دکتری در کانادا موضوع مقاله امروز است. کانادا به خاطر وجود امکانات فراوان رفاهی و شغلی یکی از بهترین کشور ها برای زندگیست و علاوه بر آن میزبان بسیاری از افرادی است که سالانه به قصد ادامه ی تحصیلات به این کشور مهاجرت می کنند. تحصیل دکتری در کانادا به علت دارا بودن شرایط مناسب برای دانشجویان و مزایایی که برای دانشجویان دکتری فراهم می کند همواره مورد توجه بسیاری از افرادی بوده که قصد تحصیلات تکمیلی در خارج را دارند. تحصیل دکتری در کانادا این امکان را به دانشجویان می دهد که با بورس تحصیلی از مزایای بیشتری بهره مند شوند. همچنین دانشجویان دکتری در کانادا می توانند با وجود امکانات فراوان و تخصصی به روز که در دانشگاه های این کشور فراهم شده فرصت مطالعاتی و تحقیقاتی خوبی داشته باشند. در این مقاله قصد داریم شرایط و مدارک لازم برای تحصیل دکتری در کانادا را برای شما شرح دهیم. پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

Edu Masters Study in Canada - دکتری در کانادا

چرا مقطع دکتری را در دانشگاه های کانادا ادامه دهیم؟

تحصیل در کانادا یعنی تحصیل در یکی از بهترین کشور های دنیا و معتبر ترین دانشگاه ها. جالب است بدانید که قدیمی ترین دانشگاه کانادا به قرن هفدهم میلادی باز می گردد و این نشانه ی قدمت و اصالت دانشگاه های این کشور است. هر ساله تعداد دانشجویان مهاجری که به قصد ادامه ی تحصیلات به کانادا سفر می کنند رو به افزایش است و این موضوع، محبوبیت دانشگاه های کانادا در دید عموم دنیا را می رساند. همچنین شما پس از پایان تحصیلات به راحتی می توانید در کانادا مشغول به کار شوید، دانشجویان دکتری نیز پس از پایان تحصیلات خود می توانند به مدت سه سال در کانادا کار کنند و پس از آن برای شهروندی کانادا و یا اقامت دائم آن اقدام کنند. از نظر هزینه ها نیز باید این نکته را به عرض شما برسانم که تحصیل دکتری در کانادا به مراتب ارزان تر از تحصیل در سایر کشور های پیشرفته مثل آمریکا می باشد.

شهر های تحصیلی کانادا و اساس شیوه ی تحصیل دکتری در کانادا:

مهم ترین شهر های تحصیلی کانادا و یا به اصطلاح شهر هایی که بیشترین تعداد دانشجو و دانشگاه را دارند عبارت اند از ادمونتون، کبک، ونکوور، تورنتو و مونترال وشیوه ی تحصیل دکتری در کانادا شبیه به کشور انگلستان است به این صورت که شما باید بیشتر وقت خود را صرف مطالعه و تحقیقات کرده و روی پایان نامه ی خود تمرکز کنید. البته چند واحد دروس آموزشی هم دارید که شامل درس هایی است که بیشتر تمرکز آن ها روی آموزش روش های مختلف تحقیق و پژوهش و چگونگی ارائه ی پایان نامه است. البته ممکن است برخی دانشگاه ها در پایان سال اول یا دوم تحصیل آزمون جامعی تحت عنوان comprehensive exam برگزار کنند که پیش از ورود به مرحله ی تحقیقاتی اصلی، دانش کلی فرد را در رشته ای که مشغول به تحصیل است بسنجند.

طول تحصیل مقطع دکتری در کانادا:

طول دوره ی دکتری در کانادا بین سه تا چهارسال است که ممکن است تا شش سال نیز ادامه داشته باشد. دانشجویان دکتری در کانادا می توانند در طول تحصیل، مبلغی را به عنوان کمک هزینه ی خود دریافت کنند به این صورت که برخی از آن ها در طول تحصیل دکتری در دانشگاه مربوطه استخدام شده و به عنوان کارمند حقوق دریافت می کنند. همچنین بعضی از دانشگاه های کانادا این امکان را برای دانشجویان دکتری فراهم کرده است تا بتوانند  با عقد قراردادی بین دانشجوی دکتری و دانشگاه مورد نظر در زمینه هایی چون تدریس در دانشگاه خود مشغول به کار شده و با آموزش مقاطع پایین تر مثل لیسانس، از تخفیف شهریه و یا حقوق ماهیانه نیز بهره مند شوند که به این افراد دستیار آموزشی می گویند.

حقوق ماهیانه:

علاوه بر فرصت های شغلی که در بالا به آن ها اشاره شد متقاضیان مدرک دکتری در کانادا در حین تحصیلات و انجام پژوهش توسط دولت حمایت می شوند به این صورت که شما در طول دوره ی دکتری روی پروژه هایی کار می کنید که یک شرکت سرمایه گذاری و یا دولت آن  را حمایت می کند. پس در هر صورت شما در طول تحصیل دوره ی دکتری در کانادا می توانید هزینه های زندگی خود را تامین کنید و از این بابت نباید نگران باشید. (برای اطلاعات بیشتر راجع به این پروژه ها و افراد سرمایه گذار با شرکت مهاجرتی و اقامتی رابین هلدینگ تماس بگیرید تا مشاوران متخصص ما شما را در این زمینه به طور کامل راهنمایی کنند.)

وضعیت شغلی پس از پایان تحصیلات دکتری در کانادا:

از آن جا که دانشگاه های کشور کانادا از اعتبار و رتبه ی بالایی برخوردارند این امکان را برای دانشجو فراهم می کنند که پس از پایان تحصیلات دکتری در کانادا با اخذ ویزای post study visa به مدت سه سال بتوانند در کانادا اقامت داشته و کار کنند و به این ترتیب حتی برای اقامت دائم نیز اقدام کنند.

Trudeau foundation grants for International Students in Canada 1024x768 - دکتری در کانادا

مدارک لازم برای درخواست تحصیل در مقطع دکتری در کانادا:

 • مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر در کشور خود
 • ریز نمرات و ترجمه ی مدارک دوره ی لیسانس و فوق لیسانس
 • رزومه ی قوی
 • معدل بالا (معدل مورد قبول با توجه به دانشگاه تفاوت دارد)
 • نام یکی از اساتید راهنما در دانشگاه کانادا
 • مدرک زبان آیلتس آکادمیک که معمولا برای مقطع دکتری کسب نمره ی هفت قابل قبول است.
 • مدارک زبان فرانسه در صورت تقاضای تحصیل در دانشگاه های کبک یا نیو برونزویک.
 • انگیزه نامه
 • مقالات چاپ شده در نشریات معتبر
 • در صورت نیاز پروپوزال تحقیقاتی
 • توصیه نامه ای از طرف اساتید دوره ی ارشد که با فرد متقاضی همکاری داشته اند.

منابع:

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.findaphd.com/study-abroad/america/phd-study-in-canada.aspx&ved=2ahUKEwiIhPOr-f7nAhWORBUIHfCrD6kQFjAAegQIBBAB&usg=AOvVaw2L4Z-iWR_nOZa95KhW3MUn&cshid=1583261029380

مترجم: جواد محمدی