الفبای مهاجرت (مفاهیم کلی)

سخن مترجم: متاسفانه بسیاری از افراد تفاوت و مفاهیم کلی درمورد بسیاری از مسایل درمورد مهاجرت و اقامت را ندانسته و در صورت رویارویی با این موارد به مشکل بر میخورند. هدف این مقاله بیان مفاهیم کلی و بیان تفاوت های مهم آن است.

تعریف ویزا و پاسپورت چیست و با یک دیگر چه تفاوت هایی دارند؟ ( تفاوت ویزا و پاسپورت )

ویزا اجازه ی ورود،حضور و خروج شرطی یک فرد خارجی در یک کشور است. اصولا ویزاها فرد را  در مدت زمان حضور او، محل و مناطق حضور او، تاریخ حضور و تعداد ورود و حضور او برای کارکردن و دیگر مسایل محدود میکند.

پاسپورت اصولا به مدرکی اطلاق می شود که حاوی اطلاعات شخصی یک فرد برای حضور در یک کشور خارجی است. در حقیقت هدف  پاسپورت تایید کردن مشخصات و ملیت صاحب پاسپورت می باشد. هر پاسپورت شامل این سری اطلاعات می باشند:

  • نام
  • جنسیت
  • تاریخ تولد
  • محل تولد

تفاوت اصلی پاسپورت و ویزا این است که ویزا اجازه ی رسمی موقت فرد برای حضور او در یک کشور خارجی است و پاسپورت هویت آن فرد در سفرها را مشخص میکند.

تفاوت مهاجرت و شهروندی یک کشور در چیست؟

بگذارید با یک مثال برایتان توضیح دهم.

یک شهروند آمریکایی به کسی می گویند که در آمریکا متولد شده باشد و یا خانواده ی او آمریکایی باشند و یا حتی درخواست شهروندی آمریکا را داده باشد و حق تابعیت گرفته باشد اما مهاجری که در آمریکا زندگی میکند صرفا شهروند ان کشور نیست. بعضی از این مهاجرین داری مدارکی مثل green card(کارت اقامت دایم آمریکا) هستند و یا دارای ویزای کاری وسایر ویزاها می باشند. بعضی از مهاجرین نیز بدون مدرک هستند. یعنی آن ها green card  و دیگر ویزاهای معتبر را ندارند. شهروند قانونی دایمی به مهاجری می گویند که دارای green card بوده و اجازه ی اقامت و زندگی در آمریکا را تا هر زمان که بخواهد دارد.

تفاوت کشورهای عضو شنگن و عضو اتحادیه اروپا در چیست؟

هردو کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا و شنگن اروپایی هستند. کشور های شنگن به کشور هایی گفته می شود که پیمان شنگن را در سال 1985 میلادی در کشور لوگزامبورگ و در منطقه ای به اسم شنگن امضا کردند. این کشور ها به عنوان منطقه ای متحد با یک دیگر عمل میکنند که برای سفر به این کشور ها نیازمند کنترل مرزی نیست اما دارای قوانین بین المللی کنترل مرز ها هستند.

کشور های عضو اتحادیه ی اروپا آن دسته از کشور هایی هستند که پیمان اتحادیه ی اروپا را امضا کرده اند. کشور های عضو اتحادیه اروپا باید قدرت نظامی ملی و سیاست های خارجی خود را حفظ کنند اما موظف و محدود به رعایت مقررات قانونی اتحادیه ی اروپا می باشند.

کشورهای شنگن

در حال حاضر 26 کشور عضو منطقه ی شنگن می باشند. خارج از این 26 منطقه تنها چهار کشور عضو اتحادیه اروپا نیستند. این چهار کشور عبارتند از:

  • ایسلند
  • نروژ
  • سوییس
  • لیختنشتاین

نروژ و ایسلند جزو کشورهای اتحادیه نردیک(Nordic passport union) می باشند.بسیاری از کشور های کوچک اروپایی جزو منطقه ی سنگن می باشند. این کشور ها دارای مرز های نیمه باز و باز با کشور های منطقه ی شنگن می باشند. دو نوع از این کشور ها ایرلند و بریتانیا می باشد.