20نکته قبل ازمهاجرت به سوئد

منبع: لینک

شناخت مردم کشور سوئد می تواند شامل درک چند هنجار اجتماعی کوچک باشدکه کاملا سوئدی است . برخی از آنها پایه ای هستند و برخی دیگر شامل نکات ظریفی می شوند. وقتی به خانه یک سوئدی دعوت می شوید بهتر است که سر وقت خود را به آنجا برسانید، کفش هایتان را قبل از ورود به خانه در بیاورید و غیره. در این مقاله قصد داریم به 20 مورد از این نکات اشاره ای داشته باشیم پس با ما همراه باشید.

1) سوئدی ها عاشق قهوه هستند.

کمتر مردمی پیدا می شوند که به اندازه سوئدی ها قهوه بخورند. در سوئد، نوشیدن قهوه ریشه در مراسم سنتی به نام فیکا دارد که در آن دوستان، فامیل و همکاران به صرف قهوه و چای و شیرینی کوچکی در کنارش، با یکدیگر ملاقات می کردند . بیشتر سوئدی ها تمایل دارند که حداقل یک فیکا در روز را به عنوان فرصتی برای برقراری رابطه با دیگران داشته باشند.

2) در صف بایستید.

از داروخانه یا مراکز مالیات گرفته تا فروشگاه های محلی شما مجبور به تمرین صبر و حوصله هستید و باید شماره بگیرید تا نوبتان شود. بیشتر شرکت ها دارای سیستم نوبت دهی هستند( معمولا کمی سخت است که دستگاهی را که به دیوار وصل است و شماره می دهد پیدا کنید.) باید شماره تان را بگیرید و صبر کنید تا شماره ی شما روی صفحه نمایشی که پشت کانتر قرار دارد خوانده شود.

3) سوئدی صحبت کردن بسیار دشوار است.

ممکن است شما برای سال ها در سوئد زندگی کنید بدون این که کمی زبان سوئدی یاد گرفته باشید چون زبان دوم بسیاری از سوئد ها انگلیسی است بنابراین ممکن است زمان بیشتری بگذرد تا بتوانید سوئدی یاد بگیرید. ثبت نام در سی اف آی (سوئدی برای مهاجران) می تواند رو خوبی برای شروع باشد. سوئدی حرف زدن ممکن است یک چالش بزرگ باشد اما ارزش تلاش کردن را دارد.

سی اف ای از طریق شهرداری های محلی ،برنامه های آموزشی را برای بزرگسالان برگزار می کنند، پس لازم است که با شهرداری محلی خود تماس حاصل کنید .

4) خرید خود را تا قبل از ساعت پنج بعد از ظهر تمام کنید.

بسیاری از مغازه ها خصوصا در آخر هفته ها زود مغازه را تعطیل می کنند. در کشور سوئد به سختی میتوان مغازه ای یافت که تا ساعت 10 شب باز باشد مگر این که پمپ بنزین باشد. به یاد داشته باشید که بیشتر سوئدی ها کار روزانه شان ساعت پنج تمام می شود. پس بهتر است برای اجتناب از ساعت شلوغی هم که شده زودتر از پنج خرید خود را تمام کنید.

5) برخی غذاها در تیوپ خمیر دندانی بسته بندی می شوند!!!

احتمالا در اولین خریدتان از بخش غذاهای سرد فروشگاه موادغذایی متوجه خواهید شد که در سوئد اغلب از تیوپ خمیردندانی برای بسته بندی غذاهایی مانند خاویار،سس مایونز، خردل و دیگر ادویه های مشابه آن استفاده می شود.

6) پدران زیادی را خواهید دید که کالسکه بچه خود را هُل می دهند.

هنگامی که به مساله برابری جنسیتی مطرح می شود، سوئد یکی از رهبران این امر است و مردان نیز قطعا مانند زنان نقش خود را در خانه و بزرگ کردن کودکانشان ایفا می کنند. در سوئد زوج ها 480 روز حق والدین دریافت می کند که این ساعت می تواند بین والدین تقسیم شود.

7) سوئدی ها عادت دارند به صورت دسته جمعی به تفریح بروند.

خب، شاید نه همه ولی اغلب سوئدی ها در طول سال حداقل یک بار فعالیتی که بتوان از آن لذت برد و گرد هم جمع شد را برای خود دست و پا می کنند. دولت برای این که مردم بتواند راحت تر کنار هم جمع شوند قانون حق دسترسی عمومی را تصویب کرده است تا آنها بتوانند از طبیعت به سهولت استفاده کنند .

8) بسیاری از شرکت ها در ماه جولای تعطیل هستند.

در سوئد رستوران ها یا مغازه هایی هستند که در تمام طول ماه تعطیل اند و این اصلا موضوع عجیب و غریبی نیست. معمولا این تعطیلی در ماه جولای اتفاق می افتد .زمانی که کارمندان در حال گذراندن تعطیلات شش هفته ای خود هستند .

9 ) لاگوم

یک کلمه مصطلح در سوئد وجود دارد به نام «لاگوم» که در واقع هیج ترجمه ای برایش وجود ندارند. بصورت تحت الفظی می توان ان را «بقدر کافی» « یا مناسب» و یا مترادف هایی با همین مضمون برایش در لغت نامه پیدا کرد. و در رفتار اجتماعی انتقال حس موافقِ عاری از احساسات شدید است.

10) ملودی فستیوالن

ملودی فستیوالن رویدا ملی است که در آن نماینده سوئدی ها برای مسابقه یورو ویزن انتخاب می شود و شرکت کنندگان زیادی هم در آن شرکت دارند. این رویداد هر سال از ماه فوریه تا مارس برگزار می شود . مسابقه آهنگ یورو ویزن بسیار محبوب است، گرچه بعضی سوئدی ها مسابقات جهانی هاکی را که معمولا با رویداد بین الملی موسیقی همزمان است بیشتر ترجیح می دهند.

