سرمایه‌گذاری در یونان یکی از بهترین راه ها برای اخذ اقامت دائم یونان است. موسسه رابین به شما یاری می رساند.

سرمایه‌گذاری در یونان : استراتژی ریسک بالا و سود دهی بالا

شاون براینت
اگر فقط گوشه‌ای از اخبار روز به گوش‌تان خورده باشد احتمالاً باید بدانید در یونان چه می‌گذرد. به طور خلاصه آن که این کشور به شدت توسعه یافته و این عامل مسئلۀ بازپرداخت وام‌هایش را به خطر انداخته است. به این معنی که این کشور بدون توسعه و تمدید مهلت بازپرداخت، ممکن نیست از عهدۀ بدهی‌هایش بربیاید.

بدون این‌که داخل سیاست شویم آیا اکنون زمانِ مناسبی برای سرمایه‌گذاری در یونان است؟ ممکن است بگویید: این کشور قادر نیست بدهی‌هایش را پس بدهد، چرا باید در این وضعیت آنجا سرمایه‌گذاری کرد؟ اما ما از تاریخ یاد گرفته‌ایم که وقتی امور به نظر متزلزل می‌آید معمولاً بهترین زمان برای سرمایه‌گذاری است.

سرمایه‌گذاری در یونان

سرمایه‌گذاری در یونان

 وقتی قیمت‌ها بی‌ثبات هستند زمان خریدن است.

مثال پایین نشان می‌دهد که این نکته به چه معنی است.

در سال 2008 شرکت مایکروسافت در حال مذاکره بود تا شرکت یاهو را بخرد، یعنی رقابت دو تا غول اینترنتی با هم برای به دست آوردن سهم بیشتری از بازار. مایکروسافت از یاهو جلو زده بود و چیزی بیشتر از 44 میلیون دلار برای خرید و از دور خارج کردنِ یاهو پیشنهاد کرد. اما در ادامه درست وقتی که تحلیل‌گرها می‌گفتند این معامله در روی کاغذ یک معاملۀ پرمنفعت است مدیر عامل یاهو جری یانگ ورق را برگرداند،. در طول آن شب سهام یاهو به نحو چشمگیری سقوط کرد. صبحِ پس از آن، تا جایی که استطاعت داشتم سهام یاهو را خریدم و ظهر نشده تمام آن را با سودی حول‌وحوش 8 درصد فروختم.

نکتۀ این داستان آن است که در مقاطعی که بازار دستخوشِ نوسان موقتی شده زمانِ بهره‌برداری و سرمایه‌گذاری است. موقعیت یاهو ویژه بود؛ و ترس بی‌اساسی از سوی رسانه‌ها بر سر مسئلۀ مالکیت ایجاد شده بود.

شاخصِ ام‌اس‌سی‌آی (MSCI) یونان

سرمایه‌گذاری در یونان

سرمایه‌گذاری در یونان

، MSCI شاخصی است که ردّ تمام بازارها را در جهان می‌گیرد. هم یک شاخص جهانی و مربوط به تمام ملت‌ها وجود دارد و هم شاخصی که دقیقاً مختص به هر کشور است. راه معرکه‌ای است که ببینیم بازار بورسِ هر کشور تا چه اندازه سر پا است. با نگاهی به تاریخ شاخص بورس یونان می‌بینیم که امور آن‌چنان هم ملتهب نیستند.

اقتصاد جهانی در ماه اکتبر سال 2007 وضعیت عجیبی داشت. بورس داو جونز در اوج تمام دورانش بود؛ مردم و شرکت‌ها در حال خرید و فروش و واگذاری سهام بودند؛ و شاخص MSCI یونان به نظر عالی بود. در سی‌ویکم اکتبر این شاخص به رقم بالای 1,040 رسید. در 29 ام ماه می سال 2015 این شاخص به تقریباً پایین‌ترین رقم خود در تمام دوران یعنی 53.68 سقوط کرد؛ این رقم فقط 5.1% از بالاترین ارزش این شاخص است.

اقتصاد آن‌قدر نامطمئن به نظر می‌آید که در سال 2013 شاخص  MSCI باعث شد یونان از یک کشور توسعه‌یافته به یک بازار نوظهور پس رفت کند.

