سوئد بهترین کشور جهان برای مهاجرت ایرانیان است.

پژوهش‌های آمریکا نشان می‌دهد:
سوئد بهترین کشور جهان برای مهاجرت است

بر اساس یک رده‌بندی جدید سوئد بهترین جای ممکن برای مهاجران در جهان است.

لیستی با عنوان «بهترین کشورها برای یک مهاجر» در اخبار آمریکا و گزارش‌هایی از جهان منتشر شد. در این لیست سوئد، این کشور شمالی در ردۀ اول قرار داشت و به دنبالش دو کشور کانادا و سوئیس آمده بودند. 
در این گزارش اعلام شده بود که امتیازبندی کشورها بر اساس پاسخ‌های بیش از 21000 نفر از کشورهای سرتاسر جهان به سوالات هیئت انتخابِ «بهترین کشور» انجام شده بود. هم‌چنین عواملی مثل مسائل اقتصادی و تدابیر مربوط به مهاجرت از فاکتورهای امتیازبندی بودند.

در این گزارش نوشته شده: «سوئد در این رده‌بندی دقیقاً بخاطر داشتن شرایط مساعد اقتصادی، به‌خصوص با تعهد و ثباتی که در برابری حقوق مالی دارد، در جایگاه اول قرار گرفته است.»

بقیۀ کشورها از ردۀ چهارم تا دهم به ترتیب عبارتند از: استرالیا، آلمان، نروژ، آمریکا، هلند، فنلاند و دانمارک.

باور عمومی بر آن است که دلیل عمدۀ انفجار جمعیت سوئد ثبت مهاجرت عظیم به آن کشور است، از جمله تعداد بی‌سابقۀ 163000 پناهجو در اردوگاها در مقطع اوج بحران پناهندگان در سال 2015. به همین ترتیب کارگران و خانواده‌هایشان در سال‌های اخیر جذب شهرت این کشور به کیفیت بالای زندگی و برابری جنسیت و این که به یکی از بهترین کشورها برای تشکیل خانواده مشهور است شده‌اند و به آن کشور سفر کرده‌اند.

اقامت در سوئد

اقامت در سوئد

سوئد پنجمین کشور ایدئال اروپا برای دانشجویان خارجی است (سوئد بهترین کشور جهان)

سوئد در رده‌بندی کشورهای اروپا بر اساس جذابیت‌شان برای دانشجویان بین‌المللی یکی از پنج کشور برتر قرار گرفته است.

در بررسی‌ای که روز چهارشنبه توسط سازمان پژوهش‌های اتحادیۀ اروپا منتشر شده آمده است آلمان بهترین گزینه برای دانشجویان بین‌المللی است که در اروپا تحصیل می‌کنند. در این بررسی بعد از آلمان به ترتیب انگلستان، هلند، فرانسه و سوئد در رده‌های بعدی قرار دارند.

در این بررسی سی کشور اروپایی بر اساس سه تا عاملِ آموزش، هزینه‌ها، کار و زندگی رده‌بندی شده‌اند. سوئد در مقایسه با آلمان که امتیاز غبطه‌برانگیز 83.2  را دارد، از 100 امتیاز 60.6 را کسب کرده است.

سوئد در مقولۀ آموزش و تحصیل بهترین عملکرد را داشته، و از نظر امتیاز در ردۀ پنجم قرار گرفته است. در مقولۀ کار و زندگی ردۀ هشتم را کسب کرده، ولی در رابطه با هزینه‌ها عملکرد به مراتب ضعیف‌تری داشته و حتا در بین ده کشور اول هم قرار نگرفته است.

سازمان پژوهش‌های اتحادیۀ اروپا در مقولۀ هزینه‌ها هر دو عاملِ هزینه‌های زندگی و شهریۀ تحصیلی دانشگاه‌ها را با هم بررسی کرده است. سوئد با این که شهریۀ تحصیلی برای دانشجویان خودش و بقیۀ کشورهای اتحادیۀ اروپا که در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تحصیل می‌کنند ندارد، اما برای سایر دانشجویان در مقطع ارشد تقریباً سالانه 129000 کُرون اخذ می‌کند.