11 ) نزدیک ترین ایکیا ی خود را پیدا کنید

فروشگاه های کمی در سوئد پیدا می شود که بتوانید هم زمان وسایل خانه و غذای مقرون بصرفه را از آنجا تهیه کرد.برای همین است که اطلاع از نزدیک ترین ایکیا به شما بسیار مهم است. بسیاری از فروشگاه های ایکیا خدمات اتوبوس رایگان از مکان های مرکزی به سمت فروشگاه و برعکس را در اختیار مشتریان خود قرار می دهند.

12) کفش هایتان را در بیاورید!

وقتی به منزل دوست سوئدی خود دعوت می شوید باید قبل از ورود کفش های خود را در بیاورید. یک توضیح بسیار ساده در این مورد وجود دارد: سوئدی ها ساعات متمادی را در بیرون و در طول زمستان می گذرانند و کفش ها اغلب گلی هستند و از طرفی هم این کار نشانه ی احترام به صاحبخانه محسوب می شود. پس بهتر است وقتی که می خواهید به خانه دوست سوئدی تان بروید در مورد پوشیدن چکمه ساق بلندی که قرار است درش بیاورید خوب فکر کنید!!!

13) زمستان ها سرد و تاریک است.

بر کسی پوشیده نیست که موقعیت جغرافیایی سوئد باعث ایجاد زمستان های سرد و تاریک در آن کشور می شود. در وسط زمستان در بخش هایی از قسمت شمالی کشور بالای حلقه ی قطب شمال به اندازه سه ساعت بیشتر نور خورشید در طول روز وجود ندارد. زمستان ها شاید سخت باشد ولی در عوض در طول تابستان پاداش خواهید گرفت. ساعت های طولانی هوا روشن بوده و نیمه گرم خواهد بود. سوئد، یکی از بهترین مکان های دنیا از ماه می تا اگوست می باشد.

14) سر وقت به ملاقات های خود بروید.

در دانش عمومی مردمان سوئدی زمان باید در همه وقت محترم شمره شود. علی رغم اینکه آیا شما برای مصاحبه کاری قرار گذاشته باشید یا به یک فولکای دوستانه دعوت شده باشید لازم است سر وقت خود را به آنجا برسانید. قرارها سر ساعت با شما یا بدون شما انجام می شود و قطار سر ساعت با شما یا بدون شما راه می افتد. سر وقت بودن از ارزش های سوئدی محسوب می شود.

20 نکته قبل از مهاجرت به سوئد

20 نکته قبل از مهاجرت به سوئد

 

15) الکل در مکان عمومی

شما می توانید نوشیدنی الکی خود را در رستوران و یا در بار بخورید اما اگر بخواهید مقداری هم در خلوت خانه خود بنوشید، فقط یک آپشن قانونی خرید الکل درصد بالا را دارید و آن این که از یکی از 400 فروشگاه ومعتبر دولتی آن را تهیه کنید (سیستم بولاگت)

16)کسیه های پلاستیکی را دور نیندازید.

قبل از اینکه کیسه ای پلاستیکی را دور بیندازید دوباره فکر کنید. اکثر مغازه های خوار و بار فروشی سوئد کیسه های پلاستیکی یا کاغذی شما را در جهت کاهش مواد زائد و تشویق در امر بازیافت، دریافت می کنند.

17)روزهای جشن غذا

البته که سوئدی ها کریسمس، عید پاک، تعطیلی اواسط تابستان و ولپورگیز ایو دارند اما تقریبا به همان اندازه روزهای جشن غذا هم برایشان اهمیت دارد.سه شنبه شب قبل از چهارشنبه توبه (فِتیس داگن) که سوئدی ها آن را سِملا می نامند ، روز وافل (وافل داگن) در روز 25 مارس و بان دی دارچین(کانییِن بولنس داگ)در 4 اکتبر جشن روزهای غذای سوئدی هاست. در این روزها می توانید با فراغت کامل احساس گرسنگی کنید!

18) آب آشامیدنی است.

خوردن آبِ شیر در سوئد امری معمول است. آب تمیز و تازه است و شما می توانید هم پول و هم محیط زیست را با نخریدن بطری آب حفظ کنید.

19) شلوار جین، پوشاک معمول و راحت سوئدی ها بشمار می رود.

فهمیدن مد هر روزه مردم در سوئد آسان است: راحت و خودمانی. همین مفهوم بصورت غیر رسمی در تنظیمات تجاری رسمی هم راه یافته است. مگر اینکه همکار شما بخواهد موکل خارجی را ببیند یا در یک جلسه هیئت مدیره خیلی حساس شرکت کند. اغلب افراد در شرکت های سوئدی شلوار جین و پیراهن آستین بلند می پوشند.

20) آموزش و مراقبت های پزشکی همیشه رایگان و بدون هزینه نیستند.

در حالی که سیستم مراقبت های بهداشتی سوئد بصورت عمده توسط مالیات دهندگان تامین می شود اما کاملا هم مجانی نیست.بصورت معمول حداکثر مبلغی که شما باید برای رفتن به مطلب دکتر در طول یک سال بپردازید 1100 کرون است.

دانشگاه ها در سوئد برای شهروندان اتحادیه اورپا و منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس رایگان است . از سال 2011 دانشجویان از کشورهای دیگر برای تحصیل در دانشگاه ها سوئدی مشمول پرداخت هزینه شدند .هر دانشگاهی هزینه خودش را دارد که بیشتر آنها مابین 8000 تا 14000 کرون برای هر سال آموزشی می باشد.