کشور نروژ جزو آن دسته از کشورهای پیشرفته و بسیار قوی اروپایی است که علاوه بر رشد اقتصادی در دهه های گذشته، از نظر فرهنگی، سیاسی، آموزشی و . . . نیز پیشرفت بسیار چشم گیری داشته است. یکی از شاخه هایی که کشور نروژ در آن پیشرفت بسیار زیادی داشته است مسیله ی تحصیل و دانشگاه است. امروزه نروژ دانشگاه های بسیار عالی جهت تحصیل و یا ادامه ی تحصیل دارد. امکانات بسیار مناسب، سطح علمی بالا، توجه به قشر دانشجو، آموزش هدفمند و ویژگی های بسیار زیاد دیگر باعث شده است که کشور نروژ به یکی از برترین کشورهای اروپایی در زمینه ی تحصیل و مهاجرت تبدیل شود. بسیاری از ایرانیان و یا حتی مهاجرین غیر اروپایی مهاجرت به نروژ برای تحصیل را انتخاب می کنند؛ زیرا از نظر آموزشی و فرایند اخذ ویزا و اقامت  این کشور نیازهای آن ها بر طرف شده و مشکل خاصی در این کشور برای مهاجرین به وجود نمی آید. موسسه حقوقی بین المللی رابین می تواند کمک بسیار زیادی به شما دوستان عزیز جهت اخذ اقامت تحصیلی کشور نروژ و یا دیگر کشورهای اروپایی کند. ماین موسسه با سال ها فعالیت مستمر خود جهت اخذ اقامت کشورهای اروپایی و کانادا در خدمت شما می باشد. در این مقاله قصد بررسی تحصیل در نروژ، دانشگاه های معتبر این کشور و اطلاعات کلیدی دیگر درمورد تحصیل درنروژ می پردازیم؛ با ما همراه باشید.

مهاجرت به نروژ برای تحصیل ؛ با ا همراه باشید

:نروژ

همان طور که در مقالات گذشته به آن اشاره شد، کشور نروژ یکی از برترین کشورهای اروپایی در زمینه ی سطح زندگی، فعالیت های تجاری و اقتصادی است. آموزش در این کشور نیز به مراتب به اندازه ی دیگر شاخه های اساسی جامعه ی یک کشور رشد داشته و باعث پیشرفت بیش تر نروژ شده است. کشور نروژ یکی از کشورهای شاخه ی شمالی قاره ی اروپا است که اکثر مراتع این کشور جزو مناطق کوهستانی و جنگلی محسوب می شود. همین مسیله نیز باعث رشد اقتصادی کشو نروژ با مدیریتی صحیح و فکری خلاق شده است. این کشور با وسعت کم تر از 390,000 کیلومتر مربع و جمعیتی حدود 5,500,000 نفر یکی از کشورهای تاثیرگذار قاره ی سبز محسوب می شود. از دلایل اهمیت این کشور می توان به غنی بودن کشور نروژ در زمینه ی منابع طبیعی همچون نفت، گاز، چوب و . . . می باشد. این نکته را فراموش نکنید که این ها تنها دلایل ثروتمند و متمدن بودن کشور و مردم کشور نروژ نمی باشد؛ به دلیل این که کشور نروژ از راه هایی دیگر مانند سرمایه گذاری افراد خارجی در زمینه های مختلف؛ صنعت ماهیگیری و گردشگری درآمد به دست می آورد و این ها مواردی بسیار مهم در موفقیت این کشور در زمینه ی اقتصادی شده است. از همسایگان این کشور می توان به سوید اشاره کرد که بیش ترین میزان مرز مشترک را نیز با این کشور دارد. نکته ای که نباید فراموش کرد این است که مراودات بین المللی با کشورهای همسایه باعث شده است که به ارزش مالی و بین المللی رفته رفته افزوده شود. قشر اعظمی از جمعیت کشور نروژ را خردسالان و جوانان تشکیل داده و تنها کم تر از ده درصد از جمعیت این کشور را سالمندان بالای 60 سال تشکیل می دهند. این موضوع را فراموش نکنید که همین سیاست رشد جمعیت در کشور نروژ باعث شده است تا میزان نیروی کاری این کشور هر ساله به مراتب افزایش پیدا کند و همین موضوع باعث افزایش میزان کار در این کشور و کاهش نرخ بیکاری شده است. زبان رسمی کشور نروژ نیز نروژی و واحد ارزی این کشور کرون نروژ می باشد. پایتخت کشور نروژ شهر اسلو می باشد. این کشور از 19 ایالت تشکیل شده است. ایالت هایی مانند فینمارک، هدمارک جزو ایالت های بسیار تاثیرگذار کشور نروژ در زمینه ی اقتصادی و آموزشی است. در زمینه ی آموزشی کشور نروژ نیز دانشگاه های بسیار زیادی دارد که از لحاظ علمی و رتبه ی جهانی از جایگاه بسیار زیادی برخوردار است. در بخش بعدی به بررسی چند دانشگاه معروف کشور نروژ می پردازیم.

