مهاجرت به کانادا

آیا می دانستید که کشور کانادا یکی از محبوب ترین مقاصد مهاجرتی بشمار می رود و سالانه بطور متوسط پذیرای ۲۵۰،۰۰۰ مهاجر از سرتاسر دنیا است. علت این محبوبیت چیست؟ کشور کانادا از ثبات اقتصادی کم نظیری برخوردار است و همین امر موجب شده تا افراد زیادی از سرتاسر جهان ، کانادا را برای ادامه زندگی و یا تحصیل خود انتخاب کنند. به طور کلی مهاجرت به کانادا یکی از ارکان مهم برای افرادی که قصد زندگی در خارج از کشور را دارند محسوب میشود.

کانادا کشوری سردسیر در شمال قاره آمریکا و پس از روسیه، دومین کشور پهناور جهان است همچنین این کشور دارای بیشترین افراد تحصیل کرده در کل دنیا می باشد.

جالب است بدانید زبان فرانسوی زبان مادری حدود ۶٫۶ میلیون کانادایی است که بیشتر آنها در استان کِبِک زندگی می کنند. زبان های فرانسه و انگلیسی، دو زبان رسمی در کشور کانادا محسوب می شود.

موقعیت اقتصادی کانادا برای مهاجرت به کانادا

کشور کانادا، یازدهمین اقتصاد بزرگ جهان است و یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا بشمار می رود.کانادا به عنوان عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) و یکی از اعضای گروه هشت کشور صنعتی دنیا، دارای اقتصاد گسترده و گوناگونی است.

دو صنعت خودرو و هواپیمایی در این کشور از اهمیت بالایی برخوردار بوده و به دلیل دارا بودن خطوط ساحلی طولانی به عنوان هشتمین تجارت بزرگ ماهیگیری و صنعت دریایی در دنیا نیز شناخته می شود.

در واقع کانادا، سرزمین فرصت هاست و بستر مناسبی را برای افرادی که قصد سرمایه گذاری در سطوح برون مرزی دارند، فراهم کرده است.

در زمینه بازار کار ،کشور کانادا تا سال سه سال آینده ، بیش از یک میلیون شغل جدید ایجاد خواهد کرد که تحصیل کردگان داخل این کشور نخواهند توانست، آنها را پوشش دهند ودولت کانادا با توجه به برنامه ریزی های انجام شده، قصد دارد تا با توسعه بخش های زیر بنایی همچون نفت، ساختمان سازی، پزشکی و پرستاری، معدن و کشاورزی به تعداد این مشاغل بیفزاید.جالب است بدانید که ایرانیان بخش بزرگی از جامعه مهندسین و مشاغل مهندسی را در کانادا انجام می دهند.

افراد متخصص در این کشور دستمزدهای خوبی دریافت می‌کنند و  به یاد داشته باشید که داشتن تحصیلات عالی می‌تواند فرصت‌های شما را برای یافتن یک کار عالی افزایش دهد.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا برای مهاجرت به کانادا

هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌ های کانادا کمی بالا بوده ولی در مقایسه با دانشگاه‌ های انگلیس، آمریکا و استرالیا  کمی کمتر است.  شهریه دانشگاه بسته به دوره‌ و رشته ‌ی تحصیلی می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال، دانشگاه‌های نیوفاندلند کمترین  و انتاریو بیش‌ترین هزینه تحصیلی را دریافت می‌کنند.از طرفیکانادا برنامه ‌های زیادی برای پشتیبانی مالی دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته است.

فهرستی از کمک ‌های ویژه برای دانشجویان بین‌المللی:

-بورس تحصیلی برای دوره ‌ی دکتری توسط دانشگاه‌ های مختلف کانادا

-کمک هزینه تحصیلی برای موسسات دانشگاهی غیر کانادایی جهت تسهیل همکاری با جامعه دانشگاهی محلی

-بورس تحصیلی برای دانشجویان خارجی برای تحصیل و تحقیق در کانادا

بهترین دانشگاه های کانادا برای مهاجرت به کانادا

 از دانشگاه های برتر کانادا میتوان به دانشگاه تورنتو ،دانشگاه بریتیش کلمبیا،دانشگاه مک‌گیل و دانشگاه مونترال نیز اشاره کرد.

