مهاجرت به کانادا یا استرالیا ؟ مسئله این است!!

در سا‌ل ‌های اخیر کانادا و استرالیا دو مقصد مهاجرتی اصلی برای کار و تفریح تبدیل شده اند. ولی کدام کشور برای مهاجرت، گزینه ی بهتری است؟ کانادا و استرالیا از بزرگترین کشور‌های دنیا هستند و به همین خاطر اگر بخواهیم مقایسه ‌ای بین همه ی شهر‌های موجود در این کشور‌ها داشته باشیم، احتمالا خواندن این مقاله برای شما تا سال آینده طول خواهد کشید. بنابراین تصمیم گرفتیم تا این مقایسه را بین دو مقصد اصلی مهاجرت و سفر به تورنتو و سیدنی در این مقاله آماده کنیم.

کجا باید برویم؟ تورنتو یا سیدنی؟

پرواز و سفر

در این مورد نیازی به فکر کردن نیست چرا که تجربه‌ ی سختی را در پیش خواهید داشت، مگر این که به غذای هواپیمایی ‌ها و انقباض عضلاتتان علاقه مند باشید.متوسط زمان پرواز از لندن تا استرالیا حدود 24 ساعت است، همچنین باید زمان توقف‌ها را، که معمولا در طول این مسیر یک توقف است هم  به این زمان افزود .حتی اگر بتوانیم از خستگی پرواز چشم بپوشانیم درد کمر و نشیمنگاه‌ تا چند روز شما را اذیت خواهد کرد! این به این معناست که حتی بعد از دیدن یک فصل از سریال “Game of Thrones” کمی بیشتر از نصف زمان پرواز سپری می‌شود. زمان پرواز لندن تا تورنتو نیز حدودا 7 ساعت است و زمان کمتری را در آسمان خواهید بود. برای تهیه بلیط برای پرواز می ‌توانید به آژانس‌ های مسافرتی یا هواپیمایی‌ های قطر، امارات، ترکیه، لوفتانزا و کانادا مراجعه نمایید.

اجاره

اولین اقدامی که بعد از رسیدن به مقصد باید انجام بدهید این است که جایی برای ماندن پیدا کنید و احتمالا چه در تورنتو و چه در سیدنی نرخ اجاره بها برایتان بالا خواهد بود.اکثر افراد، زندگی در مرکز شهر را به دلیل بودن در قلبِ شهر و دسترسی به همه‌چیز ، ترجیح می ‌دهند. اما به این منظور باید بهای بالاتری هم پرداخت کنند. انتخاب مکانی مناسب برای زندگی با کمی فاصله‌ ی بیشتر نسبت به مرکز شهر می ‌تواند انتخاب منطقی تر و ارزانتری باشد. همین طور زندگی با هم خانه‌ ها و دوستان و تقسیم اجاره با آنها نیز می‌تواند انتخاب هوشمندانه‌ای باشد و میزان اجاره بهایی را که پرداخت می‌کنید، به مقدار قابل توجهی کاهش دهد.

شغل‌ها و استخدام برای مهاجرت به کانادا یا استرالیا ؟

بعد از یافتن مکانی برای سکونت، درصورتی که پشتیبانی در آنجا منتظر شما نیست باید به دنبال شغلی برای خود باشید. به عنوان یک انگلیسی تازه‌ وارد، جامعه انگلیسی های  مقیم آن مکان می‌توانند به شما کمک کنند. همانطور که از قدیم گفته‌اند، بیشتر روابط در اینجا به شما کمک خواهند کرد تا توانایی‌ها. بسیاری از افراد جویای کار از طریق آشنایان خود ،دوستان یا خانواده کار پیدا می‌کنند. جدا از سایت‌ های شغل ‌یابی سایت‌هایی مانند Craiglist و Kijiji Facebook هم می‌توانند مفید باشند. درصد استخدام در استرالیا (۵.۸%) و در کانادا (۵.۹%) است و به نسبت بقیه کشورها کمتر و نسبت به کشوری همچون ایرلند (۱۱.۷%) خیلی پایین ‌تر است. همه ی این اعداد و ارقام نسبی هستند، چون این موضوع به شغل، مکان و تقاضای زمینه‌ ی شغلی شما نیز در ارتباط است. موردی که در هر دو کشور استرالیا و کانادا قطعی است، تقاضای بالا در صنعت مبادله است. بنابراین اگر شما یک برقکار، لوله‌کش، نجار یا  کارگر هستید، به غیر از موارد معدود، احتمالا زمان زیادی را صرف جستجو جهت یافتن شغل نخواهید کرد. همچنین صنعت مهمان‌پذیری نیز زمینه‌ ی مناسبی را برای یافتن شغل در هر دو کشور نیز فراهم کرده است.

