اقامت ترکیه

هر ساله، هزاران نفر از اتباع خارجی تمایل دارند که برای دریافت شهروندی در ترکیه اقدام کنند. مانند هر کشوری، شرایط خاصی برای شهروندی در ترکیه مورد نیاز است. بر اساس شرایط مختلف چند روش برای دریافت تابعیت در ترکیه وجود دارد.

اخذ شهروندی ترکیه سریع با خرید یک میلیون دلار املاک: (به روز رسانی14/01/2017) با توجه به قانون شهروندی جدید، اتباع خارجی ممکن است با سرمایه گذاری به عنوان سریع ترین راه، شهروندی ترکیه را بدون هیچ گونه زمان انتظاری به دست آورند. اگر یک تبعه خارجی 1.000.000 دلار املاک و مستغلات در ترکیه خریداری کند شهروندی ترکیه را به همراه اعضای درجه اول خانواده خود بدست خواهد آورد.

شهروندی در ترکیه بر مبنای تولد: ساده ترین راه برای به دست آوردن تابعیت ترکیه، تولد فرزند در یک خانواده با مادر و پدر ترک میباشد.

– گرفتن تابعیت با تصمیم مرجع ذیصلاح: رضایت یک مرجع ذیصلاح برای یک خارجی برای به دست آوردن تابعیت ترکیه مورد نیاز است. حتی اگر اتباع خارجی تمام شرایط شهروندی را داشته باشند، در صورت عدم تایید مقامات ترکیه، قادر نخواهد بود تابعیت ترکیه را بدست آورند. یکی از شرایط اخذ تابعیت ترکیه زندگی به مدت 5 سال با اجازه اقامت در ترکیه میباشد. ساده ترین راه برای به دست آوردن اجازه اقامت و تمدید سالیانه آن پس از اجازه کار و یا ازدواج، “خرید ملکی در ترکیه” است. این نوع درخواستها می توانند از طریق پست یا به صورت شخصی انجام شوند. شورای وزیران تصمیم گیرنده اصلی برای اعطای تابعیت میباشد. کسب شهروندی ترکیه بر شهروندی همسر تاثیری نمی گذارد. پس از کسب تابعیت ترکیه حضانت کودک با رضایت همسر میتواند به متقاضی واگذار شود. در صورت عدم توافق طرفین با توجه به تصمیم قاضی حضانت کودک به مادر / پدر که اقامت دایمی دارند واگذار خواهد شد. اگر پدر و مادر هر دو تابعیت ترکیه را اخذ نمایند، کودکان به طور خودکار عنوان شهروندی ترکیه را بدست میاورند.

– هنگامی که به طور کلی تمام این شرایط را بررسی میکنید، ساده ترین راه برای به دست آوردن تابعیت ترکیه داشتن ملک و دریافت ویزای اقامت 5 ساله آن میباشد. با خرید املاک و مستغلات در ترکیه ویزای شما هر ساله تمدید میشود. از این راه، شما هم سرمایه گذاری کرده اید و هم به راحتی اجازه اقامت خواهید داشت. یکی دیگر از این راهها استفاده از اجازه اقامت با تمام اعضای خانواده میباشد.

اقامت ترکیه

اقامت ترکیهچ

– بازگرداندن شهروندی ترکیه: کسانی که تابعیت ترکیه خود را از دست داده اند، دوباره میتوانند بر اساس یکی از این راهها درخواست مجدد شهروندی ترکیه نمایند. این بخش در مورد کسانی است که تابعیت ترکیه خود را به دلایل سیاسی و یا اقتصادی از دست داده اند.

– اخذ تابعیت از طریق ازدواج: شناخته شده ترین و ساده ترین راه این است که با یک شهروند ترکیه ازدواج کنید و شهروندی ترکیه را دریافت کنید. اما ازدواج با یک شهروند ترک به طور مستقیم باعث اخذ شهروندی نمیشود تنها پس از 3 سال از ازدواج یک خارجی می تواند برای شهروندی با شرایط زیر اقدام کند.

