در این مقاله قصد داریم تا در مورد نکات قبل از اقامت لهستان به بحث بپردازیم.

نکاتی که باید قبل از اقامت لهستان بدانید

کشور لهستان جزو یکی از زیباترین کشورهای اروپایی است که سالانه تعداد بسیار زیادی از افراد در سرتاسر جهان از این کشور دیدن می کنند. طبیعتا افرادی که قصد اقامت و یا دریافت شهروندی کشور لهستان را دارند می بایست یک سری نکات و هنجارهایی را رعایت کنند تا در این کشور اقامت خوبی داشته باشند و با مشکلی روبرو نشوند. این مقاله به بررسی نکات و هنجارهایی که می بایست قبل از اقامت به لهستان بدانید می پردازد. اطلاعات کلی درمورد وسعت، زبان و دیگر موارد از جمله مواردی است که در این مقاله به طور کلی به آن پرداخته می شود.

اقامت کاری لهستان چگونه است؟

اقامت کاری لهستان

لهستان:

لهستان یکی از زیباترین کشورهای اروپای شرقی است که از غرب با یکی از قدرت های بزرگ اروپا یعنی آلمان، در جنوب غربی خود با جمهوری چک،  در جنوب با کشور اسلوواکی، در شمال شرقی با لیتوانی و بزرگ ترین کشور جهان روسیه و در ظلع شمالی خود با دریای بالتیک همسایگی دارد. مساحت این کشور چیزی حدود 320,000 کیلومتر مربع است. این کشور با جمعیتی حدود 39 میلیون نفر، سی و چهارمین رتبه  را در جهان دارد. درحالی که این کشور در قاره ی اروپا رتبه ی هشتم را در این زمینه به خود اختصاص داده است. این کشور دارای 16 ایالت بوده که ورشو پایتخت این کشور می باشد. این کشور یکی از قدرت های بی نظیر در رشته ی والیبال است که هر ساله این کشور در ادوار جهانی و بین المللی به موفقیت های پی در پی می رسد.

مزایای  اقامت کاری لهستان

اقامت کاری لهستان

5 نکته ای که باید قبل از سفر و اقامت درلهستان بدانید:

در این بخش به بررسی نکاتی می پردازیم که افراد قبل از اقامت در لهستان بدانند.

  1. زبان انگلیسی به طور رایج در این کشور صحبت می شود: بسیاری از مردم لهستان قادر به صحبت کردن به زبان انگلیسی هستند. این موضوع کمک بسیار زیادی به مهاجرین و افرادی که قصد اقامت در بلغارستان را دارند می کند زیرا در بسیاری از مکان های عمومی مانند ادارات، فروشگاه های بزرگ و . . . از زبان انگلیسی استفاده می کنند و از طرفی دیگر یادگیری زبان لهستانی فرایندی بسیار سخت و وقت گیر است. هنگامی که وارد لهستان می شوید با دوگانگی از لحاظ زبانی در این کشور مواجه می شوید زیرا اصولا افراد جوان به راحتی و تسلط قابل قبول انگلیسی صحبت می کنند اما درمورد افراد لهستانی با سنین بالاتر، زبان مورد استفاده ی آن ها برای برقراری ارتباط لهستانی است. بهتر است برای توانایی در رفع نیازهای روزمره ی خود در این کشور کمی اصطلاحات و جملات رایج را به زبان لهستانی یاد بگیرید.
  2. آداب و رسوم و رفتار افراد با یک دیگر: درمورد بحث آداب و رسوم و احترام مردم لهستان با یک دیگر، آیین کشور یکی از با اخلاق ترین و با ادب ترین مردم در اروپا هستند. برای اینک بتوانید در میان مردم لهستان به راحتی و بدون هیچ گونه مشکلی زندگی کنید می بایست احترام و ادب را به طور کامل برای طرف مقابل خود لحاظ کنید.  به عنوان مثال در مهمانی های افراد لهستانی، میزبان شما را به تمام مهمانان معرفی می کند و با همه با روی گشوده برخورد می کند. در معرفی کردن و دیگر موارد در مهمانی، ابتدا نام خانوم ها آورده می شود و پس از آن از آقایان نام می برند. در پایان مهمانی، هنگام خروج باید از تشکر کرده و تمام حاضرین در آن جمع را به رسم تشکر برای حضورشان ببوسید! در صورتی که کادو دریافت کردید باید بلافاصله از فردی که به شما کادو داده تشکر کرده و همان لحظه کادوی او را باز کرده و از او بابت زحمتی که برای شما کشیده است تشکر کنید. این ها مواردی است که نشان می دهد مردم لهستان اهمیت بسیار زیادی در احترام گذاشتن به یک دیگر می دهند.
  3. کارکردن در لهستان: برای آن دسته از افرادی که خواهان اقامت لهستان هستند و می خواهند در این کشور کار کنند، این نکته را باید بدانند که لهستان جزو یکی از کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا است و می توانید به راحتی و بدون ویزای کاری در دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز کار کنند. قبل از رسیدن به این هدف باید اقامت و شهروندی کشور لهستان را اخذ کنید. اصولا کار کردن در صنایع ماشین سازی، مواد خوراکی و بنیاد های اعتباری جزو مواردی است که افراد مهاجر و مقیم این کشور مشغول به کار می شوند. اگر از بحث تجربه و تسلط به زبان لهستانی و انگلیسی تمام موارد مورد نیاز را دارا باشید آن گاه به راحتی می توانید بسته به حرفه ای که دارید در این کشور کار کرده و به درآمد سرشار برسید.
  4. هزینه های زندگی در لهستان: اصولا هزینه ی زندگی در کشور لهستان پایین بوده و افرادی که قصد اقامت در لهستان و یا اخذ کارت شهروندی لهستان را دارند نیازی به پرداخت مقدار زیادی هزینه جهت خوراک، پوشاک،حمل و نقل، مسکن و غیره بپردازند. گران ترین شهر کشور لهستان پایتخت این کشور یعنی وارنا است که در بین 209 شهر گران در سرتاسر پنج قاره ی جهان رتبه ی 177 را دارد! اگر خواهان صرف هزینه ای کم تر در کشور لهستان هستید، می توانید به شهرهای کوچک و حاشیه ای نقل مکان کنید. به عنوان مثال هزینه بنزین و یا به طور کلی سوخت در این کشور مشابه دیگر کشورهای اروپایی است اما هزینه ی حمل و نقل عمومی در راستای فرهنگ استفاده ی کم تر از وسیله ی نقلیه بسیار ارزان تر از دیگر کشورهای اروپایی است.
  5. دین: اصولا دین یک موضوع چالش برانگیز برای افرادی است که قصد اقامت در کشوری خارجی دارند. کشور لهستان نیز از این قاعده مستثنی نیست.  لهستان یکی از قطب های مذهب کاتولیک مسیحیت در اروپا است به طوری که در سرتاسر این کشور تعداد بسیار زیادی کلیساهای زیبا و جالب توجه وجود دارد. اصولا زندگی و مذهب کاتولیک، توجه به خانواده و حفظ این بنیان، توجه و صیانت به دین مسیحیت و دیگر موارد در زندگی شهروندان لهستانی به راحتی قابل مشاهده است. این اصول حتی در مجالس سیاسی و اقتصادی این کشور نیز رخنه کرده است و افراد با رتبه های سیاسی و یا فرهنگی در این کشور توجه خاصی به این اصول دارند.

منبع:

اقامت لهستان