سرمایه‌گذاری در سهام، نه در پول یورو

کشور یونان در مضیقۀ مالی قرار دارد. با این وجود کمپانی‌های زیادی هستند که آنجا تاسیس شده‌اند و هنوز دارند به خوبی کار می‌کنند. آن‌ها هم‌چنان در حال تولید و فروش هستند و دارند پول به جیب می‌زنند.

حتا برای آن‌ها که درصدد هستند در این کشور سرمایه‌گذاری کنند، این شاخص در یکی دو سال بعد به راحتی دو برابر خواهد شد و حتا اگر دوبرابر نشود و هم‌چنان پایین بیاید باز هم 90 درصد بازگشت سرمایه خواهد داشت.

معمای یونان

سرمایه‌گذاری در یونان

سرمایه‌گذاری در یونان

بنابراین سوال اصلی هم‌چنان باقی است: «آیا بایستی در یونان سرمایه‌گذاری کنم؟» هنوز هم برای جواب دادن سوال سختی است. این مشخص است که اقتصاد یونان متزلزل است. و چون شاخص بورس در تراز 5 درصد از بالاترین حد تمام دورانش قرار دارد، امکان رشد فراوانی وجود دارد. با این وجود یکی از مسائل بزرگ آن است که واحد پول یورو خیلی از کشورها (و نه فقط یونان) را به عقب می‌راند. به این ترتیب یک سرمایه‌گذار باید چه کند؟

برای آن‌ها که اهل ریسک‌کردن هستند یونان سرمایه‌گذاری درجه یکی است. در حقیقت ساده‌ترین راه نیز برای انجام این کار سرمایه‌گذاری مستقیم در اقتصاد یونان از طریق یک ای‌تی‌اف (ETF) است. یک راه دیگر پیدا کردن یک صندوق یا سهام دیگری است که شانه‌به‌شانۀ اقتصاد یونان پیش می‌رود. اگر می‌خواهید قماری کنید که ممکن است سود هنگفتی به جیب‌تان سرازیر کند در یونان سرمایه‌گذاری کنید.
آن‌ها که مخالف ریسکِ حداکثری هستند باز هنوز می‌توانند در اقتصاد متزلزل سرمایه‌گذاری کنند. به‌جای سرمایه‌گذاری مستقیم در خود کشور، کلّی کمپانی و شرکت جالب توجه یونانی وجود دارد که در حالت آماده‌باش برای صعود هستند. بیشتر این شرکت‌های بزرگ با ارز ایالات متحده تجارت خواهند کرد و با این احتساب شما هم نباید نگران از دست دادن پول در نرخ مبادلۀ یورو به دلار باشید.

سرمایه‌گذاری در یونان

سرمایه‌گذاری در یونان

در زمان نوشتن این یادداشت، یونان مجبور شده در اسرع وقت حجم عظیمی از وامی را که قرض گرفته بود پس بدهد. اما این کشور آن حجم از پول را در اختیار ندارد. در زمانی که شما دارید این یادداشت را می‌خوانید اوضاع ممکن است به نحو چشمگیری فرق کرده باشد. اما یک نکته قطعی است: اقتصاد یونان در بحران است، و راه‌های زیادی وجود دارد که شما با حساب‌وکتاب کردن و ریسک‌های دقیق حجم اندوخته‌تان را افزایش دهید. شما می‌توانید در خود کشور، یا بورس و یا در شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری کنید که آنجا مستقر هستند.

سرمایه‌گذاری در یونان

سرمایه‌گذاری در یونان

اگر شما جوان هستید و چنان‌چه اوضاع فوری به‌بار ننشست فرصت جبران کردن‌اش را دارید، گزینۀ ریسک بیشتر و سوددهی بیشتر می‌تواند کاملاً راستۀ کار شما باشد. ولی برای آن‌ها که به دنبال امور مطمئن‌تری هستند سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی که بر اساس ارز ایالات متحده کار می‌کنند می‌تواند انتخاب بهتری باشد.

منبع : farangestan.org