در این مقاله به بررسی انواع اقامت آلمان پرداخته می شود با ما همراه باشید.

انواع اقامت آلمان

 همانطور که مطالعه کردید هدف مقاله ی گذشته بیان یک سری اطلاعات کلی درمورد کشور آلمان و سپس داده هایی جامع درمورد اخذ اقامت آلمان می باشد. کشور آلمان یکی از قطب های تحصیلی قاره ی اروپا برای مهاجران غیر اروپایی است به طوری که تعداد بسیار زیادی دانشجو از سرتاسر جهان خواهان تحصیل و اخذ اقامت تحصیلی کشور آلمان هستند. این مقاله به بررسی اقامت موقت کشور آلمان و توضیحی کلی درمورد این موضوعات می باشد.

موسسه حقوقی بین المللی رابین شما را برای اخذ اقامت و ویزای کشورهای اروپایی یاری می دهد.

E1fKYUoWiWX7GljL 1513592151 300x189 - انواع اقامت آلمان | اقامت آلمان | آلمان

انواع اقامت موقت کشور آلمان:

همانطور که در مقاله ی قبلی به آن اشاره شد، کشور آلمان دارای سه نوع اقامت کوتاه مدت(موقت) می باشد. اقامت کوتاه مدت از طریق تحصیل، اقامت موقت کاری و اقامت کوتاه مدت ازدواج جزو موارد اقامت موقت آلمان می باشد.

اقامت موقت آلمان از طریق کار(اقامت کاری آلمان):

پیدا کردن یک شغل در آلمان شما را به اقامت کاری آلمان نزدیک می کند. پیدا کردن یک شغل در کشور آلمان هم می تواند از کشوری که در آن زندگی می کنید به دست بیاید و یا می توانید ویزای جستجوی کار در آلمان را اخذ کرده و در مدت زمان معین این ویزا در آلمان دنبال کار موردنظر خود بگردید. طبق هر راهی، هنگامی که یک کار در آلمان پبدا کنید، می توانید درخواست اقامت موقت کاری دهید. برای شروع کار خود در آلمان ابتدا باید مدارک خود را تحویل داده و پس از پذیرش سپس باید اقامت کاری آلمان را کسب کنید.

انواع اقامت آلمان

برای اخذ اقامت کاری آلمان نیازمند رعایت و فراهم کردن چند شرط و ملزومات هستید تا بتوانید این نوع اقامت را دریافت کنید. اولین موضوعی که باید در آن تبحر داشته باشید، تسلط به زبان آلمانی است. مورد دیگری که باید مد نظر داشته باشید این است که شما و کارفرمای آلمانی باید ثابت کنید که سمت کاری شما در آلمان را نمی تواند یک شهروند آلمانی، شهروند کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا و یا کارمندان در راس کسب کنند. کارمندان در راس به آن دسته کارمندانی گفته می شود که مدت طولانی تری را در آلمان مشغول به کار هستند. جدا از این مسایل برای اخذ اقامت کاری آلمان باید پذیرش و موافقت آژانس استخدام فدرال را دریافت کنید.

هنگامی که مورد پذیرش اداره ی مربوطه قرار گرفتید و شرایط مورد نیاز را فراهم کردید سپس می توانید برای اقامت کاری آلمان شروع به کار کنید و درخواست دهید. مدت زمان اقامت موقت از طریق کار آلمان بسته به قرارداد کاری طرفین دارد. اگر میزان قرارداد کاری دو ساله است، پس مدت اعتبار اقامت کاری آلمان نیز دو سال خواهد بود. البته این نکته را فراموش نکنید که میزان اعتبار اقامت کاری آلمان قابل تمدید است و این قابلیت تداوم تمدید اقامت کاری آلمان با تداوم قرارداد کاری شما در این کشور رابطه ی مستقیم دارد.