مالیات برای مهاجرت به کانادا یا استرالیا ؟

مالیات‌ در کانادا

در کانادا هیچ راه فراری مالیاتی برای هیچکس وجود ندارد. حال سوال اینجاست که چقدر باید مالیات پرداخت کرد. در کانادا دو نوع مالیات وجود دارد: مالیات استانی و مالیات فدرال که با هم در اونتاریو به 13 درصد می ‌رسند.این مالیات را در خلال خرید‌ها پرداخت می‌ شوند. مالیات ۱۳ درصدی در بیشتر مواقع روی لیبل محصولاتی که خریداری می کنید، قید نمی شود ، بنابراین اگر شما کالایی را با قیمت 10 دلار خریدید، صندوقدار برایتان ۱۱.۳۰ دلار محاسبه خواهد کرد. وقتی وارد تورنتو می‌شوید، قبل از شروع به کار باید برای گرفتن شماره‌ ی بیمه‌ی اجتماعی خود اقدام نمایید.در واقع میزان مالیاتی که در تورنتو پرداخت می‌ کنید  به درآمد فرد بستگی دارد. مالیات‌ های پرداختی بر دو نوع اند : استانی و فدرال. هر استان در کانادا بسته به میزان درآمد فرد ، درصد متفاوتی مالیات تعیین می‌کند ولی مقدار پرداختی برای مالیات فدرال برای همه یکسان است و هر دو مالیات به صورت همزمان از روی حقوق برداشت می‌شود.

برای محاسبه ‌ی یک سال کاری برای تعیین مالیات، حقوق افراد از اول ژانویه تا پایان دسامبر محاسبه می‌شود. همچنین اگر در تعطیلات کاری به سر می ‌برید می ‌توانید برای برگرداندن بیشتر مالیات خود اقدام کنید.

مالیات در استرالیا

در کشور استرالیا به تمام خرید‌ها، 10 درصد اضافه می‌ شود. هر فرد در استرالیا، یک شماره‌ ی مالیاتی (TFN) دارد تا خود را برای سیستم مالیاتی مشخص کنند. پس از ورود هر فرد به این کشور باید هر چه سریعتر برای تهیه آن اقدام نمایید. سال مالیاتی در استرالیا از اول جولای در هر سال شروع شده و در پایان ژوئن پایان می‌یابد. در هر سال اکثر استرالیایی‌ ها درصدی از مالیات پرداختی خود را پس می گیرند و اگر شما با ویزای کار یا تعطیلات در آنجا مشغول به کار هستید می‌توانید صد در صد مالیات خود را پس بگیرید.

حمل ‌و‌ نقل برای مهاجرت به کانادا یا استرالیا ؟

حمل ‌و‌ نقل در شهر تورنتو شامل ترن، اتوبوس و تراموا‌ها است. مهم نیست مسیر شما چقدر طولانی باشد ،هزینه یک مسیر یک‌ طرفه 3 دلار برایتان هزینه خواهد داشت. پیشنهاد می‌کنیم اگر دوست ندارید در ساعت 7:30 صبح و سرمای -15 درجه، منتظر اتوبوس و یا تاکسی بمانید، محل سکونت خود را نزدیک یک خط مترو انتخاب کنید. در شهر سیدنی مترو وجود ندارد ولی دارای شبکه ‌ای از اتوبوس‌ ها و قطار ‌ها است. هزینه قطارها به مسافتی که طی می‌کنید بستگی دارد (حداکثر 8.60 دلار). مسیرهای اتوبوس به 6 بخش تقسیم بندی شده‌اند، بنابراین میزان هزینه‌ ی شما به بخش‌ هایی که از آنها برای سفر خود برمی گزینید، بستگی دارد. بیشترین هزینه‌ای که در یک مسیر یک‌ طرفه پرداخت خواهید کرد 4.70 دلار خواهد بود.

