چگونه مانند محلی ها در آتن زندگی کنیم

ماریسا تِجادا

نویسنده ی سایت لونلی پلنت

ماریسا تِجادا سفرنامه نویس ، روزنامه نگار و بلاگری است که برای مدت هشت سال در آتن زندگی کرده است. آنچه وی در مورد این شهر دوست دارد کنتراست باستانی و مدرن آن است. پایتخت یونان هرگز کسل کننده نمی شود – و به طور مداوم صحنه های هنر معاصرش در حال گسترش است.  طبخ غذاهای مدیترانه ای فوق العاده اش و بارهای فضای بازش همه چیز را هیجان انگیز نگه می دارد.

aa 300x225 - چگونه مانند محلی ها در آتن زندگی کنیم

وقتی دوستانم به شهر بیایند….

 اگر اولین سفر آنها به آتن باشد، مطمئن می شوم که حتمن آکروپولیس را ببینند. این اثر تاریخی جاودانه پایتختِ یونان است و به خودی خود نماد جاودانه یونان نیز می باشد. چشم اندازی که از این مکان باستانی پیداست  آنقدر خیره کننده است که به بالا رفتنش می ارزد. هنوز هم که هنوز است هر چند وقت یک بار به آنجا می روم و حس سرخوشی به من دست می دهد، خواه تنها باشم یا  با دوستان مسافرم. انرژی خاصی آنجاست.  تعجبی ندارد که یونانیان باستان این نقطه را برای ساخت بنایشان انتخاب کرده اند!                      بعد آن ، دیدار از موزه آکروپولیس از واجبات است. نه تنها به این خاطر که یکی از زیباترین موزه های جهان است ، بلکه راه خوبی برای بیشتر دانستنِ قدر و اهمیت اکروپولیس در طی زمان است.

پاسیو ی ناهارخوری یک مکان عالیست که دور تا دورش را منظره زیبایی فرا گرفته است.

دوستانم را ترغیب می کنم تا از تپه لیکاویتوس هم بالا بروند. دیدنی ترین پانورامای آتن از آنجاست، که شامل آکروپولیس، و کوه هایی می شود که شهر را در آغوش  کشیده اند و دریایی در امتداد ریوییِرای آتنی. همه این مناظر آن هنگام که بر نوک قله ایستاده اید در زیر پای شماست و در زمان طلوع و غروب آفتاب با منظره بی بدیلی مواجه هستید .

qqq 300x225 - چگونه مانند محلی ها در آتن زندگی کنیم

وقتی می خواهم یک شب  عالی داشته باشم…..

ما در مرکز آتن به سر می بریم انتخاب از میان  بارهای بسیاری که برای زندگی شبانه وجود دارد دشوار است :  نئول با تمِ کریسمسش، کلامزی برای کوکتل های خلاقش ، و فاست که میزبان کاباره ها نیز هست. من برای موقعیت های خاص، برای تغییر  فضا و یا با گروه خوبی از افراد یونانیِ عاشق موسیقی  میزی در بوزوکی یونانی رزرو می کنم. این ها کلاب های سنتی موسیقی یونانی هستند و مهمانی تا ساعت های بامدادی ادامه دارد .رفتن به این اماکن یکی از منحصربفرترین  تجربه فرهنگ زندگی شبانه ای است  که شما می توانید در این قسمت از جهان داشته باشید.

اگر در تابستان آمدید….

 بشدت توصیه می کنم که گشت گذار در کرانه درختان خرما، اجتماع روستایی و سواحل زیبای کرانه آتنیان ریوییرا را فراموش نکنید.  منطقه ساحلی 40 دقیقه با تراموا و یا 20 دقیقه رانندگی از شهر فاصله دارد که به شما چهره دیگری از آتن را نشان میدهد.

