اقامت ترکیه موضوع مقاله ی امروز ماست. در این مقاله قصد داریم انواع روش های اقامت در ترکیه را به شما معرفی کنیم. دو نوع اقامت برای ترکیه وجود دارد شامل اقامت موقت و اقامت دائم. اقامت موقت همان طور که از نام آن مشخص است همیشگی نیست و برای یک مدت محدود و مشخص شده است. بعضی از اقامت های موقت قابل تمدید هستند و شما تنها می توانید چندین مرتبه آن را تمدید کنید اما هرگز همیشگی نیست. اقامت موقت ممکن است برای گردش و بازدید از ترکیه باشد که اقامت توریستی نامیده می شود و ممکن است به قصد تحصیل یا کار باشد. در اقامت دائم کشور ترکیه این مجوز را به شما می دهد که به عنوان یک فرد خارجی تا آخر عمر در ترکیه زندگی کنید.

اقامت ترکیه

روش های مختلف اخذ اقامت کشور ترکیه:

همان طور که می دانید روش های مختلفی برای اقامت دائم ترکیه وجود دارد ولی این نکته را فراموش نکنید که شما از هر روشی که اقدام کنید در نهایت اخذ اقامت شما بین پنج تا هشت سال زمان می برد و شما ابتدا باید اقامت موقت از نوع تمدید شونده را دریافت کرده و برای چندین مرتبه آن را تمدید کنید. پس از گذشت این مدت در صورتی که اداره ی مهاجرت شما را واجد شرایط بداند اقامت موقت شما را به اقامت دائم تبدیل می کند. در ادامه انواع روش های اخذ اقامت ترکیه را برای شما شرح می دهیم.

اقامت گردشگری و توریستی ترکیه:

اگر قصد دارید برای مدت بیش از سه ماه برای گردش و تفریح در ترکیه اقامت داشته باشید باید برای دریافت ویزای توریستی شش ماهه ی ترکیه اقدام کنید که روند قانونی آن حدودا پانزده روز به طول می انجامد. البته در این نوع ویزا شما اجازه ی انجام معاملات و خرید و فروش و یا کار و تحصیل در ترکیه را ندارید. در شرایط خاصی فرد می تواند ویزای یک ساله ی توریستی نیز دریافت کند که یکی از این شرایط اجاره ی منزل مسکونی است و یکی از دفتر های ثبت اسناد در ترکیه باید آن را تائید کند.

اقامت کار و شغل در ترکیه:

برای اخذ اقامت کاری ترکیه لازم است که یکی از شرکت های ثبت شده در ترکیه با توجه به حرفه و تخصصی که نیاز دارد فرد مورد نظر را دعوت به همکاری کند و به این منظور باید از طریق وزارت کار ترکیه مجوز کار را دریافت کند. در صورتی که با درخواست او موافقت شود و مجوز کار صادر شود فرد اقامت یک ساله ی ترکیه را دریافت خواهد کرد. اما نکته ای که این جا مد نظر است و باید به آن توجه کنید قانون خاص وزارت کار و رفاه ترکیه است.

طبق این قانون وقتی شخصی در ترکیه برای شما در ایران درخواست همکاری می کند، هیچ شخص ترکیه ای با تخصص شما نباید بیکار باشد. در واقع اولویت با کسانی است که پاسپورت ترکیه ای دارند و تبعه ی این کشور هستند و در صورتی که هیچ شخصی در ترکیه با تخصص شما بیکار نباشد شما حق کار را دریافت می کنید. پس باید گفت با چنین شرایطی احتمال اخذ اقامت کاری ترکیه برای ایرانیان در حال حاضر بسیار کم است اما غیر ممکن نیست.  پس از دریافت اجازه ی کار و استخدام، ویزای یک ساله ی شما صادر می شود که به مدت پنج سال باید هر سال آن را تمدید کنید و اگر در این پنج سال مداوم در حال کار باشید پس از آن اقامت شما دائمی می شود.

 اقامت ترکیه از طریق خرید ملک:

طبق قانون جمهوری ترکیه اتباع خارجی می توانند با خرید ملک در این کشور اقامت یک ساله ی ترکیه را دریافت کنند و پس از گذشت پنج تا هشت سال تمدید اقامت، می توانند برای اقامت دائم اقدام کنند. مزیت این روش نسبت به ثبت شرکت، عدم نیاز به پرداخت هزینه های ثبت و نگهداری شرکت است و علاوه بر این شما با خرید ملک شاهد افزایش قیمت و سود سرمایه گذاری در ترکیه خواهید بود. همچنین خرید ملک فرصتی مناسب برای افرادیست که قصد دارند در آینده در این کشور زندگی کنند یا دائم به آن سفر می کنند.

اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت:

توجه داشته باشید که ثبت شرکت به تنهایی برای اخذ اقامت کافی نیست و شما تنها پس از اخذ مجوز کار از طریق ثبت شرکت است که می توانید اقامت یک ساله را دریافت کنید. در واقع پس از ثبت شرکت و دریافت مجوز، اقامت موقت شش ماهه را دریافت می کنید و پس از شش ماه و دریافت مجوز کار از وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه اقامت یک ساله را دریافت خواهید کرد. شما پس از گذشت یک سال، دو بار دیگر به مدت دوسال اقامت را تمدید می کنید و در نهایت پس از پنج سال از ثبت شرکت به شرط فعال بودن در این پنج سال می توانید اقامت دائم خود را دریافت کنید و پاسپورت و ‌شناسنامه ترکی شما صادر می شود.

اقامت ترکیه

اقامت ترکیه از طریق ازدواج:

شما می توانید از طریق ازدواج با فردی از تبعه ی ترکیه اقامت این کشور را دریافت کنید. شما پس از گذشت سه سال می توانید برای اقامت دائم اقدام کنید. در این نوع از اقامت نکته ی حائز اهمیت برای اداره ی مهاجرت صوری نبودن ازدواج است و شما باید مدارک کافی برای اثبات آن را ارائه کنید و شخصی که با او ازدواج می کنید نباید پناهنده ی ترکیه باشد. روند اخذ اقامت ازدواجی ترکیه سه تا پنج سال طول می کشد و پلیس در این مدت راجع به صوری نبودن ازدواج شما تحقیق می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

مترجم: جواد محمدی

منبع:

https://www.mgsrealestate.com/citizenship-in-turkey/