اقامت تمکن مالی

فهرست مطالب

اقامت تمکن مالی
اقامت تمکن مالی از جمله نوع اقامت هایی است که می توانید با آن اجازه اقامت اروپا را دریافت کنید. این نوع اقامت بر اساس درآمد غیر فعال شما در ایران که شامل درآمد از نوع دریافت اجاره ملک، سود بانکی یا سود سهام میباشد است. یکی از ساده ترین راه ها برای افراد از نظر مالی برای زندگی در اتحادیه اروپا، اخذ مجوز اقامت تمکن مالی است. مدارک لازم برای دریافت این نوع اقامت ساده است که شامل مدارک اجاره نامه، سند ملک اجاره داده شده، نامه بانک شامل میزان سپرده /میزان سود سالیانه و گردش حساب و واریزی های سود به حساب بانکی شما یا سود سهام شرکت میباشد.

شما با اقامت تمکن  مالی اجازه استخدام شدن در شرکتی در کشور مقصد را ندارید

متقاضی نمی تواند از این نوع اجازه اقامت برای کارکردن استفاده کند، زیرا درآمد شما باید از ایران تامین شود. ما در مورد شرایط متقاضیان، نحوه دریافت این نوع اجازه اقامت و نحوه انتخاب یک برنامه مناسب بهترین مشاوره را در هلدینگ رابین به شما ارائه خواهیم کرد.

چه کسانی می توانند این نوع اقامت را دریافت کنند؟

افرادی که درآمد بالایی در کشور خود دارند که برای زندگی راحت در اتحادیه اروپا کافی است می توانند برای برنامه اقامت تمکن مالی  اتحادیه اروپا درخواست دهند. این نوع اجازه اقامت اتحادیه اروپا توسط چندین کشور شرکت کننده در حوزه شینگن صادر مانند یونان اسپانیا پرتغال و اتریش صادر می شود. این اجازه می دهد تا تمام خانواده، از جمله همسر و فرزندان شما به اتحادیه اروپا نقل مکان کنند. دارندگان این اجازه اقامت اجازه کار در اتحادیه اروپا را ندارند. آنها می توانند صاحب یک کسب و کار باشند اما نمی توانند در آن موقعیت پولی داشته باشند. آنها باید دیگران را برای مدیریت کسب و کار استخدام کنند. افراد دارای تمکن مالی از این روش به عنوان روشی برای زندگی در اروپا استفاده می شود که اغلب توسط خانواده های دارای فرزند، کارمندان شرکت های خارج از اتحادیه اروپا که از راه دور کار می کنند، کارآفرینانی که بازنشسته شده اند یا تجارت خود را از راه دور اداره می کنند و بازنشستگان ثروتمند مناسب است. این فرم از مجوز اقامت اتحادیه اروپا اغلب توسط متقاضی برای بهبود کیفیت زندگی خود یا دادن تحصیلات اروپایی به فرزندان خود استفاده می شود. اجازه اقامت برای افراد مستقل از نظر مالی فقط برای کسانی مناسب است که قصد دارند در کشور اروپایی انتخابی خود زندگی کنند، در آنجا مالیات بپردازند و خانواده خود را بزرگ کنند. اگر مطمئن نیستید که این انتخاب برای شما مناسب است یا خیر حتما با ما مشورت کنید.

حقوق دارندگان اجازه اقامت برای افراد مستقل مالی

دارندگان این نوع اجازه اقامت دارای حقوق زیر هستند: تا پایان زمان اقامت در کشور انتخاب شده زندگی کنید سفر در منطقه شینگن بدون ویزا دریافت اقامت دائم در مدت زمان 5 سال و شهروندی در 7 تا 10 سال فرزندان خود را در کشوری که اجازه اقامت صادر کرده به مدرسه بفرستید استفاده از بیمه برای استفاده از خدمات پزشکی محلی

