اقامت سوئد موضوع مقاله امروز است.سوئد کشوری در شمال اروپا و شبه جزیره ی اسکاندیناوی است و پایتخت این کشور استکهلم است که بزرگ ترین شهر آن نیز محسوب می شود. سوئد چهارمین کشور بزرگ اروپا محسوب می شود و به دلیل شاخص توسعه ی انسانی بسیار بالا و نرخ بیکاری بسیار پایین یکی از بهترین کشور ها برای مهاجرت است. اقتصاد سوئد بر پایه ی مشارکت مردم در سرمایه گذاری ها استوار است و جالب است بدانید طی بررسی های انجام شده جمعیت افراد مهاجر به سوئد روز به روز در حال افزایش است و تقریبا سی درصد از جمعیت سوئد را افرادی تشکیل می دهند که خارج از این کشور متولد شده اند. ایرانیان زیادی به قصد مهاجرت به سوئد و اخذ اقامت آن به دفاتر مهاجرتی مراجعه می کنند و این در حالی است که کشور سوئد در میان کشور های عضو اتحادیه ی اروپا سیاست بسیار دشواری برای مهاجرت دارد. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا با شرایط اقامت سوئد به طور کامل آشنا شوید.

shutterstock 478673899 e1537372069934 - اقامت سوئد

مهاجرت به سوئد:

برای افراد بین هجده تا بیست سال، زیر هجده سال و نیز شهروندان نروژ، فنلاند، دانمارک، ایسلند و سایر کشور هایی که عضو اتحادیه ی اروپا هستند شرایط مهاجرت به سوئد به مراتب آسان تر است. بسیاری از افرادی که برای اقامت دائم سوئد اقدام می کنند نیازمند اجازه ی کار هستند که به این منظور باید دو سال در این کشور اقامت داشته باشند و در این مدت مشغول به کار باشند. پس از گذشت این مدت باید تا پنج سال در سوئد زندگی کنند تا شهروندی سوئد را دریافت کنند. اگر عضور یکی از کشور های اتحادیه ی اروپا باشید به مجوز کار احتیاجی نیست اما در صورتی که خواهان اقامت طولانی تر هستید باید به اداره ی مهاجرت اعلام کنید. اگر خواهان مهاجرت به سوئد و متعاقبا دریافت اقامت دائم یا شهروندی این کشور هستید، باید در سوئد استخدام شوید و در واقع شغل مشخصی داشته باشید.

اقامت دائم سوئد:

برای اقامت سوئد باید تقاضای خود را به سوئد ارسال کنید. به این منظور پس از مراجعه به سایت باید با ارائه ی پاسپورت معتبر و مدارک ثابت کنید شغلی دارید که درآمد آن حداقل سیزده هزار سک سوئدی در ماه است. کارفرمای شما در سوئد باید به مدت حداقل ده روز کاری شما را استخدام کند و حقوق و قوانین را برای شما به مساوات افراد سوئدی حساب کند. شما نیز باید یک کپی از پیشنهاد کاری تان، مجوز کار، کپی پاسپورت و دو قطعه عکس پاسپورتی جدید ارائه دهید. اگر خانواده تان نیز قصد درخواست مجوز اقامت داشته باشند باید زمانی درخواست دهند که شما در سوئد شاغل باشید و پس از گذشت سه هفته تا سه ماه نتیجه ی آن به اطلاع شما خواهد رسید. پس از گذشت چهار سال از دریافت مجوز کار و اقامت شما می توانید جهت دریافت مجوز اقامت دائم اقدام کنید. برای دریافت مجوز اقامت دائم ابتدا باید ثابت کنید همچنان مشغول به کار هستید و ثبات شخصیتی دارید اما می توانید کارفرمای خود را عوض کنید.

آیا مایل به دریافت اقامت سوئد هستید؟

اگر جواب شما مثبت است باید پس از این که مجوز اقامت دائم خود را دریافت کردید سال ها در سوئد مشغول به کار بوده و حال برای شهروند آن اقدام کنید. در نتیجه ی دریافت شهروندی سوئد گذرنامه ی سوئدی خواهید داشت و از تمام حقوق و مزایای آن بهره مند می شوید. اما باید این نکته را متذکر شد که دریافت شهروندی سوئد منوط به شرایطی است که در ادامه برای شما شرح خواهیم داد.

شرایط لازم جهت دریافت شهروندی سوئد:

  • به مدت پنج سال در سوئد زندگی کرده باشید
  • در طول این مدت هیچ گونه جرمی مرتکب نشده و هیچ بدهی پرداخت نشده ای به دولت نداشته باشید
  • هویتتان را توسط پاسپورت ثابت کنید
  • سنتان هجده سال یا بیشتر باشد
  • مجوز اقامت دائم خود را به همراه داشته باشید
  • دیگر مدارک لازم را همراه داشته باشید

تا قبل از سال 2010 میلادی شرایط برای تحصیل ایرانی ها در سوئد کاملا متفاوت بود و آن ها می توانستند به صورت رایگان در سوئد درس بخوانند و علاوه بر آن می توانستند به هر دو زبان انگلیسی و سوئدی در دانشگاه ها تحصیل کنند اما با تغییر شرایط این قانون به کلی لغو شد و از آن پس افراد باید با پرداخت هزینه ی شهریه ی دانشگاه ها در سوئد تحصیل کنند. شهریه ی دانشگاه های سوئد در حال حاضر عدد ثابتی نیست زیرا با تغییر نرخ ارز ممکن است دچار تغییرات بشود اما شما الان باید برای تحصیل در هر ترم دانشگاه سوئد چیزی حدود بیست تا پنجاه هزار کرون سوئد بپردازید که برای دانشجویان ایرانی اصلا به صرفه نیست. پیشنهاد ما این است که اگر قصد تحصیل در سوئد را دارید برای مقطع کارشناسی ارشد می توانید از بورسیه ی تحصیلی استفاده کنید و رایگان در سوئد تحصیل کنید. برای اطلاع کامل از شرایط بورسیه با ما تماس بگیرید.

اقامت در سوئد - اقامت سوئد

تحصیل رایگان در سوئد:

سوئد راه های مختلفی برای اخذ اقامت فراهم کرده است مثل ازدواج، اقامت سوئد از طریق کار، تحصیلی، کارآفرینی و بسیاری موارد دیگر وجود دارد. شرایط هر کدام از راه های اقامت سوئد متفاوت است و در این زمینه باید حتما با یک مشاور یا وکیل خبره مشورت کنید تا بهترین نتیجه را کسب کنید. موسسه ی اقامتی و مهاجرتی رابین هلدینگ با سابقه ی درخشان در زمینه ی مهاجرت، امکان مهاجرت به تمام کشور ها را برای شما ایرانیان عزیز فراهم کرده است. ما آماده ی پاسخگویی به تمام سوالات شما در زمینه ی مهاجرت هستیم. با ما تماس بگیرید.

منابع:

https://www.thenewbieguide.se/just-arrived/visa-residence-permit/residence-permit/general-information-about-residence-permits/

https://www.migrationsverket.se/English/Private-individuals/Becoming-a-Swedish-citizen/Citizenship-for-adults/Time-in-Sweden.html

مترجم: جواد محمدی