الف) زن و شوهر باید با هم زندگی کنند،
ب) از رفتارهایی که باعث آسیب به روابط زناشویی میگردد دوری گزینند،
ج) نباید تهدیدی برای امنیت ملی و نظم عمومی باشد.

– گرفتن تابعیت ترکیه با شرایط استثنایی: استثناهایی برای برخی افراد جهت اخذ تابعیت ترکیه وجود دارد. به عنوان مثال: افرادی که با خود کارخانه های صنعتی و یا علم و دانش، تکنولوژی، اقتصاد، فعالیتهای اجتماعی، ورزشی، فرهنگی و هنری و یا خدمات برجسته ای به مردم ارایه میکنند، دیر یا زود در نظر گرفته خواهند شد و در وزارتخانه ها از حقوق معقولی برای شهروندی برخوردار میشوند.

– “کارآفرینی و شهروندی در ترکیه از طریق سرمایه گذاری” راه دیگری برای انجام این کار، سرمایه گذاری تجاری در ترکیه و ایجاد کسب و کار با محل کار میباشد.

– شخصی که بعنوان شهروند ضروری پذیرفته شده باشد.

–  افرادی که به عنوان مهاجر پذیرفته شده اند.

مدارک جهت اقامت ترکیه

1. متقاضی باید به سن بلوغ رسیده باشد یا می تواند از طریق ولی قانونی خود اقدام نماید.
2. به مدت پنج سال بدون وقفه ساکن ترکیه باشد و حداقل 180 روز درهر سال در ترکیه زندگی کرده باشد.
3. متقاضی باید اسنادی برای اثبات اقامت در ترکیه داشته باشد؛ این مدارک از روشهای زیر بدست میایند:

– داشتن ملکی در ترکیه
– تاسیس فعالیت تجاری در ترکیه
– سرمایه گذاری در ترکیه
– نقل مکان به ترکیه برای فعالیت های تجاری یا کسب و کار
– کار در ترکیه با اجازه کار
– ازدواج با یک شهروند ترک
– ارتباط نزدیک فامیلی با یک فردی که قبلا تابعیت ترکیه را به دست آورده است
– اتمام تحصیلات در ترکیه

4. نداشتن بیماری که باعث تهدید بهداشت عمومی نگردد
5. فردی قابل اعتماد مسیول
6. در حد نیاز توانایی صحبت به زبان ترکی را داشته باشد
7. دارا بودن درآمد و یا حرفه ای که بتواند خود و اعضای خانواده خود را در ترکیه اداره کند
8. احترام به امنیت ملی و نظم عمومی

فایل ها مورد بررسی قرار خواهند گرفت و با شما مصاحبه میشود. اگر کمیسیون شما را تایید کند، فایل را به وزارت کشور ارسال میکنند. تصمیم برای شهروندی با وزارت کشوراست. اگر تصمیم منفی باشد، فایل به فرماندارارسال خواهد شد.

اقامت ترکیه

مدارک مورد نیاز برای درخواست شهروندی و اقامت ترکیه

اسناد مورد نیاز ترکیه برای درخواست شهروندی ترکیه:

– اصل گذرنامه یا دیگر اسناد و مدارکی که تابعیت متقاضی را نشان دهد. در صورتی که متقاضی بدون تابعیت مشخصی است، گواهی و اسنادی که این مطلب را تایید کند.
– شناسنامه
– اجازه اقامت
– اسناد و مدارکی که اخذ اولین تی آی ترکیه را تایید کنند، زمانهای خروج از ترکیه و تمام مدت زمان اقامت در ترکیه (مهر گذرنامه، اصل اجازه اقامت و فتوکپی)
– اگر متقاضی ازدواج کرده است، اسناد و مدارک رسمی که هویت همسر و کودکان زیر سن قانونی را تایید کنند. ( سند ازدواج، گواهی تولد برای کودکان)
– اگر شما بستگانی در ترکیه دارید – کپی ازکارت شناسایی ترکی و آدرس در ترکیه را ارایه کنید.
– تاییدیه درآمد
– گواهی تایید توانایی متقاضی در زبان ترکی ( یک گواهی است که بخش کنسولی ترکیه بر اساس مصاحبه متقاضی صادر میکند)
– 4 قطعه عکس که در 1 ماه گذشته گرفته شده است.

