خرید کافه یا رستوران در خارج از ایران

فهرست مطالب

خرید کافه

مهاجرت با خرید رستوران یا کافه

خرید کافه یا رستوران از گزینه های محبوب بین ایرانیان برای سرمایه گذاری و مهاجرت میباشد که طرفداران بسیاری دارد. خرید رستوران یا کافه میتواند به عنوان یک منبع درآمد جدا از فرآیند مهاجرت درنظر گرفته شود یا اینکه با فرایند مهاجرت ادغام شود. در این مقاله کلیت این روش برای تمامی کشورها مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
در صورت مسعله اول (یک خانواده در ایران میباشد و آماده خرید رستوران از قبل راه اندازی شده در کشور مقصد میباشد).
در صورت مسعله دوم شما از قبل به کشور مقصد مهاجرت نموده اید و برای راه اندازی یک کسب و کار مایل به خرید رستوران یا کافه هستید.
در صورتی که پرونده مهاجرتی شما از نوع بیزنس باشد باید توجه داشته باشید که در صورت شکست کسب و کار شما یا ورشکستگی پرونده مهاجرتی شما به اقامت دائم تبدیل نخواهد شد.
در وحله اول باید توجه داشته باشید که داشتن مغاره یا رستوران در کشورهای غربی سبک متفاوت با ایران دارد. برای اداره مغازه یا رستوران شما باید یک شخص حقوقی از نوع شرکت های قابل ثبت در کشور مقصد را ثبت نمایید. صندوق رستوران کافه یا مغازه شما به حساب بانکی شرکت متصل خواهد بود و تمام درآمدهای رستوران یا کافه به این حساب واریز خواهد شد.

مهاجرت با خرید کافه یا رستوران

هزینه خرید رستوران دارای سابقه

اگر شما مایل به خرید یک رستوران دارای سابقه چندین ساله با سود مناسب هستید یا یکی از دوستان یا آشنایان شما در خارج از کشور پیشنهاد خرید این رستوران را به شما میدهد. برای بررسی اینکه آیا خرید این رستوران گزینه مناسبی برای شما هست یا نه به چه نکاتی باید توجه نماییم.

 برسی خرید یک رستوران، کافه یا مغازه

مرحله اول بررسی خرید یک رستوران، کافه یا مغازه

بررسی برگه های ترازنامه مالی سالیانه و ماهیانه با جزییات برای برسی سود زیان ماهیانه
درخواست برگه های مالیاتی رسمی از اداره مالیات
دراین مرحله به بررسی میزان فروش رستوران ، کافه یا مغازه در ماه های مختلف سال میپردازم تا میزان فروش را بررسی نماییم همچنین با تطابق دادن داده های ترازنامه مالی با برگه های اظهارنامه مالی رسمی دریافتی از اداره مالیات به صحت فروش و هزینه میپردازیم.

برسی موقعیت مکانی رستوران یا کافه

مرحله دوم بررسی موقعیت مکانی رستوران یا کافه 

در مرحله دوم به بررسی موقعیت مکانی رستوران یا کافه میپردازیم از پتانسیل های فروش آن کسب اطلاع نماییم. اصولا مهمتر سن فاکتور در خرید رستوران یا کافه موقعیت های مکانی مشخص مانند قرارگیری در نزدیکی محل های پر رفت آمد ، شرکت ها یا دانشگاه میباشد. مسلما باید در نظر داشته باشید گزینه ای برای شما مناسب میباشد که دارای پتانسیل رشدی باشد که مالکان قبلی از آن استفاده ننموده باشند.

 ارزش گذاری سرقفلی رستوران یا ملک برای خرید

مرحله سوم ارزش گذاری سرقفلی رستوران یا ملک برای خرید.

برای اینکه ایا تشحیص دهیم آیا قیمت فروش رستوران یا کافه قیمت مناسبی میباشد از فرمول های خاصی استفاده می نماییم که در حوزه تخصصی مشاورین ما میباشد .

تنظیم قراداد خرید رستوران یا کافه

مرحله چهارم تنظیم قراداد خرید

در مرحله خرید باید تعیین کنید که آیا شرکت حقوقی صاحب رستوران را از فروشنده میخرید یا فقط اجاره نامه رستوران ،کافه یا مغازه به شما منتقل مبشود. در صورت خرید شرکت حقوقی صاحب امتیاز باید به نکات بسیاری قبل از امضای قراداد توجه داشته باشید که شامل بررسی های وام های دریافتی شرکت، دیون، استعلامات قبل انتقال و گرفتن تاییدیه صاحب ملک قبل از انتقال سرقفلی به شما میباشد.تهیه و تنظیم درست قرارداد شامل بندهای انتقال سند، انتقال پرداخت، لیست وسائل و غیره از ضروریات مهم سند انتقال میباشد که نیاز به تهیه وتنظیم و بررسی وکیل مربوطه دارد.

راه اندازی رستوران از صفر

در صورت تمایل به راه اندازی یک رستوران یا کافه از پایه باید به دنیال یک لوکال local  یا محل مناسب برای راه اندازی یک رستوران باشید. در صورت سرو غذای گرم در محل مورد نظر باید از شرایط تهویه مناسب آن اطمینان حاصل نمایید.

خرید امتیاز فرنچایز

خرید امتیاز فرنچایز franchise

خرید لایسنس یا امتیاز رستوران های زنجیره ای مانند مکدونالد MacDonald یا Subway  نیز میتواند از موردهای مناسب دیگر برای سرمایه گذاری در حوزه فرنچایزها یا رستوران های زنجیره ای باشد. قبل از تصمیم در این مورد باید توجه باشید که رستوران های معروف زنجیره ای دارای شرایط خاص و برخی موارد مصاحبه و آزمون برای اعطای اینگونه از امتیازات میباشند.

راه اندازی رستوران افراد مبتدی

 راه اندازی رستوران افراد مبتدی

در صورتی که قبلا تجربه رستوران داری یا کافه داری ندارید باید در امر راه اندازی این کسب و کار محتاط باشید و حتما در شروع از مشاوره و کمک فردی خبره در این زمینه استفاده نمایید.