حقایقی جالب در مورد کشور یونان

 یونان با وسعتی بالغ  بر 50949 مایل مربع (131958 کیلومتر مربع) تقریبا به اندازه آلاباما است ولی با این تفاوت که جمعیت یونان بیش از ده میلیون نفر است در صورتی که جمعیت آلاباما تنها حدود 4.5 میلیون نفر می باشد.

:حقایقی جالب در مورد کشور

هر ساله بالغ بر 16.5 میلیون توریست از یونان بازدید می کند .صنعت گردشگری  16 درصد سرانه ناخالص کشور یونان را به خود اختصاص می دهد.

 هیچ کس در یونان نمی تواند رای ندهد. بر اساس قانون همه شهروندان 18 سال به بالا موظف به رای دادن هستند.

 7 درصد محصولات مرمر جهان را یونان تولید می کند.

توریست های زیادی که به این کشور سفر می کنند و به همین علت یونان از بسیاری از کشورهای جهان ،خطوط هوایی بین المللی بیشتری دارد.

یونان سومین کشور تولید کننده ی زیتون در دنیا بشمار می رود. یونانی ها از زمان قدیم  و از دوران باستان زیتون پرورش می دادند. بعضی از درختان زیتون که از قرن سیزدهم کاشته شده اند  همچنان پا برجا هستند و محصول می دهند.

ضرب المثل «گاو را باید از شاخ هایش گرفت»  برگرفته از اسطوره یونانی به نام هرکول است که شهر کرت را از بلای حمله گاو غول پیکر با گرفتن شاخ هایش نجات داد.

بر اساس افسانه های یونانی ، آتنا و پوزیدون موافقت کردند هرکس به شهر، بهترین هدیه را اعطا کند نگهبان آن خواهد شد. با وجود اینکه پوزیدون نعمت آب را به شهر بخشید اما هدیه آتنا «درخت زیتون» توسط خدایان هدیه ارزشمندتری شناخته شد.

بالغ بر 80 درصد کشور یونان کوهستانی است.

 98 درصد مردم یونان، نژاد یونانی دارند.ترک ها از بزرگترین اقلیت های یونانیان هستند. سایر اقلیت ها، آلبانیایی و مقدونی ، بلغاری ،ارمنی و کولی ها می باشند.

 در حدود 12 میلیون نفر در جهان به زبان یونانی صحبت می کنند که اکثر آنها ساکن یونان،قبرس، ایتالیا،آلبانی،ترکیه، ایالت متحده و دیگر کشورها هستند.

هزاران لغت انگلیسی در زبان یونانی ریشه دارد . بعضی مواقع به زبان لاتین وارد شده و از لاتین به انگلیسی تغییر کرده است. رایج ترین این کلمات یونانی : آکادمی ، ماراتن ، الفبا(اَلفُبِت) و تایفون است.

در دهه ی پنجاه میلادی تنها سی درصد از بزرگسالان یونانی سواد خواندن و نوشتن  داشتند اما امروزه آمار سواد آموزی تا 95 درصد بالا رفته است.

 با بیش از 7000 سال سابقه ی سکونت، آتن یکی از کهن ترین شهرهای اروپا به حساب می آید. این شهر همچنین زادگاه دموکراسی جهان ، فلسفه ی غرب ، بازی های المپیک،علوم سیاسی، ادبیات غرب، تاریخ نگاری، ریاضیات محض و تئوری های غربی تراژدی و کمدی است .

حدود 40 درصد از جمعیت این کشور در پایتخت آن یعنی آتن زندگی می کنند از زمانی که این شهر پایتخت یونان جدید شد جمعیت شروع به رشد کرد  و از 10000 نفر در سال 1834 به 3.6 میلیون نفر نیز افزایش یافت.

یونان بالغ بر 2000 جزیزه دارد که به طور تقریبی 170 عدد از آنها برای بسیاری از مردم دنیا شناخته شده است. بزرگترین جزیره کرت نام دارد و 8260 کیلومتر مربع(3189 مایل مربع) وسعت آن است.