سوالات متداول در مورد چگونگی شهروندی و اقامت ترکیه

1) از کجا باید برای گرفتن تابعیت ترکیه اقدام کرد؟
برنامه شهروندی ترکیه را خود شخص و یا وکیل قانونی وی می تواند از مرجع دولتی محل اقامت خود و یا مراجعه به دفتر امور خارجه در خارج از کشور دریافت کند. درخواست از طریق پست پذیرفته نمیبشوند.

2) بعد از ثبت درخواست شهروندی ترکیه، چگونه می توانم متوجه شوم که درخواست من در چه مرحله ای است؟
شما می توانید اطلاعات آخرین وضعیت خود را با وارد کردن شماره پرونده و یا اطلاعات هویت خود از وب سایت ما دریافت کنید.

3) آیا می توانم اطلاعات مربوط به شماره شناسایی اتباع خارجی را دریافت کنم؟
در جمهوری ترکیه به اتباع خارجی یک شماره شناسایی 11 رقمی داده میشود که با عدد 9 شروع میشود.

4) دریافت شهروندی ترکیه چه مدت طول می کشد؟
این فرایند در یک مدت زمان معقول، اگر همه مدارک مورد نیاز برای درخواست شهروندی کامل باشد، انجام میشود. در غیر اینصورت، اگر هر گونه مدرکی کم باشد، زمان متغیر است.

5) آیا کسب تابعیت ترکیه از طریق مادر یا پدر امکان پذیر است؟
با توجه به ماده 1 قانون شماره 403 شهروندی ترکیه، افرادی که دارای مادر یا پدر ترک هستند، حق به دست آوردن تابعیت ترکیه را دارند.

6) درخواست شهروندی ترکیه من رد شده است، آیا می توانم دوباره درخواست کنم؟
بر اساس ضوابط قانون شماره 5901 شهروندی ترکیه، شما می توانید دوباره تقاضای خود را به دفتر قانونی ترکیه در محل اقامت خود ارسال کنید.

7) آیا ممکن است تابعیت ترکیه را حفظ کرد در حالی که برای اخذ تابعیت کشور خارجی دیگری هم اقدام میکنیم؟
بله، اگر شما شرایط لازم را برای گرفتن شهروندی یک دولت خارجی دیگر دارید، شما هنوز می توانید شهروندی ترکیه خود را حفظ کنید.

8) آیا ممکن است تابعیت ترکیه را از طریق ازدواج با یک شهروند ترک بدست آورد؟
پس از 3 سال از ازدواج با یک شهروند ترک و در حالی که در ترکیه زندگی میکنید، می توانید برای شهروندی ترکیه درخواست کنید.

9) برای دریافت اقامت ترکیه چه مدت باید در ترکیه زندگی کرد؟ در این دوره چه مدت میتوان از ترکیه خارج شد؟
اقامت بدون وقفه در ماده 11 از قانون 5901 تعریف میشود. بر این اساس “اتباع خارجی برای کسب شهروندی ترکیه باید در ترکیه به مدت 5 سال زندگی کنند و درصورتی که از شش ماه در دوره اقامت مورد نیاز درخواستشان تجاوز نکند، میتوانند در خارج از ترکیه زندگی کنند.

10) از کجا می توانم اجازه اقامت دریافت کنم؟
شما می توانید اجازه اقامت را از فرماندهی پلیس استانی و یا شهربانی دریافت کنید.

بهترین و راحت ترین مهاجرت و اقامت ترکیه را با موسسه رابین تجربه کنید.