در رده‌بندی مربوط به سطح کیفیِ زندگی موارد متعددی بررسی شده است. از جمله این که شما بعد از فارغ‌التحصیلی چقدر شانس دارید یک شغل پیدا کنید، و میزان تخصص و مهارت کشورِ مورد بررسی از نظر زبان انگلیسی در چه سطحی است، و رتبۀ جهانی دانشگاه‌های کشور چند است، به اضافۀ این که چقدر امکان ارائۀ دروس به زبان انگلیسی فراهم است. در یکی از رده‌بندی‌های اخیرِ دانشگاه‌ها دو تا از دانشگاه‌های سوئد در میان 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارد.

به گفتۀ این پژوهش دانشگاه‌های بخش قاره‌ای اروپا رفته‌رفته بیشتر مورد توجه دانشجویان بین‌المللی قرار می‌گیرد.

اقامت در سوئد

اقامت در سوئد

گِریت بلوس، مدیر عامل سازمان پژوهش‌های اتحادیۀ اروپا معتقد است: دو پیشامد چشمگیر سیاسی تحصیلات عالی را در سطح جهان در سال‌های آتی تحت تاثیر قرار خواهد داد. اولین پیشامد ریاست جمهوری ترامپ در آمریکا است که باعث دور کردن دانشجویان بین‌المللی از ایالات متحده به سمت بقیۀ کشور و در اغلب موارد کشورهای اروپایی خواهد شد.

پیشامد دوم خروج بریتانیا از اتحادیۀ اروپا (برکسیت) است که خط سیر و نتایج و عواقبش قابل پیش‌بینی نیست. بسیاری از کسانی که قصد دارند دانشجو شوند بر این تصور اند که اوضاع بریتانیا وخیم خواهد شد. آن‌ها در حال رصد و پی‌گیری تجربۀ تحصیل در خارج از مرزهای بریتانیا و در سایر مناطق اروپا هستند.

آیا به‌راستی سوئد بهترین جای ممکن در جهان برای زنان است؟ (سوئد بهترین کشور جهان)

کشور سوئد در گزارشی که در مجلۀ بین‌المللی روزِ زنان منتشر شده به عنوان بهترین جای ممکن برای زنان شناخته شده است. وب‌سایت ما در این راستا از خارجی‌ها پرسید تغییراتی که بعد از نقل‌مکان به سوئد در زندگی‌شان ایجاد شده را چطور می‌بینند.

یک بررسی‌ که در اخبار آمریکا و گزارش‌های جهان از بهترین کشورها منتشر شده، بر اساس نظرات 9000 نفر از پاسخ‌دهنده‌ها و رتبه‌بندی 80 کشور، سوئد را در مقولۀ زنان بهترین کشور جهان اعلام کرده است.

سوئد نسبت به بقیۀ کشورهایی که رتبه‌بندی شده‌اند بالاترین امتیاز را در رابطه با جایگاه زنان کسب کرده است. این رتبه بر اساس جمع‌بندی پنج عاملِ مربوط به زنان به دست آمده است، پنج عاملِ رعایت مسائل حقوق بشر، برابری جنسیتی، برابری حقوق مالی، امنیت و پیشرفت. شرکت‌کننده‌ها از اقصی نقاط جهان در این بررسی سوئد را از نظر دو عامل برابری جنسیتی و رعایت حقوق بشر در جایگاه اول و نمونۀ درست در میان کشورها می‌دانند و از نظر سه عامل دیگر آن را جزو ده کشور برتر جهان قلمداد می‌کنند.

بحث‌وجدل‌ها در داخل خود سوئد بیشتر در جهت پررنگ‌کردن کمبودها و خلاء‌هایی هستند که هنوز وجود دارند. به طور مثال از هر سه نفر از اعضاء هیئت مدیرۀ شرکت‌های ثبت‌شده تقریباً دو نفر مرد هستند، و یا طبق آمار میزان آزار جنسی در چند سال اخیر رشد کرده است، و فقط سه تا از 92 تا سِمَت‌ بالا در شرکت‌های خصوصی در اشغال زنان است.

