اقامت کاری اتریش

فهرست مطالب

اتریش

ویزای کار اتریش

اتریش یکی از پیشرفته ترین کشورهای اروپایی از نظر اقتصادی است. به این ترتیب، فرصت های متنوعی برای کار و موفقیت برای کارگران خود فراهم می کند. شرایط کاری عالی، مزایا و حقوق بالا، اتباع خارجی را برای مهاجرت کاری به اتریش جذب می کند.

اما، برای انجام این کار، اکثریت افراد ملزم به داشتن مجوز کار اتریش و همچنین ویزا هستند. ویزای کار اتریش از نظر طول و از نظر تحرک شغلی متفاوت است. رایج ترین نوع ویزای کار در اتریش کارت قرمز-سفید-قرمز است.

در زیر جزئیات مربوط به افرادی که واجد شرایط مجوز کار در اتریش هستند، انواع ویزای کاری وجود دارد، و نحوه درخواست برای یک مجوز را خواهید دید.

کارت قرمز-سفید-قرمز چیست؟

کارت قرمز-سفید-قرمز چیست؟

کارت قرمز-سفید-قرمز یک مجوز کار و اجازه اقامت است که به دارنده آن اجازه می دهد تا حداکثر 2 سال در اتریش اقامت و کار کند. همه افراد واجد شرایط دریافت این نوع ویزا نیستند زیرا برای افراد بسیار ماهر از کشورهای دیگر صادر می شود که مایل به کار در اتریش هستند. معیارهای واجد شرایط بودن برای این مجوز با یک سیستم امتیاز سنجیده می شود. در این سیستم ویژگی‌های شخصی مانند مهارت‌های زبانی، دستاوردهای حرفه‌ای، سن، و تجربه کاری همگی بر این اساس امتیازدهی می‌شوند.

اگر در یکی از این دسته بندی ها قرار بگیرید، واجد شرایط دریافت کارت قرمز-سفید-قرمز خواهید بود:

کارگران بسیار ماهر.
کارگران ماهر در مشاغل کمبود.
سایر کارگران کلیدی
فارغ التحصیلان دانشگاه ها و کالج های آموزش عالی در اتریش.
مجوز به صورت کارت با تصویر صادر می شود و به عنوان شناسنامه عمل می کند. به همین دلیل، مهم است که در مواردی که نیاز به اثبات وضعیت اقامت خود دارید، شخصاً آن را نگه دارید.

شرایط ویزای کار اتریش

 

شرایط ویزای کار اتریش

علاوه بر شرایط اولیه ویزای اتریش، برای مجوز کار به اسناد خاصی نیاز دارید، از جمله:

بیانیه کارفرما. کارفرمای شما باید طبق قانون حاکم بر استخدام اتباع خارجی (AuslBG) بیانیه ای به شما ارائه دهد.
اثبات صلاحیت های حرفه ای. اینها شامل مراجع و تأیید اشتغال است.
شواهد مهارت های زبانی. شما باید مدرکی دال بر مهارت های زبان آلمانی یا انگلیسی با مدرک بین المللی تایید شده ارائه دهید.
فعالیت های تحقیقاتی. همچنین باید هر گونه انتشار یا اظهارنامه تحقیقاتی را از دانشگاهی که به عنوان محقق یا در یک مرکز تحقیقاتی کار می کردید، ارسال کنید.
ثبت اختراع. ثبت اختراع توسط گزیده ای از ثبت ملی/منطقه ای اختراعات (در صورت وجود).
اثبات حقوق ناخالص سالیانه سال گذشته. اینها شامل اظهارنامه مالیاتی است که حقوق شما را ثابت می کند.
اثبات موقعیت قبلی شما شما باید اظهارنامه ای از کارفرمای قبلی خود ارائه دهید که در یک موقعیت رهبری کار کرده اید.
اثبات وضعیت شرکت قبلی شما. همچنین باید مدارکی ارائه دهید که نشان دهد شرکتی که در آن کار می کردید در بورس اوراق بهادار فهرست شده است.
اثبات اینکه شما در اتریش تحصیل کرده اید. این موارد شامل تأیید از طریق سوابق تحصیلی شما (Studienbuch) و گواهی های امتحان مربوطه می شود.
اثبات Habilitation. این یک مدرک سخنرانی پسادکتری است که شما را به عنوان فردی واجد شرایط برای انجام تحقیق یا تدریس در یک زمینه علمی می شناسد.
قرارداد استخدام. شما باید یک کپی از قرارداد خود را از کارفرمای فعلی خود در اتریش ارائه دهید که حقوق ناخالص سالانه شما را ذکر می کند.

