مزایا و معایب ثبت شرکت در آلمان

برخی از مزایای شروع یک کسب و کار در کشور آلمان عبارتند از:

1.استارت کار برای شرکت های کوچک و به اصطالاح ” خرد ” بسیار راحت است:

در آلمان، شروع یک کسب و کار کوچک بسیار آسان است. شما با پرداخت 50 یورو می توانید شرکت خود را در این کشور که به آن Einzelunternehmen یا مالکیت انحصاری گویند، ثبت کنید. ثبت این نوع شرکت ها فوری هستند و مراحل اداری بسیار کوتاه اند.

2.می توانید به راحتی به برخی از بزرگترین شرکت های دنیا دسترسی داشته باشید:

در کشور آلمان، شرکت های کوچک و متوسط ( Mittelstand ) زیادی در حال فعالیت هستند که در واقع رهبران بازارهای جهانی در زمینه های مختلف بشمار می روند.از این شرکت ها با عنوان قهرمانان پنهان (Hidden Champions) نیز یاد می شود.نزدیکی به این شرکت ها باعث می شود تا پروسه کسب و کار و تجارت با آنها نیز راحت تر باشد. شما می توانید خدمات خود را به آنها ارائه داده و یا خدماتی دریافت کنید.

3.در کشور آلمان، اقتصاد لیبرال حکمفرماست و بازار کار کاملا آزاد می باشد:

در آلمان، استخدام افراد بسیار آسان است. از طرفی سطح حقوق و دستمزدها در برخی مشاغل پایین است، بنابراین می توانید افرادی را استخدام کنید که بتوانند در کاهش هزینه ها به شما کمک کنند.

  1. می توانید برای شروع کسب و کار خود از طرح ها و وام های حمایتی بهره مند شوید:

می توانید از برخی از سازمان های دولتی درخواست کنید که یک مشاور در زمینه ی کاریتان به شما معرفی کنند. دولت آلمان 80 درصد هزینه های استخدام مشاور را می پردازد و دیگر مجبور به تحمیل هزینه ی اضافی برای آن نیستید. به کمک مشاور، برای شرکت خود یک طرح کسب و کار بنویسید و از یک بانک درخواست وام نمایید. این نوع وام ها جزء طرح های حمایتی دولت بشمار می روند و اگر شرکت ضرر کرد و یا ورشکست شد، شما مجبور به بازپرداخت بخش اندکی از آن خواهید بود.

برخی از معایب ثبت شرکت در آلمان

1.پرداخت هزینه ها و مالیات بالا به دولت:

نرخ مالیات برای شرکت های کوچک در کشور آلمان تقریبا بالاست.این در حالیست که شرکت های بزرگ تقریبا مالیاتی به دولت پرداخت نمی کنند. از طرفی باید شرکت خود را بیمه کنید که می تواند ماهانه 700 یورو خرج روی دستتان بگذارد!

2.متخصصان با تجربه ای که حقوق بالایی دریافت می کنند:

آیا قصد استخدام یک مهندس نرم افزار با تجربه ی بالا در شرکت خود را دارید؟ باید سالانه 50 هزار یورو به او حقوق پرداخت کنید! همچنین باید 30 تا 40 درصد این مقدار را صرف هزینه های مازاد کرده که مبلغ کل آن به 70 تا 80 هزار یورو هم خواهد رسید. با یک حساب سر انگشتی، شما باید تقریبا 100 هزار یورو برای استخدام یک کارمند متخصص و با تجربه کنار بگذارید!

  1. قوانین متعددی که باید تمام آنها را در نظر گرفت:

در کشور آلمان قوانین متعددی برای ثبت شرکت و شروع کسب و کار وضع شده که باید همه ی آنها را رعایت کنید و هیچ راه فراری هم نیست! اگر مرتکب کوچکتری تخلف در زمینه ی کاری خود شوید حداقل جریمه آن 1000 یورو و بیشتر نیز خواهد بود!

دستمزد وکلا در آلمان بسیار گران است و باید به ازای هر ساعت 200 یورو با کسر مالیات از طرف موکل پرداخت گردد.

ثبت شرکت در آلمان

ثبت شرکت در آلمان

حال این سوال پیش می آید که آیا کشور آلمان مکان مناسبی برای شروع یک کسب و کار و ثبت شرکت در آن می باشد یا خیر؟

پاسخِ این سوال به چند عامل بستگی دارد. توجه به مطالب ذیل می تواند برای شما بسیار راهگشا و کمک کننده باشد:

  1. آیا کسب و کار شما نوعی استارت آپ در زمینه ی فناوری های پیشرفته است یا خیر؟

چنانچه قصد دارید در آلمان یک شرکت استارت آپ در زمینه ی تکنولوژی های پیشرفته ثبت و راه اندازی کنید، باید بگوییم که بله، کشور آلمان بهترین جا برای استارت این نوع کسب و کارها بشمار می رود. در آلمان شرکت های خصوصی و دولتی زیادی در حال فعالیت هستند و روی جدیدترین فناوری ها کار می کنند.شما می توانید از آنها درخواست حمایت در زمینه های فنی و یا مالی نمایید. این نوع شرکت ها معمولا مشتاق حمایت از کسب و کاراهای نوآور و مبتکر می باشند.