شرایط کلی لازم برای متقاضیان اقامت تمکن مالی در اروپا

هر کشور شرایط خاص خود را برای متقاضیان دارد، اما به طور کلی آنها به شرح زیر هستند:
  • درآمد قانونی و عادی در خارج از کشور انتخاب شده برابر یا بالاتر از حداقل سطح تعیین شده. به طور متوسط، از 1500 یورو تا 3000 یورو در ماه برای هر نفر
  • پس‌اندازهایی که به دارنده و خانواده‌اش اجازه می‌دهد بدون کمک دولت برای تمام مدت اعتبار اجازه اقامت که در ابتدا برای یک سال صادر می‌شود، زندگی کنند. به طور متوسط، این مبلغ 15000 تا 25000 یورو برای متقاضی اصلی و 6500 تا 10000 یورو برای هر عضو اضافی خانواده میباشد که این مبلغ باید در حساب بانکی شما نشان داده و به بانک کشور مقصد منتقل گردد.
  • اثبات دانش زبان محلی در سطح پایه A1. یک سطح پایه که به شما امکان می دهد کارهای روزمره را به زبان محلی انجام دهید.دانش زبان در پرتغال اسپانیا و یونان الزامی نیست، در حالی که در اتریش الزامی است و به جای مدرک زبان، مدرک تحصیلی از هر دانشگاهی نیز قابل قبول است.
  • داشتن بیمه درمانی جامع که معمولاً 100 تا 300 یورو برای هر نفر در ماه هزینه دارد
  • بیش از 183 روز در سال در این کشور اقامت داشته باشید. اگر این شرط رعایت نشود، اجازه اقامت تمدید نخواهد شد. در برخی کشورها مانند فرانسه و یونان، حداقل شرایط اقامت وجود ندارد.
  • نداشتن سوء سابقه
  • مبتلا نشدن به هیچ گونه بیماری خطرناک اجتماعی مانند HIV یا سل.

مدارک مورد نیاز برای اقامت تمکن مالی

مدارک مشابه مدارک مورد نیاز برای ویزای شینگن است: تاییدیه اسنادی مبنی بر میزان و قانونی بودن منبع درآمد یک فرد مستقل از لحاظ اقتصادی. اظهارنامه مالیاتی، قراردادهای کار، گواهی بازنشستگی، اسناد شرکت، صورت حساب بانکی و کارگزاری و سایر اسنادی که مالکیت، درآمد و منشاء وجوه را ثابت می کند تایید رابطه اعضای خانواده با متقاضی: گواهی ازدواج، طلاق، تولد، فرزندخواندگی، تغییر نام خانوادگی. اثبات مالکیت یک ملک محلی یا اجاره بیمه نامه پزشکی گواهی مهارت زبان یا معادل آن پاسپورت معتبر عکس ها اداره مهاجرت ممکن است مدارک دیگری را نیز بخواهند. به عنوان مثال، یک نامه  که توضیح می دهد چرا متقاضی می خواهد در این کشور زندگی کند، گواهی عدم سوء پیشینه یا مدارکی در مورد تحصیل فرزندان تمامی مدارک باید به زبان کشور مقصد یا انگلیسی ترجمه رسمی شده باشد همراه با مهر وزارت خارجه و قوه قضاییه

تفاوت بین اجازه اقامت تمکن مالی و اجازه اقامت از طریق سرمایه گذاری

متقاضیان ثروتمند می توانند با سرمایه گذاری اجازه اقامت، اقامت دائم یا حتی شهروندی یک کشور اروپایی را دریافت کنند. چنین برنامه های شهروندی از طریق سرمایه گذاری به عنوان مثال در مالت، یونان، بریتانیا، اتریش و سوئیس ارائه می شود. در چنین مواقعی معمولاً متقاضی ملزم به اقامت در کشوری نیست و کشوری که در آن درآمد کسب می کند، موضوعیتی ندارد. با این حال، نیازهای مالی بسیار بالاتر است. به عنوان مثال، اقامت دائم مالتا نیازمند سرمایه گذاری 112000 یورو با احتساب هزینه اجاره ملک است، در حالی که هزینه شهروندی 610000 یورو بدون احتساب هزینه اجاره یا خرید ملک می باشد. در مقایسه، هزینه اقامت یونان 250000 یورو و اقامت پرتغال 500000 یورو است.

