منطقه شنگن

درباره ی ویزای شنگن

ویزای شنگن سندی است که توسط مسئولین مربوطه به فردی که خواهان مشاهده و یا سفر به منطقه ی شنگن هست، اعطا می گردد.

نام شنگن پس از امضای معاهده ی سال 1985میلادی در منطقه ی شنگن انتخاب شد که در این معاهده قرار شد کشور های عضو منطقه شنگن مرز های داخلی خود را بر روی دیگر کشورهای عضو بگشایند و فعالیت و خدمات آن ها با یک دیگر در تعادل باشد تا بتوان مرز های خارجی را به نحو مطلوب نظارت و کنترل کرد.

 کشورهای عضو منطقه ی شنگن شامل اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لاتویا، لیتوانی، لوگزامبورگ، جزیره ی مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا سوید، سوییس و لیختنشتاین می شوند.

منطقه ی شنگن در 26 کشور خلاصه شده است که این کشور ها با هم به توافق رسیده اند که شهروندان کشورهایشان به صورت یک کشور متحد باشند و به طور آزاد در این کشور ها به فعالیت بپردازند. از بین این 26 کشور که عضو منطقه و محدوده ی شنگن می باشند،22 کشور عضو اتحادیه ی اروپا(EU ,Europe union) و در این میان چهار کشور عضو انجمن تجارت آزاد اروپا هستند(European Free Trade Association ,EFTA).

منطقه ی شنگن بخش عظیمی از کشور های اروپایی را شامل می شود به غیر از بریتانیا و کشورهایی مثل رومانی، بلغارستان، کرواسی، جزیره قبرس و ایرلند که به زودی به منطقه ی شنگن می پیوندند. با این وجود کشورهایی مانند نروژ، ایسلند، سوییس، و لیختنشتاین تا به امروز جزو منطقه ی اتحادیه ی اروپا و همچنان عضو منطقه ی شنگن بوده اند و فعالیت آزاد حکومتی خود را دارند.

چه کسانی به ویزای شنگن احتیاج دارند؟

افراد و شهروندانی که کشورهای آن ها عضو منطقه شنگن نمی باشد نیاز به درخواست ویزای شنگن اجباری دارند تا بتوانند به منطقه ی شنگن وارد شوند اما با این وجود موارد استثنایی نیز وجود دارد. به عنوان مثال برای بعضی از کشورهایی که عضو منطقه شنگن نیستند، نیازمند دریافت ویزا برای ورود به این منطقه را ندارند.

در واقع کشور هایی هستند که نیاز به ویزا ندارند.

منطقه شنگن

منطقه شنگن

ملزومات دریافت ویزای شنگن:

به منظور این که فردی بتواند به یک یا تعداد بیشتری از کشورهای عضو منطقه شنگن سفر کند، همان طور که انتظار می رود، آن فرد نیاز به پذیرش درخواست ویزای شنگن خود در سفارتخانه یا کنسول گری مربوطه دارد. شما برای دریافت ویزا شنگن نیاز به دوندگی های بسیاری دارید که برای رسیدن به هدف خود که ویزا شنگن است، پیشنهاد میکنیم تا این امر را به متخصصین مجموعه رابین محول نمایید و تنها در پاره ای از مواقع در این امر داخل شوید.

انواع ویزای شنگن:

بسته به مکان و هدف سفر، مدل های مختلفی از ویزای شنگن توسط سفارت محلی که قصد دارید تا به آن سفر کنید صادر می شود که باید طبق آن عمل نمایید.

  1. ویزای شنگن متحد(USV):

     ویزای شنگن متحد نوعی از ویزای شنگن می باشد که تنها فرد مجاز به حضور در یکی از کشور های منطقه  ی شنگن به منظور عبور یا اقامت داشتن در آن کشور به مدت مشخص و از زمان ورود او به آن کشور به مدت 90 روز در هر شش ماه می باشد و مجاز به حضور در آن کشور در این مدت است. با توجه به اهداف سفر ویزای شنگن متحد به دو دسته A و C تقسیم می شود.

  1. ویزای محدود-معتبر ارضی:

این دسته از ویزا تنها اجازه ی سفر به مکان هایی از منطقه ی شنگن که در ویزا ذکر شده است را می دهد و یا بعضی از مناطق شنگن که در موقع دریافت ویزا لحاظ شده باشد. به این معنا که شما تنها محدود به سفر در مناطق شنگن که در ویزا ذکر شده است هستید.

  1. ویزای ملی:

ویزای ملی نوع D به آن دسته از افرادی که خواهان کار، تحصیل و یا خواستار اقامت دایم در یکی از کشور های منطقه ی شنگن باشند، داده می شود. این ویزا می تواند به افرادی که خواهان اقامت در یکی از کشورهای شنگن و یا دارای هدفی شخصی است که بعد از آن خواهان بازگشت به کشور خود است، داده شود.

هزینه ی ویزای شنگن :

هنگامی که شخصی خواهان دریافت ویزای شنگن باشد، ملزم به پرداخت هزینه ی الزامی ویزا می شود. هزینه دریافتی ویزای شنگن به نوع ویزایی که می خواهید داشته باشید و سن شما بستگی دارد و نسبت به این موارد هزینه ی آن نیز متفاوت می شود.

بیمه ی مسافرتی ویزای شنگن:

هنگامی که به اروپا و یا دیگر کشور ها سفر می کنید این نکته را باید به یاد داشته باشید که هر اتفاق غیر منتظره ای ممکن است رخ دهد. پس به همین دلیل سیاست بیمه مسافرتی برای مسافران لحاظ گردیده است. بیمه ی درمانی اروپا به همه ی مسافرینی که قصد سفر به اروپا به منظور گذراندن تعطیلات، فعالیت های تجاری، فرصت های مطالعاتی و دیگر موارد را دارند، توصیه می شود. هر فردی که به طور موقت به یکی از کشور های شنگن که در ویزا درج شده است سفر کند، چه تنها باشد و چه به صورت فردی و یا گروهی، به عنوان یک توریست حضور پیدا کند و یا یک تاجر که به منظور تجارت سفر کرده است، باید بیمه ی مسافرتی خود را تهیه کرده باشد تا بیمه تعداد روزهایی که در یکی از کشورهای منطقه ی شنگن هستید را پوشش دهد. حداقل میزان پوشش بیمه باید 30 هزار یورو باشد که این رقم پیشنهادی ما می باشد.

دو سوال رایجی که ممکن است به ذهن شما برسد.

تحت چه شرایطی می توانم ویزای شنگن داشته باشم؟

هر کسی می تواند ویزای شنگن داشته باشد در صورتی که تمام مدارک برای دریافت ویزای شنگن را فراهم کند و استطاعت مالی خود برای گذراندن زندگی در منطقه ی شنگن را داشته باشد.

چه زمانی ویزای من صادر می شود و تا چه زمانی می توانم در منطقه شنگن اقامت داشته باشم؟

طبق نوع ویزای شما که توسط سفارت خانه یا کنسول گری مربوطه ثبت می شود، شرایط خاصی وجود دارد که برای صدور و دریافت ویزا بسته به نوع سفر شما و دیگر موارد مربوطه تعیین می شود. و همچنین مدت زمان ارائه و استفاده از ویزا از تاریخ ورود فرد به کشور مربوطه به مدت 90 روز در هر شش ماه می باشد.

لینک : منبع