اقامت در بلغارستان

در این مقاله قصد داریم تا تمامی موارد مهم در مورد چگونگی اقامت در بلغارستان را برای شما بازگو کنیم.

بلغارستان کشوری در جنوب شرقی اروپا و یکی از بخش های شمال شرقی”بالکان پنیسوالا” می باشد که از جنوب هم مرز با ترکیه و یونان، از شمال با رومانی، از غرب با کشور مقدونیه و صربستان و از شرق با دریای سیاه همسایه است. این موقعیت مکانی بلغارستان محل تقاطع دو قاره ی اروپا و آسیا می باشد. پایتخت کشور بلغارستان شهر “صوفیا”، زبان رسمی آن بلغاری و مساحت کل این کشور 110.994کیلومترمربع می باشد.

اقامت در بلغارستان از طریق خرید ملک برای افراد غیر اروپایی:

املاک بلغارستان و تیم وکلای ما در دریافت اقامت  برای افراد غیر اروپایی در بلغارستان که از طریق کمپانی ما املاک در بلغارستان خریداری می کنند، یاری می رساند.

ما به موکل های خود که خواهان دریافت اقامت همیشگیدر بلغارستان و استفاده ی تمام وقت از املاک خود هستند را یاری می دهیم. اگر شخصی خواهان دریافت اقامت دایم بلغارستان می باشد ابتدا باید طبق قوانین اقامت بلند مدت در این کشور حدود پنج سال حضور داشته باشد. دریافت اقامت بلغارستان تمام حقوق شهروندی یک فرد بلغار به جز حق رای دادن را به شما می دهد. همچنین شما قادر خواهید بود به این کشور بدون نیاز به ویزا بارها ورود یا خروج کنید. اولین قدم برای اخذ اقامت همیشگی کشور بلغارستان، داشتن اقامت بلند مدت این کشور می باشد که مدت اعتبار آن یک سال می باشد و هرسال قابل تمدید است. داشتن اقامت بلند مدت این کشور برای افراد خارجی ای که دارای ویزای نوعD  باشند و ملزوماتی را فراهم کنند ، قابل دریافت است.

mohajerat be bolgharestan 1 1 300x179 - اقامت در بلغارستان

اقامت در بلغارستان

برای داشتن ویزای نوعD برای اقامت در بلغارستان دارا بودن مدارک زیر لازم است؛ این مدارک عبارتند از:

 1. دارا بودن سند و مدرک ملی بیمه و یا امنیت کشور محل اقامت( این مدارک از دفتر رسمی بیمه ملی محل اقامت شما قابل دریافت است.)
 2. دارا بودن حق بیمه ی حداقلی که مبلغ آن 30000 یورو می باشد که قابل قبول محدوده ی اتحادیه ی اروپا می باشد. ای حق بیمه باید تا زمان بازگشت فرد به کشور مبدا خود قابل پرداخت باشد وبتوان آن را برای هزینه های اورژانسی پزشکی که ممکن است در مدت زمان درج شده در ویزایی که در بلغارستان حضور دارید استفاده کرد.
 3. دارا بودن مقدار پول کافی و مورد نیاز برای زندگی و اقامت در کشور بلغارستان

نکته: دارا بودن این شرایط برای اخذ اقامت دایمی در بلغارستان الزامی است.

اقامت بلند مدت کشور بلغارستان به افرادی داده می شود که دارای ویزای نوع Dبوده و حداقل یکی از این موارد را داشته باشند.