دانشگاه تورنتو  در صدر لیست دانشگاه‌ های برتر کانادا و  جایگاه ۳۱ بهترین دانشگاه‌‌ های دنیا قرار دارد. دانشگاه تورنتو در سال ۱۸۲۷ تاسیس شده و به خاطر نوآوری‌های تحقیقاتی خود مانند کشف انسولین و سلول‌های بنیادی شهرت جهانی دارد.

دانشگاه مونترال در رتبه ۱۳۰ رتبه بندی QS قرار دارد. این دانشگاه در سال ۱۸۷۸ تاسیس شد و یکی از فعال ‌ترین دانشگاه ‌های کانادا محسوب می شود و درآمد حاصل از تحقیقات آن به بیش از نیم میلیارد دلار می‌رسد.

دانشگاه مک گیل با حدود ۴۰۵۰۰ دانشجو که ۲۵ درصد آنها بین‌المللی هستند، توانست در سال ۲۰۱۸  رتبه ۳۲ جهان را از آنِ خود کند. این دانشگاه در مونترال واقع شده است.

دانشگاه بریتیش کلمبیا ،رتبه سوم دانشگاه‌های برتر کانادا را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه در ونکوور و کلونا در بریتیش کلمبیا واقع شده است و حدود ۶۲۹۰۰  دانشجو دارد.

فرهنگ کانادا

این کشور از لحاظ فرهنگی بسیار متنوع بوده و تفاوت فرهنگی در کانادا به سال  ۱۸۹۰  که از مردم سرتاسر دنیا برای ادامه ی زندگی و مهاجرت و کمک به رشد و توسعه کانادا دعوت شد، برمی گردد.در واقع کشور کانادا، راه را برای مهاجرین با اِعمال سیاست مهاجرت با اصل مساوات بین همه بصورت تاریخی هموار ساخت. تمامی ملت ها با باور، فرهنگ و زبان های مختلف با حفظ هویت فرهنگی و آداب و رسوم خود تشویق به مهاجرت به کانادا شدند. دین رسمی در این کشور مسیحیت بوده و ۳۹ درصد مردم آن کاتولیک اند.

مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کانادا

مزایای مهاجرت به کشور کانادا

-وجود فرصت های شغلی فراوان و برابر برای مهاجرین و شهروندان کانادایی.مهاجران پس از دریافت اقامت دائم کانادا  به صورت برابر با یک شهروند کانادایی از تمامی حقوق و مزایای اجتماعی همچون آموزش و تحصیل در مدارس دولتی برای کودکان و بدون پرداخت هزینه و همچنین امکانات بهداشتی و سلامتی برای همه اعضای خانواده بهره مند خواهند شد.

– دولت با استفاده از مراکز اشتغال یابی در پیدا کردن شغلی مناسب به مهاجران و شهروندان کانادایی  کمک می نماید.چرا دولت کانادا همه ی تلاش خود را برای پیدا کردن کار برای شما انجام می دهد؟ چون در صورت شاغل شدن فرد دیگر نیازی به پرداخت مزایای دوران بیکاری نخواهد بود.از طرف دیگر ،دولت کانادا پس از یافتن کار برای افراد, مالیات دریافت خواهد کرد و این منبع درآمدی برای دولت محسوب می شود. چنانچه تمایل به کسب فرصت های شغلی بهتر، ادامه تحصیل بدهید و یا مهارت های خود را بالا ببرید, دولت کانادا شما را در این زمینه یاری خواهد نمود.

– دولت کانادا برای شهروندان و افرادی که اقامت دائم کانادا را دارند خدمات پزشکی رایگان ارائه می دهد.

– دولت این کشور برای افرادی که شغل خود را از دست داده اند و توانایی کار کردن ندارند, هر ماه تا ۲۰۰۰ دلار مستمری پرداخت می کند.