آتن آینده خوب و پیشرفت زیادی در…

هنر دارد. این جا یکی از پر رونق ترین مکان های هنری اروپا است. مرکز هنری بنیاد استورس نیرارچوس  در اوایل سال جاری با سالن های  در خور توجه ای  که  هنر و فرهنگ محلی را ترویج می کند، افتتاح شده است. موزه ملی  تازه تاسیس هنرهای معاصر شهر (ای اِم اِس تی) این بهار میزبانِ نمایشگاه هنر های معاصرِ با اعتباری بود و انتظار می رود که هم پایه گالری تیته لندن ، مرکز پمیدو در پاریس و یا موما ی نیویورک معتبر شود. در ضمن شما نمی توانید هنرمندان خیابانی آتن را نادیده بگیرید! در سال های اخیر، آتن لقب برلین جدید را برای هنر بی نظیر خیابانی اش که چشمگیر، ظریف و معنا گرا ست گرفته است. در حال حاضر تورهایی دایر شده تا به مسافران کمک کند این چهره جدید شهر باستانی را که  واقعن هم جذب کننده است از دست ندهند.

 آتنی ها عاشقِ….

فیلم هستند . اگر در شهر باشید و هوا هم عالی باشد یکی از ده ها سینمای فضای باز آن را  که در سرتا سر شهر پراکنده است امتحان کنید. خوبی اش این است که در اینجا فیلم ها دوبله نمی شوند  و با زبان اصلی خود و زیر نویس یونانی پخش می شوند. «سینه پاریس» چشم انداز آکروپلیس را دارد، «سینما آیگلی» در باغ زَپیو واقع است و «سینه فیسوو»(cinefisvos.org) در پالِیو فولیرو دریا را  پس زمینه  خود دارد.

برای خورد و خوراک ارزان….

به سولاکی بروید. غذا شماره یکی که می بایست امتحانش کنید ژیرو، لقمه گوشتِ کبابی خوابنده شده در پیتا به همراه سیب زمینی سرخ کرده ، سیب زمینی حلقه ای و زادزیکی( ماست و خیار و سیر) است. سولاکی ارزان خوشمزه است.

 بهترین غذاخوری در آتن کستاس در خیابان پنتلیس  واقع در سینتاگما است.  مکان ساده ای که پاتوق محلی روزانه نسل سومی هاست. تاناسیس در موناستیراکی هم محل تجمع بسیار زیاد توریست هاست. من از کالاماکی کولوناکی هم  برا کالاماکیا هایش ( کباب سیخی ) و سالاد های خوشمزه اش خوشم می آید.

وقتی می خواهم برای یک روز ازشهر خارج شوم…

به یکی از جزیره های سورانیک می روم. شما می توانید از میان چندین جزیره که با فری یا قایق تنها یک ساعت با شهر فاصله دارند انتخاب کنید. یکی از مجبوب ترین جزیره های سورانیک برای من جزیره ماشین ممنوعِ کوچک و بی نظیر هیدراست؛ جایی که تنها وسیله حمل و نقل قاطر است. این جزیره غروب شگفت انگیزی دارد.

ممکن است یونانی برای شما دشوار  باشد….

ولی یادگیری و حرف زدن  چند کلمه یونانی سرگرم کننده است و محلی ها از آن خوششان می آید.یونانی ها از هیج گردشگری توقع ندارند که کلامی را به یونانی صحبت کنند، زیرا زبان یونانی به عجیب و دشوار بودن مشهور است.  در این جا چند عبارت کاربردی را برایتان می نویسم: کالی مِرا ( صبح بخیر) اِفاریستو ( با تشکر- ممنون) پاراکالو ( خواهش می کنم)

یک چیز آتن که از آن بیزارم…..

اعتصابات آن است. این اعتصابات بر روی سفر، حمل و نقل و زندگی کلی افراد تاثیر می گذارد. اگر بخواهم دومین چیز را هم بگویم سیگار کشیدن در محیط های داخلی است خصوصن در طول ماه های زمستان.

من خودم را  این جایی( آتنی) می دانم زیرا….

بعد از تمام مسافرت هام در سراسر اروپا ، این شهر دارای لطف منحصر بفرد، انرژی و فضاهای باستانی و کرانه های زیبای طبیعی است که به سادگی با مکان های دیگر قابل مقایسه نیست. این جا پایگاه عالی جهت گشت و کاوش است از روستاهای کمتر مشهور کوهستانی اش بگیر تا جزایر زیبای یونان. این جا برای من  الهام بخش ،در حال تعییر و مکانی همیشه هیجان انگیز است.