ویزا شنگن و اطلاعاتی در مورد آن

 

الفبای مهاجرت، آیا معانی ویزا، اقامت، پاسپورت، ویزا شنگن و اتحادیه اروپا یکی است؟

یکی از بهترین گزینه‌ ها برای گذراندن تعطیلات، سفر به خارج از کشور است ولی همانطور که می دانید مسافرت خارجی به اندازه ی سفرهای درون کشور راحت نیست و این گونه نیست که‌ هر جایی که دوست دارید پرواز کنید. کشورهای مختلف قوانین سفت و سختی در رابطه با ورود مسافرین خارجی اعمال می‏‌کنند و معمولا نیاز به کسب اجازه‏‌ی ورود به این‏ کشورها یا همان ویزا خواهید داشت.داشتن ویزا برای مسافران خارجی در اغلب کشورها کاملا ضروری و لازم است.

ویزا همان پاسپورت است؟!

خیر.در اقع ویزا و پاسپورت کاملا با هم فرق دارند اما اسنادی مرتبط با یکدیگر اند.معمولا هر فردی در سفر به خارج از کشور به هر دوی آنها نیاز پیدا خواهد کرد. پاسپورت سندی است که هویت و تابعیت افراد را تایید می‌‏کند و در کشوری که در آن متولد شدید صادر می‏‌شود. معمولا زمانی که از سفر نیز باز می‏‌گردید به پاسپورت نیاز دارید. ویزای مسافرتی توسط کشوری صادر می‏‌شود که قصد سفر به آن را دارید و اجازه‏‌ی حضور شما در آن کشور مورد تایید قرار می گیرد. ویزاهای مسافرتی موقت هستند اما طول مدت آن به کشور مقصد و علت سفر بستگی دارد. معمولا ویزا به صورت یک مهر یا برچسب در خود پاسپورت مشخص می‌‏شود که همین دلیلِ به اشتباه گرفتن این دو با همدیگر است.

چه زمانی نیاز به گرفتن ویزا است؟

این موضوع به موارد زیادی بستگی دارد. بیش از 200 کشور، دریافت نوعی ویزا را اجباری کرده ‌‏اند،تا زمانی که معلوم نشده قصد مسافرت به کدام کشور را دارید، از کدام کشور آمده‌‏اید، دلیل سفرتان چیست و مدت اقامت چند روز است نمیتوان در مورد آن نظر قطعی داد. بهتر این است که فرض کنید همیشه به پاسپورت و غالبا هم به ویزا نیاز دارید!

چگونه می‏‌توانیم  برای دریافت ویزای کشوری اقدام کنیم؟

سفارت  مربوطه که در کشور شما مستقر است میتواند ویزا را صادر نماید. معمولا جهت دریافت ویزا ،حداقل به یک پاسپورت قانونی با شش ماه اعتبار نیاز دارید. از آنجایی که بسیاری از کشورها، چندین کنسولگری در یک کشور بزرگ دارند، بسته به جایی که سکونت دارید، باید به کنسولگری همان کشور مراجعه کنید.

رسیدگی به درخواست ویزا کمی زمانبر است و بنابراین منطقی است که این کار را به هیچ عنوان به تاخیر نیندازید.گاهی اوقات بنا به شرایطی میتوان ویزای صادر شده را به هنگام رسیدن به مقصد دریافت کرد ولی نباید همیشه به این روش متکی بود.

ویزا شنگن

ویزا شنگن

ویزای شنگن چیست؟

ویزای شنگن برای شما این امکان را فراهم می کند تا برای مدت‌ و شرایطی مشخص که ماهیت و هدف  سفرتان تعیین کننده ی آن است به هر یک از کشورهای عضو شنگن مسافرت کنید.

ویزای اتحادیه شنگن (USV)

هر فردی با داشتن این ویزا می‌تواند هر شش ماه یک ‌بار به مدت حداکثر 90 روز به کشورهای عضو اتحادیه شنگن سفر کند. اتریش، بلژیک، چک،دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال،اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد و سوئیس عضو کشورهای منطقه شنگن می باشند.

با توجه به هدف سفر هر فرد به هر کدام از این کشورها ،یکی از انواع ویزای A ،B یا C   اعطا می شود.

ویزای نوع A

این ویزا در واقع نوعی ویزای ترانزیت فرودگاهی است و داشتن آن، این امکان را برای شما فراهم می کند تا در یکی از فرودگاه ‌های محدوده شینگن پرواز خود را عوض کرده و به کشوری خارج از محدوده سفر کنید.

ویزای نوع B

این ویزا، نوعی ویزای ترانزیتی است و این امکان را برای شما فراهم می آورد تا برای مدت‌ زمان حداکثر 5 روز از خاک کشوری در ناحیه شنگن عبور کنید.

ویزای نوع C

ویزای نوع C در واقع روادید کوتاه ‌مدت بوده و برای مدت ‌زمانی که موقع دریافت آن مشخص می‌شود ،می توانید در کشورهای عضو اتحادیه شنگن اقامت داشته باشید. ویزای C بسته به هدف و شرایط سفر فرد، به سه نوع تقسیم می شود:

-ویزای یک‌ بار ورود (Single-entry) که این ویزا فقط برای یک‌ بار ورود به یکی از کشورهای عضو پیمان شنگن دارای اعتبار بوده و به‌ محض ترک کشوری که به آن وارد شدید اعتبار ویزا بدون در نظر گرفتن این موضوع که مدت ‌زمان آن به پایان رسیده یا خیر، منقضی می گردد.

