ویزا و وقت سفارت سوئد

ویزای سوئد

 

انواع ویزا و اقامت سوئد

1.1 ویزای نوع C شنگن سوئد

ویزای نوع C شنگن سوئد اجازه اقامت حداکثر90 روز در حوزه شنگن را در بازه زمانی 180 روز به شما میدهد. یعنی شما مثلا در بازه زمانی اول مهر تا 180 روز بعد حدودا معادل اول فروردین اجازه دارین حداکثر 90 روز در حوزه شنگن اقامت داشته باشین .تعداد روزهای مجاز اقامت شما ممکن است کمتر از 90 روز در حوزه شنگن باشد که در استیکر ویزای شما ذکر میشود وباید به آن دقت داشته باشد

همچنین در ویزای شما تعداد ورود و خروج مجاز شما به حوزه شنگن ذکر میشود. ویزاهای چن بار ورود از نوع C شامل همین مقررات 90 روز اقامت در بازه 180 روز میباشد یعنی در هر 180 روز جمعا شما 90 روز میتوانید در حوزه شنگن اقامت داشته باشید و پس از پایان 90 روز باید از حوزه شنگن خارج شده و تا روز اول بازه 180 روز بعدی اجازه ورود به حوزه شنگن را ندارید.برای محاسبه میتوانید به ماشین حساب مخصوص اقامت شنگن در لینک زیر مراجعه نمایید.

لینک ماشین حساب ویزای شنگن

1.2 ویزای نوع D شنگن سوئد

اگر شما قصد بازدید از سوئد به مدت بیشتر از 90 روز را دارید باید برای اجازه اقامت بازدید کننده ( ویزای نوع D ) اقدام نمایید.

1.3 انواع ویزای سوئد

بسته به اینکه نوع ویزای شما C یا D باشد میتوانید برای یک از انواع ویزاهای زیر تقاضا نمایید.

 1. ویزای دیدار خویشاوندان
 2. ویزای بازرگانی تجاری ( بیزینس )
 3. ویزای درمانی پزشکی
 4. ویزای تحصیلی
 5. ویزای توریستی
 6. ویزای فرهنگی
 7. ویزای شرکت دررویدادهای ورزشی و غیره

1.4 انواع اقامت سوئد

اگر شما قصد ماندن در سوئد بالای 90 روز را دارید باید برای یکی از اقامت های سوئد اقدام نمایید.توجه داشته باشید بر خلاف ویزاها، اجازه های اقامت مستقیما در اداره مهاجرت سوئد در داخل سوئد تصمصم گیری و جواب برای سفارت سوئد در تهران ارسال میشوند و سفارت سوئد در تهران مستقیما دخالتی در تصمیم اجازه اقامت شما ندارد. شما فقط برای ثبت اثرانگشت و عکس و همچنین دریافت کارت اقامت به سفارت سوئد در تهران مراجعه می نمایید.

 1. اقامت تحصیلی
 2. اقامت کاری
 3. اقامت ثبت شرکت
 4. اقامت ازدواجی یا پیوستن به خویشاوندان

2. انواع ویزای سوئد و مدارک لازم برای آن ها

ویزای دیدار خویشاوندان در سوئد

مدارکی که در سامانه الکترونیکی وقت سفارت سوئد باید بارگزاری نمایید.

 1. دعوتنامه (دعوتنامه گواهی مربوط به شخص شما در سوئد میباشد که از اداره مالیات سوئد توسط وی اخذ میشود)
 2. اسکن پاسپورت متقاضی ها
 3. گواهی تمکن مالی
 4. پیوست های دیگر ( اگر مدارک اضافی برای بالا بردن شانس ویزای خود ارائه می نمایید )
 5. فرم دعوتنامه ) فرم شماره 241011 به زبان انگلیسی یا 240011 به زبان سوئدی) این فرم ها توسط شخص دعوت کننده در سوئد تکمیل میگردد و برای شما ایمیل میگردد.تاریخ شروع و پایان سفر شما حتما در آن ذکر شود.
 6. بیمه مسافرتی
 7. مدارک بانکی و شغلی شخص دعوت کننده در سوئد در صورتی که دعوت کننده هزینه های شما را در طی سفر تقبل مینماید.

  توجه برای تمام انواع ویزا به موارد زیر دقت نمایید :

*اندازه هر فایل نباید بیشتر از 2 مگا بایت باشد.

*اسم فایل ها حتما باید با حروف لاتین باشد.

*فقط فرمت های pdf, doc, docx, jpg, png, rtf, txt قابل قبول میباشد.

*اسکن تمام مدارک پیوستی باید واضح و خوانا باشد.