انواع اقامت آلمان

انواع اقامت آلمان

اقامت تحصیلی کشور آلمان:

همانطور که در مقدمه ی مقاله اشاره شد، سالانه هزاران دانش جو از سرتاسر جهان برای تحصیل در دانشگاه های آلمان وارد این کشور می شوند. به همین دلیل دولت المان برای سهولت حضور دانشجوهای خارجی در کشور خود اقدام به قرار دادن نوعی اقامت برای این دانشجویان شد. اقامت تحصیلی کشور آلمان به آن دسته از افرادی داده می شود که خواهان تکمیل تحصیل در مدارج علمی و یا علمی عملی هستند. معمولا مدت اعتبار این نوع اقامت بر اساس طول دوره ی تحصیلی هر فرد تنظیم می گردد. در طول دوره ی تحصیل دانشجویان قادر به کار کردن تمام وقت در 120 روز و یا پاره وقت در 240 روز هستند. همچنین در جایگاه های تحصیلی کاری یز می توانند فعالیت کنند. نکته ی مورد نظر این است که در طول دوره ی تحصیل، دانشجویان قادر به عقد قرارداد بلند مدت برای کار کردن نیستند. از شهرهایی که میزان پذیرش دانشجوی آن ها زیاد بوده و دانشگاه های آن اعتبار بیش تری دارد شامل هامبورگ، مونیخ، کلن، فرانکفورت، دسلدورف، اشتوتگارت، برمن، هانوفر و نورمبرگ می شود.

انواع اقامت آلمان

انواع اقامت آلمان

بعد از اتمام دوره ی تحصیل در کشور آلمان، دانشجویان می توانند اقامت موقت خود را به مدت 18 ماه تمدید کنند و به دنبال کار در شاخه ی تحصیلی مورد نظر خود بگردند. مسیولان کشور آلمان این اجازه را برای حفظ افراد تحصیل کرده در کشور خود می دهند که بسیار تصمیم زیرکانه و سیاست مدارانه ای است.پس از اینکه دانشجویان موفق به پیدا کردن کار در کشور آلمان شدند، می توانند برای اقامت کاری آلمان اقدام کرده و این نوع اقامت را دریافت کنند.

انواع اقامت آلمان

انواع اقامت آلمان

اقامت در کشور آلمان از طریق ازدواج:

ازدواج با یک شهروند آلمانی و یا فردی که دارای اقامت دایم این کشور می باشد به شما اجازه ی حضور در کشور آلمان را می دهد اما همچنان نیازمند اخذ اقامت کشور آلمان هستید. اصولا نوع اقامت خاصی از طریق ازدواج در آلمان وجود ندارد، اما ازدواج با یک شهروند آلمانی یا کسی که اقامت دایم آلمان را دارند می توانند حضور در کشور آلمان را به منظور اخذ اقامت از طریق تشکیل خانواده به دست بیاورد. برای اخذ اقامت کشور آلمان از طریق ازدواج می بایست شرایطی را داشته باشید. به عنوان مثال تسلط در زبان آلمانی در حد نمره یB1 یکی از شرایطی است که فرد متقاضی باید دارا باشد. تسلط در زبان آلمانی جزو شرایطی است که اکثر راه های اخذ اقامت آلمان را باید دارا باشید. مدت اقامت در آلمان از طریق ازدواج به صورت موقت می باشد ولی پس از دو سال زندگی مشترک و همچنین سه سال زندگی در آلمان می توانید به عنوان همسر فرد آلمانی برای اقامت دایمی آلمان درخواست دهید. در طول مدت حضور همسر در آلمان تا اتمام زمان اقامت همسر، فرد موردنظر می تواند طبق اقامت کاری آلمان و یا اقامت تحصیلی این کشور، اقامت موقت خود را در این کشور سپری کند. از سری موضوعات دیگر مانند blue card آلمان و اقامت دایمی این کشور در مقاله ی بعدی می پردازیم. راه های اخذ اقامت دایم کشور آلمان یکی دیگر از موارد مورد نظر مقاله ی بعدی خواهد بود.

موسسه حقوقی بین المللی رابین یکی از برترین موسسه های ایران جهت اخذ اقامت کشورهای اروپا و قاره ی امریکا می باشد.

منبع:

اقامت آلمان