آب ‌و‌ هوا برای مهاجرت به کانادا یا استرالیا ؟

اگر یک قسمت در این مقاله باشد که بتواند تصمیم گیری شما را تحت تاثیر قرار دهد دقیقا همین بخش است. گزینه‌ های موجود هوای آفتابی به همراه گرما یا هوای آفتابی به همراه سرما هستند. از نظر فصلی استرالیا و کانادا در تضاد کامل هستند. کانادا با زمستان و استرالیا با تابستانش شناخته شده اند.  در روز کریسمس، درکانادا شما لباس‌های گرم و در استرالیا، اگر چیزی بخواهید بپوشید، احتمالا لباس بسیار خنکی خواهد بود. در تورنتو چهار فصل را با تابستان ‌های گرم و مرطوب و زمستان های سرد تجربه خواهید کرد. آب ‌و‌ هوا در تورنتو روزانه تغییرات دمایی زیادی را به دنبال دارد، مخصوصا در فصل ‌های سردت ر. زمستان در تورنتو بسیار سخت است،هر چند نسبت به سایر مکان ‌ها در کانادا آب و هوای ملایم ‌تری دارد ولی در سیدنی تابستان ‌ها گرم و زمستان‌ ها ملایم اند و در کل سال باران ‌های پراکنده می‌ بارد. تابستان ‌های سیدنی به نسبت تابستان‌ های تورنتو ،کمتر شرجی هستند.

خوار و بار برای مهاجرت به کانادا یا استرالیا ؟

مسئله ای که در هر دو کشور کانادا و استرالیا مشترک است، کمبود شکلات ‌‌های مطرح در آنهاست.محصولات زیادی هستند که ما آنها را می ‌شناسیم ولی در هیچکدام از این دو کشور نمیتوان آنها را یافت.  هزینه‌ای که به طور متوسط برای تهیه مواد مورد نیاز خود در کشور استرالیا پرداخت می ‌کنید به نسبت کانادا بیشتر است.

تلفن

امروزه زندگی بدون تلفن امکان پذیر نیست. استرالیا و کانادا دارای چند شرکت متفاوت خدمات مخابراتی هستند که مشتاق اند تا با شما قراردادی دو ساله ببندند. اگر شما خط اعتباری را انتخاب کنید به نسبت خطوطی که قرارداد آنها طولانی مدت‌تر است هزینه‌ی بسیار بیشتری باید پرداخت نمایید. بهتر است که طرح های  ارزان‌تر را انتخاب کنید.برای صرفه‌ جویی در هزینه ها می ‌توانید تلفن خود را از خانه آورده و آن را قفل‌گشایی کنید. با این روش دیگر مجبور نخواهید بود تا برای خرید یک گوشی هزینه ‌ی بالایی را بپردازید. هیچوقت با کشور خود بدون خرید یک کارت تماس بین‌المللی تماس نگیرید.

اختلاف زمانی برای مهاجرت به کانادا یا استرالیا ؟

آیا شما از زمان در خانه عقب ‌تر خواهید بود یا جلوتر؟ تورنتو معمولا 5 ساعت از ایرلند و بریتانیا عقب است و سیدنی 9 ساعت از ایرلند جلوتر می باشد. ما واژه‌ی ” معمولا”را به‌ این خاطر استفاده می کنیم که در فصل های بهار و پاییز، استرالیا، کانادا و بریتانیا ساعت خود را برای استفاده‌ ی بهتر از نور روز، کمی به عقب یا جلو می ‌برند، و به همین دلیل ممکن است تغییرات اندکی در اختلاف زمانی اتفاق بیفتد.

مهاجرت به کانادا یا استرالیا ؟

از جمله روش های مهاجرت به کشور  استرالیا ، ویزای کار یا تعطیلات و یافتن یک اسپانسر جهت استخدام شما است.در قوانین جدید برای اغلب افرادی که اقدام به مهاجرت از این روش ها را می‌کنند پیدا کردن یک اسپانسر تنها گزینه‌ ی کارآمد است. وقتی برای دو سال یا بیشتر بتوانید اسپانسری مناسب برای خود پیدا کنید می‌توانید برای اقامت دائم اقدام کنید.قوانین مهاجرتی معمولا در کانادا کمی سختگیرانه تر و پیچیده‌تر است ولی هزینه های آن به نسبت استرالیا بسیار پایین است.

سایت‌های رسمی دولتی هر کدام از این کشور‌ها برای مهاجرت:

استرالیا:

 www.imi.gov.au

کانادا:

www.cic.gc.ca

می باشد.