حقایق و شمایلی درباره سوئد

سر فصل ها

بر اساس آمار 2014
پایتخت:استکهلم
جمعیت: 9.7 میلیون 0.13 درصد از جمعیت جهان
امید زندگی: مردان 80 سال. زنان 83.7 سال
ساکنین متولد خارج: 15 درصد
زبان: سوئدی
فرم دولت: سلطنت مشروطه با دمکراسی پارلمانی
پارلمان: ریدس داگ[1]،با 349 عضو درکرسی منفرد.
روز ملی: ششم ژوئن
تحصیلات: نه سال تحصیلات مدرسه ای اجباری.  بعد از آن اکثر قریب به اتفاق دانش آموزان تحصیلات خود را تا سه سال بالاتر در مقطع دبیرستان نیز ادامه می دهند و حدودا یک سوم آنها تمایل به تحصیل را در مراتب آموزشی بالاتر در دانشگاه ها و کالج ها سراسر سوئد پیدا می کنند.
ساعات کار: ساعت استاندار کار در سوئد چهل ساعت در هفته می باشد.  حداقل میزان تعطیلات پنج هفته.
مشارکت نیروی کار: مردان :68.6 زنان: 63.7 درصد
طول فاصله شمال به جنوب: 1.574 کیلومتر
طول فاصله شرق به غرب: 499 کیلومتر
مساحت کلی: 528447 کیلومتر مربع. سومین کشور بزرگ اروپای غربی بعد فرانسه و اسپانیا
زمین های شهری – صنعتی: سه درصد
زمین های کشاورزی: 8 درصد
جنگل ها: 53 درصد
زمین های مردابی – باتلاقی: 9 درصد
زمین های چمنزاری: 7 درصد
مناطق سراسر کوهی و صخره ای: سه درصد
دریاچه ها و رودخانه ها: 9 درصد
بلندترین کوه: کِبنیکایسه با 2103 متر ارتفاع
بزرگترین دریاچه: وَنرن. 5650 کیلومتر مربع
کد تلفن: +46
کد اینترنتی: se
منطقه زمانی: GMT (UTC) +1
پول رایج: کرون
جمعیت شهرهای بزرگ: استکهلم 2123300. گوتنبرگ 928600. مالمو 656400
مهم ترین کالاهای صادراتی: ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل، مواد شیمیایی و محصولات پلاستیکی و محصولات لاستیکی،تجهیزات الکترونیکی و مخابراتی،محصولات انرژی، ماشین آلات صنعتی، وسایل نقلیه جاده ای،مواد معدنی، و موادغذایی
آنچه بهتر است هنگام سفر به سوئد بدانیم
از زبان یک ساکن سوئدی

فصل توریستی

اوج سفرهای توریستی، در فصل تابستان معمولن از اواسط ژوئن تا اواسط اگوست است. به هر حال بسیاری از توریست های خارجی که به این کشور سفر کرده اند اعتقاد دارند که ماه می سوئد را بسیار بیشتر از ماه های دیگرش دوست داشته اند. علاوه بر آن از جاذبه های توریستی چند سال های اخیر، ادامه دار شدن فصل تابستان تا اواسط سپتامبر یا حتا اوایل اکتبر می باشد. که بنابراین فصل تابستانیِ به مراتب طولانی تری در پانزده سال اخیر بوده است.
همچین سوئد از فصل زمستان بسیار قابل توجه ای برخوردار است ، خصوصن در لپ لند ، و  پیست های اسکی اش در والملند،دالارنا و جامتلند/هیرجدالن. شناخته شده ترین پیست اسکی آن هم «آره» (Are)  می باشد که رویدادهای اصلی اسکی آلپاین بصورت متناوب در آن برگزار می شود.
سه  شهر استکهلم، گوتنبرل و مالمو به ترتیب مهمترین مقصد گردشگران در تمامی طول سال محسوب می شود

اقامتگاه

هتل ها معمولن در طول تعطیلات تابستانی سوئدی ارزان تر هستند که  ده هفته به طول می انجامد. از نیمه تابستان تا نیمه آگوست. باقی سال قیمت هتل ها آخر هفته ها (جمعه ها- یکشنبه ها) پایین تر است.
توصیه می شود که حتمن از قبل  اتاق خود را  رزرو کنید . اگر خود به هتل بروید و برای اتاق درخواست کنید اغلب باید قیمت «مقرر» ( یعنی بالاتر) را بپردازید.

ترافیک

حد مجاز سرعت در شهرها و روستاها 50 کیلومتر بر ساعت است و در جاده ها 70 کیلومتر بر ساعت ، در حالی که سرعت مجاز در بزرگراه ها 110 کیلومتر بر ساعت می باشد.( به جز ماشین های کاروان دار که برای آنها سرعت  80 کیلومتر بر ساعت مجاز است)
همه ماشین ها می بایست با چراغ های روشن  حرکت کنند حتا درطول روز و در روشنایی خورشید.
بستن کمربند ایمنی البته که الزامی است( می دانید که آن را در سوئد اختراع کردند)
حد مجاز الکل در سوئد بسیار پایین است: 0.2 هر میل- حواستان باشد که تست الکل در سوئد حتا در صبح هم صورت می گیرد برای مثال در گذرگاه ترمینال ها. هرگز در سوئد هنگامی که لبی تر کرده اید رانندگی نکنید – هیچ وقت و هیچ گاه.