*اصل مدارک پیوست شده را حتما باید در روز مصاحبه سفارت با خود به سفارت سوئد ببرید.

+مدارک تکميلی که در زمان تحويل فرم درخواست ویزا روز مصاحبه سفارت می بايست ارائه شوند.

به قسمت مدارک تکمیلی مراجعه شود

ویزای شرکت در کنفرانس سوئد

مدارکی که در سامانه الکترونیکی وقت سفارت سوئد باید آپلود و بارگزاری نمایید.

 1. گواهی از شرکت مبدا
 2. اسکن پاسپورت
 3. دعوتنامه شرکت سوئدی ( شاما اطلاعات شخصی شما، دلیل بازدید شما از سوئد، مدت بازدید شما، اسپانسر شمایا نحوه پوشش هزینه های شما در سوئد)
 4. مدارک تمکن مالی
 5. پیوست های دیگر ( اگر مدارک اضافی برای بالا بردن شانس ویزای خود ارائه می نمایید )
 6. بیمه مسافرتی

+مدارک تکميلی که در زمان تحويل فرم درخواست ویزا روز مصاحبه سفارت می بايست ارائه شوند.

به قسمت مدارک تکمیلی مراجعه شود

ویزای بیزینس و بازرگانی سوئد

مدارکی که در سامانه الکترونیکی وقت سفارت سوئد باید آپلود و بارگزاری نمایید.

 1. گواهی از شرکت مبدا
 2. اسکن پاسپورت
 3. دعوتنامه شرکت سوئدی ( شاما اطلاعات شخصی شما، دلیل بازدید شما از سوئد، مدت بازدید شما، اسپانسر شما یا نحوه پوشش هزینه های شما در سوئد)
 4. مدارک تمکن مالی ( اگر مدارک اضافی برای بالا بردن شانس ویزای خود ارائه می نمایید )
 5. پیوست های دیگر
 6. بیمه مسافرتی

ویزای پزشکی درمانی سوئد

مدارکی که در سامانه الکترونیکی وقت سفارت سوئد باید آپلود و بارگزاری نمایید.

 1. گواهی رزرو بیمارستان یا پزشک
 2. اسکن پاسپورت
 3. گواهی پزشکی از ایزان که نشان دهد درمان موردنظر شمادر ایران قابل انجام نمیباشد
 4. پیوست های دیگر ( اگر مدارک اضافی برای بالا بردن شانس ویزای خود ارائه می نمایید )
 5. گواهی پول سپرده شده در سوئد برای درمان
 6. بیمه مسافرتی

+مدارک تکميلی که در زمان تحويل فرم درخواست ویزا روز مصاحبه سفارت می بايست ارائه شوند.

به قسمت مدارک تکمیلی مراجعه شود

+ویزای توریستی سوئد ( تفریحی، فرصت مطالعاتی، ورزشی)

مدارکی که در سامانه الکترونیکی وقت سفارت سوئد باید آپلود و بارگزاری نمایید.

 1. اسکن پاسپورت
 2. مدارک تمکن مالی
 3. پیوست های دیگر ( اگر مدارک اضافی برای بالا بردن شانس ویزای خود ارائه می نمایید )
 4. بیمه مسافرتی

+مدارک تکميلی که در زمان تحويل فرم درخواست ویزا روز مصاحبه سفارت می بايست ارائه شوند.

مدارک تکميلی که بر اساس نوع ویزا در زمان تحويل فرم درخواست ویزا روز مصاحبه سفارت می بايست ارائه شوند

در روز مصاحبه تمام فرزندان و کسانی که همراه شما درخواست ویزا نموده اند باید در سفارت حضور داشته باشند

اصل و کپی مدارک را در روز مصاحبه سفارت حتما همراه خود داشته باشید

1.گذرنامه

گذرنامه متقاضی و يا هر گونه مدرک معتبر برای سفر) بايد به همراه کپی از تمامی صفحاتی که اطلاعاتی برروی آن ثبت شده ( همانند اطلاعات شخص متقاضی يا همراهان، رواديد های پيشين، اجازه اقامت و مهرهای ورود وخروج و يا هر مهر ديگرارائه گردد.بنا بر مقررات، گذرنامه بايد توسط صاحب آن به سفارت تحويل داده شود و در قبال آن رسيد دريافت کند. اين رسيد تا زمان تحويل گذرنامه نزد شخص می ماند و ارائه آن به سفارت برای باز پس گرفتن گذرنامه الزامی است. پاسپورت معتبر که تاریخ انقضای آن حداقل 3 ماه بعد از پایان تاریخ ویزای درخواستی شما باشد.

