کشور سوئد

اطلاعات کلی در مورد کشور سوئد

منبع

 خلاصه ای از اطلاعات کلی در مورد کشور سوئد

پایتخت سوئد :استکهلم

جمعیت: 9.7 میلیون( 0.13 درصد از جمعیت جهان)

امید به زندگی: مردان: 80 سال. زنان :83.7 سال

ساکنین خارجی: 15 درصد

زبان: سوئدی

فرم دولت: سلطنت مشروطه با دمکراسی پارلمانی

روز ملی: ششم ژوئن

تحصیلات: نُه سال تحصیل اجباری در مدرسه که پس از آن اکثر دانش آموزان تحصیلات خود را تا سه سال بالاتر در مقطع دبیرستان ادامه داده و حدودا یک سوم آنها به تحصیل خود در سطوح آموزشی بالاتر، در دانشگاه ها و کالج ها ادمه می دهند.

ساعات کار: ساعت استاندارد کار در سوئد چهل ساعت در هفته می باشد.  حداقل میزان تعطیلات پنج هفته است.

مشارکت نیروی کار: مردان :68.6 زنان: 63.7 درصد

مساحت کلی: 528447 کیلومتر مربع. سومین کشور بزرگ اروپای غربی بعد فرانسه و اسپانیا.

زمین های شهری – صنعتی: سه درصد

زمین های کشاورزی: 8 درصد

جنگل ها: 53 درصد

زمین های مردابی – باتلاقی: 9 درصد

زمین های چمنزاری: 7 درصد

مناطق کوهستانی و صخره ای: سه درصد

دریاچه ها و رودخانه ها: 9 درصد

مرتفع ترین کوه: کِبنیکایسه با 2103 متر ارتفاع

بزرگترین دریاچه: وَنرن. 5650 کیلومتر مربع

کد تلفن: +46

کد اینترنتی: se

منطقه زمانی: GMT (UTC) +1

پول رایج: کرون

Sweden 3 Copy 300x200 - کشور سوئد

کشور سوئد

پر جمعیت شهرها:: استکهلم 2123300. گوتنبرگ 928600. مالمو 656400

مهم ترین کالاهای صادراتی: ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل، مواد شیمیایی و محصولات پلاستیکی و محصولات لاستیکی،تجهیزات الکترونیکی و مخابراتی ، ماشین آلات صنعتی، وسایل نقلیه جاده ای،مواد معدنی و موادغذایی

جمعیت کشور سوئد

بالغ بر ده میلیون نفر در سوئد ساکن هستند که دو میلیون نفر آنها زیر 18 سال است .  85 درصد آنها در شهرها زندگی می کنند.سوئد کشوری است چند فرهنگی: 15 درصد سوئدی ها در کشورهای دیگری متولد شده اند در حالی که تقریبا از هر پنج کودک یک کودک اصالتا متعلق به کشور دیگری است.

جغرافیا کشور سوئد

پایتخت سوئد، استکهلم ،بزرگترین شهر این کشور با جمعیتی حدود 930000  می باشد. از دیگر شهرهای بزرگ آن گوتنبرگ است که در قسمت غربی سوئد با 550000 هزار نفر و مالمو در جنوب که 300000 هزار نفر جمعیت دارد نیز واقع شده است. از دانشگاه های شناخته شده این دو شهر میتوان به دانشگاه های آپسالا و لاند ها اشاره نمود.

69 درصد کشور سوئد دارای پوشش جنگلی است و تنها در سه درصد آن شهرسازی صورت گرفته است. سوئد را می وان به سه منطقه ی مهم تقسیم کرد: گوتولند در جنوب، اسویلند در مرکز و نورلند در جنوب.

زبان کشور سوئد

سوئدی زبان اصلی این کشور است . اکثر مردم سوئد به زبان انگلیسی تسلط دارند و صحبت می کنند . بسیاری از سازمان های چند ملیتی سوئدی، زبان انگلیسی را به عنوان زبان کمکی به کار می گیرند و شمار زیادی از دانشگاه ها و دروس به زبان انگلیسی نیز ارائه می شود. سوئد همچنین دارای پنج زبان رسمی اقلیت ملی است . بعد از سوئدی بیشترین زبان هایی که صحبت می شود به ترتیب فنلاندی، صربی- کرواسی، عربی، کردی، اسپانیایی، آلمانی و فارسی است.

دولت

کشور سوئد دمکراسی پارلمانی است. مهم ترین احزاب به دو دسته تقسیم می شوند: بلوک چپ  مرکز که شامل سوسیال دمکرات ها و حزب چپ و حزب سبز است و بلوک راست مرکز که شامل حزب میانه رو، حزب مرکز، دمکرات مسیحی و حزب لیبرال می باشد.پارلمان سوئد که ریکس داگ نام دارد هر چهار سال یک بار انتخاب می شود.

