اقامت سوئیس

اطلاعات لازم برای اقامت سوئیس

سوییس کشوری اروپایی با وسعت 41285 کیلومتر مربع یکی از کشورهای اروپایی است که در مرکز اروپا واقع شده است. این کشور از سال 1291 میلادی کشف شد و از سال 1648 استقلال خود را اعلام کرد. پایتخت این کشور شهر برن(Bern city) می باشد. موقعیت جغرافیایی، جاذبه های توریستی و سطح زندگی در این کشور عامل مهمی در علاقه ی افراد خارجی برای دریافت اقامت دایمی و حتی شهروندی این کشور شده است. در این بخش اطلاعات مورد نیاز برای اخذ اقامت و شهروندی کشور سوییس را می توانید به دست آورد.

افراد دوملیتی در سوییس :

اگر شما خواهان دریافت ملیت سویسی هستید همزمان می توانید ملیت کشور محل تولد خود را داشته باشید و این امر تا زمانی شدنی است که کشور محل تولد شما این وضعیت را قبول کند.

به دلیل توانایی نگه داشتن ملیت اصلی کشور مبدا در سوییس، شهروندان برتانیایی که می توانند شرایط لازم را برای خروج از اتحادیه ی اروپا را در نظر بگیرند، می توانند به دنبال رای دادن بریتانیا به شهروندی سوییس باشند. در سال 2016 کانتون های بسیار زیادی از کشور سوییس افزایش قابل توجهی از درخواست شهروندی این کشور را گزارش داده اند.

افرادی که دو ملیتی هستند نیز می توانند در جایگاه های دیپلماتیک این کشور قرار گیرند که این قانون در سال 2017 و برخلاف قانون از کار افتاده و قدیمی منع این افراد در فعالیت های سیاسی وضع گردید.

شرایط دریافت اقامت دائم سوئیس :

بعد از گذشت ده سال اقامت و زندگی مداوم در کشور سوییس می توانید اقامت دایم و یا دریافت اقامت نوع C را به دست آورید. شهروندان آمریکایی و کانادایی می توانند برای دریافت اقامت دایم این کشور تنها به مدت پنج سال به طور مداوم در آن کشور اقامت داشته باشند.  در طول دوره ی اقامت خود برای دریافت اقامت دایمی، می توانید بدون هیچ محدودیتی و بدون این که بر فرایند اخذ اقامت دایمی شما تاثیر بگذارد،از سوییس خارج شوید. در این موقعیت بعدا نیز می توانید برای دریافت شهروندی کشور سوییس درخواست دهید اما برای تسهیل و به جریان افتادن درخواست شما باید در این دوره برای مسایل خاص با اداره ی مهاجرت موجود در کانتون(استان های سوییس) محل سکونت خود در ارتباط باشید. در طول اقامت خود در کشور سوییس باید یکپارچگی حضور خود در جامعه ی سوییس را اثبات کنید و همچنین ممکن است نیاز باشد تا چند دوره ی آموزشی تسلط زبان را در آموزشگاه های معتبر در کانتون محل سکونت خود نیز بگذرانید. هر کانتون ممکن است قوانین و شرایط خاص خودش را اتخاذ کند که ممکن است با کانتون دیگر متفاوت باشد. به عنوان مثال کانتون برن برای اعطای حق شهروندی به هر فرد از شهروند خود می خواهد که متقاضیان شهروندی سوییس به مدت ده سال از خدمات رفاهی این کشور استفاده نکرده باشند و برای دسترسی به این خدمات پرداخت هزینه کرده باشند.

برای اجازه ی اقامت باید از طریق مسیولین کانتون مورد نظر خود اقدام کنید. از طریق وبسایت کانتون مورد نظر خود می توانید اطلاعات حقوقی و قانونی، آدرس اداره ی مهاجرت کانتون محل سکونت خود و مدیران ارتباطی کانتون را پیدا کنید.