-ویزای دو بار ورود که این ویزا دارای شرایط مشابه با ویزای یک ‌بار ورود می باشد ولی با این تفاوت که فرد اجازه دو بار ورود را دارد  تا به کشورهای عضو منطقه ی شنگن وارد شود. باید در نظر داشت که استفاده از  فرصت دو بار ورود در محدوده زمانی مشخصی نیز قابل ‌استفاده است.

-ویزای چند بار ورود  (Multiple-entry) تنها محدودیت این ویزا محدودیت زمانی آن است و اعتبار آن 90 روز به ازای هر شش ماه از سال است.

ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای (VLT)

ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای این امکان را برای فرد ایجاد می کند تا تنها به همان کشوری که از آن ویزا دریافت شده یا چند کشور دیگر در ناحیه شنگن که هنگام اخذ ویزا تعیین شده مسافرت کند. صدور این ویزا در شرایط ویژه ای انجام می شود مثلا برای دلایل انسان دوستانه یا مواردی که در شرایط اضطراری رخ می دهد. این نوع ویزا بیشتر به پناهندگانی تعلق می‌گیرد که بدون مدارک معتبر وارد منطقه ی شنگن شده ‌اند.

ویزای ملی (National Visas)

ویزای نوع D برای دانشجویان، صاحبان کسب و کار یا کسانی که برای مدتی مشخصی قصد اقامت در منطقه ی شنگن را دارد نیز صادر می ‌شود. ویزای نوع D هم می ‌تواند یک ‌بار ورود باشد. ویزای یک ‌بار ورود نوع D برای افرادی صادر می‌شود که به دلایل مشخص مانند خدمات درمانی، قصد اقامت در زمانی محدود برای دوره ‌ای تعیین ‌شده در یکی از کشورهای عضو ناحیه شنگن را دارند و پس از آن به کشور خود برمی‌گردند. با داشتن ویزای چند بار ورود نوع D، بدون نیاز به گرفتن ویزای دیگری میتوان به‌ همه ی کشورهای عضو منطقه ی شنگن بدون محدودیت سفر کرد. برای دریافت ویزای چند بار ورود نوع D باید یکی از این شرایط  را داشته باشید:

-دانشجویان بین‌المللی که برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی به مدتی مشخص ( که کمتر از یک سال است) به ناحیه شنگن سفر می‌کنند.

-دانشجویان بین‌المللی که قصد شروع تحصیل در یکی از دوره‌های تحصیلی کشورهای عضو شنگن را دارند. به این گروه ویزای یک‌ساله اعطا می‌شود که برای اقامت بیشتر نیز قابل تمدید است.

-کار علمی و آموزشی در یک مرکز تحقیقاتی یا موسسه معتبر در هریک از کشورهای اتحادیه شنگن. این ویزا پس از بررسی سابقه ی فرد و اعضای خانواده‌ ی او نیز صادر می‌شود.

-متخصصانی که به منظور به اشتراک گذاشتن تخصص خود به ناحیه شنگن سفر می‌کنند. هنرمندان، ورزشکاران یا هر حرفه تخصصی دیگری در این گروه جای می گیرد.

-موارد اضطراری که فرد به دلیل وضعیت پزشکی برای مدت مشخصی قادر به ترک ناحیه شنگن نباشد.

کشورهای اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا یک اتحادیه ی اقتصادی-سیاسی است که 28 کشور اروپایی را در بر می گیرد.

منشأ اتحادیه اروپا، به جامعه اقتصادی اروپاست که در سال 1957  با توافقنامه رُم بین 6کشور اروپایی شکل گرفت.از آن تاریخ با اضافه شدن اعضای جدید، اتحادیه اروپا توسعه یافت. در سال 1993،فردی به نام ماستریخت، قوانین کنونی اتحادیه را پایه ریزی کرد. توافقنامه شنگن منجر به حذف مرز بین 6 کشور اروپایی گردید و امکان مسافرت بدون ویزا بین این کشورها فراهم شد. این توافق‌نامه در سال 1985  بین پنج کشور اروپای غربی به امضا رسید و کشورهای دیگر به تدریج به این توافق ‌نامه پیوستند. در حال حاضر 26 کشور اروپایی از قوانین این توافق‌ نامه پیروی می‌کنند.

 28 کشور عضو اتحادیه اروپا عبارتند از:

بلژیک, بلغارستان, قبرس, دانمارک, استونی, فنلاند, فرانسه, یونان, ایرلند, ایتالیا, لتونی, لوکزامبورگ, لیتوانی, مالت, هلند, لهستان, پرتغال, رومانی, اسلواکی, اسلوانی, اسپانیا, بریتانیا, سوئد, چک, آلمان, مجارستان, اتریش.

 26 کشور عضو منطقه ی شنگن عبارتند از:

بلژیک, دانمارک, استونی, فنلاند, فرانسه, یونان, ایتالیا, ایسلند, لتونی, لوکزامبورگ, لیتوانی, مالت, هلند, نروژ, لهستان, پرتغال, اسلواکی, اسلوانی, اسپانیا, سوئد, چک, آلمان, مجارستان, اتریش.