نحوه درخواست اجازه اقامت دائم تمکن مالی

پس از گذشت تعداد معینی از سال ها در کشور، معمولاً پنج سال، اجازه اقامت دائم صادر می شود. پس از هفت تا ده سال زندگی در این کشور، یک مقیم دائم می تواند برای شهروندی اقدام کند.

تمکن مالی اتریش

اتریش یک انتخاب ایده آل برای افرادی است که به دنبال یک کشور راحت برای زندگی، یک محیط امن و یک تعادل جذاب بین کار و زندگی هستند. چگونه می توان اجازه اقامت اتریش را دریافت کرد؟

اقامت تمکن مالی اتریش

تعداد مجوزهای اقامت صادر شده بر اساس سهمیه تعیین می شود. در سال‌های 2020 و 2021، 6020 مجوز اقامت (یکی برای هر نفر به جای کل خانواده) برای کل اتریش تخصیص یافت که از این تعداد 450 مجوز برای افراد ثروتمند بود. متقاضیان مجوزهای اقامتی که بر اساس سهمیه تخصیص می‌یابند، می‌توانند درخواست خود را در ابتدای ژانویه ارسال کنند. اگر متقاضی نتواند این مهلت را رعایت کند، درخواست او در لیست انتظار قرار می گیرد. در صورت رد درخواست های ارسال شده، درخواست آنها در صف بالاتر خواهد رفت. بنابراین، توصیه می شود مدارک مورد نیاز را از قبل آماده کنید و درخواست مجوز اقامت را در 2 ژانویه یا در اسرع وقت در ژانویه ارسال کنید.

اقامت تمکن مالی اتریش در سال 2022

الزامات درآمد ماهانه 1933 یورو برای هر متقاضی مجرد 2944 یورو برای یک زوج متاهل 298 یورو اضافی برای هر کودک این مبالغ بدون احتساب هزینه های اجباری است: اجاره ملک و بیمه پزشکی حساب پس انداز مورد نیاز است 15000 یورو برای هر نفر 10000 یورو برای هر کودک متقاضیان باید گواهی دانش زبان آلمانی در سطح A1 را با قبولی در آزمون در یک مرکز زبان معتبر ارائه دهند. کودکان زیر 14 سال نیازی به مدرک ندارند.

اقامت تمکن مالی سوئیس

سوئیس سیستم متفاوتی برای صدور مجوز اقامت برای افراد ثروتمند دارد. دارندگان چنین اجازه اقامت باید بسته به کانتون اقامت و درآمد دارنده اجازه اقامت، مالیات یکجا از 450000 تا 1500000 CHF (تقریباً 400000 تا 1380000 یورو) سالانه پرداخت کنند. علاوه بر این، مالیات CHF 20,000 تا 25,000 باید به صندوق بیمه اجتماعی برای خانواده دارای فرزند پرداخت شود.

اجازه اقامت سوئیس برای افراد متمول

این نوع اجازه اقامت را می توان در هر کانتون کشور به غیر از زوریخ دریافت کرد. دارنده اجازه اقامت باید برای پرداخت مالیات سالانه با مقامات کانتونی توافق کند. آنها همچنین باید مجموع درآمد و دارایی منظم خود را در قرارداد اعلام کنند. اخذ اقامت سوئیس بین 2 تا 5 ماه زمان می برد. ابتدا، درخواست باید توسط اداره مالیات کانتون تأیید شود و سپس توسط مقامات فدرال تأیید شود. زندگی در سوئیس به عنوان دارندگان مجوز اقامت فقط برای افراد بسیار ثروتمند توصیه می شود: هزینه های مسکن و هزینه نگهداری مجوز اقامت ده برابر بیشتر از سایر کشورهای اروپایی است.