چگونه برای ویزای کار اتریش اقدام کنیم؟

چگونه برای ویزای کار اتریش اقدام کنیم؟

برای درخواست کارت قرمز-سفید-قرمز، باید چند مرحله را دنبال کنید.

شغلی را تضمین کنید.
برای مجوز کار اقدام کنید.
برای ویزای کار اقدام کنید.

سفر به اتریش

سفر به اتریش

مرحله 1: ایجاد شغل در اتریش
قبل از درخواست مجوز کار باید در اتریش شغلی برای خود آماده کنید. اگر مدرک کار (قرارداد کاری) ندارید، مجاز به درخواست ویزای کارت قرمز-سفید-قرمز نیستید.

مرحله 2: درخواست مجوز کار
هنگامی که توسط فردی در اتریش استخدام می شوید، واجد شرایط درخواست مجوز کار هستید. کارفرمای شما می تواند برای مجوز برای شما در مرجع اقامت محلی خود درخواست دهد یا شما می توانید شخصاً در یک مرجع نمایندگی در کشور محل اقامت خود درخواست دهید.

مرحله 3: برای ویزای کار اقدام کنید
در حالی که مجوز کار اتریش به شما امکان می دهد برای مدت طولانی در اتریش کار و زندگی کنید، متأسفانه نمی توانید بدون ویزای D وارد اتریش شوید. قبل از مهاجرت به اتریش باید برای ویزای ملی D درخواست دهید.

ویزای ملی به شما امکان می دهد تا 6 ماه در اتریش بمانید

در این صورت، تنها هدف این ویزا اجازه ورود شما به اتریش است و هنگامی که کارت قرمز-سفید-قرمز خود را دریافت کردید، ویزا ضروری نخواهد بود.

به یاد داشته باشید: سه روز پس از ورود به اتریش برای ثبت نام در اداره ثبت فرصت دارید.

مرحله 4: سفر به اتریش.
پس از دریافت ویزای کار، می توانید آزادانه به اتریش سفر کنید، اجازه کار خود را بگیرید و زندگی جدید خود را در اتریش شروع کنید. پس از یک دوره دو ساله، می توانید برای کارت قرمز-سفید-قرمز پلاس درخواست دهید که به شما امکان می دهد دو سال دیگر در اتریش بمانید.

از کجا برای ویزای کار اتریش اقدام کنم؟

از کجا برای ویزای کار اتریش اقدام کنم؟

برای ویزای ملی D خود، برای ورود به اتریش، باید در دفتر محلی خود، سفارت یا کنسولگری درخواست دهید.

برای اجازه کار خود، همچنین می توانید در یک نمایندگی محلی درخواست دهید، اما کارفرمای شما ممکن است برای شما در اتریش نیز درخواست دهد. ابتدا باید برای اجازه کار خود درخواست دهید – اگر مجوز را دریافت کردید، فرآیند ویزا باید بسیار آسان تر انجام شود زیرا قبلاً به عنوان کارفرمای آینده در اتریش ثبت نام کرده اید.

مدت زمان دریافت ویزای کار اتریش چقدر است؟

مدت زمان دریافت ویزای کار اتریش چقدر است؟

زمان برسی ویزای کار اتریش معمولاً حدود 8 هفته طول می کشد.  به خاطر داشته باشید که گاهی اوقات تاخیرها به دلایل مختلفی اتفاق می افتد.

مدت اعتبار ویزای کار اتریش چقدر است؟

مدت اعتبار ویزای کار اتریش چقدر است؟

ویزای کار اتریش دو سال طول می کشد. در طول این مدت شما می توانید مانند سایر ساکنان اتریش آزادانه در اتریش کار و زندگی کنید. اگر قرارداد کاری شما قبل از پایان دو سال تمام شده باشد، ویزای شما برای مدت زمان کار شما به اضافه سه ماه دیگر ادامه خواهد داشت.