– کسانی که تابعیت کانادا دارند و یا پاسپورت این کشور را دریافت کرده اند خواهند توانست بدون اخذ ویزا به بیش از ۱۰۰ کشور جهان مسافرت کنند.

– هر کودک کانادایی و یا متولد شده در کانادا،ماهانه مبلغی را به عنوان مستمری از طرف دولت کانادا دریافت می کند.این پرداخت تا سن ۱۸ سالگی کودک ادامه خواهد داشت.

–  سازمان مهاجرت کانادا و همچنین سازمان کار این کشور برای توسعه مهارت های ارتباطی فرد (درصورتی که به زبان انگلیسی تسلط نداشته باشد) کلاس های رایگانی را برگزار می کنند.این سازمان ها آموزش هایی را در زمینه آماده سازی و تکمیل رزومه کاری, نحوه درخواست شغل و مصاحبه کاری به فرد ارائه خواهند داد.

-بعد از مهاجرت و دریافت شهروندی کانادا شما می توانید برای کار و یا تحصیل در کشورهای آمریکا, اروپا, استرالیا ،کشورهای خاورمیانه و ۷۵ کشور دیگر بدون گرفتن ویزا اقدام کنید.

انواع روش های مهاجرت به کانادا

-Skilled workers immigration(مهاجرت کارگران ماهر)

–  Business immigration(مهاجرت تجاری  یا مالکین کسب و کار)

– Family class immigration to Canad(مهاجرت خانوادگی)

– Refugee immigration to Canad(مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی)

– The immigrant investor program in Quebec(مهاجرت از طریق برنامه سرمایه گذاری کِبِک)

– Finding a job in Canada(مهاجرت از طریق یافتن شغل در کانادا)

شرایط لازم برای شهروندان ایرانی متقاضی ویزای کانادا

تایید صلاحیت برای مهاجرت به کانادا

شهروندان ایرانی متقاضی دریافت ویزای توریستی کانادا باید در همه موارد زیر، اعتماد افسر اداره مهاجرت را جلب نمایند:

-تضمین خروج از خاک کانادا پس از اتمام مهلت ویزا

-ارائه ضمانت مالی جهت تامین کلیه مخارج در طول مدت اقامت در کشور کانادا

-ارائه تعهد مبنی بر عدم اشتغال یا تحصیل در مدت اقامت

-عدم ایجاد خطر امنیتی برای دولت و شهروندان کانادایی

-عدم سوء پیشینه کیفری

-ارائه گواهی سلامت

-ارائه کلیه مدارک درخواستی از جانب افسر اداره مهاجرت

مدارک لازم جهت درخواست ویزای آنلاین

-گواهی‌ نامه معتبر

-ارائه پست الکترونیک

-دسترسی به اسکنر یا دوربین برای تهیه کپی دیجیتال از مدارک و بارگذاری آن‌ها

-کارت اعتباری یا کارت پرداخت معتبر مانند ویزا (Visa)، مستر کارد (MasterCard) یا امریکن اکسپرس (American Express) برای پرداخت هزینه درخواست ویزا به صورت آنلاین

مدت و اعتبار ویزا

ویزای الکترونیک از زمان صدور به مدت پنج سال معتبر بوده به جز در یکی از شرایط زیر:

۱) پایان اعتبار گذرنامه متقاضی

۲) لغو اعتبار صدور ویزای الکترونیک

۳) تعلیق سیستم کنونی و استفاده از سیستم جدید جهت ثبت نام و صدور ویزا

مدارک لازم برای صدور ویزای حضوری کانادا

تکمیل فرم درخواست (برای دریافت این فرم‌ها می‌توان به وب‌سایت اداره مهاجرت کانادا مراجعه کرد.)

-گذرنامه دارای اعتبار (حداقل ۶ ماه)

-دو قطعه عکس پرسنلی پشت نویسی شده (نام و سال تولد)

-سند تمکن مالی مانند پرینت کارکرد حساب بانکی برای تضمین تامین مخارج در طول مدت اقامت و هزینه ی بازگشت به ایران