اقامت در سوئد

اقامت در سوئد

بعضی‌ها هشدار می‌دهند که این کشور در خطر از دست دادن مقام اولش در اصل برابری جنسیتی است. اما بعضی دیگر هنوز سوئد را مثل یک چراغ راهنما در صحنۀ جهانی می‌دانند. ما برای نوشتن این گزارش تصمیم گرفتیم از زنانی که از بخش‌های دیگر جهان به کشورهای اسکاندیناوی نقل‌مکان کرده‌اند بپرسیم  نسبت به تغییراتی که  زندگی‌شان کرده، اگر تغییری کرده، چه حسی دارند.

زندگی کاری در سوئد و سوئد بهترین کشور جهان

شِئونا اورکهارت، هنرمند و گردانندۀ وب که در شهر استکهلم زندگی می‌کند در گفتگو با وب‌سایت لوکال می‌گوید: من اهل استرالیا هستم، استرالیا کشور شگفت‌انگیزی است اما برابری (در همۀ ابعاد آن) برای مدت‌های مدیدی جزو درخواست‌های عمدۀ پارلمان کشور ما نبود. زنان در استرالیا هنوز به شکل بارزی نسبت به مردان حقوق کمتری می‌‌گیرند. اکثراً این تجربه را دارند که بعد از تشکیل خانواده زمان دشواری را برای ورود دوباره به بازار کار از سر می‌گذرانند، و یک خلاء واقعی در رابطه با حضور زنان در مقام‌های ارشد جامعه وجود دارد.

آمار نشان می‌دهند سوئد هنوز چند گام تا رسیدن به شرایط ایدئال فاصله دارد. طبق گزارشی که اتحادیۀ کارگران منتشر کرده حقوق زنان در کارهایی که اصطلاحاً شغل‌های یدی نامیده می‌شوند در قیاس با مردان که ماهانه به طور متوسط 24831 کرون حقوق می‌گیرند، فقط 18486 کرون است. این فاصلۀ دستمزدها در شغل‌های اداری، بین حقوقِ ماهانه 40352 کرون برای مردان و متوسط 31004 کرون برای زنان است.

اما بر اساس مطالعات اخیری که سایت بریتانیایی بازار کارشناس‌ها بروی داده‌های سازمان همکاری و توسعۀ اقتصادی و منطقۀ یورو انجام داده، زنان سوئدی در مقایسه با بقیۀ کشورهای اروپا آماده‌اند زودتر از آن‌ها فاصلۀ  دستمزدها را در کشورشان حذف کنند.

فابین روآ، فرانسوی و مدیر تامین منابع انسانی است که در پایتخت سوئد برای یک شرکت بزرگ دیجیتالی کار می‌کند. به گفتۀ او «سوئد در مقایسه با فرانسه امتیازات فراوانی برای زنان دارد. در سوئد، بودنِ زنان در سِمَت‌های بالای یک سازمان و در مقام رئیس خیلی معمول است. آن‌ها مجبور نیستند کارشان را فدای بزرگ کردن بچه‌هایشان کنند.»

اقامت در سوئد

سوئد بهترین کشور جهان

یکی از خوانندگان ما به نام جِمی مک‌کارتی ناپ در صفحۀ فیس‌بوک‌مان نوشته: «به عنوان یک آمریکایی می‌توانم با قطعیت بگویم که سوئد برای زنان جای بهتری است.» او در ادامه نوشته است: «در سوئد من هیچ‌وقت با مسئلۀ دست‌درازی از طرف مردان برخورد نمی‌کنم. هیچ‌وقت نگران این نیستم که با تجربۀ کاری و سطح تحصیلاتِ برابر با همکاران مَردم، از آن‌ها حقوق پایین‌تری دریافت کنم. در یک کلام برای من تجربۀ محشری است.»

اما وضعیت کارآفرینی زنان در عرصۀ استارت‌آپِ سوئد چگونه است؟

در طی سال قبل سازمان سوئدی پرورش اطفال استینگ برای اولین بار به کارآفرینان کمک مالی کرد. با این که نصف این فرایند‌های کارآفرینی را زنان هدایت می‌کردند خیلی‌ها مدعی بودند که در حوزه‌های تکنولوژی و استارت‌آپ از نظر جنسیتی یک‌جور نابرابری وجود دارد و باید آن را نشان داد.

