زندگی در سوئد موضوع مقاله امروز است. مهاجرت و زندگی در کشوری غیر از محل تولد خود، ممکن است تا به حال به ذهن بسیاری از شما خطور کرده باشد اما تا زمانی که از شرایط و موقعیت آن آگاه نباشید نمی توانید به درستی تصمیم بگیرید. مهاجرت علاوه بر لذت ها و تازگی هایی که با خود به زندگی شما خواهد آورد، چالش های زیادی را نیز به همراه دارد. در این مقاله قصد داریم شما را با حال و هوای زندگی در سوئد آشنا کنیم! با ما همراه باشید. یکی از کشور های پر طرفدار برای مهاجرت سوئد است. کشوی در منطقه ی اسکاندویناوی با آب و هوایی بسیار سرد، درست مثل مردمانش! بله شاید انتظار نداشتید این را بشنوید اما سوئدی ها افراد سرد مزاجی هستند و به ندرت با کسی صمیمی می شوند. شاید برای ایرانیانی که با فرهنگ صمیمیت و دوستی بزرگ شده اند درک این مسئله اندکی دشوار باشد اما سوئدی ها معمولا دوستانشان را در کودکی پیدا می کنند.

scenic summer night panorama of the old town gamla stan architecture pier in stockholm sweden image id 191780318 1423239748 1eq4 - زندگی در سوئد

اطلاعات کلی درباره زندگی در سوئد:

شما اگر در سن بزرگ سالی به این کشور مهاجرت کنید ممکن است از تنهایی احساس بدی داشته باشید. اما چرا ایرانیان بسیاری هنوز هم خواهان مهاجرت به سوئد هستند؟ باید گفت که هر جایی معایب و مزایایی دارد و زندگی در کشوری با امکانات رفاهی سوئد قطعا مزایای زیادی نیز دارد. شرایط کار در سوئد بسیار مناسب است و افراد زیادی برای یافتن شغل مناسب به پایتخت سوئد یعنی استکهلم مهاجرت می کنند. استکهلم شهر بزرگ و زیبایی است پر از دریاچه های دیدنی و مکان های تاریخی که چشم هر بیننده ای را مسحور می کند. اگر عاشق زیبایی هستید پیشنهاد می کنیم یک بار از این شهر دیدن کنید. دین افراد سوئدی مسیحی پروتستان لوتری است اما خبر خوب این است که شما با هر دین و مذهبی می تواتید در سوئد به راحتی زندگی کنید. حتی دین اسلام هم از دین های بزرگ این کشور محسوب می شود.

علی رغم سرد مزاجی سوئدی ها که ممکن است برای ما پذیرفتنی نباشد، آن ها افرادی صلح طلب، به دنبال آرامش و رضایت از زندگی هستند. سطح فرهنگ بالایی دارند و دولت نیز به حقوق شهروندی آن ها احترام می گذارد و در نتیجه آمار جرم و بیکاری در سوئد بسیار پایین است. آن ها معمولا زیاد از خانه بیرون نمی روند مگر این که کاری داشته باشند و شما نمی توانید با آن ها به راحتی ارتباط برقرار کنید مگر این که زبان سوئدی را بلد باشید یا در گروه های ورزشی و تیمی آن ها عضو شوید. به عبارتی باید شما را از خودشان بدانند تا احساس راحتی داشته باشند. افراد در سوئد معمولا تحصیل کرده و با سوادند و سطح آموزش در مدارس و دانشگاه ها بسیار بالا است. پس اگر به قصد تحصیل به این کشور مهاجرت می کنید باید بگویم انتخاب خوبی داشته اید.

امکانات زندگی در کشور سوئد:

از آن جا که کودکان در سوئد جایگاه ویژه ای دارند دولت به پدر و مادر ها این فرصت را می دهد که تا سن هجده ماهگی کودک سر کار نرفته و از او مراقبت کنند، اگر دارای فرزند هستید زندگی با چنین شرایطی خود یک امتیاز بزرگ محسوب می شود. همچنین دولت تا چهار صد و هشتاد روز خانواده ها را با کمک هزینه های دولتی حمایت می کند و تا سن هشت سالگی کودک اجازه می دهد والدین کم تر کار کنند. باید بگویم این قوانین نه تنها برای سوئدی ها بلکه برای تمام افرادی است که با مهاجرت شهروندی سوئد را دریافت کرده اند. سوئدی ها به محیط زیست و طبیعت علاقه ی زیادی دارند و نود درصد زباله ها را بازیافت می کنند. در واقع هر کاری که به چرخه ی طبیعت کمک کند سوئدی ها قسمتی از آن را در دست گرفته اند!

اطلاعات کلی درباره مردم و کشور سوئد:

تعداد ایرانیان و افغانی های ساکن سوئد زیاد است و حتی فروشگاه های فارسی زبان نیز وجود دارند و شما می توانید از آن ها استفاده کنید. اما یکی از معایب زندگی در سوئد هزینه ی بالا است که در استکهلم بیشتر دیده می شود، اگر این مورد آزارتان می دهد شما می توانید در شهر های کوچک تر ساکن شوید و هزینه های خود را بهتر مدیریت کنید. جالب است بدانید سوئدی ها افراد دقیقی نیز هستند و به قرار ملاقات ها به شدت اهمیت می دهند. پس در آن تایم بودن خود اهمیت لازم را قائل شوید. یکی دیگر از معایب زندگی در سوئد که ممکن است شرایط را دشوار کند مالیاتی است که دولت از افراد می گیرد البته نمی توان آن را عیب دانست زیرا در نهایت این بودجه برای افراد هزینه می شود اما ممکن است در بدو ورود با چنین مسائلی روبرو شوید که اگر از قبل با آن ها آشنا نباشید ممکن است با مشکل روبرو شوید.

daryatour Sweden 1 - زندگی در سوئد

سوئدی ها همچنین به داشتن مدرک اهمیت زیادی می دهند و در واقع شما برای استخدام و کار کردن در هر جایی باید مدرک آن را داشته باشید و نمی توان گفت تجربه ی من برای این کار کفایت می کند. پس به این موضوع نیز توجه داشته باشید. همان طور که اشاره کردم و شما نیز بر آن واقف هستید مهاجرت به یک کشور جدید با آداب و رسوم متفاوت قطعا تجربه ای متفاوت است که ممکن است در موارد بسیاری شما را غافل گیر کند. اما با درک بهتر از شرایط و سبک زندگی می توانید مهاجرت بهتری داشته باشید. در این مقاله سعی کردیم مطالب مفیدی را از سبک زندگی و آداب و رسوم و مردم سوئد در اختیار شما بگذاریم. زندگی در سوئد همان قدر که جذاب است چالش هایی را به همراه دارد که ما تلاش می کنیم آن ها را برای شما به حداقل برسانیم! با ما تماس بگیرید.

منبع:

https://theculturetrip.com/europe/sweden/articles/8-things-you-should-know-before-moving-to-sweden/

مترجم: جواد محمدی