مردان یونانی باید یک سال تا هجده ماه را در یکی از نیروهای مسلح خدمت کنند. دولت یونان سالانه 6 درصد از سرانه تولیدات ناخالص خود را به ارتش اختصاص می دهد.

تا اواخر دهه 90 میلادی بزرگترین تهدید برای یونان کشورترکیه بود، این دو کشور در طی دهه ها ،اختلافات تاریخی بسیاری در مورد قبرس و دیگر مرزها داشتند.  پس از زلزله ویرانگر که در سال 1999 به دو کشور وارد شد و بعد از کمک های بی دریغ کشور ترکیه، روابط آنها رو به بهبودی رفت.

 امید به زندگی برای زنان یونان باستان 36 سالگی و برای مردان 45 سالگی بود. از میان کودکان به دنیا آمده تنها نیمی از آنها زنده می ماند . امروز امید به زندگی برای زنان تا 82 سالگی و برای مردان 77 سالگی است . یونان در مقام 26  جدول امید به زندگی در جهان قرار دارد و ایالت متحده آمریکا در مقام 49 است.

 یونان پیشرو در تولید اسفنج های دریایی است

 کشتی های یونانی 70 درصد ناوگان تجاری اتحادیه اروپا را تشکیل می دهند و بر طبق قانون 75 درصد خدمه کشتی ها می بایست یونانی باشند.

یونان نسبت به دیگر کشورهای دنیا دارای موزه های بیشتری است.

فوتبال یا به قول آمریکایی ها ساکر، ورزش ملی یونانی ها بشمار می رود.

خانه سالمندان در یونان بسیار کم است .سالمندان معمولا تا پایان عمر در کنار فرزندانشان زندگی می کنند.

اغلب جوانان تا قبل از ازدواج با پدر و مادر خود زندگی می کنند.

اغلب سازه های یونانی همچون درها و لبه پنجرها ، اسباب و وسایل و گنبدهای کلیسا به رنگ آبی فیروزه ای هستند ،به خصوص در جزایر سیکلدیز . چرا که گذشتگان معتقد بودند که رنگ آبی شیطان را دور می کند.

 پنیر فتا که از شیر بز درست می شود پنیر ملی یونان است و به دوران هومریس بر می گردد . متوسط سرانه مصرف پنیر فتا در یونان بالاترین میزان در جهان را داراست.

 هزاران پرنده در تالاب های یونان در فصل مهاجرت در این کشور می مانند. بالغ بر صد هزار پرنده از شمال اروپا و آسیا فصل زمستان خود را این جا می گذرانند.

 شهر رودوس (پایتخت جزیره رودس) محبوب ترین مکان برای توریست ها در یونان است . این شهر خانه یکی از عجایب هفت گانه جهان کلوسوس رودن  بوده است. مجسمه غول پیکر 98 فوتی(303 متر) از خدای هلیوس در این جزیره قرار دارد.

:حقایقی جالب در مورد کشور

اولین المپیک در سال 776 قبل از میلاد مسیح در یونان برگزار شد .

بردگان 40 درصد جمعیت یونان باستان را تشکیل می داد.  این برده ها از جنگ ها به اسارت گرفته می شدند.

 یونان یکی از غنی ترین گونه های زیست محیطی را در اروپا دارد، که شامل 116 نوع از پستاندارن 18 نوع دو زیست ، 59 نوع خزنده ، 240 نوع پرنده و 107 گونه ماهی می باشد اما در حدود نیمی از گونه های پستاندار این سرزمین در خطر انقراض قرار دارند.

در یونان مرده ها به خاک سپرده می شوند. کلیسای ارتودوکس یونانی سوزاندن مرده را قدغن کرده است. اما پنج سال بعد از خاکسپاری، جسد از خاک بیرون آورده می شود، استخوان ها ابتدا با شراب شسته می شود و سپس در ظرف مخصوص نگه داری می شود. این امر خودش نمونه ی بارزی است از کمبود گورستان در یونان .

