لاله، دختر ایرانی، هنرمندِ سالِ سوئد انتخاب شد

لاله احتمالاً رازِ سربه‌مهر سوئد در عرصۀ موسیقی است. لاله پورکریمِ ایرانی الاصل تاکنون چندین جایزۀ گرمیِ سوئد را دریافت کرده: از جمله «هنرمندِ سال»، «استعداد تازه» و «تولیدکنندۀ سال». او هم‌چنین یکی از اجراکنندگان و نوازندگانِ کنسرت مراسمِ جایزۀ صلح نوبل در سال 2012 بود. لاله با اولین آلبومش که نام آن اسم خودش بود در سال 2005 وارد صنعت موسیقی شد. آلبوم او که در آن چندین ساز می‌زد و آواز می‌خواند و تهیه کننده‌اش هم بود در همان سال در سوئد به جایگاه اول رسید و پرفروش‌ترین آلبوم سالِ سوئد شد. او تاکنون چهار آلبوم ضبط کرده است.

1200px Former Kreditbanken Norrmalmstorg Stockholm Sweden 300x223 - لاله، دختر ایرانی، هنرمندِ سالِ سوئد انتخاب شد

هنرمندِ سالِ سوئد

آخرین آلبوم‌اش با عنوان « Sjunger » در نروژ به رتبۀ طلایی رسید و جایزۀ پلاتینوم را در سوئد دریافت کرد. آهنگ اول و اصلی این آلبوم به نام «بعضی‌ها جوان می‌میرند» در منطقۀ اسکاندیناوی به موفقیت عظیم تجاری رسید. این آهنگ در سال 2012 در نروژ به مدت هشت هفته جایگاه اول را داشت و در این کشور میان پرفروش‌ترین آهنگ‌های همۀ اعصار رتبۀ بیستم را کسب کرده است. لاله در بندرانزلی، شهر بندری شمالِ ایران متولد شد، اما یک سال بعد همراه با والدین‌اش برای ادامۀ زندگی به کشور آذربایجان گریختند و سپس به شهر مینسک رفتند و آنجا در کمپِ پناه‌جویان تیداهولم بودند. لاله وقتی دوازده ساله بود وارد سوئد شد (او شهروندی دوگانه دارد) و در همان سن نوجوانی به شهر گوتنبورگ رفت تا در مدرسۀ ناحیه‌ای که چندفرهنگی است درس بخواند. او در همین مدرسه در برنامه‌های موسیقی ثبت ‌نام کرد و با موسیقی کلاسیک و موسیقی‌های باله و نمایش و سیرک دم‌خور شد. او بعدتر جذب موسیقی پانک، موسیقی بومی آمریکای لاتین و جَز شد. او آموزش نواختنِ گیتار دید و همراه با معلمش در همان سنین نوجوانی یک گروه موسیقی جَز با نام بِیولا تشکیل داد.

copenhagen to sweden 300x198 - لاله، دختر ایرانی، هنرمندِ سالِ سوئد انتخاب شد

هنرمندِ سالِ سوئد

لاله در همان حین نواختن سازهای کوبه‌ای و ساکسیفون را هم به شکل خودآموز یاد می‌گرفت. او دختر هوشنگ پورکریم است. پدرش هنرمند، روزنامه‌نگار و جامعه‌شناس برجستۀ ایرانی، اهل بندر انزلی بود لاله در طول حضورش در برنامۀ تلویزیونی سوئد از دوران سخت کودکی‌اش و از آواره بودن بین کشورها گفت. او تعریف کرد که چطور در سال 1994 شاهد غرق شدن پدرش بوده است، موقعی که سعی کرده بود زن پریشان احوالی را نجات دهد. زن تنگدستی که در طول یک کمپِ تابستانی که توسط یک انجمن ایرانی ترتیب داده شده بود، از قایق‌اش داخل آب افتاده بود. قایق هوشنگ درست وقتی که داشت به سمت آن زن پارو می‌زد، واژگون و چپه شده بود. در این حادثه آن زن نجات یافت اما پدر لاله غرق شد. مادرِ لاله، به نام عاطف، زنی اهل آذربایجان بود. او قبل از رفتن به ایران و تحصیل ادبیات تطبیقی در دانشگاه تهران، پناهنده‌ای بود که در گرجستان زندگی می‌کرد.

visit sweden south trolleholm 2 300x200 - لاله، دختر ایرانی، هنرمندِ سالِ سوئد انتخاب شد

هنرمندِ سالِ سوئد

بنا به گفتۀ لاله، او به محض رسیدن خانواده به سوئد، فقط در عرض یازده روز زبان سوئدی را می‌آموزد. لاله کار خلاقانه‌اش را با بازیگری شروع می‌کند: او یکی از نقش‌های اصلیِ یک فیلم سوئدی با نام یالا! یالا! به کارگردانی یوزف فارص را بازی می‌کرد. این فیلم در جدول فروش فیلم‌های سوئد در سال 2000 بسیار موفق بود. لاله بعد از یک دورۀ کاریِ کوتاه مدت در شهر کوچک اسکلفته‌آ به استکهلم نقل‌مکان کرد. او بخاطر مصاحبه نکردن و تمایل نداشتن به گفتگو با رسانه‌ها مشهور شده است. و به همین ترتیب برای رفتار نامتعارف و خارج از عرفش با مطبوعات که جزئیات زندگی شخصی‌اش را از رسانه‌ها پنهان نگه می‌دارد، به مرکز توجه آن‌ها تبدیل شده است.

فرنگستان