2.آیا تمایل دارید که به بزرگترین بازارهای اروپایی دسترسی داشته باشید؟

آیا می دانستید کشور آلمان، بزرگترین اقتصاد اروپاست. شما می توانید با شروع کسب و کار خود در این کشور،به راحتی به بازاری با 80 میلیون مشتری دسترسی پیدا کنید. همچنین با کشورهای ثروتمند همسایه از جمله فرانسه، هلند، سوئیس، اتریش و غیره روابط تجاری برقرار نمایید و با آنها قرارد امضا کنید.

  1. آیا شما می توانید خدمات بسیاری را با کیفیت بالا و در کوتاه مدت به مشتریان خود عرضه کنید؟

چنانچه قصد راه اندازی ارائه ی خدمات به دیگر کسب و کارها را دارید باید در این زمینه از  تخصص و تبحر بالایی برخوردار باشید و بتوانید خدمات خود را با بالاترین کیفیت عرضه نمایید.اگر در انجام این کار موفق باشید خواهید توانست خدمات تخصصی خود را به شرکت های بزرگی مانند BMW، Audi، Siemens و غیره نیز ارائه دهید. این شرکت ها معمولا در ازای این خدمات، دستمزدهای بالایی حدود 1500 تا 3000 یورو به شما پرداخت خواهند کرد.

نمونه هایی از این خدمات عبارتند از: پیاده سازی سیستم های ERP، ارائه خدمات برنامه نویسی، مشاوره و غیره.

  1. آیا تمایل دارید به شرکت های کوچک و متوسط در آلمان دسترسی داشته باشید؟

در آلمان شرکت های کوچک و متوسط با نام Mittelstand شناخته می شود. همانطور که قبلا هم ذکر شد در واقع این شرکت ها سردمداران بازارهای جهانی در انواع مختلف کسب و کارها بشمار می روند. اکثر این شرکت ها در مقایسه با تمام کشورهای اروپایی در کشور آلمان مشغول به فعالیت هستند. آنها همچنین یکی از دلایلی هستند که آلمان را به یکی از صادرکنندگان برتر در کل جهان تبدیل کرده اند. اگر می خواهید شرکت خود را در کشور آلمان ثبت کنید و تجارت خود را در آنجا استارت بزنید به راحتی می توانید به این شرکت ها دسترسی داشته باشید.

در نتیجه برای این که بفهمید کشور آلمان، مکانی مناسب برای شروع کسب و کار شماست یا خیر باید به تمامی موارد بالا توجه کنید. این که نوع کسب و کار شما چیست و یا به اندازه ی کافی توانایی دارید که بتوانید دانش تخصصی خود در زمینه ی کاری بکار ببندید یا خیر از جمله فاکتورهای اساسی در این زمینه بشمار می روند.

در اینجا می خواهیم توضیحات مختصری را راجع به انواع شرکت ها در آلمان برایتان بازگو کنیم.

انواع شرکت ها در آلمان برای ثبت شرکت در آلمان عبارتند از:

  1. شرکت های سهامی برای ثبت شرکت در آلمان

این نوع شرکت ها با هر تعداد سهامدار قابل تاسیس بوده و سرمایه ی آنها می تواند به صورت نقد و یا غیر نقد باشد. شرکت های سهامی به عنوان شخص حقوقی دارای دارایی بوده و متعهد به پرداخت مالیات است. مسئولیت این نوع شرکت ها محدود به دارایی و سرمایه سهامداران است.

این نوع شرکت ها ،خود به چند دسته تقسیم می شوند:

الف) شرکت با مسئولیت محدود (GMBH)

ب) شرکت سهامی(AG)

ج) مشارکت محدود با سهام(KGAA)

2) شرکت های تضامنی و مشارکت برای ثبت شرکت در آلمان

 (OFFENE HANDELSGESELLSCHAFT – OHG) (PARTNERGESELLSCHAFT)

برای تاسیس این نوع شرکت ها باید حداقل دو شریک در آن وجود داشته باشد . برای ثبت تجاری شرکت نیز فرم درخواست ثبت باید توسط همه شرکا امضا و توسط دفتر دار رسمی آلمانی به صورت فرم الکترونیکی معتبر بایگانی شود.

 شرکت های تضامنی و مشارکت به 4 دسته تقسیم می شود از جمله:

الف) مشارکت قانون مدنی(GBR)

ب) مشارکت تجاری عمومی(OHG)

ج) مشارکت محدود(KG)

د) شرکت با مسئولیت و مشارکت محدود(GMBH & CO . KG )

3) شعبه و نمایندگی (ZWEIGNIEDERLASSUNG) برای ثبت شرکت در آلمان

هر شرکت خارجی‌ که در خارج از کشور آلمان دارای دفتر مرکزی و کسب و کار ثبت باشد، می‌‌تواند شعبه ‌ای در داخل آلمان افتتاح کند.در آلمان دو نوع شعبه وجود دارد که تفاوت آنها اساسا از میزان درجه استقلال آنها نسبت به دفتر مرکزیشان در خارج از آلمان نشأت می‌گیرد:

الف) شعبه مستقل (SELBSTÄNDIGE ZWEIGNIEDERLASSUNG)

ب) شعبه وابسته (UNSELBSTÄNDIGE ZWEIGNIEDERLASSUNG)

در اینجا شعبه ی مستقل از نظر حقوقی به عنوان یک نهاد دائمی در نظر گرفته می‌‌شود  درحالی که شعبه وابسته تنها بر اساس شرایط خاصی‌ به عنوان نهاد دائمی در نظر گرفته خواهد شد.

لینک