اجازه اقامت در سوئیس برای افراد ثروتمند

شرایط لازم برای متقاضیان ثروتمند برای دریافت مجوز اقامت در سوئیس به صورت مبهم بیان شده است که به متقاضیان آزادی عمل بیشتری برای انطباق با آنها می دهد. هر سال تنها به چند ده متقاضی اجازه اقامت سوئیس برای افراد ثروتمند داده می شود.

اقامت تمکن مالی اسپانیا

مجوز اقامت اسپانیا یکی از محبوب ترین مجوزهای اقامت در اتحادیه اروپا است. در سال 2020، حدود 60000 دارنده اجازه اقامت تمکن مالی اسپانیا وجود داشت.

شرایط لازم برای اقامت تمکن مالی اسپانیا

درآمد ماهانه 2,148 یورو برای هر متقاضی 537 یورو برای هر عضو اضافی خانواده حساب پس انداز 25816 یورو برای هر نفر 6454 یورو برای هر عضو اضافی خانواده پس از یک سال زندگی در این کشور، دارندگان اجازه اقامت می توانند برای دریافت حق کار و راه اندازی کسب و کار خود در اسپانیا اقدام کنند.

اقامت تمکن مالی پرتغال

اخذ اقامت پرتغال بسیار راحت تر و ارزان تر از اسپانیا است. حداقل درآمد مورد نیاز فقط 635 یورو در ماه برای هر متقاضی است. حساب پس انداز لازم 7620 یورو برای هر متقاضی 11220 یورو برای یک زوج متاهل 2160 یورو برای هر کودک مزایای اضافی: دارندگان اجازه اقامت می توانند تحت یک سیستم ترجیحی به عنوان “مقیم غیرعادی” مالیات بپردازند. بیشتر درآمدهای خارج از کشور معاف از مالیات است و برای درآمدهای داخلی نرخ کاهشی وجود دارد. دارندگان می توانند کسب و کار خود را راه اندازی کنند یا در مشاغل محلی سرمایه گذاری کنند. دارندگان می توانند پس از 12 ماه مجوز کار در کشور دریافت کنند.

اقامت تمکن مالی یونان

اقامت یونان یکی از مقرون به صرفه ترین و جذاب ترین گزینه ها برای افراد ثروتمند است. هیچ الزامی برای حداقل مدت اقامت در این کشور وجود ندارد، بنابراین این برنامه در میان کسانی که قصد ندارند به طور دائم در یونان یا اتحادیه اروپا زندگی کنند، محبوب است. متقاضیان برای ثبت اجازه اقامت خود باید فقط یک بار به کشور بیایند. درآمد ماهانه 2000 یورو برای هر متقاضی 2400 یورو برای یک زوج متاهل 360 یورو برای هر کودک پس انداز که یک دوره یک ساله را پوشش می دهد 24000 یورو برای هر نفر 28800 یورو برای یک زوج متاهل 3600 یورو برای هر کودک اجازه اقامت یونان برای مدت دو سال صادر می شود. بنابراین، پس انداز یک متقاضی باید حداقل 48000 یورو باشد. پس از دو سال اول، اجازه اقامت برای سه سال قابل تمدید است و پس از هفت سال می توان تابعیت دریافت کرد.

اقامت تمکن مالی  مجارستان

بسیاری از متقاضیان رابین اجازه اقامت در مجارستان را دریافت می کنند تا در نهایت به سایر کشورهای اتحادیه اروپا نقل مکان کنند، زیرا هزینه کمتری نیاز دارد. با این حال، مجارستان به خودی خود یک کشور بزرگ است و تمام مزایای زندگی در اتحادیه اروپا را ارائه می دهد. قیمت املاک پایین تر، هزینه های زندگی مقرون به صرفه تر، خدمات ارزان تر، و فرصت های زیادی برای سفر و فعالیت های خارج از منزل وجود دارد. پس انداز مورد نیاز برای هر متقاضی فقط 10000 یورو است.