اقامت در کشور اسپانیا موضوعی است که در این مقاله می توانید بررسی کنید. موقعیت جغرافیایی و اطلاعات مهم این کشور از موضوعات کلیدی و قابل بررسی این کشور محسوب می شود که در این مقاله به توضیح آن پرداخته می شود. از دیگر موضع های مورد بررسی در این مقاله، نوع اقامت در این کشور است که سعی شده است مهم ترین اطلاعات درمورد اقامت در کشور اسپانیا و شرایط اخذ اقامت آن به بهترین نحو ممکن در این مقاله گنجانده شده است.

اقامت در کشور اسپانیا

اسپانیا:

کشور اسپانیا یکی از برترین و زیباترین کشورهای اروپایی است که سالانه میلیون ها گردشگر از سرتاسر نقاط جهان از این کشور دیدن می کنند.این کشور در جنوب غرب قاره ی سبز قرار دارد. کشور اسپانیا به دلیل وجود قصر های باستانی و عظیم، کوه های بلند پوشیده شده از برف، مقبره های بزرگ و شهر های بسیار زیبا و پیچیده هدف تعداد بسیار زیادی از توریست ها در تمام نقاط جهان است. جمعیت این کشور طبق آمار در سال 2016، 46,370,000 نفر است. واحد ارزی و مبادلاتی این کشور یورو است. پایتخت این کشور مادرید می باشد که یکی از شهر های مدرن این کشور محسوب می شود. مساحت کل کشور اسپانیا 505,991 کیلومتر است که طبق داده های آمری در سال 2014 79,4 درصد این کشور را محل های شهری و مسکونی و 20,6 درصد این کشور را بخش روستایی و حومه ی شهری را شامل می شود. کشور اسپانیا یکی از شادترین کشور های اروپاست به طوری که نرخ امید به زندگی در مردان 80 سال و در زنان 86 سال است (این داده ها در سال 2013 جمع آوری شده است). اقامت در کشور اسپانیا شما را یک پله به زندگی بهتر نزدیک تر می کند.

موقعیت جغرافیایی کشور اسپانیا:

اسپانیا از غرب با کشور پرتغال و از طرف شمال با فرانسه که توسط آندورا و دیوار بزرگ پیرنس(Pyrenees)  جدا شده است، همسایگی دارد. دیگر همسایه ی کشور اسپانیا که با این کشور در جنوب هم مرز است، جبل الطارق است که تا سال 1713 متعلق به کشور اسپانیا بوده است که به وسیله ی معاهده ی آترچت(Utrecht) در پایان جنگ وراثت اسپانیا به بریتانیا تعلق گرفت. اکثر بخش های این کشور توسط آب احاطه شده است. این کشور از طرف شرق و جنوب شرقی توسط دریای مدیترانه، از طرف شمال غربی و جنوب غربی توسط اقیانوس اطلس و در ناحیه ی شمالی هم توسط خلیج بیسکای (که به اقیانوس اطلس می ریزد) احاطه شده است.

اخذ ویزا و اقامت در کشور اسپانیا:

بسیاری از افرادا به دلایل کار، زندگی و تحصیل ممکن است کشور اسپانیا را انتخاب کنند. برای اقامت در این کشور باید ابتدا ویزا و سپس اقامت آن را کسب کنید. به وسیله ی موسسه بین المللی و حقوقی ما می توانید به راحتی اقامت در کشور اسپانیا را کسب کنید. مطالب موجود در این مقاله صرفا جنبه ی اطلاعی داشته و برای اخذ اقامت و ویزای کشور اسپانیا باید از طریق سفارت و یا کنسول گری کشور اسپانیا در کشور خود اطلاعات نیز دریافت کنید.

اقامت در کشور اسپانیا

چه کسانی به ویزا و یا اقامت در کشور اسپانیا نیاز دارند؟

جدا از بحث آزاد بودن اخذ ویزای کشور اسپانیا، اگر شهروند یکی از کشور های عضو اتحادیه ی اروپا، کشورهای منطقه ی اقتصادی اروپا و کشورهایی مانند ایسلند، لیختنشتاین، نروژ و سوییس هستید، برای اقامت، کار، تحصیل و یا سفر به کشور اسپانیا نیاز به ویزا و یا اخذ اقامت این کشور ندارید. تنها استثنا برای شهروندان کشور کرواسی است که برای کار در این کشور نیازمند اخذ اقامت کاری هستند. این قانون تا اوایل سال 2020 میلادی معتبر است.