لزلی آلفردسون موسسِ استارت‌آپ مای استیم و اهل مکزیکوسیتی، معتقد است: «از آن‌جا که صاحب شرکت خودم هستم، می‌بینم که چطور سوئد سخت در تقلا است که زنان را درگیرِ کارآفرینی کند، اما به‌نظرم فضای حاکم رو به بهبود است. جامعۀ کسب‌وکار از مشکلات و مسائل پیش‌رو کاملاً آگاه است و دست به اقداماتی می‌زند تا زنان به منابع دسترسی داشته باشند. من شخصاً حس می‌کنم پذیرفته شده‌ام و مورد حمایت هستم.»

او می‌گوید: «شرکت من یک شرکت تماماً زنانه است، و از طریق استارت‌آپ‌مان به تمام نحله‌های زنانه و مردانۀ کسب‌وکار دسترسی داریم. ما حقیقتاً بخاطر وجود چنین فضای مشّوق و پُرتنوعی در سوئد سپاس‌گزاریم و به‌نظرم  مکزیک باید از نمونۀ سوئد یاد بگیرد.»

زندگی خانوادگی در سوئد و سوئد بهترین کشور جهان

مشهور است که در سوئد برای تولد هر بچه 480 روز به والدین او مرخصی کاری تعلق می‌گیرد و آن‌ها می‌توانند هر طور خود صلاح می‌دانند بین خودشان تقسیم کنند. اما برای هر کدام از والدین حداقل سه ماه مرخصی تعلق می‌گیرد که به قانون «می‌خواهی استفاده‌ بکن یا نکن» معروف است. با این‌که زنان بخش بیشتری از مرخصی را در مقایسه با مردان برای خود مطالبه می‌کنند، اما این فاصله رفته‌رفته در حال کاهش یافتن است. چنین قوانین گشاده‌دستی برای بیشتر خارجی‌ها فراتر از چیزی است که در کشور مادر‌ی‌شان حاکم است.

  میشل جاب عکاسِ اهل هند و مادر دو کودک، که هنوز یک سال نشده به سوئد مهاجرت کرده، می‌گوید: «فقط این‌ نیست که سوئد با حفظ شان و احترام با زنان رفتار می‌کند، بلکه به امور بااهمیت برای زنان تشخص داده و چیزهایی را که مانع می‌شدند زنان در پی رویاهایشان بروند شناسایی کرده است. سوئد گام‌های بلندی در جهت حمایت و تغذیۀ هر مادر برمی‌دارد. و برای او مراقبت‌های ویژۀ پزشکی، حمایت مالی و مرخصی مناسبِ ویژۀ زایمان تدارک می‌بیند.»

او ادامه می‌دهد: «مدارس چه قبل و چه بعد از کلاس‌ها هم از کودکان کم‌ سن‌ نگه‌داری می‌کنند و هم تغذیۀ کاملاً رایگان در اختیارشان قرار می‌دهند. مراقبت از کودک و تغذیۀ او دو تا از دغدغه‌های اصلی هر مادر در نگه‌داری از بچه‌هایش است. جای شگفتی است که چطور سوئد مردان را به برعهده گرفتن سهم برابر در امور والدین تشویق می‌کند- این دقیقاً چیزی است که زنان به آن نیاز دارند. سوئد با وجود این قسم مسائلِ زیربنایی در امور مربوط به نگه‌داری از کودکان، زنان را از محدودیت‌های دست‌وپاگیر آزاد می‌کند و اجازه می‌دهد آن‌ها بال‌وپر بگشایند و به دنبال تحقق رویاهایشان برآیند.»

