طوری که نرخ امید به زندگی مردان در این کشور چیزی حدود 80 سال و نرخ امید به زندگی در بانوان حدود87 سال است.

اقامت اسپانیا یا اقامت بلژیک

بلژیک:

بلژیک یکی از کشور های زیبای اروپایی است که عضو اتحادیه ی اروپا بوده و نوع حکومت این کشور همانند اسپانیا پادشاهی است. زبان این کشور فرانسوی بوده و واحد ارزی این کشور همانند اسپانیا یورو می باشد. مساحت این کشور حدود 31,000 کیلومتر مربع است و میزان جمعیتی که در این کشور وجود دارد، تنها 10 میلیون نفر است. پایتخت کشور بلژیک بروکسل بوده و از سال 1839 این کشور استقلال خود را اعلام می کند. این کشور از شمال با هلند همسایه است. کشور آلمان از شرق و از جنوب فرانسه با کشور بلژیک همسایگی دارد. خط جدایی آلمان ها با رومی زبانان در باستان از میانه های کشور بلژیک می گذرد. زبان اول این کشور فرانسوی بوده اما زبان هایی مانند هلندی نیز در این کشور رواج دارد به طوری که بیش از 60 درصد مردم این کشور با زبان هلندی با یک دیگر صحبت می کنند. حتی تعداد کمی از مردم نیز به زبان آلمانی صحبت می کنند.

کدام اقامت بهتر است؟ اقامت بلژیک یا اقامت اسپانیا

اقامت اسپانیا یا بلژیک ؟ کدام برای اقامت جای مناسبتری است؟

این انتخاب کاملا به سلیقه و خواسته ی فرد متقاضی جهت اقامت در کشورهای اروپایی بستگی دارد. بسیاری از افراد خواهان اقامت در کشوری خلوت و بی سر و صدا هستند؛ پس از میان این دو کشور بلژیک بهترین گزینه است. از طرفی، بعضی از افراد خواهان زندگی و اقامت در کشوری تاریخی، با افراد و فرهنگ های متفاوت هستند که در نتیجه اسپانیا بهترین گزینه است. می توان تا حدود زیادی اسپانیا را مورد علاقه ی جوانان دانست زیرا در این کشور انواع مسابقات ورزشی از جمله فوتبال و بازی کلاسیک بین دو تیم بارسلونا و رئال مادرید از دو شهر بندر بارسلون و پایتخت این کشور یعنی مادرید برگزار می گردد. این مواردی که بالا به آن اشاره شده همگی مواردی کلیدی و فردی بودند. اکنون زمان مقایسه ی کلی در زمینه های هزینه ی زندگی، سطح زندگی و . . . است. به طور کلی میزان هزینه در کشور بلژیک به مراتب بسیار بیش تر از اسپانیا می باشد. در صورتی که تنها قدرت خرید مردم بلژیک از مردم اسپانیا چیزی حدود 10 درصد بیش تر است. اگر بخواهیم به طور جزیی تری این موضوع را مقایسه کنیم، میزان هزینه ی اجاره  و یا خرید املاک و مستقلات برای فرد متقاضی در کشور اسپانیا چیزی حدود 30 درصد از بلژیک پایین تر است. به طور کلی میزان هزینه ی لازم جهت اقلام مختلف زندگی در اسپانیا به مراتب ارزان تر از کشور بلژیک است. همین دلیل محکم و قانع کننده ای برای متقاضیان اخذ اقامت در کشور های اروپایی است که اسپانیا را به عنوان مقصد اصلی خود جهت اقامت و در نهایت اخذ شهروندی تبدیل می کند. اگر بخواهیم کمی ریز تر به این قضیه نگاه کنیم، میزان هزینه ی لازم جهت رفتن به رستوران و صرف یک وعده ی غذایی برای یک نفر در کشور اسپانیا به مراتب 60 درصد ارزان تر است. یک وعده ی غذایی در رستوران برای دو نفر در کشور بلژیک چیزی حدود 60 یورو است در حالی که همین وعده ی غذایی را می توان با قیمتی حدود 35 یورو به دست آورد. به طور کلی برای خرید وسایل و مواد غذایی ضروری برای زندگی در کشور اسپانیا، می توانید با هزینه ای بسیار پایین تر آن را فراهم کنید. میزان قیمت خرید وسایل ضروری و خوراکی برای یک منزل در کشور بلژیک، چیزی حدود 40 درصد گران تر از کشور اسپانیا است. به طور کلی از نظر اقتصادی، وسعت و میزان پیشرفت، کشور اسپانیا از برتری نسبت به بلژیک برخوردار است. موسسه حقوقی بین المللی رابین شما را در اخذ اقامت اسپانیا و دیگر کشورهای اروپایی یاری می دهد.

با ما در ارتباط باشید.

منابع: / britannica / expatica