راه های اخذ اقامت آلمان

بدون شک کشور آلمان جزو یکی از بهترین و قوی ترین قدرت های حال حاضر قاره سبز محسوب می شود. این کشور با اقتصاد بسیار قدرتمند با حضور کمپانی هایی موفق همانند بنز، فولکس واگن، پورشه و . . . حرف اول را در بین کشورهای منطقه ی خود می زند. موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب، وجود نظم و انضباط و برابری مدنی یکی دیگر از ویژگی های مهم و اساسی کشور آلمان می باشد. امروزه بسیاری از شهروندان علی الخصوص جوانان ایرانی خواهان اخذ اقامت و زندگی در این کشور مدرن هستند. هدف این مقاله بیان یک سری اطلاعات کلی درمورد کشور آلمان و سپس داده هایی جامع درمورد اخذ اقامت آلمان می باشد. موسسه حقوقی بین المللی رابین شما را برای اخذ اقامت و ویزای کشورهای اروپایی یاری می دهد.

اقامت آلمان

اقامت آلمان

آلمان:

کشور آلمان یکی از بهترین و زیباترین کشورهای اروپایی است که درناحیه ی مرکز غرب اروپا قرار دارد. این کشور 16 ایالت و در مجموع مساحتی حدود   357,386 کیلومتر مربع دارد که این کشور دارای نوعی آب و هوای فصلی و ناپایدار است. کشور آلمان دارای چیزی بیش از 83 میلیون نفر در خود جای داده است و همین موضوع این کشور را به پرجمعیت ترین کشور عضو اتحادیه ی اروپا تبدیل کرده است. بزرگ ترین ایالت کشور آلمان کلان شهر بسیار زیبای برلین می باشد. واحد پولی این کشور یورو و زبان مردم کشور آلمان آلمانی است که جزو یکی از سخت ترین زبان های جهان محسوب می شود. دیگر شهرهای مهم کشور آلمان شامل هامبورگ، مونیخ، کلن، فرانکفورت، دسلدورف، اشتوتگارت، برمن، هانوفر و نورمبرگ می شود.

اخذ اقامت کشور آلمان و زندگی در این کشور یک انتخاب بسیار خوب و چالش برانگیزی است. کشور آلمان دارای انواع مختلفی از مردم با فرهنگ های متفاوت می باشد و فرصت های زندگی و کسب موفقیت در این کشور بی پایان است.

اقامت آلمان

اقامت آلمان

اجازه اقامت آلمان چیست؟

اگر هدف شما برای ورود به کشور آلمان بحث و موضوع توریستی و گردشگری است، دیگر نیازی نیست نگران اخذ اجازه ی اقامت این کشور باشید. ویزای توریستی کشور آلمان این امکان را برای گردشگران فراهم می کند تا بتوانید به مدت 90 روز در کشور آلمان حضور داشته و از تمام مناطق این کشور دیدن کنید. اجازه ی حضور و یا اقامت آلمان بیش تر از 90 روز نیازمند اخذ اجازه ی اقامت کشور آلمان است.

بنابراین اجازه ی اقامت آلمان این امکان را به شما می دهد تا بیش از مدت 90 روز در کشور آلمان اقامت کنید. با اخذ اجازه ی اقامت کشور آلمان می توانید به تحصیل بپردازید، کار کنید و یا دیگر فعالیت هایی که در آن مهارت دارید را انجام دهید.

اقامت آلمان

اقامت آلمان

اما این سوال ممکن است پیش بیایید که اخذ اجازه ی اقامت آلمان برای چه کسانی نیاز است.

لازم به ذکر است که تمام کشورها به جز کشورهای عضو اتحادیه  ی اروپا، سوئیس، نروژ، ایسلند و لیختنشتاین برای حضور بیش تر از 90 روز نیازمند اخذ اقامت آلمان می باشند. برای بسیاری از افراد خارجی این امکان فراهم شده است تا بتوانند فرایند درخواست اقامت آلمان را از طریق کشور خود پیگیری کرده و درنهایت پس از اخذ آن عازم آلمان شوند. البته این نکته را فراموش نکنید که بسیاری از افراد خارجی بدون نیاز به اخذ ویزا می توانند به مدت 90 روز در کشور آلمان حضور داشته باشند.