2.شناسنامه

شناسنامه شخص متقاضی در زمان تحويل مدارک بايد به سفارت ارائه گردد که پس از بررسی به شخص بازگردانده می شود.برای متقاضيانی که قصد ديدار از بستگان درجه اول خود را در سوئد دارند ديدار از خواهر و يا برادر) ارائه مدارک مربوط به اثبات خويشاوندی الزامی است. اين امر با ارائه شناسنامه والدين و يا هر گونه مدرک ديگر برای اثبات ارتباط بين آنان ميسر است. ( اين قسمت برای متقاضيانی که سابقه سفر به سوئد را نداشته اند بسيار مهم است.

3. بيمه نامه مسافرتی

متقاضی بايد بيمه نامه مسافرتی معتبر خود را به همراه کپی آن در زمان تحويل مدارک ارائه دهد. حداقل مبلغ مورد پوشش بيمه نامه سی هزار يورو بوده و در کل منطقه شنگن در تمامی مدت سفر شخص متقاضی معتبر باشد.بيمه سفر بايستی هرگونه هزينه اضافی را در رابطه با امور پزشکی و داروئی مانند موارد اورژانس و يا هزينه های بيمارستانی در رابطه به درمان و يا فوت شخص متقاضی را در زمان اقامت و در منطقه شنگن مورد پوشش قراردهد.

حتما اطمینان حاصل نمایید که شرکت های بيمه نامبرده توسط اعضای شنگن مورد تاييد می باشد. توصیه ما تهیه بیمه نامه اینترنتی بانک سامان میباشد که به راحتی از منزل و اینترنتی قابل تهیه میباشد را تهیه نمایید.

4.گواهی اشتغال به کار

متقاضيانی که در استخدام قانونی می باشند و حداقل 6 ماه از تاريخ استخدام آنان گذشته است بايد اصل گواهی معتبر يا کپی تاييد شده آخرين فيش پرداختی به سازمان تامين اجتماعی ايران را که نام شخص متقاضی به عنوان بيمه شده در آن ذکر شده را به همراه بياورند. يک کپی از اين مدارک بايد به سفارت ارائه گردد. تاريخ صدور آن نبايد بيشتر از دو ماه باشد. متقاضی بايد اصل دفترچه بيمه خود و کپی صفحه اول آن که اطلاعات شخص و اطلاعات اعتبار دفترچه در آن ذکر شده را به سفارت ارائه دهد. متقاضی بايد علاوه بر شماره بيمه نامه تامين اجتماعی، اصل گواهی اشتغال به کار از کارفرمای خود را به همراه داشته باشد. اين گواهی بايد مدت زمان استخدام و حقوق ماهيانه شخص متقاضی را ذکر نمايد. همچنين نام شخص امضا کننده و شماره های تماس و يا پست الکترونيکی و يا آدرس پستی و شماره ثبت شرکت در آن مشخص شده باشد. از تاريخ صدور اين گواهينامه نبايد بيش از يک ماه گذشته باشد. چنانچه متقاضی ادعا نمايد که دارای بيمه خويش فرما است و يا خود صاحبکار است، اصل گواهی مشابه از سازمان تامين اجتماعی در رابطه با نوع پرداخت بيمه شخص متقاضی می بايد به سفارت ارائه گردد. يک سری کپی از تمامی صفحات مربوطه بايد در زمان تحويل فرم به سفارت ارائه شود.

5.گواهی اشتغال به تحصیل

متقاضيانی که در ايران به تحصيل مشغول می باشند بايد گواهی اشتغال به تحصيل خود را از دانشگاه مربوطه به سفارت ارائه دهند.

6.گواهی حساب بانکی

متقاضی بايد اصل گردش حساب بانکی خود را شامل تمامی دريافت ها و پرداخت ها در طول 3 ماه گذشته ارائه دهد. تاريخ صدور آن می بايست حداکثر 2 هفته پيش از تاريخ تحويل مدارک باشد. اين گواهی بايد اصل و تاييد شده توسط بانک صادر کننده باشد.پرينت آن نيز بايد بر روی برگه A4 صورت گيرد. ارائه گردش 3 ماه آخر حساب بانکی شخص متقاضی بدون توجه به اينکه چه کسی متقبل هزينه های سفرواقامت وی می گردد الزامی است.

7. مدارک اثبات مالکیت

مدارک مالکيت بايد به سفارت ارائه گردد که پس از بررسی به متقاضی باز گردانده خواهد شد. متقاضی بايد کپی مدارک را به سفارت تحويل دهد.

