بلوکارت

فهرست مطالب

بلوکارت

بلوکارت اروپا

راهنمای جامع برای استخدام در اروپا

کارت آبی اتحادیه اروپا یک مجوز اقامت برای اتباع خارجی غیر اتحادیه اروپا برای کار در یک کشور اتحادیه اروپا است. این به دارنده آن اجازه می دهد تا برای استخدام در یک کشور خاص اتحادیه اروپا وارد شده و در آن باقی بماند.

این کارت پذیرش متخصصان بسیار ماهر غیر اتحادیه اروپا را در اتحادیه اروپا تسهیل می کند. این کارت قصد دارد رویه ها را ساده کند و وضعیت حقوقی کسانی را که قبلاً در اتحادیه اروپا هستند بهبود بخشد.

این مجوز به دارنده آن اجازه ورود، ورود مجدد و اقامت در کشوری را می دهد که آن را صادر کرده است. اعضای خانواده آنها می توانند آنها را همراهی کنند. دارنده کارت آبی اتحادیه اروپا و اعضای خانواده آنها حق آزادی حرکت در داخل اتحادیه اروپا را دارند.

دارنده کارت آبی اتحادیه اروپا از رفتار برابر با اتباع کشور عضوی که در آن ساکن شده اند برخوردار است. با این حال، آنها فقط می توانند در بخش مورد علاقه خود کار کنند.

اگر یک تبعه کشور ثالث دارای کارت آبی اتحادیه اروپا باشد، پس از 18 ماه اشتغال به کار عادی، می تواند به یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نقل مکان کند تا مشغول به کار شود. دارنده کارت باید ظرف یک ماه از ورود مقامات آنجا را مطلع کند. توجه داشته باشید که دانمارک، ایرلند و بریتانیا بخشی از این برنامه نیستند.

کجا می توانم با کارت آبی اتحادیه اروپا کار کنم؟

لیست کشورهای اتحادیه اروپا صادرکننده کارت آبی اتحادیه اروپا

اتریش
بلژیک
بلغارستان
کرواسی
قبرس
جمهوری چک
استونی
فنلاند
فرانسه
آلمان
یونان
مجارستان
ایتالیا
لتونی
لیتوانی
لوکزامبورگ
مالت
هلند
لهستان
کشور پرتغال
رومانی
اسلواکی
اسلوونی
اسپانیا
سوئد
اگرچه کارت آبی اتحادیه اروپا توسط 25 کشور عضو اتحادیه اروپا به رسمیت شناخته می شود که معیارهای اساسی یکسان برای همه اعمال می شود، معیارهای اضافی جزئی توسط هر کشور عضو برای خود تعیین شده است.

کشورهای اتحادیه اروپا که کارت آبی اتحادیه اروپا را صادر نمی کنند

کشورهای عضوی که از دستورالعمل کارت آبی اتحادیه اروپا خارج شده اند و در نتیجه کارت آبی اتحادیه اروپا را صادر نمی کنند عبارتند از:

دانمارک
ایرلند
سایر کشورهای اتحادیه اروپا که کارت آبی اتحادیه اروپا را صادر نمی کنند، کشورهای عضو EFTA هستند:

نروژ
لیختن اشتاین
ایسلند
سوئیس
کشورهای عضو EFTA از طریق توافقنامه EEA در بازار واحد اتحادیه اروپا شرکت می کنند در حالی که سوئیس با یک توافق دوجانبه پیوندی با کشورهای عضو اتحادیه اروپا در رابطه با بازار آزاد و اشتراک خدمات عمل می کند.

.

حداقل حقوق برای دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا در سال 2022

حقوق بیشتر به شرکتی بستگی دارد که در آن پذیرفته شده اید. اما، حداقل آستانه حقوقی وجود دارد که حداقل حقوقی را نشان می دهد که توسط قانون رعایت و حمایت می شود.

