در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع اقامت آلمان و اقامت دائم آلمان آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

شرایط لازم جهت اخذ اقامت دائم آلمان

سر فصل ها

همانطور که در مقاله های قبل بیان شد، کشور المان یکی از زیباترین و منحصر به فرد ترین کشور های اروپایی است. این کشور صرف نظر از منابع طبیعی و جاذبه های توریستی خود، یکی از قطب های قدرتمند صنعتی و تجاری حال حاضر اروپا می باشد. بدون شک این کشور رویای بسیاری از افراد برای کار و اقامت دایمی است. کشور آلمان مانند سایر کشورهای اروپایی، جهت اخذ اقامت آن نیازمند شرایط و ملزوماتی است که افراد متقاضی باید آن را دارا باشند. این مقاله به بررسی شرایط لازم جهت اخذ اقامت دایم کشور آلمان و اطلاعاتی که هر فرد برای اقامت به این کشور نیاز دارد می باشد. Blue Card آلمان نوع دیگری از روش های اخذ اقامت موقت آلمان می باشد که پس از توضیح اطلاعات مربوط به اقامت دایم آلمان به آن پرداخته می شود.

موسسه حقوقی بین المللی رابین یکی از برترین موسسه های ایران جهت اخذ اقامت کشورهای اروپا و قاره ی امریکا می باشد.

اقامت دائم آلمان

اقامت دائم آلمان

مزایای اقامت دائم آلمان:

برای تایید صلاحیت اقامت دائمی کشور آلمان به مدت همیشگی و هرچقدر که خودتان می خواهید، می بایست ابتدا اجازه ی اقامت دائم کشور آلمان را اخذ کنید. نام دیگر اقامت دائم کشور آلمان، اجازه ی سکونت همیشگی این کشور می باشد. پس از اخذ اقامت دائمی کشور آلمان، می توانید تا هر زمان که می خواهید دراین کشور اقامت کرده، به تمام ایالت های این کشور بدون هیچ مشکلی سفر کنید و یا از دیگر کشور های اروپایی دیدن کنید. همانطور که قبلا گفته شد، کشور آلمان جزو کشورهای منطقه ی شنگن و یکی از اعضای اصلی وحیاتی اتحادیه ی اروپا نیز می باشد. سفر در این کشورها با دارا بودن اقامت دائم کشور آلمان بسیار راحت و بدون محدودیت های مرزی و یا کشوری است.

اقامت دائم آلمان

اقامت دائم آلمان

شرایط لازم جهت اخذ اقامت دائم کشور آلمان:

برای اخذ اقامت دایم هر کشوری متقاضیان می بایست شرایط لازم برای اخذ اقامت آن کشور را دارا باشند. آلمان نیز از این قاعده مستثنی نبوده و متقاضیان اخذ اقامت دایم آلمان می بایست شرایط اخذ اقامت را دارا باشند. اصولا موارد و ملزومات بسیار زیادی جهت اخذ اقامت دایم کشور آلمان وجود دارد اما چند مورد مهم و اساسی آن در این مقاله گنجانده شده است که متقاضیان می بایست این موارد را دارا باشند.

اقامت دائم آلمان

اقامت دائم آلمان

شرایط لازم و راه های گرفتن اقامت دائم آلمان عبارت است از:

 • متقاضیان می بایست از یک کشور دیگر( کشور مبدا خود) پاسپورت معتبری داشته باشند
 • عدم وجود هرگونه سوابق جنایی و یا کیفری برای متقاضیان یکی از موارد مهم و حیاتی جهت اخذ اقامت دایم کشور آلمان می باشد.
 • تسلط بر زبان آلمانی در رده ی B1 یکی از موارد مهم دیگر جهت اخذ اقامت دایم آلمان می باشد.
 • قبولی در تست های پزشکی کشور آلمان مهم ترین مواردی است که درصورت قبولی در این آزمون فرد متقاضی ثابت خواهد کرد که سلامتی کافی جهت تحصیل و کار در آلمان می باشد.
اقامت دائم آلمان

اقامت دائم آلمان

راه های گرفتن اقامت دائم آلمان:

 • اقامت دایم آلمان از طریق خرید ملک:بدن شک استطاعت مالی و توانایی حمایت از خود و خانواده ی خود از نظر مالی و فراهم آوردن مکانی برای اسکان و زندگی را می توان مهم ترین شرایطی که مسیولان کنسول گری و یا سفارت آلمان آن را مورد بررسی قرار می دهند می باشد.
 • مهاجرت به آلمان از طریق تخصص:آن دسته از افرادی که خواهان اخذ اقامت کاری کشور آلمان هستند باید نامه ای از کارفرمایی که قصد همکاری با آن دارید را به همراه یک شرح کلی از کار پیشنهاد کاری خود و موارد دیگر ارایه دهید.
 • اخذ اقامت دایم آلمان از طریق تحصیل: اگر قصد تحصیل و گذراندن دوره های تحصیلی دانشگاهی خود در کشور آلمان جهت اخذ اقامت دایم آلمان از طریق تحصیل هستید این مورد مهم است که حتما نامه یا مدرکی که ثابت کند شما مورد پذیرش دانشگاهی از طرف کشور آلمان برای تحصیل شده اید را ارایه کنید.
 • اخذ اقامت آلمان از طریق ازدواج:اگر همراه با همسر خود قصد اخذ اقامت دایم کشور آلمان را دارید و مایل به اخذ اقامت آلمان از طریق ازدواج هستید، می بایست جهت اثبات زوجیت خود، مدرکی قابل استناد جهت وضعیت تاهل خود مثل گواهی ازدواج ارایه دهید.
 • پناهندگی آلمان: پناهندگی کشور آلمان یکی از مواردی است که بیش ترین پناهنده را از میان کشورهای اروپایی پذیرنده ی پناهده را به خود اختصاص داده است. از سال 2016 نسبت به میزان جمعیت کشور آلمان، میزان پذیرش پناهندگی آلمان نسبت به دیگر 27 عضو کشورهای اتحادیه ی اروپا بسیار بیش تر است

هنگامی که توانستید تمام موارد و شرایط لازم جهت اخذ اقامت دایمی آۀمان که در بالا به آن اشاره شد داشته باشید، آن گاه می توانید یکی از راه های گرفتن اقامت دایم آلمان جهت انجام فرایند درخواست اقامت دایم کشور آلمان اقدام نمایید.

اقامت دائم آلمان

اقامت دائم آلمان

چگونه برای اخذ اقامت دایمی کشور آلمان اقدام کرده و پذیرش آن را دریافت کنیم؟

موارد و فعالیت هایی که برای اخذ اقامت دایم آلمان انجام دادن آن اجباری است عبارتند از:

 • آدرس محلی که در کشور آلمان سکونت دارید را ثبت کنید:

چه از کشور مبدا خود جهت پذیرش اقامت دایم آلمان اقدام می کنید و یا چه در این کشور این اقدام صورت می پذیرد، نکته ی بسیار مهم و اجباری است که تا در 90 روز اولی که در کشور آلمان اقامت کرده اید، آدرس محل سکونت خود در کشور آلمان را به مراجع زی ربط اطلاع داده و آن را ثبت کنید. کشور آلمان این موضوع را جزو یکی از موارد مهم جهت اخذ اقامت دایمی خود تعیین کرده است و هر فردی که خواهان اخذ اقامت دایمی کشور آۀمان است، به منظور تسریع و قطعیت اخذ اقامت دایم خود باید این مورد را به محض ورود به آلمان انجام دهد.

در صورت عدم ثبت محل اقامت خود در کشور آلمان جریمه ی نقدی سنگینی در انتظار شما خواهد بود و حتی ممکن است اقامت دایم کشور آلمان برای فرد خاطی لغو شود.

اقامت دائم آلمان

اقامت دائم آلمان

 • داشتن بیمه ی سلامتی و حساب بانکی الزامی است:

قبل از این که برای اخذ شهروندی آلمان اقدام کنید، می بایست بیمه ی سلامتی کشور آلمان را اخذ کرده باشید. کشور آلمان از کسانی که خواهان اخذ شهروندی این کشور هستند، می بایست بیمه شده باشند و همچنین سیاست هایی که دولت آلمان برای این افراد اتخاذ کرده است را بپذیرند.

