کار در سوئد موضوع مقاله امروز ماست. سوئد یکی از بزرگ ترین و مهاجر پذیر ترین کشور های دنیا است که رضایت بالای افراد از زندگی و امید به آینده و همچنین امکانات بالا افراد زیادی را برای مهاجرت به این کشور وسوسه می کند. اما همیشه برای افرادی که قصد مهاجرت و زندگی در یک کشور دیگر غیر از محل زندگی خود را دارند، کار و اشتغال قطعا یکی از مهم ترین چالش هایی است که با آن روبرو می شوند. تامین هزینه های زندگی و تحصیل و تفریح همه و همه به شغل شما بستگی دارد. سوئد یکی از پر طرفدار ترین کشور ها برای مهاجرت است و افرادی که موفق به دریافت ویزای کاری سوئد می شوند می توانند از مزایای اقامت و تحصیل خانواده شان در سوئد نیز بهره مند شوند.

unnamed - کار در سوئد

همچنین سطح بالای خدمات رفاهی و اشتغال افراد باعث شده که سالیانه مهاجران زیادی با کوله باری از آرزو های بزرگ قدم به خاک این کشور بگذارند. قابل ذکر است که سوئد چه در زمینه ی تحصیل و چه در زمینه ی اشتغال از ایده های نوآورانه به شدت استقبال می کند و همین باعث شده که اشتغال زایی در سوئد با سرعت زیادی رو به افزایش باشد. اگر شما هم خواستار اخذ اقامت کاری و اشتغال در سوئد هستید این مقاله را از دست ندهید.

ویژگی های کار در سوئد:

یکی از بزرگ ترین مزایای اشتغال در سوئد این است که تمام افرادی که در سوئد کار می کنند تحت پوشش بیمه هستند و  کارگران در سوئد تابع قانون کار هستند و مشمول بیمه ی بیکاری و خدمات درمانی خواهند بود. جالب است بدانید کار در سوئد بر اساس قانون عدم تبعیض است و در صورتی که در محیط کار با تبعیض نژادی و یا آزار جنسی مواجه شدید باید اداره ی کار محل زندگی تان را از این موضوع با خبر کنید. یکی از مسائلی که باعث شده افراد زیادی خواهان کار در سوئد باشند بهداشت شغلی و ایمنی در محل کار است که شما را وادار می کند حتما موارد ایمنی مربوط به کارتان را در نظر بگیرید.

خدمات رفاهی در سوئد به گونه ای است که هیچ یک از افراد دغدغه ی تامین نیاز های ساده از قببل خوراک و پوشاک و یا حمل و نقل را نخواهند داشت و کار به منزله ی تامین مالی بیشتر و رسیدن به اهداف بزرگ تر است. در نتیجه کارگران قانونی در سوئد معمولا با چنین مشکلاتی مواجه نمی شوند. همچنین دولت سوئد مزایا و تسهیلاتی را در قالب یارانه ها به افراد می دهد که مرخصی والدینی که به تازگی بچه دار شده اند یکی از این مزایا است.

مراحل اخذ ویزای کار سوئد:

در مرحله ی اول باید از طرف یک کارفرمای معتبر در سوئد پیشنهادی رسمی دریافت کنید. در صورتی که شما واجد شرایطی باشد که برای این کار تعریف شده است و نیز رزومه ای قوی داشته باشید کارفرما پس از بررسی رزومه و مصاحبه ای تلفنی با شما دعوت نامه ای برایتان ارسال می کنند این دعوت نامه ی رسمی حاوی شرح حالی راجع به شغلتان، میزان درآمد و مشخصات هویتی شما خواهد بود. سپس با داشتن این دعوت نامه ی رسمی به سایت اداره ی مهاجرت مراجعه می کنید و درخواست ویزای کاری خود را ثبت می کنید که حدود دو ماه تا یک سال به طول می انجامد

در صورتی که با اخذ ویزای کاری شما موافقت شود می توانید برای همسر و فرزندانتان نیز درخواست دهید که شرط آن سن فرزندان است که باید بالای بیست و یک سال باشد و از نظر مالی هم به شما وابسته باشند. در مرحله ی اول ویزای شما یک تا دو سال معتبر است و در صورتی که کارفرما از شما رضایت داشته باشد می تواند برای یک دوره ی دو ساله نیز آن را مجدد تمدید کند پس از گذشت چهار سال می توانید برای اقامت دائم و شهروندی سوئد درخواست دهید

پیدا کردن فرصت های شغلی:

شما همچنین می توانید با مراجعه به سایت های کاریابی در سوئد، شغل مورد نظر خود را پیدا کنید که در این قسمت به برخی از این سایت ها اشاره می کنیم. مزیت این سایت ها این است که مشخصات لازم برای افراد واجد شرایط به خوبی ذکر شده و شما با سیل عظیمیب از تنوع کاری روبرو هستید که انتخاب را برای شما بسیار آسان می کند. یکی از معروف ترین سایت ها سایت IURES  یا پرتال تحرک کاری اتحادیه اروپا است که برای افراد خارج از اتحادیه ی اروپا مناسب است. در این سایت هزاران کارفرما با هزاران فرصت شغلی وجود دارد که با ثبت نام و تشکیل یک پروفایل می توانید به راحتی شغل مناسب خود را پیدا کنید. دیگر سایت های کاریابی معروف در سوئد که می توانید به آن ها مراجعه کنید به شرح زیر است:

سایت کریر بیلدر

سایت بلاکت

سایت یوب سافاری

سایت مترو

سایت مونستر

سایت استپ تن

سایت کاریابی لوکال

dsc4512 1 0 - کار در سوئد

سخن آخر:

شما در این مقاله با شرایط کار در سوئد و مزایا و فرصت های شغلی آن و همچنین سایت های کاریابی آشنا شدید . به منظور کسب اطلاعات بیشتر راجع به جزییات سایت های کاریابی می توانید به آدرس سایت های فوق مراجعه کرده و یا با مشاورین متخصص در زمینه ی مهاجرت به سوئد مشورت کنید. شرکت مهاجرتی و اقامتی رابین هلدینگ با سابقه ای درخشان در زمینه ی مهاجرت و مجهز به تیم تخصصی مشاورین و وکلای ماهر آماده ی خدمات رسانی به شما ایرانیان عزیز است. با ما تماس بگیرید˓ هدف ما تحقق رویا های شماست.

مترجم: جواد محمدی

منبع:

https://sweden.se/collection/working-in-sweden/