آستانه حقوق کشور

اتریش 4548.00 یورو ناخالص در ماه
بلژیک 54115 یورو در سال در فلاندر
57019 یورو در سال در بروکسل
57019 یورو در سال در والونیا
بلغارستان 650 BGN در ماه
کرواسی 19 338 یورو در سال*
چک 53,417 CZK ناخالص در ماه*
استونی 2172 یورو در ماه برای مشاغل بدون کمبود*
1810 یورو در ماه برای مشاغل کمبود *
فنلاند 5069 یورو در ماه
فرانسه 53836 یورو در سال*
آلمان 56400 یورو در سال
یونان 30675 یورو در سال*
مجارستان 598950 HUF ناخالص در ماه*
ایتالیا 26000 یورو در سال
لتونی 1715 یورو ناخالص در ماه
لیتوانی 1095 یورو در ماه
لوکزامبورگ 83628 یورو در سال
مالت 16 036 یورو در سال*
هلند 5670 یورو ناخالص در ماه
لهستان 8493.79 PLN ناخالص ناخالص در ماه*
پرتغال 24535 یورو در سال*
رومانی 2250 یورو ناخالص در ماه*
اسلواکی 969 یورو در ماه
اسلوونی 28006 یورو در سال*
اسپانیا 33908 یورو در سال*
سوئد 53200 یورو در سال*
*بدون تغییر نسبت به سال قبل

شرایط لازم برای دریافت بلوکارت اروپا

با بررسی اینکه آیا واجد شرایط هستید، فرآیند درخواست را برای دریافت کارت آبی شروع کنید. هنگام درخواست برای کارت آبی، متقاضی باید شرایط زیر را داشته باشد:

دارای مدرک کارشناسی ارشد یا معادل آن.
حداقل 5 سال سابقه کار در زمینه کاری خود داشته باشید.
برای حداقل یک سال قرارداد کاری یا پیشنهاد کاری برای استخدام با شرایط عالی داشته باشید.
حداقل آستانه حقوق را در کشور اتحادیه اروپا که می خواهید در آن کار کنید، برآورده کنید.
برای مشاغل تحت نظارت: اثبات اینکه الزامات قانونی ملی رعایت شده است.
در صورت از دست دادن شغل خود در سه سال اول تحت یک کارت آبی، سه ماه فرصت خواهید داشت تا شغل دیگری پیدا کنید. در غیر این صورت باید کشور را ترک کنید.

الزامات کارت آبی اتحادیه اروپا

مدارک مورد نیاز برای کارت آبی اتحادیه اروپا به شرح زیر است:

فرم درخواست. این باید توسط شما یا کارفرمایتان با اطلاعات صادقانه و صحیح پر شود. فرم را دوبار پرینت بگیرید و در پایان هر دو نسخه را امضا کنید.
گذرنامه. برای حداقل 15 ماه بیشتر از تاریخ برنامه ریزی شده شما برای خروج از اتحادیه اروپا معتبر است. آیا نباید آسیب ببیند باید حداقل دو صفحه خالی داشته باشد تا بتوانید ویزا را نیز اضافه کنید.
کپی صفحات مهم پاسپورت اینها اولین صفحات با مشخصات شما و صفحات دارای برچسب و مهر ویزا هستند.
گذرنامه های قبلی اگر پاسپورت قدیمی‌تری دارید، باید آنها را نیز ارسال کنید. اگر بیش از یک پاسپورت قدیمی دارید، آنها را با یک کش به هم ببندید.
دو عکس. آنها باید یکسان و مطابق با استانداردهای ایکائو باشند. عکس ها باید رنگی، با پس زمینه سفید ساده و در سه ماه گذشته گرفته شده باشند.
قرارداد کار با یک کارفرمای اتحادیه اروپا مستقر در کشوری که می خواهید در آن کار کنید. این قرارداد باید توسط همه طرف های درگیر امضا شود. باید حداقل یک سال اعتبار داشته باشد و حداقل دستمزد لازم را داشته باشد.
اثبات سطح حرفه ای. مدرک دانشگاهی به عنوان مدرکی از سطح حرفه ای مورد نیاز است. همچنین اجباری است که مدرکی مبنی بر 5 سال سابقه کار حرفه ای مستمر در زمینه خود ارائه دهید.
در صورت داشتن حرفه تنظیم شده – گواهی کسب شده را ارائه دهید.
CV به روز.
اثبات پرداخت هزینه درخواست.
گواهی بیمه سلامت.
اثبات اینکه حقوق شما 1.5 برابر یا 1.2 برابر برای مشاغلی که کمبود دارند از میانگین در ایالت میزبان بیشتر است.
اعلامیه کتبی کارفرمای شما این سندی است که توسط کارفرمای شما نوشته شده و دلایل استخدام و مزایای حاصل از این عمل را بیان می کند. به عنوان حامی، نوشتن یک اظهارنامه مبنی بر اینکه کارمند تمام شرایط و الزامات مهم برای کارفرما را دارد، کافی است.
اثبات عدم تهدید برای سیاست عمومی، امنیت یا سلامت کشور میزبان.
*توجه: برای تهیه و جمع آوری مدارک مورد نیاز مانند تشخیص صلاحیت یا ترجمه مدارک و سایر مدارک مشابه، تقریباً 6-4 ماه زمان نیاز دارید. برخی از کشورهای عضو ممکن است سریع‌تر عمل کنند، اگرچه در صورت تمایل به درخواست، باید این جزئیات را در نظر داشته باشید.