اقامت آلمان

انواع اقامت در کشور آلمان:

بسته به نوع اقامت در کشور آلمان، نوع های مختلف اقامت آلمان بسته به مدت زمان حضور شما دارد. به طور کلی بسته به مدت زمان حضور شما در آلمان سه نوع اقامت در آلمان وجود دارد. اولین راه اقامت در آلمان اقامت کوتاه مدت( موقت) است که خود این موضوع نیز به سه دسته تقسیم می شوند. دومین راه اقامت اخذ کارت آبی(EU Blue Card) اقامت اتحادیه ی اروپاست. سومین و اخرین نوع اقامت در آلمان، اقامت دائمی در این کشور است. درمورد راه های دوم و سوم متعاقبا توضیح داده خواهد شد.

اقامت آلمان

اقامت آلمان

اقامت کوتاه مدت آلمان:

اقامت کوتاه مدت یا محدود آلمان همانطور که از اسم آن مشخص است برای آن دسته از اقامت هایی است که برای مدت زمان های کوتاه طراحی شده است. هنگامی که اقامت کوتاه مدت المان را دریافت کردید تنها می توانید به مدت یک سال در کشور آلمان اجازه ی اقامت دارید. اما با این وجود امکان تمدید این نوع اقامت برای مهاجرین وجود دارد و سپس با فراهم کردن ملزومات و پرکردن فرم درخواست اقامت کوتاه مدت آلمان می توانید اقامت خود را در این کشور تمدید کنید.

اقامت کوتاه( موقت) آلمان برای آن دسته از افراد خارجی است که دارای هدف خاصی برای اقامت در این کشور هستند.  هنگامی که برای اخذ اقامت کوتاه مدت کشور آلمان اقدام کردید، به شما یک کارت اقامت آلمان داده می شود که تنها برای هدفی که می خواهید در این کشور اقامت کنید، ثبت می شود و اجازه ی انجام فعالیتی که در اقامت موقت شما لحاظ نشده است، ندارید. به عنوان مثال اگر قصد حضور و اقامت آلمان برای شما صرفا تحصیل در این کشور است، شما تنها ملزم به تحصیل در این کشور می باشید و مثلا اجازه ی کار کردن در این کشور را ندارید. برای اخذ اقامت موقت کشور آلمان به منظور کار نیز می توانید جداگانه اقدام کنید اما نمی توانید با اقامت تحصیلی کشور آلمان همزمان کار کنید.

اقامت کوتاه مدت کشور آلمان اولین و رایج ترین روش اخذ اقامت آلمان می باشد که اکثر افراد خارجی که قصد اقامت کشور آلمان را دارند در ابتدا می بایست اقامت کوتاه مدت این کشور را دریافت کنند. برای دریافت اقامت دائمی کشور آلمان می بایست ابتدا اقامت کوتاه مدت این کشور را اخذ کنید. داشتن اقامت کوتاه مدت کشور آلمان جزو یکی از شرایط لازم جهت اخذ اقامت دائمی کشور آلمان می باشد. البته استثناعاتی وجود دارد و تنها کسانی که  برای موارد خاص تری به کشور آلمان مهاجرت می کنند را می توانند این شرایط یعنی دارا بودن اقامت کوتاه مدت آلمان را نداشته باشند. تشخیص این استثناعات توسط سفارت و کنسول گری کشور آلمان در ایران دارد.

اصولا سه نوع اقامت کوتاه مدت برای آلمان وجود دارد. اولین روش اقامت کوتاه مدت آلمان که مورد استقبال قشر عظیمی از جوانان ایرانی قرار گرفته است، اقامت کوتاه مدت آلمان از طریق تحصیل است( اقامت تحصیلی آلمان). دومین روش اخذ اقامت کوتاه مدت کشور آلمان از طریق کار می باشد. سومین روش که از طریق آن اقامت را کسب می کنند، اقامت کوتاه مدت از طریق ازدواج با یک شهروند آلمانی است.

موسسه حقوقی بین اللملی رابین بهترین انتخاب برای اخذ اقامت کشورهای اروپایی و آمریکایی است.

منبع:

آلمان