شهروندان کشورهای عضو اتحادیه و منطقه ی اقتصادی اروپا برای دریافت ملیت کشور اسپانیا نیازمند دریافت شماره شناسایی از مسیولین مهاجرتی کشور اسپانیا هستند. دیگر افراد که در بالا ذکر نشد برای کار، تحصیل و یا زندگی نیازمند دریافت ویزا و اخذ اقامت در کشور اسپانیا هستند.

ویزای بلند مدت اسپانیا:

اگر شهروند کشورهای اتحادیه، منطقه ی اقتصادی اروپا و یا سوییس نیستید، برای اقامت بیش تر از سه ماه نیازمند اخذ ویزای بلند مدت کشور اسپانیا هستید. بر نوع و قصد شما برای اقامت در اسپانیا، ویزاهای متفاوتی وجود دارد:

ویزاهای کار و اقامت بلند مدت اسپانیایی:

ویزاهای کار و اقامت بسیار زیادی وجود دارد که بر نوع اقامت شما نیز متفاوت است:

  • ویزای اقامتی کاری که به شما این امکان را می دهد که هم اقامت اسپانیا را داشته باشید و هم بتوانید در اسپانیا کار کنید.
  • ویزای دانشجویی که تا اتمام دوره ی تحصیلی و یا ورزشی فر معتبر است.
  • ویزای مسکن  برای تشکیل خانواده و یا بازنشستگی

ویزای کار اسپانیا:

بر اساس نوع کاری که قصد انجام دادن آن را در اسپانیا دارید، انواع مختلف ویزای کار وجود دارد. با این وجود در کشور اسپانیا نمی توانید ویزای کار درخواست کنید. قانون مهاجرت اسپانیا متذکر می شود که کارفرمایان باید از طرف شما و برای شما درخواست کار با شما را ارسال کنند.

ویزا و اقامت در کشور اسپانیا از طریق کار توسط اداره ی کار این کشور صادر می شود.

ویزای دانشجویی اسپانیا:

زندگی دانشجویی در کشور اسپانیا مطمینا با آن چه که در کشور شماست متفاوت است. در سال 2014 میلادی اسپانیا بهترین و پراستقبال ترین قصد دانشجویان از سر تا سر جهان بوده است که تنها در یک سال حدود 42,202 نفر برای تحصیل در این کشور اقامت کرده اند. دولت اسپانیا برای ویزای دانشجویی خود ملزومات و شرایطی مثل پیدا کردن دوره های آموزشی خود قبل از ارسال درخواست ویزای خود دارد.

ویزای اقامتی و یا شهروندی اسپانیا؟

هردو ویزای اقامتی(سکونت) و شهروندی اسپانیا به شما اجازه ی ازندگی و اقامت در کشور اسپانیا را می دهد اما بین این دو مورد تفاوت وجود دارد. یکی از شرایط ویزای اقامت در اسپانیا تسلیم ملیت و گذرنامه ی کشور اصلی خود به منظور دریافت شهروندی اسپانیا است. در صورتی که اقامت دایمی کشور اسپانیا را به جای شهروندی این کشور انتخاب کنید، می توانید ملیت و گذرنامه ی کشور اول خود را داشته باشید. در صورت داشتن ویزای بلند مدت کشور اسپانیا اکثر مزایای دریافت شهروندی اسپانیا را خواهید داشت. می توانید به صورت مدت محدود در کشور های اتحادیه ی اروپا سفر کنید و اقامت داشته باشید و در صورت حضور طولانی تر باید از مسیولین کشور مربوطه اجازه ی آن صادر شود.

اقامت در کشور اسپانیا

منابع:

https://www.britannica.com/place/Spain

https://www.expatica.com/new/es/moving/visas/visas-and-immigration-102354/

https://www.expatica.com/new/es/moving/visas/visas-and-immigration-102354/#Who

مترجم: جواد محمدی