پاسپورت عضو اتحادیه اروپا

چگونه می توان شهروند اروپایی شد و پاسپورت عضو اتحادیه اروپا را دریافت کرد؟

امروزه بسیاری از مردم برای به دست آوردن پاسپورت تلاش می کنند. سوال اصلی این افراد صرفا نیاز آن ها به پاسپورت دوم نیست بلکه تلاش می کنند بیش تر به دنبال اخذ دومین شهروندی خود بروند. این افراد هنگامی که برای اولین بار به کشور های اروپایی سفر می کنند، میل و خواسته ی آن ها برای دریافت پاسپورت اروپایی بیش تر می شود. احساس آرامش بیش تری در کشورهای اروپایی می کنند. در اصل بسیاری از افراد در ابتدا قصد اقامت در کشورهای عضو اتحادیه اروپا و دریافت پاسپورت کشورهای اتحادیه ی اروپا را دارند. خواسته ی آن ها قابل احترام است اما هنگامی که عمقی تر به این مسئله نگاه می شود می توان متوجه شد که چرا این افراد به کشور های عضو اتحادیه ی اروپا علاقه مند هستند. در بسیاری از مواقع هم این افراد نمی دانند دقیقا چرا پاسپورت کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا را می خواهند. این نکته را فراموش نکنید که قصد دریافت اقامت در کشور های اتحادیه ی اروپا صرفا با فعالیت ها و خواسته های که برای دریافت این اقامت نیاز است کاملا متفاوت است و ممکن است در آینده نیازها و خواسته های شما را برآورده نکند.

شهروند اروپایی و پاسپورت عضو اتحادیه اروپا :

 قبل از اینکه به جزییات بپردازیم بهتر است کمی شهروند اروپایی را شرح دهیم. به همین منظور ما صرفا بر روی کشورهای عضو اتحادیه اروپا (EU)و عضو منطقه ی اقتصادی اروپا (EEA) تمرکز می کنیم درحالی که کشورهایی مثل نروژ و سوییس عضو اتحادیه ی اروپا نیستند بلکه همچنان عضو منطقه ی اقتصادی اروپا می باشند و جزو کشورهای غربی اروپا هستند. اگر خواهان اقامت ارزان قیمت در کشورهای خارج از اتحادیه و منطقه ی اقتصادی اروپا هستید کشورهایی مانند آلبانی، صربستان و مونتنگرو شرایط اقامتی خود را با قیمت های پایین تر ارایه می دهند اما عضو اتحادیه ی اروپا نیستند. این تفاوت ها مهم است. با این وجود تمام این افراد شهروند اروپایی خطاب می شوند اما نکته ی مهم اجازه ی اقامت و شهروندی در کدام منطقه است.

پاسپورت عضو اتحادیه اروپا و چه کسانی می توانند پاسپورت دوم بگیرند؟

یکی از رایج ترین و معقول ترین سوال های ابتدایی افرادی که قصد اقامت را دارند این است که چه کسانی می توانند پاسپورت دوم دریافت کنند. بسیاری از افراد توانایی دریافت پاسپورت دوم را دارد که به سه دسته تقسیم می شوند:

  1. شهروندان ایالات متحده ی آمریکا
  2. اکثریت مردم جهان: بسیاری از مردم جهان به دلیل داشتن پاسپورت غیر معتبر شانس اقامت خود در کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا و در کل اروپایی را از دست می دهند. چینی و عرب ها بیش ترین افراد متقاضی پاسپورت دوم و شهروندی کشورهای اروپایی از طریق سرمایه گذاری هستند. افراد چینی به تنهایی 80 درصد از بازار مهاجرت از طریق سرمایه گذاری را پوشش می دهند. شاید بخاطر فرهنگ چینی هاست که برای هر کار خود نقشه ی دومی دارند و یک دلیل دیگر آن محدود بودن پاسپورت آن هاست. حالا تصور کنید اگر فردی چینی در تجارتی شکست بخورد مثل یک آمریکایی قادر نخواهد بود به کشورهای اتحادیه ی اروپا سفر و اقامت کند. در این شرایط وجود ثروت در این کشورها می تواند هزینه ی دریافت شهروندی ثانویه را سریع تر و با ویژگی های بهتری نسبت به دیگر شرایط دریافت کنند.
  3. صاحبان تجارت و سرمایه گذاران: این افراد برای اقامت در کشورهای اروپایی به دنبال نقشه ی جایگزین می گردند درصورتی که شهروندان آمریکایی نیاز فوری بیش تری برای پاسپورت های دوم دارند و اغلب می توانند از راه ROl فوری(نوعی تجارت بین المللی) آن را به دست آورند، شهروندان کشورهای دیگر نیز می توانند از داشتن مجوز شهروندی در کشور های عضو اتحادیه ی اروپا بهره مند شوند.

