اقامت کانادا از طریق ازدواج یکی دیگر از رایج ترین گزینه هایی که افراد برای اقامت در کشورهای خارجی انتخاب می کنند. افراد متقاضی می توانند از طریق اسپانسری همسر و یا خویشاوند نزدیک برای اقامت کانادا اقدام کنند. اما این روش طبعا شرایطی نیز دارد که فرد باید واجد آن ها باشد. اول از همه این که فرد متقاضی باید در کانادا خویشاوند نزدیک و یا همسر داشته باشد که این افراد بتوانند فرد متقاضی را از لحاظ مالی به خوبی پشتیبانی کنند. همچنین این همسر یا خویشاوند ساکن در کانادا باید اقامت دائم کانادا و یا شهروندی کانادا را نیز دارا باشد.

نکته ی دیگری که در این نوع از اخذ اقامت حائز اهمیت است واقعی بودن ازدواج است و بر همین مبنا فرد ساکن در کانادا از روزی که اقامت دائم خود را اخذ کرده به مدت حداقل دو سال باید با همسر خود رابطه ی مشترک داشته باشد که قانونی نیز باشد و در غیر این صورت اقامت شخص اسپانسر شده لغو می شود. علاوه بر مواردی که گفته شد، شخص ساکن کانادا باید شرایط دیگری را نیز داشته باشد تا بتواند همسر یا خویشاوند نزدیک خود را در کانادا ساکن کند.

marriage - اقامت کانادا از طریق ازدواج

اقامت کانادا از طریق ازدواج و شرایط لازم برای آن:

از جمله این که اگر فرد متقاضی تمکن مالی کافی را برای زندگی در کانادا نداشته باشد، فردی که در کانادا ساکن است باید توانایی مالی لازم برای حمایت از او را به صورت تمام و کمال داشته باشد. یعنی در تامین هزینه های مربوط به خوراک و پوشاک و مسکن و تامین هزینه های خدمات درمانی. فرد حمایت کننده نباید در زمان درخواست همسر دیگری داشته باشد و در پنج سال گذشته هم نباید ازدواج کرده باشد. دانستن این نکته نیز بسیار حائز اهمیت است که اگر فرد حمایت کننده و شخصی که تحت حمایت است از یک دیگر جدا شوند˓ فرد حمایت کننده ملزم است همچنان طرف مقابل را پشتیبانی کند.

جالب است بدانید یکی از علت هایی که افراد متقاضی برای اخذ اقامت کانادا˓ ازدواج را انتخاب می کنند. این است که طبق قوانین کانادا به هم پیوستن اعضای خانواده از اهمیت زیادی برخوردار است و بنابراین ازدواج و حمایت خویشاوندان نزدیک مثل فرزند از سایر روش های اخذ اقامت کانادا راحت تر بوده و روند کار نیز با سرعت بیشتری انجام می شود. البته باید توجه کنید که واژه ی همسر در این جا و طبق قوانین به سه دسته از افراد تلقی می شود:

 • همسر قانونی فرد متقاضی (دارای عقد نامه)
 • به دلیل شرایط خاص ممکن است دو طرف قادر به زندگی در یک مکان مشتر ک نباشند ولی با یک دیگر رابطه ی زناشویی داشته باشند.
 • فرد متقاضی اگر شریک عرفی داشته باشد به شرط آن که حداقل دو سال در یک مکان مشترک زندگی کرده و با هم رابطه ی زناشویی داشته باشند.

نکته:

*به این نکته ی مهم توجه کنید که اگر شخصی قرار است در آینده با یک نفر ازدواج کند و در حال حاضر رابطه ی زناشویی با هم نداشته باشند قادر به استفاده از اخذ اقامت کانادا از طریق ازدواج نیستند.

 • فردی که اعلام تمکن مالی می کند باید با دولت کانادا و یا کبک قرارداد ببندد که در بازه ی زمانی مشخص توانایی تامین مالی موارد بالا را دارد. اگر فرد متقاضی بالای۲۲سال سن داشته باشد باید تعهد بدهد که تمام تلاش خود را برای استقلال مالی به کار می بندد و فرد حمایت کننده نیز به فرد مقابل تعهد می دهد تا زمان معین او را حمایت کند. همچنین در صورتی که فرد حمایت کننده قصد دارد همسر یا فرزندش را حمایت کند باید ساکن کانادا باشد و یا این که متعهد شود زمانی که همسر و فرزندش اقامت دائم را دریافت می کنند در کانادا ساکن باشد و مورد مهم دیگری که در این جا مد نطر است این است که فرد حمایت کننده باید بالای هجده سال سن را داشته باشد، تحت پبگرد قانونی نباشد، ورشکسته و یا در زندان نباشد.

در سال های اخیر افرادی به قصد ورود به کشور های خارجی و مخصوصا کانادا با ازدواج های تقلبی قصد اخذ اقامت این کشور را داشته اند و به همین دلیل شرایط کمی دشوار شده است. بنابراین شما باید به عنوان فرد متقاضی مدارکی را به دولت کانادا ارائه کنید که بر طبق آن ها ثابت کنید ازدواج شما واقعی است و در نهایت مامور را قانع کنید که تقلبی در کار نیست. در صورتی که طرفین زبان یک دیگر را ندانند و یا فاصله ی سنی آن ها بسیار زیاد بوده و نیز دین متفاوتی داشته باشند ممکن است اداره ی مهاجرت کانادا را در صحت ازدواج به شک بیندازد. پس به این موارد حتما دقت کنید.

مدارک لازم برای اخذ اقامت کانادا از طریق ازدواج:

شما می توانید در این مورد از عکس های خانوادگی، دو نفره و شخصی خود استفاده کنید که نشان می دهد در مهمانی ها و مجلس ها در کنار یکدیگر حضور دارید. مدارک اصلی که برای اخذ افامت از طریق ازدواج در کانادا نیاز دارید عبارت است از:

 • گواهی عدم سوپیشینه ی مرد
 • کارت پایان خدمت مرد
 • کارت ملی مرد
 • عقد نامه ی زوجین
 • شناسنامه ی زوجین
 • کپی از تمام صفحه های پاسپورت
 • مدارک لازم برای اثبات ارتباط بین زوجین
 • کپی از کارت PR شخص حمایت کننده

جمع بندی:

در این مقاله شما با شرایط اقامت کانادا از طریق ازدواج˓ مدارک لازم برای ارائه به اداره ی مهاجرتی و مزایای آن آشنا شدید. به منظور کسب اطلاعات بیشتر درباره اقامت کانادا از طریق ازدواج و دیگر روش های اقامتی با ما تماس بگیرید تا مشاوران متخصص ما با شرایطی که دارید بهترین روش اخذ اقامت کانادا را به شما پیشنهاد دهند.

cdnbiz 800x600 canada economy phanlop88 10380127 - اقامت کانادا از طریق ازدواج

منابع:

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/immigrate-canada/family-sponsorship/spouse-partner-children/who-you-can-sponsor.html

مترجم: جواد محمدی