8.رضايت نامه برای افراد زير 18 سال که بدون والدين خود سفر می کنند

افراد زير 18 سال که بدون والدين يا قيم قانونی خود سفر می کنند،برای ارايه درخواست، بايد به همراه والدين يا قيم قانونی خود به سفارت مراجعه کنند تا برگه ی اقرار نامه توسط والدين يا قيم قانونی شان امضا گردد.

والدين يا قيم قانونی بايد مدارک زير را به همراه داشته باشند:

شناسنامه و هر مدرک ديگر که ثابت کننده رابطه خويشاوندی و يا قيموميت باشد گذرنامه و کارت ملی (ارايه اصل و کپی مدارک الزامی است) در رضايت نامه، مدت و زمان ماندن در سوئد بايد ذکر شود.

مدارک لازم برای ویزاهای دیدار خویشاوندان

1.دعوتنامه و ديگر مدارک شخص دعوت کننده ساکن سوئد

از تاريخ دعوتنامه نبايد بيشتر از 3 ماه گذشته باشد. علاوه بر آن دعوتنامه بايد اطلاعات مربوط به تاريخ و مدت زمان ديدار را در بر داشته باشد.

لطفا توجه نمائيد که دعوتنامه های فاقد امضا و يا دعوتنامه هايی که تاريخ آنها با تاريخ ذکر شده در فرم مغاير است، ممکن است با جواب منفی رو به رو گردند.

هر متقاضی حتی کمتر از سن قانونی و يا خردسال بايستی دعوتنامه جداگانه ای به نام خود داشته باشد. چنانچه دليل ديدار متقاضی از شخص دعوت کننده در سوئد، بيماری و يا بارداری وی است بايستی اصل گواهی پزشک نيز ارائه گردد.

2. گواهی اقامت شخص دعوت کننده در سوئد (PERSIONBEVIS)

اصل گواهی اقامت شخص ساکن در سوئد بايد در زمان تحويل مدارک ارائه گردد. اين برگه بايد به تاييد مقامات اداره ماليات و يا دفاتر ثبت رسمی در سوئد رسيده باشد. دليل درخواست اين برگه بايد دعوتنامه قيد شود و از تاريخ صدور آن بيشتر از سه ماه نگذشته باشد.

3. پاسپورت يا کارت شناسائی سوئدی شخص دعوت کننده در سوئد

کپی گذرنامه و يا کارت شناسائی شخص دعوت کننده بايد به سفارت ارائه گردد. .

4.تعهد پرداخت هزينه ها

چنانچه شخص ساکن در سوئد اظهار نمايد که کليه هزينه های مسافرت و اقامت شخص متقاضی را متقبل می گردد بايد صورت وضعيت مالی و شرايط زندگی خود را مشخص نمايدهمانند صورت حساب های بانکی، قرارداد اجاره منزل، صورت حساب فروش، فيش های حقوقی ، اظهار نامه های مالياتی و برگه ماليات بر درآمد.

ارائه گردش 3 ماه آخر حساب بانکی شخص متقاضی بدون توجه به اينکه چه کسی متقبل هزينه های سفرواقامت وی می گردد الزامی است.

5. گواهی اقامت ديگر افراد درجه يک

اگر ديگر بستگان درجه يک متقاضی مثلپدر، مادر، خواهر و برادرنيز مقيم سوئد می باشند، علاوه بر گواهی اقامت شخص دعوت کننده، گواهی اقامت آنها نيز بايد به همراه فرم درخواست ارايه شود. اين مدارک از طريق اداره های محلی ماليات و وب سايت اداره ماليات در سوئد قابل دسترسی می باشند. برگه اقامت ديگر اعضا نيازی به مهراداره ماليات و يا دفاتر اسناد رسمی در سوئد ندارد.

مدارک دیگر

سفارت سوئد در تهران ممکن است بعد از مصاحبه علاوه بر مدارک ذکر در شده بالا، تقاضای مدارک ديگری نيز بکند.

چک لیست

 1. گواهی اقامت شخص دعوت کننده (Personbevis)
 2. کپی گذرنامه يا کپی کارت شناسايی (ID kort)شخص دعوت کننده
 3. یک قطعه عکس جديد رتوش نشده
 4. رسيد و شماره درخواست اینترنتی
 5. بيمه نامه مسافرتی
 6. گواهی مالی
 7. مدارک اثبات مالکيت
 8. گذرنامه معتبر و کپی
 9. شناسنامه
 10. عقدنامه / طلا ق نامه / يا گواهی فوت همسر و ترجمه آن
 11. فيش حقوقی و گواهی موافقت با مرخصی

اطلاعات مسافرتی حوزه شنگن

سوئد عضو حوزه شنگن میباشد و با ویزای سوئد شما اجازه سفر به 25 کشور دیگر حوزه شنگن که در لیست زیر مشاهده را دارا میباشد. توجه داشته باشد که کشورهای حوزه شنگن را با کشورهای اتحادیه اروپا اشتباه ننمایید. برای مثال کشور رومانی جزو کشورهای اتحادیه لروپا میباشد اما جزو کشورهای حوزه شنگن نمیباشد و شما با ویزای سوئد اجازه سفر و ورود به رومانی را ندارید. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره هر کشور میتوانید روی اسم آن در لیست زیر کیلیک نمایید.