چه کسانی به اخذ شهروندی اروپایی نیاز دارند و یا به پاسپورت عضو اتحادیه اروپا نیاز دارند ؟

از بین آن سه گروهی که در بالا به آن اشاره شد کدام یک به شهروندی اروپایی احتیاج دارند؟

برای گروه اول شهروندان غربی( عمدتا ایالات متحده) که به دنبال گذرنامه های دوم هستند گزینه های بیش تری از جمله انحلال دارند؛ استراتژی من به طور فزاینده ای برای حذف شهروندی اتحادیه ی اروپا می باشد. و به جای آن چیزی که این متقاضیان احتیاج دارند نوع خاصی از پاسپورت می باشد که به آن Tier B passports می گویند. این نوع پاسپورت ها نسل جدیدی از پاسپورت های پیش رو است. اگر بتوانید پاسپورت Tier B و یا حتی Tier C به دست آورید، این پاسپورت ها شما را قادر می سازد تا بتوانید به هرجایی که می خواهید سفر کنید و از دادن مالیات و دیگر موارد که افراد معمولی ملزم به پرداخت آن هستند معاف می شوید. این موارد برای گروه سومی که پیش تر درمورد آن توضیح داده شد نیز صدق می کند. اگر به دنبال پوشش بیمه به عنوان یک فرد استرالیایی و کانادایی هستید ممکن است که نیاز به پاسپورت اروپایی نداشته باشید. پاسپورت Tier A نوع دیگری از پاسپورت است که برای این قبیل پوشش ها مورد استفاده قرار می گیرد.

چگونه می توان شهروندی کشورهای اروپایی یا پاسپورت عضو اتحادیه اروپا را دریافت کنیم؟

اگر شرایط شخصی خود را بررسی کردید و متوجه شدید که باید برای اقامت در کشورهای اروپایی اقدام کنید؛ راه های متفاوتی برای آن وجود دارد. این چهار مرد رایج ترین راه های اخذ اقامت و شهروندی در کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا می باشد.

  1. اخذ شهروندی از طریق خانواده و اجداد: اگر والدین، والدین پدر و مادر و در بعضی موارد والدین والدین پدر و مادر شما شهروند کشوری اروپایی بوده اند و می توانید با برآورده کردن بعضی شرایط که اصولا یا نامعلوم و یا قراردادی است، می توانید اقامت آن کشور را به دست آورید.
  2. تابعیت: درخواست اجازه ی اقامت در کشور مورد نظر اروپایی را می دهید و سپس منتظر می مانید تا مراودات و ملزومات اداری تابعیت شما سپری شود.
  3. دریافت حق شهروندی از طریق سرمایه گذاری: شما می توانید در کشور اروپایی مورد نظر خود سرمایه گذاری کنید و کشور مقصد در ازای آن به شما اجازه ی اقامت و شهروندی خود می دهد.
  4. دریافت حق شهروندی از طریق استثناعات: اعضای دولت( اعضای پارلمان، نخست وزیر، رییس جمهور و غیره حق و اجازه ی اقامت و شهروندی را به شما بر اساس ویژگی های استثنایی اعطا کند.

هرکدام از این موارد ممکن است تماما در یک کشور اروپایی وجود داشته باشد و یا وجود نداشته باشد. به عنوان مثال اخذ شهروندی در کشورهای اروپایی از طریق خانواده و اجداد ممکن است فقط در کشورهایی مثل آلمان، یونان، ایرلند، مجارستان، ایتالیا، لهستان، لیتوانی و بریتانیا وجود داشته باشد و دیگر کشورها این مورد را جز اعطای حق اقانت و یا شهروندی به افراد خارجی ندانند.

منبع : لینک