به علاوه ی موارد ذکر شده، برای اخذ شهروندی کشور آلمان می بایست توانایی مالی خود را به دولت این کشور نشان دهید. افتتاح حساب بانکی و واریز پول در بانک های در این کشور یکی از این موارد نشان دهنده ی استطاعت مالی شما محسوب می شود.

تعهد نامه ی مالی که توسط بانک های کشور آلمان پس از افتتاح حساب به شما داده می شود را می توان به عنوان یک مدرک ضمیمه ی مدارک لازم جهت اخذ شهروندی کشور آلمان کنید.

اقامت دائم آلمان

اقامت دائم آلمان

 • فرم درخواست اقامت و شهروندی کشور آلمان را پر کرده و قرار مصاحبه ی خود را برای این موضوع تنظیم کنید:

پس از حضور در کشور آلمان می بایست خود را در اداره ی مهاجرت کشور آلمان معرفی کرده و فرم درخواست اقامت کشور آلمان را دریافت کنید. جدا از دریافت  فرم باید قرار ملاقات خود برای مصاحبه را تنظیم کنید. هرچه این اقدام سریع تر باشد، بهتر است قبل از اتمام مدت 90 روزه، این فرایند انجام شود.

اقامت دائم آلمان

اقامت دائم آلمان

 • به قرار ملاقات خود برای مصاحبه بپردازید:

در  روز مصاحبه بهتر است زودتر از موعد مقرر در مکان مورد نظر حضور داشته باشید. معمولا مدت زمان مصاحبه ی شما ده دقیقه است. فردی که با شما مصاحبه می کند، مدارک شما را مورد بررسی قرار می دهد و سپس مدت زمانی را برای ارزیابی به شما اعلام می کند.  در صورت جا گذاشتن مدرکی از مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت و شهروندی کشور آلمان، قرار ملاقات دیگری ثبت می شود.

مدت زمان لازم جهت ارزیابی مدارک شما برای اخذ اقامت دایمی کشور آلمان و در نهایت دریافت شهروندی این کشور دو تا سه هفته است که پس از بررسی به شما پاسخ داده خواهد شد.

در صورت پذیرش شما توسط مصاحبه، می توانید تا مدت زمانی که مایل باشید در کشور آلمان سکونت داشته باشید. اگر مدارک شما مورد پذیرش قرار نگرفت و در مصاحبه قبول نشدید، باید مواردی که در مدارک شما کم بود را بررسی کرده و مجددا درخواست کنید.

اقامت دایم اتریش و یا آلمان؟! مسیله این است:

یکی از سوال هایی است که معمولا متقاضیان در ذهن خود دارند. اما معمولا اکثرا اقامت آلمان را پیشنهاد می دهند. دلایل متعددی برای این موضوع وجود دارد اما مهم ترین آن را می توان به بالا بودن سطح زندگی مردم آلمان و همچنین قدرتمند بودن کشور آلمان در زمینه ی روابط بین الملل و همچنین بالاتر بودن احتمال پیشرفت مردم این کشور و افرادی که اقامت دایم آلمان را اخذ می کنند، می باشد.

اقامت دائم آلمان

اقامت دائم آلمان

کارت آّبی آلمان:

کارت آبی آلمان چیست؟

نوع دیگری از اقامت در کشور آلمان وجود دارد که به آن کارت آبی اتحادیه ی اروپا و یا (EU Blue Card)  می گویند.

Blue Card کشور آلمان جزو نوعی دیگر ازاقامت این کشور می باشد که تا حدود زیادی شبیه اقامت موقت کشور آلمان است. Blue Card کشور آلمان نوع خاصی از اقامت آلمان است که برای گروه خاصی از افراد صادر می شود و معمولا اعتبار آن نیز به مراتب بیش تر است

گرفتن بلو کارت آلمان به چه کسانی توصیه می شود؟

Blue Card کشور آلمان برای افرادی با ملیت غیر کشور های عضو اتحادیه ی اروپا هستند که در حرفه و یا کاری تخصص بسیار بالایی دارند و خواهان کار در آلمان هستند. افراد متخصص و حرفه ای به افرادی اطلاق می شود که تحصیلات علمی در زمینه ی کاری خود را تا دوره ی کارشناسی و کارشناسی ارشد گذرانده باشند. بیش تر اشخاصی که خواهان اخذ Blue Card کشور آلمان هستند باید دارای مدارک علمی در شاخه های مهندسی، ریاضیات و یا دانش تکنولوژی باشند.