این موارد عبارتند از:

 1. بعد از دریافت اجازه از مسئولین وزارت کار کشور بلغارستان،خواهان کار کردن در این کشور تحت قرارداد کارفرما باشد
 2. شرکت در فعالیت های بازرگانی و تجاری در کشور بلغارستان و تحت قوانین وضع شده آن و فراهم کردن حداقل 10 شغل برای شهروندان بلغاری طبق آن فعالیت هایی که ذکر شد
 3. فرد کل وقت خود را صرف مطالعات علمی در مکان های گواهی دار علمی کشور بلغارستان کرده باشد.
 4. فرد خاص در زمینه ای مشخص بوده باشد که قادر به اقامت و سکونت در کشور بلغارستان بوده باشد که طبق معاهدات بین المللی بلغارستان طرفی از آن قرارداد برای سکونت و اقامت بوده باشد.
 5. دارا بودن ملکی که قابل قبول برای اقامت دائم در کشور بلغارستان باشد و یا با یک فرد خارجی که اقامت دائم بلغارستان را داشته باشد ازدواج کرده باشد.
 6. بتواند خود و یا خانواده ی خود را که خواهان اقامت دائم کشور بلغارستان و یا شهروندی این کشور هستند را حمایت کند.
 7. این ادعا مورد قبول گرفته باشد که فرد نیازمند مراقبت های پزشکی بلند مدت در کشور بلغارستان می باشد و توانایی مالی برای پرداخت این هزینه ها را نیز داشته باشد.
 8. خبرنگار رسانه های جمعی و کلی که مورد تایید کشور بلغارستان است، بوده باشد.
 9. دارا بودن حقوق مستمری در این کشور که قابل قبول کشور بلغارستان باشد
 10. انجام دادن فعالیت های اقتصادی کلان در کشور بلغارستان. این به این معناست که حدود 500000 دلار سرمایه گذاری کرده باشید.
 11. عضوی از خانواده ای بوده باشید که قبلا حق اقامت دائم بلغارستان و سکونت در این کشور را گرفته باشند.
 12. دارا بودن حق محافظت خاص طبق مفاد شماره ی 25 جنبش مبارزه با قاچاق انسان.

مدت اقامت بلند مدت بلغارستان به مدت یک سال معتبر می باشد و هر سال قابل تمدید است. درمدت زمان اقامت بلند مدت بلغارستان به شما کارت شناسایی بلغاری داده می شود که این کارت مشابه کارت شناسایی یک فرد بلغاری می باشد. بعد از گذراندن پنج سال اقامت بلند مدت بلغارستان، می تواند اقامت دائم بلغارستان را بگیرد.

این نکته را در نظر داشته باشید که برای اینک درخواست اقامت صحیح و قابل قبولی داشته باشید، شما باید ویزای نوعD داشته باشید که این ویزا را می توان در هر سفارت کشور بلغارستان دریافت کرد. این موضوع را فراموش نکنید که تمام متقاضیان اقامت بلند مدت بلغارستان و یا هر کشور دیگری نیازمند تحقیق و بررسی پلیس بین الملل اینترپل و یوروپل(Interpol&Europol) و دیگر سازمان هایی که اطلاعات در مورد سوابق جنایی و قضایی یک فرد دارند، می باشد. تمام متقاضیان باید دارای عدم سوسابقه کیفری و یا جنایی باشند در غیر این صورت درخواست اقامت رد می شود.

اقامت در بلغارستان و اخذ اقامت بلغارستان از طریق تحصیل :

تحصیلات در بلغارستان امروزه به دلیل سطح علمی بالا، کیفیت عالی، دیپلم قابل قبول در   EU/EEA ، پرداخت حقوق قابل قبول و کافی مناسب زندگی، برگزاری کلاس ها به زبان انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و بلغاری و امکان ترانسفر شدن به دیگر دانشگاه ها مورد توجه قرار گرفته است.

دانشجویان بین المللی اقامت تحصیلی بلغارستان را اخذ می کنند زیرا کیفیت و سطح علمی این کشور بالا بوده و همچنین هزینه ی تحصیل و زندگی در این کشور پایین است. نکته ی دیگری که حایز اهمیت است سریع بودن فرایند آموزش این کشور می باشد که دانشجویان را از سطح متوسطه به سطح بالاتر هدایت میکند و این خود دلیلی برای اخذ اقامت بلغارستان از طریق تحصیل می باشد.

منبع