برای آشنایی با ماه به ماه و زندگی در یونان با ما همراه باشید.

رویدادهای مهم:

عید پاک ارتدکس، آوریل

جشنواره هلنیک ، ژوئن تا آگوست

کارنوال، فوریه

جشنواره بین المللی فیلم تسالونیکی، نوامبر

جشنواره  ماه آگوست، اگوست

ژانویه

اکثر جزایر یونان در فصل بهار در حال چُرت زدن بسر می برند، هرچند پایتخت و سرزمین های اطراف با جشنواره هایشان بیدار و آماده خوش آمدگویی به بازدیدکنندگان هستند. انتظار تجربه های تازه و گرمای مهمان نوازی را (به جبران گرمای خورشید) داشته باشید.

جشن آگیوس واسیوس ( سن باسیل)

روز اول ژانویه با مراسم کلیسایی شلوغی مواجه خواهید شد که با خود هدایا، آواز ، رقص و جشن به همراه دارد. واسیلو پیتا (کیک لعاب طلایی برای شب سال نو) بریده می شود؛ اگر به اندازه کافی خوش شانس باشید تکه کیکی که سکه داخلش باشد نصیبتان می شود. بر اساس باورهای عامیانه  تا یک سال شانس همراه شماست.

اپیفانی ( برکت آب ها)

 یونانی ها روز تعمید مسیح توسط سنت جان را در ششم ژانویه جشن می گیرند. دریاها، دریاچه ها و رودخانه ها همگی متبرک می شوند . این بزرگترین مراسمی است که در پیرئوس برگزار می شود.

سرمایه‌گذاری در یونان

زندگی در یونان

گینایکوکراتیا

روستاهای قلمرو رودهی،کیلکیز و سرس در شمال یونان روز 8 ژانویه را روز عوض کردن نقش قرار داده اند. زنان روزشان را در کافه تریا می گذراند در حالی که مردان خانه مانده و خانه داری می کنند.

فوریه

فوریه زمان بعیدی برای سفر به یونان است اما اگر دوستدار مهمانی هستید و حوصله دارید زمان تان را با کارنوال بگذرانید ارزشش را دارد.

فصل کارنوال

کارنوال  سه هفته قبل از لنت (ایام روزه مسیحی) از نیمه ژانویه تا اواخر فوریه/ اویل مارس شروع می شود. شامل رژه با لباس های سنتی، فلوت، جشن و رقص محلی است. وابسته به هر منطقه شیوه برگزاری  مراسم متفاوت است. کارنوال پاترا بزرگترین این کارنوال هاست.

خرید ملک یونان

زندگی در یونان

دوشنبه پاک

در روز اول لنت، مردمِ سراسر یونان به تپه ها می روند تا از پیک نیک و بادبادک بازی لذت ببرند.

مارس

جزایر خواب آلودند اما هوا رو به گرمی گذاشته  و از ماه مارس زمان آسایش بخشی برای بازدید ساخته است.گر چه در تقویم از رویدادِ ملی خبری نیست ، اما تعداد بی شماری از جشنواره های مذهبی با شور زیاد در شهرها برگزار می شود.

روز استقلال

سالگرد بر افراشتن پرچم یونان توسط حامیان استقلال در مونی آگیاس در 25 مارس با رژه و رقص جشن گرفته می شود. این عمل شروع شورش هایی بود که منجر به جنگ استقلال یونان شد.

آوریل

بزرگترین جشن مذهبی عید پاک در این ماه است، وقتی کشور، به ویژه جزایر، از خواب زمستانی خود بیرون آمده اند . چنانچه قصد سفر دارید  حتمن از قبل جا رزو کنید.

خرید ملک یونان

زندگی در یونان

عید پاک ارتدکس

عموم مردم رستاخیز عیسا را  با روشن کردن شمع در جمعه خوب جشن می گیرند. یکی از بهترین فعالیت ها بالا رفتن از تپه لیکاتیتس در آتن است. چهل روز روزه در روز یکشنبه عید پاک با تخم مرغ رنگی های قرمز، آتش بازی و جشن و پایکوبی به پایان می رسد. صومعه پتموس سنت جان، برای دیدن این مراسم مکان بسیار عالی است.

می

اگر برنامه پیاده روی دارید ماه می زمان بسیار مناسبی برای بازدید از کشور است. درجه حرارت نسبتا ملایم است و همه جا  سرشار از رنگ گلهای وحشی است.در این ماه صیفی جات محلی، سبزیجات و محصولات دیگر در آشپزخانه های یونانی به وفور یافت می شود.

روز می

روز اول ماه می روز خروج دسته جمعی مردم از شهرها برای پیک نیک  و جمع آوری گل های وحشی به منظور  تزیین خانه است . این روز مربوط به روز کارگر است و در سال های اخیر رنگ بوی اعتراضات و اعتصابات گسترده کارگری را  به خود گرفته است.

خرید ملک یونان

زندگی در یونان

ژوئن

برای فستیوال روندگانی که هنر معاصر را به مهمانی های روستایی سنتی ترجیح می دهند ژوئن ماه امیدوار کننده ای است. برترین اجراهای ملی و بین المللی اتمسفر صحنه را با رقص موزیک و نمایش پر می کند.

هفته نیروی دریایی

روستا ها و بنادر ماهیگیری رابطه طولانی خود را با دریا  در سراسر کشور جشن می گیرند و میزبان این تجدید میثاق تاریخی و گروهی در اویل ژوئن می شوند.

فستیوال موسیقی کلاسیک

این جشنواره موسیقیِ کلایسک در پلوبونز از قلعه پالامیدی به عنوان یکی از  مکان های اتمسفریک برای کنسرت استفاده می کند و  اجرا کنندگان یونانی و بین المللی در آن شرکت می جویند.  برای بدست آوردن برنامه ها و جزییات بیشتر به سایت www.nafplionfestival.gr مراجعه کنید.

