اقامت تحصیلی اسپانیا

سالانه تعداد بسیار زیادی دانشجو در کشورهای اروپایی به تحصیل می پردازند. به دلیل تبدیل شدن قاره ی اروپا و آمریکا به قطب علم و صنعت، این تعداد روزبه روز در حال افزایش است. نکته ی قابل توجه در این زمینه افزایش چشم گیر تعداد دانشجویان غیر اروپایی و آمریکایی است. دانشجویانی از کشور های حاشیه ی خلیج فارس، ایران، کشور های آسیای شرقی و . . . سالانه به کشورهایی مانند ایتالیا، فرانسه، اسپانیا، کانادا، ایالات متحده ی آمریکا و . . . به منظور تحصیل به آن جا سفر کرده و دوره ها و مدارج علمی مورد علاقه ی خود را می گذرانند. در این مقاله به بررسی یکی از زیباترین کشور های اروپایی یعنی اسپانیا می پردازیم. شرایط و ملزومات، ویژگی ها و راه های اخذ اقامت تحصیلی اسپانیا در این مقاله توضیح داده خواهد شد. موسسه حقوقی بین المللی رابین شما را برای رسیدن به اقامت اسپانیا و تحصیل در این کشور یاری خواهد کرد.

اقامت تحصیلی اسپانیا:

در صورتی که شهروند کشور های عضو اتحادیه ی اروپا و منطقه ی اقتصادی اروپا هستید نیازی به اخذ ویزای تحصیلی نیست. برای اخذ ویزای تحصیلی کشور اسپانیا باید ابتدا در برنامه ی تحصیلی و دوره ی علمی محلی که قصد تحصیل را دارید پذیرفته شوید. یکی دیگر از این موارد دریافت انجام فعالیت های حرفه ای تحصیلی(تحقیق) و یا ورزشی، فعالیت به مدت سه ماه به عنوان اینترن بدون دریافت حقوق از مواردی است که برای اخذ ویزای تحصیلی موثر است. شهروندان سوئیس و کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا و منطقه ی اقتصادی اروپا برای تحصیل در اسپانیا نیاز به اخذ ویزا نیستند اما باید در مراجع ذی ربط ثبت نام کرده و گواهی اقامت اسپانیا را دریافت نمایند.

salamanca4 300x128 - اقامت تحصیلی اسپانیا | اقامت اسپانیا | تحصیل در اسپانیا

اقامت تحصیلی اسپانیا

برای اخذ اقامت تحصیلی کشور اسپانیا ابتدا باید به دنبال یک موسسه آموزشی و یا دانشگاهی که قصد تحصیل در آن جا را دارید باشید. سپس باید برای این موسسه یا دانشگاه پذیرفته شوید و مسیولین آن بخش پذیرش شما توسط نامه یا گواهی پذیرش تایید کنند. هنگامی که این موارد فراهم گردید سپس می توانید با کنسول گری و یا سفارت کشور اسپانیا در کشور خود تماس گرفته و درخواست ویزای تحصیلی اسپانیا را رسما اعلام کنید. بر اساس نوع(تحقیق، مطالعه و . . .) و مدت زمان اقامت شما به منظور تحصیل در اسپانیا، شرایط آن نیز متفاوت می شود. افرادی که شهروندان کشور سوییس، اتحادیه ی اروپا و یا منطقه ی اقتصادی اروپا نیستند و قصد تحصیل به مدت کم تر از 90 روز را در کشور اسپانیا دارند، نیاز به اخذ ویزای تحصیلی کشور اسپانیا نیستند؛ اما برای ورود به این کشور نیازمند اخذ ویزا هستند.

5874a2c3d4d3c 300x200 - اقامت تحصیلی اسپانیا | اقامت اسپانیا | تحصیل در اسپانیا

اقامت تحصیلی اسپانیا

نکته: اجازه ی ورود به کشور اسپانیا طبق ویزای توریستی و سپس اخذ ویزای تحصیلی به فرد داده نمی شود. برای این منظور ابتدا باید به کشور خود بازگشته و سپس برای ویزای تحصیلی کشور اسپانیا اقدام کنید.
آن دسته از دانشجویانی که شهروند کشورسوئیس، اتحادیه ی اروپا و یا منطقه ی اقتصادی اروپا نیستند و مدت دوره ی تحصیلی آن ها بین سه تا شش ماه است و مجبور اخذ ویزای تحصیلی به مدت اعتبار 180 روز هستند، نمی توانند به منظور کار در اسپانیا کارت اقامت اسپانیا را دریافت نمایند. این کارت به افراد خارجی نیز اجازه ی کار کردن در کشور اسپانیا را می دهد.