اقامت سوئیس

اقامت سوئیس

قوانین و ملزومات جدید برای شهروندی و اقامت سوئیس:

تغییرات لازم برای شهروندی کشور سوییس که در سال 2014 میلادی اتخاذ شد، در ماه ژانویه 2018 میلادی به کار گرفته شد. اگر چه با این وجود بعضی از کانتون ها شروع این قوانین را از سال 2017 می دانند. قوانین و ملزومات جدید برای شهروندی کشور سوییس به منظور آسان سازی فرایند پذیرش و اخذ شهروندی کشور سوییس می باشد. با این وجود این قوانین برای افراد تبعه ای که هنوز در طول سال ها اقامت خود در کشور سوییس موفق به دریافت اقامت و اسکان نوع C در سوییس نشده اند، مشکل ساز است.

بعضی از مهم ترین تغییرات در قوانین جدید برای شهروندی کشور سوییس برای اخذ اقامت سوئیس شامل:

  • زمان درخواست شهروندی سوییس از مدت زمان اقامت دوازده سال به ده سال کاهش یافته است
  • تنها افراد تبعه ای که نوع اقامت و اسکان نوع C را دارند می توانند برای شهروندی این کشور درخواست دهند. اخذ این نوع از اسکان بعد از پنج تا ده سال پس از اقامت در این کشور قابل دسترسی است. این قانون بر روی افراد تبعه ای که نوع زندگی آن ها به دسته های (B, L, F, Ci) تقسیم می شود، تاثیر منفی به سزایی بر روی اقامت و اخذ شهروندی آن ها می گذارد به طوری که مدت زمان اقامت این افراد امتیاز وفاکتوری برای اخذ شهروندی سوییس محسوب نمی شود.
  • سال های حضور افراد نوجوان از سنین هشت تا هجده سال برای اخذ شهروندی این کشور دوبرابر حساب می شود.
  • مدت زمان اقامت و حضور موقت افرادی که به عنوان پناهنده ی سیاسی دراین کشور حضور پیدا کرده اند نیز جز زمان لازم برای دریافت شهروندی کشور سوییس محسوب می شود.
  • مدت زمان حضور شما در کانتون مورد نظر به منظور دریافت اقامت آن کانتون بین دو تا پنج سال می باشد که افراد متقاضی قبل از درخواست خود باید در آن کانتون مورد نظر اقامت داشته باشند.
  • اگر زوجی خارجی مشترکا درخواست اقامت و شهروندی کشور سوییس را داشته باشند، در صورت موافقت، هردوی آن ها باید شرایط لازم برای اخذ شهروندی این کشور را فراهم و براورده سازند.
اقامت سوئیس

اقامت سوئیس

از چه راه هایی می توان شهروند سوییس شد و اقامت سوئیس را دریافت کرد؟

از طریق موارد زیر نیز می توان شهروندی کشور سوییس را دریافت کرد:

  • تولد
  • ازدواج با یک شهروند سوییسی
  • فرزند یک زوج شهروند سوییسی از طریق تولد و یا حضانت
  • بعد از دوازده سال سکونت در کشور سوییس که سه سال از پنج سال اخر آن نیز شامل می شود

افراد که متاقضی شهروندی کشور سوییس هستند، اگر در سنین ده تا بیست سالگی در این کشور اقامت کرده باشند، سال های اقامت آن ها دو برابرمحسوب می شود.

ممکن است برای دریافت شهروندی کشور سوییس از شما بخواهند که پرداخت مالیات سوییسی خود را ثابت کنید، قوانینی از این کشور را زیر پا نگذاشته باشید، بتوانید فرانسوی، ایتالیایی و یا آلمانی صحبت کنید، شخصیت مثبت و قابل قبولی برای کشور سوییس باشید و . . .

این ها موارد بسیار مهمی برای دریافت اقامت این کشور می باشد.

منبع : لینک