زبان یونانی بالغ بر 3000 سال است که صحبت می شود و یکی از قدیمی ترین زبان های اروپا بشمار می رود.

یونان بیشتر از 250 روز آفتاب  یا 3000 ساعت آفتابی در سال دارد.

یونان در حدود 9000 مایل خط ساحلی دارد و دهمین خط ساحلی بلند در جهان است.

سربازان در یونان باستان  زره برنزی بر تن می کردند که 33 کیلوگرم وزن داشت.

اولین تاریخ نویس یونانی هرودت است. وی نویسنده اولین کتاب بزرگ تاریخ از جنگ های یونانی- ایرانی بوده است.

 شاعر بریتانیایی لرد بایرون (1788 تا 1824 ) بسیار شیفته یونانی هایی شده بود. وی به یونان سفر کرد تا برعلیه ترک ها در جنگ های استقلال یونان بجنگد. یونانیان وی را جزء قهرمان ملی خود می دانند.

لغت باربارین(بربری) از کلمه یونانی بارباروی می باشد به معنی : مردمی که یونانی صحبت نمی کنند و از این رو بنظر می رسد که تنها بر بر بر بر را تکرار می کنند.

یکی از غذاهای محبوب مردان یونانی در ضیافت ها ،گوشت خوک سرخ شده است .

اولین تراژدی یونانی در سال 534 قبل از میلاد مسیح اجرا شد که توسط«دِسپیز» (شاعر و پدر تراژدی یونان) به رشته تحریر در آمده بود.

 سلحشوران اسپارتی به موهای بلند که در باد پیچ و تاب می خورد، مشهور بودند. قبل از جنگ آنها به دقت موهای خود را شانه می زدند.

در یونان باستان افراد متمول و ثروتمند در معابد حیوانی را  قربانی می کردنند و افراد فقیر که استطاعت این کار را نداشتند، شیرینی پیشکش می کردند.

«تبعید با رای مردمی» به شهروندان آتنی اجازه می داد تا به صورت موقتی افرادی که برای عموم خطرناک شمرده می شدند را تبعید کنند. اگر رای برای تصمیم گیری تعبید کسی ضروری می شد، هر شهروند نامی را بر روی یک تکه سفال  بصورت رای مخفی می نوشت . شخصی که اسمش بیشتر از همه نوشته شده بود مجبور می شد از ده روز تا ده سال  شهر را ترک کند.

 حقایقی جالب در مورد کشور یونان

حقایقی جالب در مورد کشور یونان

یونانیان، انقلابی در هنر مجسمه سازی بوجود آوردند. به جای  ژست های صامت و صورت های سنگی، هنرمندان یونانی شروع به ساخت مجسمه های دارای منحنی های بسیار کردند که هم جنبشی باشد و هم احساسی .

 تنها پسران و مردان بازیگران نمایشهای یونان باستان بودند. آنها ماسک هایی بزرگ بر صورت می زدند تا مخاطب متوجه شود که جای کدام نقش را بازی می کند .کارکنان تآتر با خود چوب های بزرگی حمل می کردند چرا که بعضی مواضع جمعیت زیاد تماشاچی ها بخاطر نمایش هیجان زده می شدند و گاهی منجر به شورش نیز می‌شد.

دموکراسی آتنی به صورت قابل مقایسه ای با دموکراسی مدرن متفاوت است .جالب است بدانید در دموکراسی آتنی هیچ حزب سیاسی وجود نداشت .

یونانی ها صدها گاو نر را در طول هر المپیک برای زئوس قربانی می کردند.

اجداد یونانی ها هندو – اروپایی بودند که در سال 1900 قبل میلاد مسیح به این سرزمین وارد شدند و در کنار مینوآن ها، قرن های زیادی زندگی کردند. در قرن دوازده قبل از میلاد مسیح بعد از «عصر تاریکی» که سیصد سال دانش نوشتن گم شد، یونانی متولد شد که به یکی از تاثیرگذارترین تمدن های شناخته شده در جهان مبدل گشت.