آیا می توانم ویزای کار اتریش را تمدید کنم؟

آیا می توانم ویزای کار اتریش را تمدید کنم؟

اگر می‌خواهید مجوز کار خود را تمدید کنید، پس از پایان اعتبار آن، می‌توانید برای تمدید کارت قرمز-سفید-قرمز پلاس خود درخواست دهید که به شما امکان می‌دهد دو سال دیگر در اتریش بمانید. علاوه بر این، پس از دو سال داشتن کارت قرمز-سفید-قرمز پلاس، می توانید برای یک کارت دیگر درخواست دهید و این بار می توانید به مدت 3 سال بمانید.

شما باید سه ماه قبل از انقضای ویزای خود برای تمدید درخواست دهید.

اگر شما به مدت 5 سال با مجوز کار در اتریش زندگی می کنید، واجد شرایط درخواست برای یک عنوان اقامت “اقامت طولانی مدت-EU (Daueraufenthalt – EU)” هستید. اجازه اقامت شما نیز باید تمدید شود.

*لطفاً توجه داشته باشید که برای واجد شرایط بودن برای تمدید، باید ماژول 1 توافقنامه ادغام را نیز رعایت کنید. تکمیل ماژول 1 به این معنی است که شما بر اساس چارچوب مشترک اروپایی مرجع برای زبان ها (CEFR) دانش اولیه زبان آلمانی را دارید.

آیا می توانم با ویزای کار اتریش کارفرما را تغییر دهم؟

آیا می توانم با ویزای کار اتریش کارفرما را تغییر دهم؟

نه، شما نمی توانید با ویزای کار اتریش کارفرما را تغییر دهید. مجوز قرمز-سفید-قرمز فقط با یک کارفرمای خاص صادر می شود. اگر می خواهید برای شخص دیگری کار کنید باید دوباره برای مجوز کار درخواست دهید.

اگر کارت قرمز-سفید-قرمز پلاس دارید، می توانید برای کارفرمای دیگری کار کنید.

انواع دیگر ویزای کار اتریش

انواع دیگر ویزای کار اتریش

چند نوع دیگر از ویزای کار اتریش وجود دارد که بسته به شرایط شما می توانید برای آنها درخواست دهید.

کارت آبی اتحادیه اروپا

کارت آبی اتحادیه اروپا

کارت آبی اتحادیه اروپا نوعی مجوز کار است که مبتنی بر سیستم امتیاز نیست. برای واجد شرایط بودن برای کارت آبی اتحادیه اروپا، باید چند معیار را رعایت کنید.
شما تحصیلات عالی خود را در یک دانشگاه معتبر (حداقل یک برنامه سه ساله) به پایان رسانده اید.
حقوق شما حداقل 1.5 بیشتر از حقوق سالانه در اتریش است. در سال 2021 این مبلغ حدود 65000 یورو است.
هیچ فردی واجد شرایط برای موقعیتی نیست که به عنوان جویای کار در خدمات استخدامی دولتی ثبت شده باشد.
شما باید حداقل برای مدت یک سال در اتریش کار تضمینی داشته باشید.

ویزای جستجوی کار

ویزای جستجوی کار اتریش

ویزای جستجوی کار به شما این امکان را می دهد که در حین جستجوی کار به مدت 6 ماه در اتریش بمانید. لطفا توجه داشته باشید که فقط افراد بسیار ماهر واجد شرایط درخواست ویزای جستجوی کار هستند. فقط کسانی که در سیستم امتیازی 70 امتیاز یا بالاتر کسب کنند ویزای جستجوی کار دریافت می کنند.

*لطفاً توجه داشته باشید، حتی اگر امتیاز بالایی در ماشین حساب کسب کنید که ارزیابی شخصی شماست و تمام تصمیمات نهایی با سفارت/کنسولگری است.

آیا می توانم افراد تحت تکفل خود را با ویزای کار به اتریش بیاورم؟

آیا می توانم افراد تحت تکفل خود را با ویزای کار به اتریش بیاورم؟

بله، اگر دارای کارت قرمز-سفید-قرمز هستید اعضای خانواده شما می توانند برای کارت قرمز-سفید-قرمز پلاس درخواست دهند که به آنها اجازه می دهد برای 1 تا 2 سال در اتریش کار و زندگی کنند. اعضای خانواده در نظر گرفته می شوند:

همسر
فرزندان