زبان ترکی استانبولی موضوع مقاله ی امروز ماست. کشور ترکیه، با مردمانی صمیمی و فرهنگ تلفیقی یک کشور ترک زبان محسوب می شود که برای زندگی در آن ناچارید زبان ترکی استانبولی را یاد بگیرید. زبان ترکی استانبولی زبان رسمی ترکیه محسوب می شود اما از آن جا که کشوری مهاجر پذیر است ممکن است در محیط دانشگاه یا کار با کسانی مواجه شوید که به زبانی غیر از ترکی استانبولی صحبت می کنند اما این دلیل نمی شود که بیخیال یادگیری این زبان بشوید. اگر شما نیز قصد مهاجرت به ترکیه را دارید در این مقاله با ما همراه باشید تا نکات جالبی را راجع به زبان در ترکیه یاد بگیرید.شاید بپرسید چرا باید زبان ترکی استانبولی را یاد بگیریم؟ پیش از آن که به سوالتان پاسخ دهم پیشنهاد می کنم راجع به این زبان اطلاعات اندکی کسب کنیم.

flag turkey turkish translation language png favpng mY2FtwRnmffhSjy6MKUFVVcDD - زبان ترکی استانبولی

زبان ترکی استانبولی:

زبان ترکی استانبولی بیست و نه حرف دارد و ریشه ی آن را می توان در ترکستان چین در آسیای مرکزی یافت. مصطفی کمال آتاتورک اولین رئیس جمهور ترکیه بود که حروف الفبای زبان ترکی استانبولی را به فرم لاتین تغییر داد. پس در صورتی که زبان ترکی ایرانی را بلد باشید در یادگیری الفبای ترکی استانبولی ممکن است اندکی دچار اشکال شوید. به طور کلی یادگیری زبان ترکی استانبولی آسان است و بسیاری از لغت های آن به لغت های فارسی هم شباهت دارد و اگر زبان ترکی ایرانی ها را بلد باشید در یادگیری برخی از مصوت ها و لغت ها راحت تر خواهید بود.

مزایای یادگیری زبان ترکی استانبولی:

اولین نکته که در مورد اهمیت یادگیری زبان ترکی حائز اهمیت است این است که خود مردم ترکیه عموما با زبان انگلیسی زیاد آشنایی ندارند و شما برای انجام ساده ترین امور زندگی مثل خرید از سوپر مارکت یا رفتن به رستوران و مراکز خرید باید به زبان ترکی صحبت کنید. پس به شما پیشنهاد می کنیم پیش از اقدام برای مهاجرت به ترکیه حتما زبان شیرین ترکی استانبولی را به خوبی یاد بگیرید. گفتنی است که زبان آموزش در دانشگاه های ترکیه در برخی از دانشگاه ها زبان انگلیسی است و در برخی دیگر زبان ترکی و این بستگی دارد به دانشگاهی که در آن قصد تحصیل داشته باشید ولی یادگیری زبان قطعا به سود شما خواهد بود.

در حیطه ی شغلی نیز یادگیری زبان حرف اول را می زند و شما برای پیدا کردن کار، موفقیت در کار و داشتن ارتباط موثر با همکاران و مردم باید زبان ترکی استانبولی را فرا بگیرید. در واقع شما حتی اگر مهارت لازم برای استخدام در یک شغل را داشته باشید ولی زبان ترکی را بلد نباشید قطعا در کارتان موفق نخواهید بود. عامل دیگری که یادگیری این زبان را برای شما الزامی می کند آشنایی با فرهنگ مردم ترکیه است.

حتما شنیده اید که برای اطلاع از فرهنگ یک ملت باید زبان آن ها را یاد بگیرید! پس اگر قصد کار، زندگی یا تحصیل در این کشور را دارید خواه نا خواه با فرهنگ مردم آن سر و کار خواهید داشت و این یادگیری زبان را برای شما به یک الزام تبدیل می کند و آخرین مزیت یادگیری زبان ترکی برای زندگی در این کشور را می توانید به خوبی از زبان نلسون ماندلا بشنوید:

اگر با یک نفر به زبانی سخن بگویید که می‌فهمد، وارد ذهن او می‌شوید. اگر با او به زبان خودش سخن بگویید، وارد قلبش خواهید شد.

پس تا الان اهمیت یادگیری زبان ترکی استانبولی را برای مهاجرت یا سفر به ترکیه متوجه شده اید. قصد دارم در ادامه نکته ای را به شما خاطرنشان کنم که احتمالا کم تر کسی تا به حال به شما گفته. در واقع یک استراتژی خوب برای شما که قصد مهاجرت به ترکیه را دارید، اگر می خواهید گوی رقابت را از سایر مهاجران ربوده و در کار و زندگی در ترکیه عملکرد بهتری داشته باشید می توانید علاوه بر ترکی استانبولی یک زبان دیگر را هم یاد بگیرید. بله درست است منظورم زبان انگلیسی، آلمانی و یا حتی فرانسوی است. در ادامه مزایای یادگیری زبان دوم برای مهاجرت به ترکیه را به شما خواهم گفت.

unnamed 1 - زبان ترکی استانبولی

مزایای یادگیری زبان دوم برای مهاجرت به ترکیه:

خب تا این جا که به اهمیت یادگیری زبان ترکی استانبولی واقف هستید و می دانید که اولین گام برای مهاجرت ترکیه یادگیری زبان رسمی این کشور است. اما در صورتی که با یک زبان دیگر آشنایی داشته باشید می توانید موقعیت های شغلی بسیار متنوعی را به دست آورید که یکی از آن ها استخدام در شرکت های گردشگری است. می توانید به عنوان تور گاید انگلیسی، فرانسوی یا هر زبان دیگر در آژانس های گردشگری درآمد خوبی کسب کنید که قطعا با یادگیری زبان ترکی به تنهایی قادر به آن نخواهید بود. شما همچنین می توانید به عنوان مترجم شفاهی یا مترجم رسمی در دفاتر ترکیه استخدام شوید که همه ی این شغل ها مستلزم یادگیری زبانی غیر از ترکی هستند.

جالب است بدانید در ترکیه خانواده هایی با سطح درآمد بالا برای نگهداری از کودکان پرستار استخدام می کنند و شما در صورتی که به یک زبان دوم آشنا باشید می توانید شانس استخدام بالاتری داشته باشید زیرا هیچ خانواده ای از این که فرزندش زبان دوم را هم از پرستار یاد بگیرد ناراضی نخواهد بود! در مجموع به شما پیشنهاد می کنیم زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم انتخاب کنید چون هم یک زبان بین المللی است و هم کاربرد بیشتری دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

مترجم: جواد محمدی

منبع:

https://www.bu.edu/wll/home/why-study-turkish/