مهاجرت به نروژ برای تحصیل ؛ با ا همراه باشید

:دانشگاه های معتبر کشور نروژ

کشور نروژ یکی از معروف ترین و بهترین مکان ها از نظر جاذبه های طبیعی همانند کوه ها بلند، خطوط ساحلی بسیار طویل، زندگی ساحلی و مسابقات بسیار مهیج المپیک زمستانی می باشد. از طرفی دیگر کشور نروژ در زمینه ی آموزش نیز پیشرفت کرده و سطح علمی دانشگاه های این کشور با دانشگاه های برتر دنیا تا حدودی برابری می کند. کشور نروژ امروزه با تلاش برای بهتر ساختن جایگاه خود در حیطه ی علم و هنر اهتمام قابل توجهی به دانشگاه ها و سیستم آموزشی خود کرده است. اصولا دانشگاه های کشور نروژ به دو شاخه ی عمومی(دولتی) و خصوصی تقسیم می شوند. بعضی از این دانشگاه ها به عنوان دانشگاه مادر، بعضی دیگر به شکل دانشگاه تخصصی و بعضی دیگر نیز به صورت دانشگاه- کالج تقسیم می شوند که این شاخه از دانشگاه ها در نروژ افرادی را که از نظر تحصیلات پایه ضعیف هستند را مورد پذیرش قرار می دهند. در نروژ دانشگاه های بسیار زیادی وجود دارند که دارای اعتبار بسیار زیادی هستند اما موضوعی که باید مد نظر داشت این است که کدام شاخه های علمی را این دانشگاه ها پوشش می دهند و کدام دانشگاه برای شما مناسب است. یکی از ویژگی های مثبت دانشگاه های کشور نروژ این است که اکثر رشته های دانشگاهی معتبر و پرمخاطب را پوشش می دهد.  از چهار دانشگاه معتبر کشور نروژ می توان به دانشگاه اسلو اشاره کرد که این دانشگاه شاخه ها و رشته های پرطرفدار بسیار زیادی مانند پزشکی، علوم مهندسی، هنر و . . . وجود دارد. بسیاری از افراد جهت مهاجرت به کشور نروژ از طریق تحصیل دانشگاه هایی مانند دانشگاه اسلو را برای ادامه ی تحصیل انتخاب می کنند زیرا افراد بسیار زیادی در زمینه های تحصیلی در این شهر تحصیل می کنند. اسلو از طرفی پایتخت کشور نروژ می باشد و از طرفی باعث شده تا افراد بسیار زیادی را جهت کار، تحصیل، سرمایه گذاری و . . . اقامت کنند. همه ی این موارد باعث می شود که دانشگاه اسلو یکی از مهم ترین و بهترین دانشگاه های کشور نروژ به حساب آید. از دیگر دانشگاه های معتبر کشور نروژ می توان به دانشگاه برگن نروژ، دانشگاه علوم و فناوری و دانشگاه هنر این کشور اشاره کرد.