مغازه ها

مغازه های کوچکتر بصورت کلی از ساعت ده صبح تا شش بعد از ظهر بازهستند از دوشنبه تا جمعه
و شنبه ها هم 10 تا 2 بعد از ظهر. مغازه های بزرگترِ غذا و شاپینگ سنتر ها نیز عصرها و یکشنبه ها باز هستند

دخانیات

سیگار کشیدن در اماکن عمومی ،مغازه ها، رستوران ها و بارها ممنوع است. به همین ترتیب شما مجاز به کشیدن سیگار در اتوبوس، قطار و تراموا هم نیستید . وقتی  شما به خانه یک خانواده سوئدی دعوت می شوید متوجه خواهید شد که اکثر سوئدی هایِ سیگاری در بالکن یا جلوی در خانه حتا اگر بیرون به حد یخ زدن سرد باشد، سیگار می کشند.

حقوق دسترسی عمومی

حق دسترسی عموی برای همگان است( که شامل توریست ها هم می شود) آزادی گشت و گذار به حومه و اطراف سوئد. در نتیجه این قانون به هر فردی اجازه می دهد: در رودخانه ها شنا کند،در ساحل ها حمام افتاب بگیرد و پیاده روی کند، به قایقرانی و کوه نوردی بپردازد و بتواند  گل، توت و قارچ بچینید.
با این حال شما می بایست توجه و احترام خود را نسبت به حیوانات وحشی، گیاهان و مردمانی که در آن اطراف زندگی می کنند مبذول بدارید. خلاصه کنیم : برای کسی مزاحمت ایجاد نکنید،جایی را تخریب نکنید.

کارت های اعتباری

توصیه می شود همیشه حداقل یک کارت اعتباری یا کارت بدهی معتبر مانند ویزا یا مستر کارت با خود همراه داشته باشید (یا کارتی که لوگوی مااِسترو روی آن باشد) لطفن اصلن پین کد خود را فراموش نکنید که به آن احتیاج خواهید داشت. کارت های اعتباری در سوئد کاربرد بسیار گسترده ای دارد حتا  ممکن است برای پرداخت مبالغ کوچک ملزم به استفاده از آن شوید. سوئدی ها سعی می کنند برای موارد ایمنی و مالیاتی، پول نقد را تا آنجایی که امکان دارد در داد و ستد خود حذف کنند.بسیاری از هتل ها رستوران ها و مغازه ها و موزه ها دیگر پول نقد قبول نمی کنند.یک نمونه برجسته آن موزه آبا در استکهلم می باشد.

 برق

در سوئد نیز مانند اغلب کشورهای اتحادیه اروپایی ولتاژ برق 230 ولت است. همچنین این کشور از پریز برق استانداردی استفاده می کند که در کشورهای اروپای غربی مورد استفاده قرار می گیرد(البته به جز بریتانیا و ایرلند) پس لطفن هرآداپتور و مبدلی را که لازم دارید با خود بیاورید.
 دفاتر توریستی
شما می توانید دفاتر توریستی را در تمام اماکن  و مقاصدی که جزو جاذبه های توریستی  محسوب می شود ،مشاهده کنید آنها با علامت i سبز رنگ مشخص هستند. بزرگترهاشان نیز، با  کاتولوگ ها و بروشورهایی از سرتاسر سوئد ، معرف خود هستند. با این حال بعضی شهرها در شرف  تعطیلی دفاتر خود و راه اندازی خدمات آن بصورت آنلاین هستند

زبان

همه در سوئد می تواند به زبان انگلیسی صحبت می کند

رستوران ها

اگر می خواهید غذای  خوبی بخورید و بودجه سفرتان هم اندک است. توصیه من به شما این است که غذای اصلی خود را هنگام ناهار بخورید نه عصر. قیمت ها معمولا در عصر بصورت قابل ملاحظه ای بالا می رود. در زمان ناهار می توانید با قیمت بسیار پایین تری «داگنس رت» (همان غذای روز یا مخصوص امروز) را با تقریبن 80 تا 110 sek  میل کنید، که شامل سالاد،نان وکره به همراه نوشیدندی یا آبجو و یا قهوه می باشد. غذای روز معمولن تا ساعت دو و بعضی مواقع حتا تا ساعت  3 سرو می شود.

سوغاتی

به شما کریستال، طراحی، محصولات چوبی،قهوه سوئدی،پنیر سفت، کنکه بروت(نان خشک و ترد) شکلات های راه راه قرمز و سفید از گرانا در سامالند توصیه می کنم . شاید شما بخواهید یک بطر ویسکی سوئدی هم بخرید(مثلن مکمیرا)اکوایت سوئدی (مورد علاقه  سوئدی ها اسکین اکواویت است) ودکای سوئدی و جین سوئدی هم در فرودگاه تا راه خانه تان خوب چیزی است.
[1] ریکس داگ که به زبان سوئدی ریکس داگن تلفظ می شود. قوه قانونگذار ملی و راس هییت بدنه تصمیم گیری های سوئد می باشد . از سال 1971 ریکس داگ یک سیستم پارلمانی یک مجلسی می باشد با349 عضو، که اعضای آن از سال 1994 هر چهار سال یک بار انتخاب می شوند