نحوه ی دریافت کارت آبی آلمان به چه گونه است؟

برای اخذ Blue Card کشور آلمان متقاضیان این نوع اقامت می بایست کاری را در کشور آلمان پیدا کنند که رشته ی تحصیلی مورد مطالعه ی آن ها در آن کار کاربردی بوده و متقاضیان از تخصص علمی خود در آن کار استفاده کنند.

متقاضیان Blue Card کشور آلمان باید شغلی را پیدا کنند که مرتبط با رشته ی تحصیلی خود باشد. به علاوه ی موارد بالا، کار مورد نظر برای اخذ اقامت از طریق Blue Card کشور آلمان باید حداقل سالانه 50,800 یورو درآمد داشته باشد. تسلط بر زبان آلمانی یکی دیگر از موارد مهم اخذ Blue Card کشور آلمان محسوب می شود.

اقامت دائم آلمان

اقامت دائم آلمان

شرایط دریافت کارت آبی آلمان به چه شکل می باشد؟

مدت اعتبار Blue Card کشور آلمان چهار سال است. پس از اخذ این نوع اقامت آلمان، در صورتی که شغل خود را بتوانید حفظ کنید، می توانید برای اقامت دایمی کشور آلمان درخواست دهید. پس از گذشت 33 ماه از اقامت از طریق Blue Card کشور آلمان مجاز و قابل قبول برای درخواست اقامت دائمی آلمان خواهید شد. این نکته را نیز فراموش نکنید که درصورت تسلط بالای شما در زبان آلمانی مدت زمان صلاحیت شما یرای اخذ اقامت دائم کشور آلمان از 33 ماه به 21 ماه کاهش خواهد یافت. بنابراین تسلط بر زبان آلمانی یکی از امتیازهای مثبت متقضایان اقامت دائم کشور آلمان می باشد. این ویژگی برای اخذ اقامت موقت آلمان نیز موثر است.

در صورت ازدواج فرد متقاضی Blue Card آلمان، وضعیت همسر او به چه شکل خواهد بود؟

در صورتی که ازدواج کرده باشید، پس از اخذ Blue Card کشور آلمان می توانید همسر خود را نیز به کشور آلمان بیاورید. همسر فرد متقاضی نیازی به تسلط بر زبان آلمانی ندارد و پس از اخذ اقامت دائمی همسر خود می تواند در کشور آلمان مشغول به کار شود.

میزان هزینه ی Blue card  آلمان چقدر است؟

جدا از مواردی که ذکر شده است، جهت دریافت ویزای Blue Card آلمان و در نهایت کات آبی کشور آلمان می بایست هزینه ای جزیی جهت دریافت کارت آبی آلمان اقدام کرد. معمولا هزینه ی بلوکارت آلمان چیزی حدود 140 یورو برای شروع و برای تمدید این روش اقامتی، برای هر بار تمدید 100 یورو از فرد متقاضی دریافت می شود.

کارت آبی کشور سوید و تفاوت ان با کشور آلمان:

اصولا تفاوت بسیار زیادی میان کارت آبی بین کشور سوید و آلمان پیدا کرد زیرا آلمان و سوید، جزو کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا هستند و تفاوت فاحشی نمی توان بین آن ها پیدا کرد؛ اما نکته ای که مهم است میزان رتبه ی تجاری و کلی این دو کشور نسبت به یک دیگر است. به طور کل این دو کشور از نظر سطح زندگی بسیار به یک دیگر نزدیک اند اما کفه ی ترازو کمی به سمت آلمان به پایین می آید. 

موسسه حقوقی بین المللی رابین شما را در اخذ اقامت کشورهای اروپایی یاری می دهد.

منبع:

بلوکارت آلمان

اقامت کاری آلمان

اقامت آلمان