universities spain 300x153 - اقامت تحصیلی اسپانیا | اقامت اسپانیا | تحصیل در اسپانیا

اقامت تحصیلی اسپانیا

آن دسته از دانشجویانی که که شهروند کشورسوئیس، اتحادیه ی اروپا و یا منطقه ی اقتصادی اروپا نیستند و مدت دوره ی تحصیلی آن ها بیش از شش ماه است نیاز به دریافت ویزای تحصیلی نوع D اسپانیا و اقامت تحصیلی کشور اسپانیا هستند که این اجازه ی اقامت/ کارت شهروند اسپانیایی را باید در 30 روز اولی که وارد اسپانیا شدید از اداره ی مهاجرین و یا ایستگاه پلیس محل سکونت خود در اسپانیا اقدام کنید.
هنگامی که مکان مورد نظر برای تحصیل در اسپانیا را پیدا کردید و تاییدیه آن را نیز دریافت نمودید سپس باید از طریق سفارت و یا کنسول گری اسپانیا در کشور خود برای اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا اقدام کنید. برای ویزای تحصیلی اسپانیا باید بین دو تا سه ماه قبل از شروع دوره ی تحصیلی خود شروع به فراهم کردن شرایط و ملزومات آن شوید.

Architecture in Madrid Pixabay 300x200 - اقامت تحصیلی اسپانیا | اقامت اسپانیا | تحصیل در اسپانیا

اقامت تحصیلی اسپانیا

برای دریافت ویزای تحصیلی کشور تحصیلی باید مدارک زیر را فراهم کنید( این مدارک ممکن است به مقدار جزیی بین کنسول ها متفاوت باشد):

– پاسپورت دارای اعتبار
– مدارک تاییدیه تحصیل، تحقیق و یا فعالیت ورزشی ای که قصد گذراندن آن در اسپانیا را دارید به همراه ساعت تحصیل در هفته(حداقل 20 ساعت)
– مدرکی که اثبات کند شما بیمه پزشکی دارید
– گواهی پزشکی که ثابت کند بیماری خاصی که قابل شیوع و انتقال به دیگر افراد باشد را نداشته باشید
– مدرکی که ثابت کند شما میزان بودجه لازم برای گذراندن زندگی خود در دوره ی تحصیلی کشور اسپانیا را دارید مانند حساب بانکی در اسپانیا و یا نامه ای از خانواده و یا فامیل که وظیفه ی برآورده کردت نیاز های مالی شما برعهده ی آن هاست.
– اطلاعات جامع درمورد محل سکونت خود
– گواهی عدم سوسابقه ی کیفری که نشان دهد در پنج سال گذشته هیچ گونه سسابقه ی جنایی یا کیفری نداشته اید و این مدرک باید توسط مسیولین مربوطه کشور محل سکونت شما دریافت شود
آن دسته از دانشجویانی که مدت دوره ی تحصیلی آن ها بیش از شش ماه است نیاز به دریافت ویزای تحصیلی نوع D اسپانیا و اقامت تحصیلی کشور اسپانیا هستند که این اجازه ی اقامت/ کارت شهروند اسپانیایی را باید در 30 روز اولی که وارد اسپانیا شدید از اداره ی مهاجرین و یا ایستگاه پلیس محل سکونت خود در اسپانیا اقدام کنید.

9 best universities in spain beckoning international students 3 1505294199 300x176 - اقامت تحصیلی اسپانیا | اقامت اسپانیا | تحصیل در اسپانیا

اقامت تحصیلی اسپانیا

برای دریافت اقامت تحصیلی کشور اسپانیا نیاز به مدارک خاصی دارید. این مدارک عبارتند از:

– پاسپورت و یا کارت ملی که حداقل مدت اعتبار آن شش ماه باشد.
– فرم پرشده ی درخواست اقامت تحصیلی اسپانیا
– فتوکپی از پاسپورت که مهر اجازه ی ورود اسپانیا بر روی آن درج شده است.
– تاییدیه مدارک تحصیلی محلی که در اسپانیا قصد تحصیل در آن جا را دارید.
– عکس از سه صفحه ی اخیر پاسپورت خود
– نامه ی اقامت در اسپانیا که تایید کند می توانید اقامت در اسپانیا داشته باشید. این نامه را می توانید از اداره ی پلیس در صورت ارایه ی پاسپورت خود دریافت کنید.
کارت اقامت تحصیلی اسپانیا به مدت یک سال معتبراست و بعد از یک سال میتوانید آن را تا مادامی که تحصیل می کنید، تمدید کنید.

منبع:
اقامت اسپانیا