هر آن چه که باید درباره ی کشور یونان بدانید

این مقاله به بررسی اطلاعات کلیدی و مهم درباره ی کشور یونان می پردازد. این اطلاعات شامل وسعت، شرایط جغرافیایی، فرهنگ و مردم یونان، طبیعت و دیگر موارد از جمله موارد مهم و کلیدی ای است که در مورد آن توضیح داده خواهد شد. از دیگر مواردی که مورد بررسی قرار می گیرد شرایط اقامتی در یونان می باشد.

کشور یونان

یونان کشوری در قاره ی اروپا با نام رسمی جمهوری هلنیک(Hellenic Republic) می باشد. فرم و ساختار اداری این کشور به صورت جمهوری پارلمانی است. پایتخت این کشور آتن و جمعیت این کشور طبق آمار سال 2017 چیزی حدود 10,722,816 نفر می باشد. زبان این کشور به یونانی و پول رایج آن یورو است. مساحت این کشور 131,940 کیلومتر مربع است که حدود 130,630km آن خشک و 1,310kmآن از آب پوشیده شده است.

santorini architecture nisos thira greece 299 4 300x206 - کشور یونان و همه آنچه که باید در مورد این کشور بدانید

کشور یونان

وضعیت جغرافیایی یونان :

کشور یونان  دارای طویل ترین خط ساحلی در قاره سبز است. یونان جنوبی ترین کشور در قاره ی اروپا است. سطح این کشور از کوه های سنگی، جنگل ها و دریاچه ها پوشیده است؛ اما این کشور از ضلع شرقی به دلیل وجود هزاران جزایر کوچک در دریای آگن (Aegean sea) و از ضلع جنوبی با دریای مدیترانه و از ضلع غربی توسط دریای لونیان(linian sea) شهرت به خصوصی یافته است.

جغرافیای کشور یونان به سه دسته ی سطح مسطح زمین(منطقه ی مسکونی و شهری-روستایی)، جزایر و پلوپوننس تقسیم می شود.

فرهنگ و مردم یونان :

زندکی خانوادگی اصلی ترین بخش در زندگی مردم یونان می باشد. فرزندان معمولا پس از ازدواج با خانواده های خود زندگی می کنند. زندگی طولانی مردم کشور یونان وابسته به رژیم غذایی وابسته به زیتون، روغن زیتون، گوشت بره، گوشت ماهی، مرکبات، حبوبات سالم است.

حدود دو سوم از مردم کشور یونان در شهر های بزرگ زندگی می کنند. آتن بزرگ ترین شهر در یونان است که جمعیتی بیش از سه میلیون و هفتصد هزار نفر در آن زندگی می کنند. Nefos، اصطلاح یونانی برای دود و آلودگی، مهم ترین مشکل در کلان شهر آتن است. وضعیت پارتون( (Parton  معبد الهه ی آتنا در آکروپلیس به دلیل باران های اسیدی و آلودگی رو به وخامت است.

از شش هزار سال پیش تا به امروز درخت های زیتون در کشور یونان کاشته می شود. هر روستا درخت زیتون خاص خود را دارد.

BalosChania 960x540 300x169 - کشور یونان و همه آنچه که باید در مورد این کشور بدانید

کشور یونان

طبیعت یونان :

اکثر بخش های کشور یونان در مدت زمانی خاص تبدیل به جنگل شده است. بیش از چند قرن درختان این جنگل ها به دلیل آتش سوزی مناطق جنگلی، استفاده از الولار این درخت ها و یا ساخت خانه برای کشاورزان قطع شده است.

کشور یونان دارای ده پارک ملی است و دولت این کشور هزینه ی قابل توجهی را صرف محافظت از مناطق تاریخی و طبیعی این کشور اختصاص داده است. مراقبان و همیاران محیط زیست این پارک ها ازانقراض دو گونه ی در معرض نابودی دریایی جلوگیری می کنند. این دو گونه ی دریایی و اروپایی لاکپشت دریایی و فک های راهب هستند.

خط ساحلی طویل کشور یونان این امکان را فراهم می کند تا بتوان ستاره ها و آنمون های دریایی، اسفنج ها و اسب دریایی را که در جلبک های دریایی مخفی شده اند را دید.

