پاسپورت کانادا

فهرست مطالب

چگونه می توانم اقامت خود را در کانادا تمدید کنم؟ 

مدارک مورد نیاز برای درخواست پاسپورت کانادا

اگر شرایط شهروندی کانادا را دارید، می توانید درخواست را شروع کنید. برای درخواست، باید مدارک و فرم های خاصی و همچنین پرداخت هزینه ها را ارائه دهید. اینکه چه مدارکی و فرم هایی نیاز دارید بستگی به سن و موقعیت شما دارد. به عنوان مثال، افراد زیر سن قانونی که به تنهایی درخواست می دهند به چند مدرک دیگر از یک بزرگسال نیاز دارند و بالعکس.

با این حال، برخی از اسنادی که ممکن است لازم باشد ارائه دهید عبارتند از:

فرم درخواست شهروندی کانادا
اثبات حضور فیزیکی می توانید از ماشین حساب آنلاین استفاده کنید.
فتوکپی صفحات بیوگرافی پاسپورت/سایر مدارک سفر.
فتوکپی از مدارک شناسایی شما
اثبات مهارت زبان.
دو عکس مطابق با شرایط شهروندی کانادا.
رسیدهایی که نشان می دهد هزینه ها را پرداخت کرده اید.
فرم اقامت در خارج از کانادا (IMM 5476).
گواهی و گواهی پلیس. آنها باید از هر کشوری باشند که در چهار سال گذشته بیش از 6 ماه در آن زندگی کرده اید.
فتوکپی اسنادی که تغییر نام را نشان می دهد. (در صورت وجود).
فتوکپی اسنادی که تغییرات تاریخ تولد را نشان می دهد. (در صورت وجود).
فرم درخواست تغییر نام جنسیت. (در صورت وجود).
نامه یک شنوایی شناس کانادایی.

چگونه برای پاسپورت کانادا اقدام کنیم؟

دولت کانادا به شما اجازه می دهد تمام فرم های مورد نیاز خود و همچنین چک لیستی از مدارک مورد نیاز را از وب سایت IRCC (مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا) دانلود کنید. باید آنها را به صورت الکترونیکی پر کنید، چاپ کنید، سپس ارسال کنید.

همراه با بسته درخواستی خود، آدرس/هایی را دریافت خواهید کرد که می توانید درخواست تکمیل شده خود را به آنها ارسال کنید. شما باید تمام فرم ها و مدارک را داخل یک پاکت قرار دهید و به آن آدرس پست کنید.

بعد از درخواست چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که درخواست خود را ارسال کردید، و مقاماتی که آن را بررسی می کنند، تشخیص دادند که شما همه چیز مورد نیاز خود را دارید، یک تأییدیه دریافت (AOR) برای شما ارسال می کنند. همراه با AOR خود، شناسه مشتری منحصر به فرد خود (UCI) را دریافت خواهید کرد.

اگر همه چیزهایی را که نیاز دارید ندارید، آن‌ها آن را برای شما پس می‌فرستند و از شما می‌خواهند آنچه را که از دست داده‌اید پر کنید. سپس، شما باید درخواست خود را مجددا ارسال کنید.

سپس چند هفته پس از دریافت تاییدیه، شما را برای شرکت در آزمون شهروندی و همچنین شرکت در مصاحبه دعوت می کنند.

چه مدت طول می کشد تا درخواست پاسپورت کانادا بررسی شود؟

زمان رسیدگی به درخواست های شهروندی کانادا ممکن است بسته به نوع درخواست شهروندی (گواهی شهروندی، اعطای شهروندی برای اولین بار، حفظ شهروندی و غیره) متفاوت باشد. اما، معمولاً 26 ماه طول می کشد تا درخواست شما پردازش شود.

چگونه شهروند کانادا شویم؟

اگر چند سالی است که در کانادا زندگی می کنید و می خواهید بدانید که چگونه می توانید شهروندی کانادا را دریافت کنید، ابتدا باید ببینید که آیا واجد شرایط هستید یا خیر.

فاکتورهای زیادی وجود دارد که تعیین می کند آیا شما واجد شرایط درخواست شهروندی کانادا هستید یا خیر. شما همچنین باید بدانید که درخواست شهروندی کانادا چگونه کار می کند، به چه چیزی نیاز دارید و چگونه درخواست دهید.