جشنواره راک ویو

راک ویو دارای هنرمندان بزرگ بین المللی و استقبال جمعی عظیمی است. این جشنواره در اواخر ماه ژوئن در در پارکلند بزرگ، مجاور آتن برگزار می شود .

 جشنواره هلنیک (عصر هلن)

برجسته ترین فستیوال تابستانی یونان است که شامل موزیک محلی و بین المللی، رقص و نمایش است و در  اودئون هردوس آتیکوسِ باستانی واقع در دامنه های آکروپولیس در آتن و تئاتر مشهور جهانی اپیدورس نزدیک نافلیو در پلوپرنز برگزار می شود. این رویداد از ژوئن تا اگوست ادامه می یابد.

جشنواره میاولیا

هیدرا (مار نه سر افسانه های یونان) در این جشن  با همیاری آدمیرال میولِس و هایدریوت به منظور جنگ های استقلال آتش زده می شود. شما شاهد منظره قایق سوزی ،آتش بازی، مسابقه قایقرانی و رقص ها فولک، خواهید بود که تقریبن در سومین هفته ماه ژوئن برگزار می شود.

سرمایه‌گذاری در یونان

زندگی در یونان

جولای

دما در حال افزایش و زندگی در جزیره های ساحلی رو به رونق است، سینماهای فضای باز و کلاب های ساحلی عظیم زندگی شبانه آتن را در پیش چشم بازدیدکنندگان اش رونمایی می کنند . اگر کنار آب اسکان کرده باشید می توانید هر روز شکمی از غذاهای دریایی تازه در آورید.

جشنواره شراب و فرهنگ

این جشنواره در شهر ساحلی کاریستوس برگزار می شود و شامل، تئاتر، رقص سنتی، موزیک و نمایشگاه هنر تصویری است و البته هرنوع شراب محلی که تصورش را داشته باشید.

فستیوال فرهنگی دلفی

هر سال در ماه جولای مرکز فرهنگ اروپایی، دلفی، ده روز میزبان جشنواره فرهنگی هنرهای زیبا، پارک مجسمه و اجرا نمایش تئاتر در محوطه باز خود، خواهد بود.

اگوست

با احترام به گرمای اگوست- فعالیت کمی کمتر و استراحت کمی پر ملاط تر میشود . اگر در نیمه این ماه سفر می کنید حتمن از قبل رزو داشته باشید چرا که شمار زیادی از یونانی ها در جاده ها و قایق ها هستند.

سرمایه‌گذاری در یونان

زندگی در یونان

جشنواره «ماه» اگوست

در زیر نور درخشان ماه ، درِ سالن های تاریخی آتن به روی اجراهای آزاد مهتابیش باز می شود. تآتر ، رقص و موسیقی در سالن هایی چون آکروپولیس یا رومن آگورا. این رویداد همچنین در دیگر شهرها و اماکن اطراف یونان نیز جشن گرفته می شود.

جشن عروج

روز عروج  با گردهمایی خانوادگی در 15 آگوست جشن گرفته می شود. هزاران نفر نیز برای زیارت و به قصد شمایل معجزه آسای پانگیا اِونجِلستریا به جزیره تینوس  می روند.

سپتامبر

خورشید بخصوص در جزایر کم فروغ تر و کم فروغ تر  می شود و جمعیت و برنامه کشتی ها نیز از نیمه ماه رو به کاهش است . انجیر تازه و انگور در این ماه به فراوانی یافت می شود.

جنیسس تیس پاناگیا

روز تولد مریم باکره در 8 سپتامبر در سراسر کشور با انجام فرایض دینی و آیینی جشن گرفته می شود.

اکتبر

در حالی که اغلب جزایر در حال بستن دکان های خود هستند، هنوز اندکی هوای آفتابی در ماه اکتبر باقی است و زندگی شهری همچنان ادامه دارد.

روز اوهی

وقتی که موسیلینی برای نیروهایش در 28 اکتبر 1940 درخواست راه آزاد از طریق یونان را کرده بود، یک« نه» ساده ( به یونانی اوهی)پاسخ متکساس نخست وزیر مشهور بود؛. این روز جزو تعطیلات ملی یونان است و با مراسم یادبود، رژه ، جشن و رقص همراه است.

نوامبر

پاییز در یونان با سقوط دما مواجه است . فصل برداشت زیتون در مکان هایی جون کرت رونق فراوان دارد و فصل محصولات فتا به شما فرصت امتحان کردن پنیرهای کاملن تازه را میدهد.

جشنواره بین الملی فیلم تسالونیکی

در حدود 150 فیلم در طی ده روز در این شهر و در اواسط نوامبر نمایش داده می شود. تمرکز جشنواره بر روی فیلم سازان مستقل  است و  شهرت این جشنواره به سرعت رو به افزایش است.

www.filmfestival.gr

دسامبر

جزیرها  ممکن است مسکوت باشند ولی آتن وتسالونیی هنوز در حال تب و تاب است. انتظار دمای هوای سرد و دریایی یخ را داشته باشید. تعداد اندک توریست در ماه به شما فرصت معاشرت و آشنایی بیشتری با مردمان محلی را می دهد.

کریسمس

کریسمس یه صورت سنتی بعد از چهل روز روزه، با عسل و کوکی و گراز کبابی برگزار میشد. امرزه اما بسیار شبیه به همان مراسمی معمولی است که در بیشتر جاها برگزار می شود . درخت کریسمس، تزیین قایق ماهیگیری با چراغ و سرود کودکان . در روز کریسمس خانواده به صرف غذا به دور هم جمع می شوند.