NORWAY 300x171 - مهاجرت به نروژ برای تحصیل

:دوره های تحصیلی موجود در دانشگاه های کشور نروژ

 نکته ی جالب درمورد سیستم آموزشی و دانشگاهی کشور نروژ در این است که طول دوره ی تحصیلی دانشجویان این کشور کم تر از سایر کشورهاست. سرعت آموزش و فراگیری دروس توسط استاد و دانشجو به دلیل وجود امکانات و سخت افزارهای مورد نیاز باعث شده است که این کشور فارغ التحصیلان باسواد بسیار زیادی را در شاخه های کاری مرتبط به بازار کار خود تحویل دهد. در شاخه ی کارشناسی، اگر در دانشگاه های کشور نروژ مشغول به تحصیل شوید، به راحتی می توانید این دوره ی تحصیلی را به جای چهار سال در سه سال به پایان برسانید. در مورد دوره ی کارشناسی ارشد تفاوت چندانی بین دوره  کارشناسی با دیگر کشورها وجود ندارد اما نکته ای که حایز اهمیت است این می باشد که شما به عنوان محصل در کشور نروژ می توانید این دوره ی تحصیلی را یک و نیم تا دو سال به پایان برسانید. یک خبر خوش که می توان به دانشجویان متقاضی اخذ اقامت کشور نروژ از طریق تحصیل داد این است که دانشجویان متقاضی رشته های مدیریت، دندان پزشکی، مهندسی و . . . می توانند با دریافت برنامه تحصیل مداوم در کشور نروژ دوره ی کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را پنج ساله تکمیل کنند و به زودی به مدرک و دانش لازم خود برسند.

مهاجرت به نروژ برای تحصیل ؛ با ا همراه باشید

:تحصیل در کشور نروژ به وسیله ی آموزش زبان انگلیسی

خوشبختانه ویژگی مثبتی که می توان از طریق تحصیل در کشور نروژ به دست آورد این است که می توانید در رشته هایی مشغول به تحصیل شوید که به زبان انگلیسی آموزش داده می شود. اکثر رشته های موجود در کشور نروژ در به زبان انگلیسی نیز تدریس می شوند و مهاجران و متقاضیان اخذ اقامت تحصیلی کشور نروژ می توانند به راحتی در این کشور در رشته ی دلخواه خود به تحصیل بپردازند. بیش از 200 رشته در دانشگاه های کشور نروژ به زبان انگلیسی اموزش داده می شوند اما گل سر سبد این رشته ها را می توان به رشته های علوم پزشکی، علوم مهندسی، علوم هنری، علوم مدیریتی و . . . اشاره کرد که فرد متقاضی تحصیل در کشور نروژ نیازی به پیش زمینه ای از زبان نروژی جهت آموزش در دانشگاه های این کشور ندارد.

مهاجرت به نروژ برای تحصیل ؛ با ا همراه باشید

:مهاجرت به نروژ برای تحصیل

آن دسته از افرادی که مهاجرت به نروژ برای تحصیل را انتخاب کرده اند این نکته را فراموش نکنید که جهت ورود به این کشور و تحصیل در دانشگاه های معتبر می بایست ویزای این کشور را دریافت کرده و پذیرش دانشگاه مربوطه را دریافت نمایید. از سری مدارک و اطلاعات مورد نیاز که برای دانشگاه های این کشور بسیار مهم می باشد این است که شما تحصیلات مقدماتی و ابتدایی خود را در کشور مبدا گذرانده باشید و گواهی مورد نظر که اثبات کند این مدارج به پایان رسیده است را به دانشگاه موردنظر ارسال کنید. دانشجوهای خارجی می توانند بر اساس ملیت خود و کشوری که در آن زندگی می کنند مدارکی را که می بایست فراهم کنند را از کنسول گری کشور خود دریافت کنند. از سری موارد دیگری که می بایست جهت مهاجرت به کشور نروژ برای تحصیل داشته باشید این است که بتوانید در چند سری امتحانات ورودی این کشور شامل امتحانات ریاضی، علوم و اطلاعات اجتماعی و چند مورد دیگر از دروس عمومی را جهت پذیرش در کشور نروژ با نمره ی موردنظر دانشگاه موفق شوید. این موضوع بسیار مهم است زیرا در صورتی با درخواست ویزای تحصیلی شما موافقت می کنند که بتوانید این امتحانات با نمره ی قابل قبول به پایان برسانید.