معیارهای واجد شرایط بودن شهروندی کانادا

قبل از اینکه بتوانید برای شهروندی کانادا اقدام کنید، چند شرط و معیار وجود دارد که باید آنها را پر کنید. آنها هستند:

مقیم دائم باشید. برای اینکه بتوانید برای شهروندی کانادا اقدام کنید، مهمترین شرطی که باید داشته باشید، داشتن وضعیت اقامت دائم کانادا است. این صرف نظر از سن شما صدق می کند. علاوه بر این، شما باید تمامی شرایط و ضوابط اقامت دائم کانادا را در زمان درخواست اقامت خود رعایت کرده باشید.
حداقل 1095 روز (3 سال) در پنج سال بلافاصله قبل از درخواست خود در کانادا حضور داشته باشید. این شرط برای افراد زیر سن قانونی که همراه با والدین خود درخواست می دهند یا دارای والدین کانادایی هستند اعمال نمی شود. این برای افراد زیر سن قانونی اعمال می شود که نه والدین کانادایی دارند و نه با والدین خود درخواست می دهند.
مالیات پرونده. اگر از شما خواسته شد، باید حداقل سه سال در پنج سال بلافاصله قبل از درخواست خود، مالیات را در کانادا ثبت کرده باشید.
معیارهای مهارت زبان را رعایت کنید. متقاضیان 18 تا 54 ساله باید ثابت کنند که به یکی از دو زبان رسمی کانادا تسلط دارند: انگلیسی یا فرانسوی. اگر می خواهید شهروند شوید، باید حداقل معیارهای زبان کانادایی (CLB) سطح 4 را داشته باشید. این بدان معنی است که شما باید بتوانید یک مکالمه ساده داشته باشید، دستورالعمل ها را درک کنید، از دستور زبان اولیه استفاده کنید و بتوانید خود را بیان کنید. برای اثبات مهارت زبان می توانید ارائه دهید
نمرات آزمون زبانی که هنگام مهاجرت برای اولین بار ارائه کردید (حتی اگر منقضی شده باشد)،
یا گواهی از یک موسسه آموزشی کانادایی متوسطه/پس از متوسطه که به زبان انگلیسی یا فرانسوی بود.
درک درستی از فرهنگ و تاریخ کانادا داشته باشید. برای اثبات این دانش، بسته به سن خود، ممکن است نیاز به شرکت در آزمون شهروندی داشته باشید.

 

آزمون و مصاحبه شهروندی کانادا

متقاضیان بین 18 تا 54 سال باید در آزمون شهروندی کانادا شرکت کنند که دانش شما را در مورد کانادا آزمایش می کند:

تاریخ
جغرافیا
اقتصاد
دولت
قوانین
نمادها
چهار هفته قبل از ورود به آزمون، آنها به شما اطلاع خواهند داد.

یک راهنمای مطالعه به نام “کشف کانادا: حقوق و مسئولیت های شهروندی” وجود دارد که در آن آزمون را پایه گذاری می کنند. شما می توانید این را آنلاین پیدا کنید، دانلود کنید یا به عنوان یک کتاب صوتی گوش دهید. همچنین می توانید یک نسخه کاغذی سفارش دهید.

این آزمون 20 سوال دارد (برای قبولی به 15 سوال صحیح نیاز دارید). این می تواند به زبان انگلیسی یا فرانسوی باشد و دارای پاسخ های درست/کاذب یا چند گزینه ای است. در بیشتر موارد، کتبی است، اما گاهی اوقات می تواند شفاهی باشد.

اگر نیازهای خاصی دارید، باید به دفتری که اعلان آزمون را برای شما ارسال کرده است، اطلاع دهید.

پس از آزمون، به احتمال زیاد در همان روز، باید وارد مصاحبه شوید. مصاحبه برای همه متقاضیان بالای 18 سال (حتی اگر بزرگتر از 54 سال باشند)، و همچنین افراد زیر سن 14 تا 17 سال که بدون والدین درخواست می کنند یا والدین کانادایی ندارند، الزامی است.

در برخی موارد، مقامات کانادایی ممکن است از افراد زیر سن قانونی نیز بخواهند که این کار را انجام دهند تا وارد مصاحبه شوند. اگر سوال خاصی داشته باشند این کار را انجام می دهند. اگر از آنها بخواهند وارد مصاحبه شوند، والدین نیز حضور خواهند داشت.

سوگند شهروندی کانادا

اگر درخواست شهروندی کانادا شما پذیرفته شود، باید سوگند شهروندی بگیرید.

شما در طول مراسم شهروندی سوگند یاد می کنید که می تواند چندین بار در سال برگزار شود. هر کس 14 سال یا بیشتر باید در این مراسم شرکت کند و سوگند یاد کند.

در آنجا گواهی شهروندی خود را نیز دریافت کرده و فرم سوگند یا تایید شهروندی را امضا می کنید.

تابعیت دوگانه کانادا

اگر بیش از یک کشور درخواست شهروندی شما را بپذیرند، شما دارای تابعیت مضاعف در نظر گرفته می شوید. کانادا به شهروندان خود اجازه می دهد تا در حالی که شهروندی کانادایی خود را حفظ می کنند، تابعیت جدیدی از کشور دیگری دریافت کنند. در این صورت تابعیت مضاعف خواهند داشت.

کشورهای دیگر نیز تابعیت مضاعف را مجاز می دانند. به عنوان مثال، اگر شما یک شهروند ایالات متحده هستید و تابعیت کانادا را دریافت کرده اید، همچنان وضعیت خود را به عنوان شهروند ایالات متحده خواهید داشت. اما برای ایالات متحده آمریکا و کانادا تابعیت دوگانه خواهید داشت.