لیست کشورهایی که شما با ویزای سوئد اجازه سفر به آن ها را دارید.

لیست کشورهای حوزه شنگن پایتخت
1 اتریش Austriaوین
Flag of Belgium.svg 2 بلژیک Belgiumبروکسل
3 جمهوری چک Czechپراگ
4 دانمارک Denmarkکپنهاگ
5 استونی Estoniaتالین
6 فنلاند Finlandهلسینکی
7 فرانسه Franceپاریس
8 آلمان Germanyبرلین
9 یونان Greeceآتن
10 مجارستان Hungaryبوداپست
11 ایتالیا Italyرم
12 لتونی Latviaریگا
13 لیتوانی Lithuaniaویلنیوس
14 لوکزامبورگ Luxembourgلوکزامبورگ
15 مالت Maltaوالتا
16 هلند Netherlandsآمستردام
17 لهستان Polandورشو
18 پرتغال Portugalلیسبون
19 اسلواکی Slovakiaبراتیسلاوا
20 اسلوونی Sloveniaلیوبلیانا
21 اسپانیا Spainمادرید
22 ایسلند Islandریکیاویک
23 سوییس Switzerlandبرن
24 نروژ Norwayاسلو
25 لیختنشتاین Liechtensteinفادوتس
26 سوئد Sweden
استکلم

زمان های کاری مراجعه و تماس با سفارت سوئد

ساعات اداری کاری سفارت سوئد

روز یکشنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 صبح تا 4 بعداز ظهر

روز پنجشنبه از ساعت 8 صبح تا 3 بعد از ظهر

زمان های مصاحبه ویزا

روزهای یکشنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 صبح تا 12 بعد ازظهر

زمان های پاسخگویی تلفنی بخش ویزا

روزهای یکشنبه تا چهارشنبه از ساعت 2 بعداز ظهر تا 4 بعد ازظهر

زمان های کارهای کنسولی مربوط به افراد دارای تابعیت سوئدی

روزهای یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 9 تا 12 ظهر با وقت قبلی

آدرس و تلفن های تماس سفارت سوئد در تهران

تهران، خیابان پاسداران شمالی، بالاتر از خیابان فرمانیه، خیابان بوستان، نبش نسترن، پلاک 27

آدرس پستی

سفارت سوئد

صندوق پستی458 19575

تهران ایران

تلفن

(021) 23 71 22 00 (021) 23 71 22 50

فکس

+98 21 222 964 51 +98 21 222 860 21

ایمیل

[email protected] [email protected]

وبسایت

www.swedenabroad.

چگونه به جواب منفی ویزا یا اقامت سوئد خود اعتراض کنیم

اگر شما از جواب اداره مهاجرت سوئد ناراضی هستید باید حداکثر ظرف مدت 3 هفته از روز دریافت جواب ویزا اعتراض خود را به سفارتی که جواب را آز آن دریافت کرده اید تحویل نمایید.

در اعتراض شما باید به صورت کتبی اعلام نمایید که از کدام تصمیم اداره مهاجرت ناراضی هستید و چرا خواستار تغییر آن هستید. اگر شما مدارکی دارید که آن را قبلا ارسال نکرده اید همراه درخواست تجدید نظر ارسال نمایید. در زیر اعتراض کتبی حتما نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی و شماره تلفن تماس خود را ذکر نمایید. هرگونه مدرکی که فکر میکنید در جواب تجدید نظر شما موثر خواهد بود همراه درخواست ارسال نمایید. اگر شخص سوم دیگری به عنوان وکیل از طرف شما درخواست اعتراض و تجدید نظر را ارسال می نماید باید وکالتنامه امضا شده از طرف شما هم همراه مدارک ارسال شود.

*بعد از گذشت سه هفته شما حق ارسال تجدید نظر را نخواهید داشت و باید درخواست ویزای جدید دوباره برای اداره مهاجرت ارسال نمایید

 

به این نوشته امتیاز دهید.
5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×