فرآیند درخواست برای کارت آبی اتحادیه اروپا

روند درخواست برای کارت آبی اتحادیه اروپا از یک کشور اتحادیه اروپا به کشور دیگر متفاوت است. کشورهای عضو آزادند که تصمیم بگیرند که آیا درخواست کارت باید توسط تبعه کشور ثالث و/یا کارفرمای آنها انجام شود. اکثر کشورهای عضو از کاندیداها می خواهند که با تعیین قرار ملاقات در سفارتخانه ها یا کنسولگری های مناسب در کشورهای خود درخواست دهند. تعداد کمی از کشورهای عضو برنامه های کاربردی آنلاین ارائه می دهند.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا همچنین می‌توانند حد بالایی برای اتباع کشورهای ثالثی که می‌توانند با کارت آبی اتحادیه اروپا وارد کشور خود شوند، تعیین کنند. پرداخت هزینه درخواست برای صدور 140 یورو در حالی که 100 یورو برای تمدید کارت آبی اتحادیه اروپا است. پس از تحویل درخواست، ممکن است مجبور باشید حداکثر 3 ماه/90 روز تا تکمیل پردازش صبر کنید.

زمان برسی درخواست بلوکارت اتحادیه اروپا

حداکثر زمان پردازش برای صدور کارت آبی اتحادیه اروپا 90 روز است.

اعتبار کارت آبی اتحادیه اروپا

مدت استانداردی که کارت آبی برای آن اعتبار دارد، سه سال است. اگر قرارداد کاری شما تمدید شد، می توانید کارت آبی اتحادیه اروپا را بر این اساس تمدید کنید.

اگر قرارداد کاری که دارید بیش از یک سال اما کمتر از سه سال اعتبار داشته باشد، یک کارت آبی اتحادیه اروپا معتبر برای آن دوره (یعنی 30 ماه) به شما اعطا می شود.

پس از انقضای کارت آبی اتحادیه اروپا، 3 ماه دیگر به شما اعطا می شود تا در صورت تغییر شرایط، زمان کافی برای تمدید یا یافتن شغل دیگری در اختیار شما قرار دهد.

در صورتی که برای تمدید کارت آبی اتحادیه اروپا درخواست می دهید، باید یک کپی از کارت آبی اتحادیه اروپا قبلی خود ارائه دهید.

در حالی که درخواست شما در حال پردازش است، که ممکن است تکمیل آن 90 روز طول بکشد، شما مجاز به کار و اقامت قانونی در ایالت میزبان هستید.

به عنوان دارنده کارت آبی اتحادیه اروپا چه کاری می توانید انجام دهید؟

در میان بسیاری از مزایای استثنایی که با تبدیل شدن به دارنده کارت آبی اتحادیه اروپا به دست می‌آیند، در زیر ارائه شده است، می‌توانید مروری بر اجزای کلیدی مفید پیدا کنید:

شرایط کار و حقوق برابر برای شهروندان ملی،
حرکت آزاد در سراسر اتحادیه اروپا،
حقوق اجتماعی از جمله حقوق آموزشی، اقتصادی، فرهنگی، انسانی، بهداشتی،
الحاق خانواده و
حقوق اقامت دائم
تمامی مزایا به جز مسکن، وام و کمک های بلاعوض به دارندگان کارت آبی اتحادیه اروپا ارائه می شود.