راس امور سوئد از سال  1973 شاه کارل گوستاو شانزدهم است. وی هیج قدرت سیاسی ندارد ولی نماینده کشور است و وظیفه برگزاری جشن ها را بر عهده دارد.

سوئد عضو اتحادیه اروپا است ولی واحد پولی مستقل خود را دارد که کرون یا کرون سوئدی است.

سبک زندگی

مردم سوئد هم درس می خوانند و هم کار می کنند، اما استراحت را هم بسیار جدی می گیرند. بنابراین فیکا (وقت استراحت قهوه که معمولا شامل قهوه یا چایی، کوکی و یا کلوچه شیرین است و می تواند شامل نوشیدنی ها بدون الکل، میوه و ساندویج باشد) از عادت عرفی و جزو مهمی از فرهنگ ملی آنها بشمار می رود .شما می توانید فیکا را با خانواده یا در اولین قرار دو نفره تان داشته باشید.

افکار باز  و  برابری هر دو مفاهیم بسیار با اهمیتی در این کشور است . روابط همجسنگرایی در این کشور قانونی است و از سال 2003 این زوج ها  اجازه فرزند خواندگی را نیز پیدا کردند و در سال 2009 هم ازدواج آنها قانونی شد. سوئد اولین کشوری است در جهان که از سال 1766 قانون آزادی مطبوعات را داشته و در رتبه بندی آزادی مطبوعات جهانی در صدر آن قرار دارد.

مذهب رسمی

سوئد کشوری سکولار است ولی اکثر مذاهب جهان در این کشور وجود دارد و همگی با آغوش باز پذیرفته شده اند. کلیسای ملی ، کلیسای سوئد، لوتری است ولی کاتولیک ها و دیگر مسیحی ها  هم کیش خود را دنبال می کند. اسلام هم یکی از ادیان بزرگ در سوئد است و بعد از آن بودایی و یهودی.

بزرگترین تعطیلات سوئدی های تعطیلات نیمه تابستان،کریسمس و عید پاک است.

محیط زیست سوئد

سوئدی ها به طبیعت بسیار احترام می گذارن، و گویای آن است که چرا در سوئد مسایل محیط زیستی آنقدر اهمیت دارد.  تنها یک درصد از  مواد زاید در سوئد دفن می شود و بقیه آن به چرخه بازیافت بازمی گردد و از زباله ها برای تولید گرما، الکتریسیته و یا سوخت خودرو به شکل بیوگاز از آن استفاده می شود. تولید منابع انرژی تجدید شدنی در سوئد تقریبن نیمی از تولیدات انرژی سوئد( 48 درصد) را تشکیل می دهد. شرکت های تکنولوژی محیط زیست سوئدی دانش سبز خود را به همه ی دنیا  در زمینه های فن آورهایی مانند سوخت های زیستی، انرژی باد، انرژی خورشید و تصیفه فاضلاب صادر می کند.

خلاقیت و نوآوری

سوئد یکی از خلاق ترین و نوآورترین کشورها در جهان محسوب می شود. سوئدی ها در حال پیشبرد فناوری های جدید هستند و جامعه بدون سلسه مراتب طبقاتی شرایط پرثمری را برای ایده های نو فراهم آورده است .دولت سوئد بودجه نسبتا بالایی را به تولیدات ناخالص داخلی به نسبت کشورهای دیگر تخصیص داده است.  جدیدترین نوآوری سوئدی ها ساخت برنامه اسپوتیفای و اسکایپ است.

فصل توریستی در کشور سوئد

اوج سفرهای توریستی، در فصل تابستان معمول از اواسط ژوئن تا اواسط اگوست است. به هر حال بسیاری از توریست های خارجی که به این کشور سفر کرده اند بر این باورند که سوئد در ماه می بسیار زیباتر از دیگر فصل ها بنظر می آید. علاوه بر آن از جاذبه های توریستی چند سال های اخیر، ادامه دار شدن فصل تابستان تا اواسط سپتامبر یا حتی اوایل اکتبر می باشد. که بنابراین فصل تابستانیِ به مراتب طولانی تری در پانزده سال اخیر بوده است.

همچین سوئد زمستان های در خور توجهی دارد به ویژه در لپ لند ، و  پیست های اسکی اش در والملند،دالارنا و جامتلند،هیرجدالن. شناخته شده ترین پیست اسکی آن هم «آره» (Are)  می باشد که رویدادهای اصلی اسکی آلپاین بصورت متناوب در آن برگزار می شود.سه  شهر استکهلم، گوتنبرل و مالمو به ترتیب مهمترین مقصد گردشگران در تمامی طول سال محسوب می شود.

هتل ها

معمولا هتل ها در طول تعطیلات تابستانی در کشور سوئد بسیار ارزان تر هستند.این تعطیلات ده هفته به طول می انجامد. از نیمه تابستان تا نیمه آگوست. باقی سال قیمت هتل ها آخر هفته ها (جمعه ها- یکشنبه ها) پایین تر است.