مهاجرت به نروژ برای تحصیل ؛ با ا همراه باشید

:هزینه های لازم جهت مهاجرت به کشور نروژ برای مهاجرت

یک خبر خوش به دانشجویان عزیز متقاضی اخذ اقامت تحصیلی کشور نروژ؛ به راحتی می توانید در این کشور به صورت رایگان و تنها با هزینه ای بسیار جزیی به تحصیل در رشته ی دلخواه خود برسید. تنها هزینه ای بسیار جزیی در طول یک ترم را می بایست پرداخت کنید که این هزینه چیزی حدود 300 تا 600 کرون کشور نروژ می باشد. این هزینه صرفا جهت استفاده از وسایل و تجهیزات فرهنگی، خدمات درمانی، استفاده از تجهیزات ورزشی و . . . می باشد که نسبتا به میزان امکاناتی که این کشور در اختیار شما می گذارد، هزینه ای بسیار ناچیز است. از سری ویژگی های دیگر پرداخت این هزینه این است که به شما کارت دانشجویی در دانشگاه های کشور نروژ را می دهند که به وسیله ی آن دانشجویان می توانند به وسیله ی این کارت از تخفیفات متنوعی در کشور نروژ برخوردار شوند. نکته ای که می بایست به آن اشاره کنم این است که بالا بودن هزینه های زندگی در کشور نروژ با توجه به بالا بودن سطح زندگی و فراهم بودن امکانات لازم جهت داشتن آینده ای بهتر امری معقول و طبیعی است. موضوعی که بسیار مهم می باشد این است که دانشجویان بین المللی که قصد مهاجرت به کشور نروژ برای تحصیل را دارند، می بایست به هزینه های زندگی خود مانند اجاره ی منزل، هزینه ی کتاب ها و . . . توجه ویژه ای داشته باشند. البته دولت نروژ برای این معضل دانشجویان بین المللی چاره اندیشیده و به دانشجویان خود که فعالیت علمی بالا و نمرات خوبی دارند، وام های بسیار مناسبی در اختیار آن ها می گذارد که به آن ها در مدت اقامت در کشور نروژ کمک بسیار زیادی می کند. البته این موضوع را فراموش نکنید برای این که بخواهید در کشور نروژ در کنار تحصیل کار کنید، باید اقامت کاری کشور نروژ را از طریق سفارت یا کنسول گری این کشور دریافت کنید؛ این درحالی است که دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا نیازی به اخذ چنین ویزا یا اقامتی ندارند. دانشجویان غیر اروپایی می بایست جهت کار کردن در کشور نروژ اظهاراتی مبنی برعدم لطمه زدن کار به تحقیقات اموزشی و تحصیل خود را نیز به مراجع ذی ربط تحویل دهند.

مهاجرت به نروژ برای تحصیل ؛ با ا همراه باشید

مهاجرت به نروژ برای تحصیل تصمیم بسیار مناسبی برای متقاضیان اخذ اقامت کشورهای اروپایی است؛ اما بهتر است با گروه یا فردی خبره این کار را انجام دهید. به همین دلیل موسسه حقوقی بین المللی رابین در خدمت شما عزیزان است. با ما همراه باشید

مهاجرت به نروژ برای تحصیل ؛ با ا همراه باشید

منابع: http://studyinnorway

.topuniversities