در این مقاله قصد داریم تا در مورد شرایط اخذ اقامت خود حمایتی سوئد به بحث بپردازیم که این نوع از مهاجرت را می توان  مهعابا ما همراه باشید.

اجازه اقامت سوئد برای اشخاص حقیقی

اگر شما قصد دارید برای مدت بیش از سه ماه برای شروع کار یا کسب و کار خود یا مالکیت بخش یک شرکت کار کنید، باید اجازه اقامت داشته باشید. تا زمانی که اجازه داده نشود، نمی توانید وارد سوئد شوید. شما به عنوان کارفرما اجازه کار با هر کارفرما را ندارید.

اخذ اقامت خود حمایتی سوئد

اخذ اقامت خود حمایتی سوئد

اگر شما برای پناهندگی درخواست کرده اید، اجازه اقامت موقت دریافت می کنید، و می توانید با کار کردن و کسب درآمد روزگار بگذرانید. اگر شما برای پناهندگی درخواست کرده اید، اجازه اقامت موقت دریافت کرده اید و می توانید از خودتان حمایت کنید، و در بعضی موارد می توانید اجازه اقامت دائمی دریافت کنید. برای دریافت مجوز اقامت دائم به عنوان فردی که به صورت خود حمایتی عمل می کند، باید نشان دهید که می توانید از خودتان حمایت کنید و سرمایه ای کافی برای کسب و کار خود داشته باشید و حداقل دو سال از خود حمایت کنید.

اشخاصی که خود اشتغال هستند و قصد دارند برای مدت کوتاهی کمتر از سه ماه در سوئد کار کنند نیازی به اجازه اقامت ندارند. برای کار کوتاه تر از سه ماه، شهروندان در برخی کشورها باید یک ویزای ورودی داشته باشند.

اخذ اقامت خود حمایتی سوئد

اخذ اقامت خود حمایتی سوئد

شرایط لازم برای اخذ اقامت خود حمایتی سوئد

برای کسب اجازه اقامت، باید:

 • یک گذرنامه معتبر داشته باشید.
 • نشان دهید که شما تجربه قابل ملاحظه ای در زمینه کاری خود و تجربه قبلی کسب و کار خود دارید.
 • دانش مستند و مربوط به زبان سوئدی و / یا انگلیسی داشته باشید.
 • نشان دهید که شما در حال کسب و کار هستید، و مسئولیت نهایی آن را بر عهده دارید و حداقل مسئولیت نیمی از این کسب و کار را دارید.
 • نشان دهید که خدمات یا کالاهای تجاری شما در سوئد به فروش می رسد و یا تولید می شود.
 • نشان دهید که شما برای کمک به خودتان و در صورت لزوم خانواده خود در طول دو سال اول مبلغ کافی دارید . (معادل 200،000 SEK برای شما، 100،000 SEK برای همسر و 50000 SEK برای هر فرزند زیر 18 سال.)
 • مستندات منبع قابل اعتماد برای بودجه خود را باید ارائه دهید.
 • نشان دهید که شما با مشتری هایتان در تماس هستید و یا شبکه ای در سوئد ایجاد کرده اید.
 • نشان دهید که شرکت شما، پس از یک دوره آزمایشی 2 ساله، دارایی خود را حفظ نموده است و شما توانایی خود و در صورت لزوم خانواده خود را پشتیبانی می کنید ( درآمد حمایتی طبق استاندارد ملی سوئد برای کمک درآمد به همراه هزینه ها مسکن محاسبه می شود).

آژانس مهاجرت سوئد برنامه های تجاری شما را از دیدگاه مالی ارزیابی خواهد کرد.

اخذ اقامت خود حمایتی سوئد

اخذ اقامت خود حمایتی سوئد

نحوه درخواست برای ثبت شرکت و یا اخذ اقامت خود حمایتی سوئد

شما می توانید به صورت آنلاین از طریق کشوری که در آن زندگی می کنید اقدام کنید.

شما احتمالا مجبور به پرداخت هزینه درخواست هستید.

اخذ اقامت خود حمایتی سوئد

اخذ اقامت خود حمایتی سوئد

هزینه اخذ اقامت خود حمایتی سوئد

اسناد زیر برای درخواست اقامت لازم است:

 • کپی صفحات پاسپورت خود که اطلاعات شخصی شماست، عکس، امضا، شماره گذرنامه، مدت اعتبار گذرنامه، تمبر ورود و خروج، و اینکه آیا شما مجاز به زندگی در کشورهای غیر از کشور خود هستید یا خیر.
 • بیانیه های بانکی که نشان می دهد که شما می توانید خودتان و خانواده خودتان را در طول دو سال اول با مبلغ کافی حمایت کنید. (معادل 200،000 SEK برای شما، 100،000 SEK برای همسر و 50000 SEK برای هر کودک)
 • شما برای درخواست اقامت خود نیاز به نشان دادن برگه های بانکی و گردش مالی خود دارید تا نشان دهید توانایی سرمایه گزاری و پشتیبانی از خود و خانوادتان را دارید.
 • حتما باید نشان دهید که قراردادی در مورد خرید ملک، شرکت و غیره را دارید.
 • قرارداد مشارکت یا ثبت سهام
 • سند بانکی که نشان می دهد شما مبلغ خرید یا بخشی از مبلغ خرید خود را پرداخت کرده اید، اگر کسب و کار یا شرکت را خریداری کرده اید
 • قرارداد با مشتریان / تامین کنندگان و محل ثبت شرکتتان
 • گزارش های سالانه برای دو سال گذشته (اگر کسب و کار در حال اجرا است قبل از آن)
 • ترازنامه و صورت سود و زیان (گزارش مالی) برای سال جاری تا یک ماه قبل از آن
 • گواهی دوره یا مدرک دیگری که شما زبان سوئدی و / یا زبان انگلیسی صحبت می کنید
 • مدارک تحصیلی برای اثبات زمینه تحصیلی شما
 • گواهینامه های کارفرمای قبلی
 • گواهی ثبت نام برای شرکتهایی که در خارج از سوئد مالکیت آن را بر عهده دارید.
اخذ اقامت خود حمایتی سوئد

