زندگی در ترکیه موضوع امروز مقاله ی ماست. ترکیه کشوری آسیایی، اروپایی است که با نام رسمی جمهوری ترکیه در منطقه ی ترک زبان عثمانی تشکیل شد. کشور ترکیه به دلیل تعداد زیاد مسلمانان در کشورش و شباهت فرهنگی که با ایرانیان دارد، مقصد خوبی برای ما به حساب می آید. از طرفی دیگر به دلیل این که نیمی از کشور ترکیه در قاره ی اروپا واقع شده فرهنگ اروپایی نیز بر این کشور حاکم است و تلفیق این دو فرهنگ، ترکیب زیبایی از سنت ایرانی و مدرنتیه ی غرب را به وجود آورده که برای مهاجران جذابیت زیادی دارد. پس اگر شما هم تمایل دارید به این کشور اوراسیایی مهاجرت کنید پیشنهاد می کنم این مطلب را هرگز از دست ندهید!

زندگی در ترکیه

آب و هوا:

یکی از دلایل زیبایی این کشور آب و هوای متفاوت آن است. جالب است بدانید شما در هر نقطه از ترکیه که باشید می توانید یک نوع آب و هوا را تجربه کنید. کوه های بلند و دریا های آزاد ترکیه را در محاصره ی خود قرار داده و شما می توانید هر نوع آب هوایی را از مدیترانه ای گرفته تا آب و هوای قاره ای تجربه کنید. مناطق جنوبی ترکیه آب و هوایی شرجی و مدیترانه ای دارد و مناطق شمالی آب و هوایی اقیانوسی در حالی که مناطق داخلی آب و هوایی خشک و قاره ای دارد. پس اگر در طول یک روز آفتابی ناگهان هوا ابری شد و بارانی بی سابقه را تجربه کردید اصلا تعجب نکنید! یا اگر در یک بعد از ظهر پاییزی که برگ های زرد درختان با دانه های سپید برف آمیخته شد باید بگویم برف پاییزی مهمان خیابان های شماست! جای شگفتیست که شما در ترکیه می توانید در طول یک روز چهار فصل را همزمان تجربه کنید و به شما این اطمینان را می دهم در کم تر نقطه ای از دنیا می توانید چنین آب و هوایی را پیدا کنید.

شهر های مهم برای زندگی در ترکیه:

شما در حال مطالعه مقاله زندگی در ترکیه هستید. ممکن است برای شما هم جای تعجب داشته باشد که پایتخت کشور ترکیه شهر آنکارا ا‌ست، بسیاری از افراد به دلیل وسعت و امکانات استانبول تصور می کنند پایتخت ترکیه است. درست است که استانبول را پایتخت فرهنگ اروپا می نامند و سومین شهر توریستی دنیا از لحاظ جذب گردشگر است و تنها شهر بزرگ دنیاست که در دو قاره قرار گرفته اما پایتخت رسمی ترکیه نیست. استانبول ابر شهری است که تقریبا هفتاد درصد از جمعیت آن در بخش اروپایی ساکن هستند و تنها سی درصد از افراد در قسمت آسیایی زندگی می کنند. از دیگر شهر های مهم برای زندگی در ترکیه می توان ازمیر، آدانا، قونیه، آنتالیا و وان را نام برد. شهر آنکارا، پایتخت ترکیه و شهری است که اگر توجه کنید با وجود ظاهر مدرن و امروزی هنوز هم ردپایی از سنت عثمانی در آن به چشم می خورد.

زبان کشور ترکیه:

زبان رسمی کشور ترکیه زبان ترکی است که به زبان آذری های ما شباهت زیادی دارد و اگر ترک زبان هستید باید بگویم زبان ترکی استانبولی را با سرعت بیشتری فرا خواهید گرفت. کمال آتاتورک بنیان گذار جمهوری ترکیه از جمله اقداماتی که برای انجام اصلاحات در زندگی در ترکیه برای مردم انجام داد تغییر فرم نوشتاری زبان ترکی، از عربی به لاتین بود که امروزه برای مهاجران هم یک مزیت است و شاید هم یک نکته ی منفی. فراگیری فرم لاتین برای جوانان و افرادی که با زبان بین المللی انگلیسی آشنایی دارند قطعا اسان تر است و شباهت نوشتاری آن به زبان انگلیسی کمک زیادی به زبان آموز خواهد کرد. از طرفی دیگر ترک زبان های ایرانی که یا مسن تر هستند و یا به هر دلیلی با زبان انگلیسی آشنایی ندارند نیز علی رغم شباهت های تلفظی بین زبان ترکی استانبولی و ترک های ایران ممکن است در شکل نوشتار این زبان اندکی دچار اشکال بشوند. البته این مژده را به شما می دهم که در هر صورت یادگیری زبان شیرین ترکی استانبولی آنقدر دشوار نیست و به محض شنیدن اولین جمله ی ترکی متوجه می شوید که دوست دارید این زبان را یاد بگیرید. کافیست امتحان کنید! باید گفت ترک های استانبول تعصب خاصی روی زبانشان دارند و معمولا کم تر کسی در این کشور قادر به انگلیسی صحبت کردن است. تنها شاید در بعضی از هتل ها یا رستوران ها اندکی به انگلیسی صحبت کنند اما به طور کلی بهتر است زبان ترکی استانبولی را یاد بگیرید. چون در صورت صحبت کردن به زبان ترکی استانبولی با استقبال خوبی از آن ها روبرو خواهید شد.

زندگی در ترکیه

آداب و رسوم مردم ترکیه:

به طور کلی ترک ها افرادی مهمان نواز و صمیمی و عاشق معاشرت هستند. بر خلاف چیزی که ممکن است در کشور های غربی با آن مواجه شوید در ترکیه خبری از سرد مزاجی و کمرنگ بودن روابط نیست. آن ها بیشتر شب ها را به شب نشینی می گذرانند و بهتر است که تا آخر میهمانی در منزل میزبان باشید و اگر زود آن جا را ترک کنید مبادی آداب نیست. برای شرکت در میهمانی می توانید صنایع دستی یا گل برای میزبان ببرید و در هنگام خداحافظی دست دادن مرسوم نیست. ترک ها در تمام معاملات بسیار اهل چانه زنی هستند و چیز عجیبی نیست که در یک خرید کوچک هم با فروشنده بحث کنند. غذا و شیرینی در فرهنگ آن ها بسیار اهمیت دارد و این را می توان از کافه ها و رستوران های بسیار در سطح شهر و طعم لذیذ آن ها به خوبی دریافت. چای و باقلوا، قهوه ی ترک و انواع شیرینی جات در بین آن ها بسیار مرسوم است. به دلیل شباهت فرهنگی ترک ها با ایرانی ها، ترکیه مقصد خوبی برای مهاجرت ایرانیان است˓ برای مهاجرت به ترکیه با ما تماس بگیرید.

مترجم: جواد محمدی

منبع:

https://www.everyculture.com/To-Z/Turkey.html