اقامت در سوئد

سوئد بهترین کشور جهان

اما فِری فِراز که اهل مالزی است در فیس‌بوکش با مقالۀ منتشر شده در اخبار آمریکا و گزارش‌های جهان مخالفت کرده است. به نظر او سوئد لزوماً بهترین کشور دنیا برای مادران نیست. او نوشته است:

«واقعاً این‌طور نیست، نه، شاید برای زنانی که کار می‌کنند بهترین کشور باشد. اما برای مادرانی که انتخاب کرده‌اند در خانه بمانند و نمی‌خواهند بچه‌های کوچک‌شان را به کلاس‌های پیش‌دبستانی بفرستند- این کاملاً نامطلوب و ناپسند جلوه داده می‌شود، انگار ما برخلاف عرف و هنجارها عمل می‌کنیم. این را قشنگ یک‌جور عقب‌گرد محسوب می‌کنند. اگر داعیۀ برابری برای همه دارید، خداوکیلی درست انجامش بدهید.»

زندگی عمومی در سوئد (سوئد بهترین کشور جهان)

اما آمارها نشان دهندۀ همۀ واقعیت نیست. در واقع به‌نظر می‌رسد بین عموم جامعه احساسی هست مبنی بر این که حس احترام متقابلی بین زنان و مردان وجود دارد. افرادی که طرف پرسش‌های ما قرار گرفته‌اند سعی کرده‌اند کلمۀ مناسبی برای توصیفِ این احساس پیدا کنند.

مثلاً اورکهارت، اهل استرالیا، می‌گوید: «موضوع عمیق‌تر از این‌ها است. به عنوان یک خارجی شما اینجا می‌توانید واقعاً قدرتِ زن‌ها را احساس کنید و میزان احترامی را که خواستار آن هستند حس کنید. این چیزی است که نسبت به تمام جاهایی که من دیده‌ام فرق دارد. زنان اینجا مولّدان قطعی آزادی هستند. که به‌نظر من فقط بخشی از آن بخاطر تعهدات سفت‌وسخت دولت برای تامین برابری است و بخش دیگرش نتیجۀ فرهنگ مترقی سوئد است. فقط یک بار سر میز غذا، یکی از دوستانِ مرد سوئدی‌ام تصادفاً می‌گفت: زنان سوئدی نیازی به مردها ندارند. اما به نظر من اینجا مردان نقش مهمی در این برابریِ روبه رشد بازی کرده‌اند و هنوز بازی می‌کنند. و این کار را با افتخار و قرار گرفتن در کنار زنان به صورت هم‌شان با یکدیگر انجام می‌دهند و همین‌طور با زدودنِ این تصور اشتباه که زنان وابسته به مردها هستند.»

اقامت در سوئد

سوئد بهترین کشور جهان

اما برخی بروی بخش‌های گمشده‌ در رابطۀ بین زن و مرد انگشت می‌گذارند، بخش‌هایی که در وطن خودشان داشتند. (سوئد بهترین کشور جهان)

روآ که از پاریس آمده و زن پرشور وحرارتی است می‌گوید: «مردهای سوئدی از نظر درک‌وفهم با زنان رفتاری هم‌ردیف و هم‌سطح دارند. اینجا فرهنگ “لمپنی” را فراموش کنید. با این وجود زن در فرهنگ لاتین یک نماد ویژه دارد: در این فرهنگ به زن عشق ورزیده می‌شود و از او خواستگاری می‌شود، او توسط مردها ستایش می‌شود.» او با اظهار دلتنگی برای زندگی اجتماعی فرانسوی ادامه می‌دهد: «من دلم برای رفتار جنتلمنی و آقامنشی تنگ شده است. همیشه در خیابان وقتی با هم برخورد می‌کنیم برقراری ارتباط از طریق چشم دلپذیر است، لبخند زدن، و ردوبدل کردن  کلمات خوشایند دلپذیر است. همیشه داشتن کسی که در ایستگاه راه‌آهن با گشودن درها به شما کمک می‌کند تا باروبندیل‌تان را جابه‌جا کنید دلپذیر است. من دلم برای این شکل از ژست‌ها و رفتارهای ریز تنگ شده است. این رفتارها به این معنی نیستند که ما زنان جایگاه فرودستی داریم، بلکه به این معنی است که کسی هست که به شما اهمیت می‌دهد. در فرانسه این یک نشانه است و نشان می‌دهد که شما آدم مودب و محترمی هستید. بنابراین ای مردان نازنین سوئدی، قدرت در دستان شما است تا سوئد را به بهترین جای ممکن برای زنان (فرانسوی) تبدیل کنید.»

farhangestan.org