اخذ اقامت خود حمایتی سوئد

اطمینان حاصل کنید که گذرنامه خود را تمدید کرده اید، در صورتی که پاسپورت شما در حال منقضی شدن است. شما اجازه ندارید اقامت طولانی تر از دوره اعتبار گذرنامه خود داشته باشید. اگر میخواهید برای حضور و اقامت دائم سوئد اقدام نمایید شما باید یک مجوز معتبر برای حداقل یک سال داشته باشید و حداقل یک سال در سوئد اقامت بگیرید.

اسناد باید توسط مترجم رسمی به سوئدی یا انگلیسی ترجمه شود. کپی اسناد اصلی همیشه باید در مدارک شما وجود داشته باشد.

اخذ اقامت خود حمایتی سوئد

اخذ اقامت خود حمایتی سوئد

در صورتیکه در سوئد در حال تحصیل هستید می توانید برای اخذ اقامت خود حمایتی سوئد نیز درخواست بدهید.

اگر اقامت تحصیلی سوئد را دریافت کرده اید و نیاز دارید تا اقامت خود را به اقامت خود-حمایتی تبدیل کنید، به شما پیشنهاد می شود تا قبل از انقضای اقامت تحصیلیتان، برای اقامت خود-حمایتی درخواست بدهید. شما برای این کار باید نشان دهید که حدود 30 واحد در دانشگاه های این کشور واحد گذرانده اید. و یا یک ترم از تحصیلات تکمیلی خود را گذرانده اید.

اخذ اقامت خود حمایتی سوئد

اخذ اقامت خود حمایتی سوئد

هنگامی که درخواست شما را دریافت کردیم

اگر اجازه اقامت بیش از سه ماه دریافت کنید، یک کارت مجوز اقامت نیز دریافت خواهید کرد. کارت، که نشان دهنده این است که شما حق دارید در سوئد باشید، شامل عکس و اثر انگشت شماست.

اگر برای سفر به سوئد به ویزا نیاز دارید، باید در اسرع وقت به سفارت یا کنسولگری بروید تا عکس و اثر انگشت خود را گرفته باشید. قبل از سفرتان باید با سفارت یا کنسولگری تماس بگیرید. معمولا از طریق ایمیل با آنها تماس گرفته می شود.

اگر شما نیازی به ویزا برای سفر به سوئد ندارید، پس از ورود به سوئد، باید در اسرع وقت در اداره مهاجرت بازدید کنید عکس و اثر انگشت خود را تمدید کنید.

اخذ اقامت خود حمایتی سوئد

اخذ اقامت خود حمایتی سوئد

پس از اینکه تصمیم در مورد اقامت شما گرفته شد.

این تصمیم به کنسولگری که شما از طریق آن اقدام کرده اید فرستاده می شود.

اطلاعات مهم در مورد بیمه در زمان اقامت خود حمایتی سوئد

اگر شما نیاز به مراقبت های پزشکی در سوئد دارید، باید برای عضویت در جمعیت سوئد ثبت نام کنید، می توانید از طریق اداره بیمه اجتماعی سوئد ثبت نام کنید و تحت پوشش بیمه اجتماعی کشور قرار بگیرید.

برای ثبت نام در اداره جمعیت سوئد و دریافت یک شناسه شخصی سوئدی، به طور کلی به شما حداقل یک سال اقامت در سوئد اعطا می شود و به طور کلی اگر قصد دارید در سوئد برای یک سال یا بیشتر زندگی کنید. بنابراین، پس از رفتن به سوئد، باید در اسرع وقت اقدام کنید.

اخذ اقامت خود حمایتی سوئد

اخذ اقامت خود حمایتی سوئد

اقامت خود حمایتی سوئد همراه با اعضای خانواده

اعضای خانواده شما می توانند مجوز برای مدت زمان مشابه شما را دریافت کنند. اگر مجوز برای حداقل شش ماه دریافت کنید، اعضای خانواده شما می توانند اجازه کار را در طی این مدت زمان بدست آورند. شما باید بتوانید نشان دهید که خانواده تان توسط شما پشتیبانی می شوند. اعضای خانواده شما شامل همسر و فرزند زیر 18 سال شما میباشند.

اگر خانواده شما قصد همراهی شما و گرفتن اقامت در سوئد را به همراه شما دارند باید نام آنها را نیز در فرم درخواست اقامتتان که به کنسولگری سوئد میفرستید قید کنید.

اگر آنها با شما همراه نشوند می توانند 6 ماه پس از شما برای اقامت سوئد اقدام نمایند.

اخذ اقامت خود حمایتی سوئد

اخذ اقامت خود حمایتی سوئد

آژانس مهاجرتی سوئد ممکن است درخواست شمار ا ریجت کند و پس بزند.

در صورتیکه شما اطلاعات تان را به درستی وارد نکرده باشید و یا آن را به طور اشتباه در قسمتی قرار داده باشید و یا اطلاعات مهمی را در مورد خود مخفی کرده باشید، در نتیجه پرونده شما به دقت بررسی می شود و شما را ریجکت می کنند.

اگر اداره مهاجرت سوئد درخواست شما را رد کند، می توانید در عرض سه هفته از تاریخی که از تصمیم مطلع شدید، تجدید نظر کنید.

منبع

اقامت سوئد