در بالاترین ارتفاع یونان خانه افسانه ای زئوس و دیگر خدایان و الهگان المپوس قرار دارد. کوه المپوس 9750 فوت 2917 متر ارتفاع دارد.

 اسکندر  اولین پادشاه یونانی بود که چهره ی خود را بر روی سکه ضرب زد. تا قبل از او سکه های یونانی شکل خدایان و الهگان را بر خود داشتند.

 پارتنون( مکان پارتنون ها،  پارتنوس یا باکره) تقریبا 2500 سال پیش ساخته شده است .همچنین مجسمه های رنگارنگ و مجسمه بزرگ طلا و عاج آتنا در آنجا قرار دارد . ساخت این مجسمه 15 سال به طول انجامید.

کلمه ی تراژدی یونانی است .تراژدی های یونانی «دیانیسوس» خدای شراب را گرامی می داشتند و بازیگران  در آن پوست بز می پوشیدند .تراژدی، داستان های باشکوه خدایان ، پادشاهان و قهرمانی های بود . کمدی یا «کیف» هم غالبا طبقات پایین جامعه را به سخره میگرفت.

مشهورترین نویسنده مدرن یونانی نیکس کازانتراکیس (1883 تا 1957 ) است. از روی رمان های او «زوبا» و «آخرین وسوسه مسیح »فیلم ساخته شد . گرچه کلیسای ارتودوکس او را برای نوشتن آخرین وسوسه مسیح مجازات نمود.

 نام اصلی یونان، جمهوری یونانی(هِلِنیک) می باشد. یونان دو حزب اصلی دارد: حزب سوسیالیست ( جنبش سوسیالیست های پانهلنیک یا  PASOK ) و حزب دموکرات (حزب نیودموکراسی) که هر دو در سال 1974 پس از فروپاشی دیکتاتوری نظامی تشکیل شدند.

یونان پایین ترین میزان طلاق را در اتحادیه اروپا داراست. همین طور بالاترین آمار سقط جنین به این کشور اختصاص دارد.

در طول تاریخ ،یونانی های با بیش از 1800  کشتی تجاری ،عاشقان دریا بودند. یونان یکی از بزرگترین ناوگان های جهان را داراست. ارسطو اوناسیس و استروس نیراچوس (یونان طلایی) دو تن از شناخته شده ترین تجار دریایی یونان هستند.

حدود 10 درصد از دستمزد کارگران یونانی  برای مالیات کسر می شود و 10 درصد دیگر هم برای مراقب های بهداشتی ملی. دولت، خدمات پرشکی را رایگان در خدمت شهروندان خود قرار داده است.

پرچم یونان از نُه نوار سفید- آبی افقی تشکیل شده است . بعضی از محققان می گویند نه تعداد سیلاب های پندی یونانی «اِفرییا ای تانتوس » به معنی یا آزادی یا مر گ است . آبی نماینده دریا و آسمان یونان است در حالی که سفید به خلوص  مبارزه برای آزادی اطلاق می شود. در قسمت بالا، سمت چپ هم علامت صلیب یونانِ ارتودوکس است

 .کارگران یونانی حداقل یک ماه در سال را به تعطیلات می روند

. حدود ده درصد  از جوانان یونانی بیکار هستند. با وجود تحصیلات دانشگاهی پیدا کردن شغل در یونان بسیار دشوار است

. پول رایج یونان “دراخما” 2650 سال قدمت دارد و کهن ترین پول اروپاست . یورو در سال 2002 جایگزین دراخما شد

 وقتی امپراطوری روم در سال 285 پس از میلاد به دو قسمت تقسیم شد، نیمه شرقی آن  را که شامل یونان هم می شد امپراطوری بیزانس نام نهادند. یونان در سال 1829  به استقلال رسید

تمامی موارد یاد شده همگی حقایقی جالب در مورد کشور یونان هستند که به شما پیشنهاد میکنیم تا برای مهاجرت به یونان، سرمایه گذاری در یونان و اخذ اقامت یونان همین حالا با موسسه حقوقی، مهاجرتی و سرمایه گذاری رابین تماس بگیرید

منبع: لینک