توصیه می شود که حتما از قبل  اتاق خود را  رزرو کنید . اگر خود به هتل بروید و برای اتاق درخواست کنید اغلب باید قیمت «مقرر» ( یعنی بالاتر) را بپردازید.

رانندگی در کشور سوئد

حد مجاز سرعت در شهرها و روستاها 50 کیلومتر بر ساعت است و در جاده ها 70 کیلومتر بر ساعت ، در حالی که سرعت مجاز در بزرگراه ها 110 کیلومتر بر ساعت می باشد به جز ماشین های کاروان دار که برای آنها سرعت  80 کیلومتر بر ساعت مجاز است.

همه اتوموبیل ها می بایست با چراغ های روشن حرکت کنند حتی درطول روز و در روشنایی خورشید.

بستن کمربند ایمنی البته که الزامی است( می دانید که آن را در سوئد اختراع کردند).

مغازه ها

ساعت کاری مغازه های کوچکتر بصورت کلی از ساعت ده صبح تا شش بعد از ظهر  از دوشنبه تا جمعه می باشد و شنبه ها هم 10 تا 2 بعد از ظهر. مغازه های بزرگترِ غذا و مراکز خرید نیز عصرها و یکشنبه ها باز هستند.

دخانیات

سیگار کشیدن در اماکن عمومی ،مغازه ها، رستوران ها و بارها ممنوع است. به همین ترتیب شما مجاز به کشیدن سیگار در اتوبوس، قطار و تراموا هم نیستید . وقتی  شما به خانه یک خانواده سوئدی دعوت می شوید متوجه خواهید شد که اکثر سوئدی هایِ سیگاری در بالکن یا جلوی در خانه حتا اگر بیرون به حد یخ زدن سرد باشد، سیگار می کشند.

حقوق دسترسی عمومی

حق دسترسی عموی برای همگان است( که شامل توریست ها هم می شود) آزادی گشت و گذار به حومه و اطراف سوئد. در نتیجه این قانون به هر فردی اجازه می دهد: در رودخانه ها شنا کند،در ساحل ها حمام افتاب بگیرد و پیاده روی کند، به قایقرانی و کوه نوردی بپردازد و بتواند  گل، توت و قارچ بچینید.

با این حال شما می بایست توجه و احترام خود را نسبت به حیوانات وحشی، گیاهان و مردمانی که در آن اطراف زندگی می کنند مبذول بدارید. خلاصه کنیم : برای کسی مزاحمت ایجاد نکنید،جایی را تخریب نکنید.

کارت های اعتباری

توصیه می شود همیشه حداقل یک کارت اعتباری یا کارت بدهی معتبر مانند ویزا یا مستر کارت با خود همراه داشته باشید (یا کارتی که لوگوی مااِسترو روی آن باشد) لطفن اصلن پین کد خود را فراموش نکنید که به آن احتیاج خواهید داشت. کارت های اعتباری در سوئد کاربرد بسیار گسترده ای دارد حتا  ممکن است برای پرداخت مبالغ کوچک ملزم به استفاده از آن شوید. سوئدی ها سعی می کنند برای موارد ایمنی و مالیاتی، پول نقد را تا آنجایی که امکان دارد در داد و ستد خود حذف کنند.بسیاری از هتل ها رستوران ها و مغازه ها و موزه ها دیگر پول نقد قبول نمی کنند.یک نمونه برجسته آن موزه آبا در استکهلم می باشد.

 برق

در سوئد نیز مانند اغلب کشورهای اتحادیه اروپایی ولتاژ برق 230 ولت است. همچنین این کشور از پریز برق استانداردی استفاده می کند که در کشورهای اروپای غربی مورد استفاده قرار می گیرد(البته به جز بریتانیا و ایرلند) پس لطفن هرآداپتور و مبدلی را که لازم دارید با خود بیاورید.

دفاتر توریستی

شما می توانید دفاتر توریستی را در تمام اماکن و مقاصدی که جزو جاذبه های توریستی  محسوب می شود ،مشاهده کنید آنها با علامت i سبز رنگ مشخص هستند.

رستوران ها

اگر می خواهید غذای خوبی بخورید و بودجه سفرتان کم است بهتر است که وعده ی اصلی غذایتان ناهار باشد. انتخاب قیمت ها معمولا در عصر بصورت قابل ملاحظه ای بالا می رود. در زمان ناهار می توانید با قیمت بسیار پایین تری «داگنس رت» (همان غذای روز یا مخصوص امروز) را با تقریبا 80 تا 110 sek  میل کنید، که شامل سالاد،نان وکره به همراه نوشیدنی، آبجو و یا قهوه می باشد. غذای روز معمولا تا ساعت دو و بعضی مواقع تا ساعت  3 نیز سرو می شود.