تحصیل در سوئد برای افراد اروپایی موضوع مقاله ی امروز است. تقریبا این موضوع برای همه ثابت شده است که اقامت و تحصیل در کشورهای اروپایی می تواند سکوی پرتابی برای دانشجویان و دانش آموزان باشد. تحصیل در سوئد نیز یکی از مواردی است که بسیار در میان دانشجویان طرفدار دارد. اکثر د انشجویان خارجی و غیر اروپایی تحصیل در سوئد را برای خود انتخاب می کنند.

تحصیل در سوئد برای افراد اروپایی

بدون شک تحصیل در کشورهای اروپایی آرزوی بسیاری از دانش آموزان و دانش جویان غیر اروپایی در سرتاسر جهان است. از این میان کشور تحصیل در سوئد را می توان جزو یکی از برترین کشورهای اروپایی برای این موضوع دانست. امکاناتی که کشور سوئد برای دانشجویان و دانش آموزان خود در نظر گرفته است باعث شده است تا تعداد بسیار زیادی از دانشجویان و دانش اموزان اروپایی و غیراروپایی این کشور را برای تحصیل و چه بسا اقامت بلند مدت خود انتخاب کنند.

در این مقاله سعی داریم تا اطلاعات کلی درباره ی تحصیل در سوئد برای افراد اروپایی را داشته باشیم. از سری اطلاعاتی دیگر که در این مقاله می توانید بخوانید، اطلاعات کلی درباره ی کشور سوئد و توضیحاتی درباره ی افراد اروپایی و غیراروپایی است.

54f2317aa4795870a5a9529b7dd5c01e327811459e834f5c14e6150d869b076c 300x200 - تحصیل در سوئد برای افراد اروپایی

کشور سوئد:

کشور سوئد یکی از بهترین و زیباترین کشورهای اروپایی می باشد که در شمال این قاره ی سرسبز و دوست داشتنی قرار گرفته است. سوئد با کشورهایی مانند فنلاند و دانمارک همسایگی دارد. دریای بالتیک و خلیج بوتنی نیز به این کشور بسیار نزدیک بوده و بر روی اقلیم این کشور تاثیر به سزایی گذاشته است.

جمعیت کشور سوئد بالغ بر 10 میلیون نفر است که کم تر از 80 درصد جمعیت این کشور را سوئدی ها و مابقی را مهاجرین تشکیل می دهند. وسعت این کشور حدود 450,000 کیلومتر مربع است که از نظر وسعت چهارمین کشور بزرگ اروپا محسوب می شود. زبان رسمی مردم این کشور سوئدی است اما خبر خوب این است که زبان انگلیسی نیز در این کشور رواج دارد. از زبان های دیگر می توان به فنلادی و رومانیایی نیز اشاره کرد.

تحصیل در سوئد

شرایط اقامت و یا تحصیل در سوئد:

در صورتی که خود و اعضای خانواده ی خود شهروندان کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا و منطقه ی اقتصادی اروپا نیستید و قصد اقامت در کشور سوئد را دارید، به این مدارک پایین نیاز خواهید داشت.

اگر به صورت آنلاین درخواست اقامت و تحصیل در سوئد را دارید، مدارک موردنظر را باید به صورت الکترونیکی پیوست کنید. با این وجود درصورت حضور در سفارت کشور سوئد در کشور خود بتوانید مدارک را تقدیم مراجع ذی ربط کنید.

اگر به صورت کاغذی درخواست اقامت و تحصیل در سوئد را دارید، باید تمام مدارک را در سفارت کشور سوئد در کشور خود فراهم کرده و فرم درخواست اقامت را نیز پر کرده باشید.

مدارک مورد نیاز:

این ها مدارک مورد نیاز و کلی هستند که باید برای سفارت به همراه خود داشته باشید:

  • اصل مدارک باید همراه متقاضی باشد
  • هنگامی که سفارت از شما مدارک خواست باید کپی آن را نیز به همراه داشته باشید
  • در صورتی که مدارک به صورت محلی و داخلی باشد باید به زبان انگلیسی ترجمه شود.

مدارکی که همه برای اقامت و تحصیل در سوئد نیاز خواهند داشت:

  • پاسپورت معتبر
  • کپی از پاسپورت( شامل صفحات، اطلاعات شخصی و مهر سفر اخیر به یکی از کشورهای عضو منطقه شنگن)
  • رسید پرداخت هزینه ی اقامت سوئد
  • گواهی تاریخ تولد
  • اگر به صورت آنلاین درخواست اقامت کشور سوئد را نداده اید، نیاز به فرم درخواست شهروندی سوئد با شماره ی 161010 و فرم خانواده با شماره ی 239011 دارید.

اگر بستگان شما در سوئد اقامت دارند و می توانند شما را در آن جا حمایت کنند، باید مدارک لازم برای این که اثبات کنید که آن فرد می تواند از شما و یا دیگر متقاضیان از نظر مالی و یا حتی اسکان حمایت کنند.

تحصیل در سوئد توسط افراد اروپایی:

اصولا تمامی افراد اروپایی قادر به تحصیل در سوئد بدون داشتن اجازه ی ورود و یا ویزا نیستند. آن دسته از افراد اروپایی که شهروند کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا و منطقه ی اقتصادی ارروپا می باشند، بدون داشتن ویزا نیز می توانند به راحتی در این کشور به تحصیل در سوئد بپردازند. دارا بودن ملیت این مناطق در اروپا آن ها را قادر می سازد.

تنها با داشتن پاسپورت معتبر و شماره ملی شناسایی به راحتی در کشورهای اروپایی مانند سوئد وارد شده و به  تحصیل بپردازند. این افراد حق زندگی در کشور سوئد، دیگر کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا و منطقه ی اقتصادی اروپا را نیز دارند. نکته ی مثبتی که می توان درمورد کشور سوئد به آن اشاره کرد، عضویت این کشور در معاهده ی شنگن است. یعنی افرادی که در سوئد زندگی ی کنند به راحتی می توانند در کشورهای عضو معاهده ی شنگن سفر کرده و یا به تحصیل یا کار بپردازند. تنها داشتن پاسپورت معتبر و شماره ی شناسایی معتبر الزامی است.

از سری مدارکی که شهروندان کشورهای اروپایی نیاز دارند تا بتوانند تحصیل در سوئد را تجربه کنند:

نامه ی امتحان ورودی دانشگاه مقصد یا گواهی که ثابت کند که قصد تحصیل در کشور سوئد را دارید. دارا بودن نامه ی تحصیل و گواهی که نشان دهد شما در کشور خود به تحصیل پرداخته اند. دارا بودن این مدارک به دریافت شماره شناسایی شخصی در کشور سوئد کمک بسیار زیادی می کند.

کارت اروپایی بیمه سلامت که نشان دهنده ی سلامت فیزیکی و روحی شماست یکی دیگر از مواردی است که برای تحصیل در کشور سوئد به آن نیاز است. گواهی که ثابت کند فرد مورد نظر توانایی حمایت خود از لحاظ مالی در طول مدت حضور خود در کشور سوئد را دارد.

این گواهی می بایست به امضای فرد موردنظر نیز درآید. اداره ی مالیات کشور سوئد می تواند این گواهی را در اختیار فرد اروپایی گذاشته و آن را امضا کند. این مدارک را می بایست پس از حضور در کشور سوئد و دانشگاه مقصد ارایه داد نه قبل از حرکت به سوی سوئد؛ بهتر است قبل از بستن چمدان های خود و شروع به تحصیل در سوئد این اقدامات را انجام دهید.

منابع: اقامت تحصیلی سوئد