دارندگان کارت آبی اتحادیه اروپا مجازند حداکثر برای 12 ماه متوالی به کشورهای خود یا سایر کشورهای غیر اتحادیه اروپا برگردند بدون اینکه مالکیت کارت آبی اتحادیه اروپا را از دست بدهند.

شما می توانید پس از 33 ماه کار در اولین ایالت میزبان یا 21 ماه در صورت کسب دانش سطح زبان B1 برای اجازه اقامت دائم درخواست دهید.

دلایل رد درخواست بلوکارت اتحادیه اروپا

درخواست شما برای کارت آبی ممکن است بر اساس یک یا چند مورد از موارد زیر رد شود:

شما معیارهای واجد شرایط بودن را برآورده نکرده اید.
درخواست شما بر اساس اطلاعات نادرست یا نادرست است.
شما تهدیدی برای سیاست عمومی، امنیت عمومی یا سلامت عمومی اتحادیه اروپا محسوب می شوید.
یک کارگر ملی یا اتحادیه اروپا یا یک شهروند غیر اتحادیه اروپا در حال حاضر می تواند جای خالی را پر کند.
کارفرمای شما برای مهاجران غیرقانونی شاغل بدون مدارک مجرم شناخته شده است.
کشور شما فاقد کارگران واجد شرایط در بخش شماست.
شما حق دارید نسبت به تصمیم رد یا انصراف ظرف سه هفته پس از رسیدن تصمیم اعتراض کنید – یک وکیل نیز می تواند از طرف شما تجدید نظر کند. مقامات صلاحیتدار کشورهای میزبان دادگاه و زمان درخواست تجدیدنظر را تعیین خواهند کرد. در صورتی که قبل از مهلت مقرر اقدام نکنید، رد خواهید شد.

چگونه خانواده من می توانند برای درخواست کارت آبی اتحادیه اروپا به من بپیوندند؟

بستگی به این دارد که آیا خانواده شما همزمان با شما درخواست می دهند یا خیر. اگر به طور همزمان درخواست دهید، می توانید آنها را در برنامه آنلاین خود قرار دهید. اگر نه، آنها می توانند درخواست آنلاین خود را پر کنند.

آیا می توانم از طریق کارت آبی اتحادیه اروپا اقامت دائم دریافت کنم؟

بله شما باید به مدت 33 ماه در ایالت میزبان یا 21 ماه کار کنید و در عین حال مدرک زبان B1 را نیز دریافت کنید که به شما امکان می دهد زودتر برای اجازه اقامت دائم واجد شرایط شوید. علاوه بر این، اگر در کشورهای مختلف عضو اتحادیه اروپا کار می کنید و در مجموع 5 سال تجربه کاری دارید، کاندیدای قوی برای اجازه اقامت دائم هستید.

اگر در حالی که دارای کارت آبی اتحادیه اروپا هستم، شغل فعلی خود را از دست بدهم چه اتفاقی می افتد؟

اگر این اتفاق بیفتد، به شما اجازه می‌دهند به مدت 3 ماه بیکار بمانید تا شغل جدیدی پیدا کنید، در غیر این صورت ممکن است کارت آبی اتحادیه اروپا پس گرفته شود و ممکن است از شما خواسته شود کشور میزبان را ترک کنید.

صلاحیت شناخته شده چیست؟

فرآیند ارزیابی تفاوت ها یا معادل بودن مدارک حرفه ای و حرفه ای کسب شده در کشورهای خارجی در مقایسه با مدارک تحصیلی در کشور میزبان خاص به عنوان شناسایی مدارک شناخته می شود. هدف این است که مشخص شود آیا تفاوت هایی در محتوا و مدت چنین شرایطی وجود دارد یا خیر. چنین رویه هایی توسط قانون فدرال اداره می شود. دستورالعمل اتحادیه اروپا در مورد به رسمیت شناختن مدارک / مدارک حرفه ای از سال 2005 لازم الاجرا است و به رسمیت شناختن دیپلم اتحادیه اروپا را امکان پذیر می کند و در عین حال دسترسی آزاد به بازار کار را نیز اعطا می کند.