Balos lagoon Crete 300x174 - کشور یونان و همه آنچه که باید در مورد این کشور بدانید

کشور یونان

دولت کشور یونان:

از سال 1975 میلادی سلطنت کشور یونان جای خود را به جمهوری پارلمانی داد. بر طبق این ساختار، دولت این کشور بر دو شاخه ی ریاست جمهوری و نخست وزیری اداره می شود. نخست وزیری دارای بیش ترین قدرت و بیش ترین رهبری و هدایت جناحی است که بیش ترین صندلی در پارلمان دولت را دارد است. رییس جمهور نیز اعضا و وزرای کابینه ی دولت خود را برای اداره ی بخش ها و دپارتمان های دولتی این کشور انتخاب می کند.

پارلمان این کشور که به آن وولی(Vouli) می گویند دارای یک صحن با 300 اعضا است که این اعضا هر چهار سال انتخاب می شوند. کشور یونان از سال 1981 میلادی نیز جزو اتحادیه ی اروپا شد.

تاریخ یونان:

در دوران باستان این کشور به ایالت های شهری تبدیل شد که توسط نجیب زاده ها اداره می شود. از بزرگ ترین ایالت های این کشور می توان به آتن، اسپارتا، تبه(Thebe) و کورنیس(Corinth) اشاره کرد.

در سال 508 قبل از مسیحیت مردم شکل خاصی از قوانین را در آتن برقرار کردند که به آن دموکراسی می گویند. اما در طول آن زمان به خانوم ها اجازه ی رای دادن نمی دانند.

greece holidays 300x124 - کشور یونان و همه آنچه که باید در مورد این کشور بدانید

کشور یونان

اقامت در یونان:

کشور یونان یکی از بهترین و راحت ترین کشورهای اروپایی برای اخذ اقامت می باشد. اگر شما شهروند یکی از کشورهای عضو منطقه ی اقتصادی اروپا هستید به راحتی و بدون ویزا می توانید در این کشور کار و زندگی کنید. با این وجود اگر مدت اقامت شما در این کشور بیش تر از 90 روز باشد باید درخواست گواهی اقامت کشور یونان را در اداره ی پلیس این کشور بدهید.

santorini cruiser web thumb large thumb large 300x187 - کشور یونان و همه آنچه که باید در مورد این کشور بدانید

کشور یونان

 شرایط و ملزومات لازم برای اقامت در یونان برای افراد غیر اروپایی کمی سخت تر است مگر اینکه با یک شهروند یونانی و یا یک فرد که اصالت یونانی دارد ازدواج کنید. برای دریافت اقامت بیش تر از 90 روز(اقامت بلند مدت) و یا حتی شهروندی یونان باید از طریق کنسول گری و یا سفارت یونان در کشور مبدا خود اقدام کرده و درخواست آن را بدهید. وکلای ما به شما توصیه می کنند تا به محض رسیدن و اقامت در کشو یونان هرچه سریع تربرای درخواست اقامت بلند مدت خود اقامت کنید زیرا ممکن است فرایند بررسی و درخواست آن کمی طول بکشد و از میزان زمان ویزای شما بگذرد و مجبور به ترک کشور یونان شوید. مدارک لازم جهت درخواست اقامت کشور یونان شامل همراه داشتن ویزا، پاسپورت همراه با کپی آن، دو قطعه عکس، گواهی بیمه ی پزشکی درمانی، گواهی پزشکی از بیمارستان ایالت مورد نظر، مدرک آدرس کنونی و محلی شما( استیجاری و یا دایمی بودن آن درج شود)، قرارداد کاری شما(در صورت فراهم بودن) و مدرک این موضوع که نشان دهد شما اسطاعت مالی برای گذراندن زندگی خود در کشور یونان را دارید. تمام این مدارک باید در کشور یونان آماده شده باشد. اولین اقامت کشور یونان به مدت یک سال معتبر است که بعد از آن هر درخواست اقامت یونان به مدت پنج تا ده سال معتبر است.

منابع: زیبایی های یونان / فرهنگ یونان