اگر بین آموزش های دریافت شده و آموزش مربوط به کشور میزبان تفاوت وجود داشته باشد، اقدامات جبرانی تعیین شده توسط مقامات ذیصلاح باید با موفقیت انجام شود.

برای دانشجویانی که برنامه های صلاحیت خود را در هر یک از کشورهای عضو اتحادیه اروپا تکمیل کرده اند، نیازی به شناسایی بیشتر مدارک یا اقدامات جبرانی وجود ندارد.

گواهینامه امتحان پس از تکمیل اقدامات جبرانی در آموزش صادر می شود.

برای به رسمیت شناختن صلاحیت ها، هزینه ها از 200 تا 600 یورو متغیر است. در صورت نیاز به ترجمه، تأیید اسناد رسمی یا سایر اسناد – ممکن است هزینه ها افزایش یابد.

چگونه آموزش ها یا صلاحیت های خود را جبران کنیم؟

مشاغل تحت نظارت
اینها مشاغلی هستند که شما باید مجوز، گواهینامه داشته باشید یا در یک سازمان/سازمان نظارتی در مکانی که قصد دارید کار کنید ثبت شده باشید. این مشاغل استانداردهای عمل خود را دارند و صلاحیت خود تنظیم حرفه خود را دارند.

برای انجام مشاغلی که توسط قانون تنظیم می شود مانند پیشه وری، دکترای پزشکی، دندانپزشک، روان درمانگر، دامپزشکی، پرستار، زنان و زایمان، وکیل، سردفتر، معلم، مهندس، متخصص پزشکی و سایر موارد مشابه، رعایت استانداردهای معینی الزامی است. تحت معاینات دولتی یا اقدامات جبرانی در مورد دانش و اخلاق حرفه ای.

اقدامات جبرانی
اقدامات جبرانی به اقداماتی اطلاق می شود که برای تکمیل مراحل شناسایی توصیه می شود. ممکن است از شما خواسته شود که یک دوره آموزشی، تجربه کاری یا امتحان اضافی را تکمیل کنید. به طور خاص، به جبران شکاف های اساسی و تفاوت های قابل توجه بین آموزش ها و آموزش های غیر اتحادیه اروپا در کشور میزبان اتحادیه اروپا اشاره دارد.

مشاغل غیرقانونی
برای انجام یک شغل غیرقانونی، نیازی به مجوز دولتی، گواهی یا ثبت نام ندارید. شما باید تحصیل کرده و/یا با تجربه باشید تا دانش و مهارت های خود را تمرین کنید. حرفه های سیستم دوگانه بخشی از این دسته هستند زیرا گواهی های اخذ شده هم برای آموزش های نظری و هم برای آموزش های عملی است.

حرفه / مشاغل سیستم دوگانه
حرفه هایی که نیاز به یادگیری از طریق انجام آموزش های نظری و عملی دارند، حرفه های دوگانه محسوب می شوند. همچنین آموزش های حرفه ای که مستلزم تجربه کاری و همچنین یادگیری هستند به عنوان این مشاغل شناخته می شوند.

چگونه برای تشخیص صلاحیت اقدام کنیم؟

برای به رسمیت شناختن صلاحیت، باید از کشور خود درخواست دهید.
ابتدا برای مجوز استفاده از عنوان خاص حرفه خود اقدام کنید. در صورت مشاهده تفاوت های قابل توجه، می توانید اقدامات جبرانی را انجام دهید. اگر به عنوان معادل ارزش گذاری شود، می توانید بلافاصله به بازار کار بروید. تجربه حرفه ای شما نیز در طی مراحل تشخیص در نظر گرفته خواهد شد. اهمیت مدرک شما با محتوا و مدت دوره سنجیده می شود.

هزینه ای، بسته به قوانین و قوانین خاص کشور میزبان، باید پرداخت شود.

مدارکی که هنگام درخواست نیاز دارید:
شناسنامه یا پاسپورت،
گواهی یا مدرک تحصیلی،
اثبات سابقه کار مرتبط و
مهارت ها (آموزش ها یا موارد مشابه)
افراد دارای مشاغل غیرقانونی موظف به ارائه مدرکی دال بر حداقل 2 سال سابقه کار مرتبط هستند.