ویزا کار – اقامت کاری

فهرست مطالب

اقامت کاری

ویزا کار -اقامت کاری

ویزای کار مجوزی است که به شما این حق را می دهد که در کشوری غیر از کشور محل اقامت خود کار و زندگی کنید. برای واجد شرایط بودن برای ویزای کار باید چندین شرط واجد شرایط را داشته باشید که بسته به کشوری که می خواهید در آن کار کنید تغییر می کند.

دستورالعمل ویزای کار

هنگامی که ویزای کاری خود را دریافت می کنید، باید مطمئن شوید که قوانین ذکر شده در زیر را دنبال می کنید:

شما نمی توانید بدون اطلاع دادن به مقامات مهاجرت کارفرما را تغییر دهید.
اگر کارفرما را تغییر دهید، باید در همان صنعتی کار کنید که در ابتدا برای ویزای کار درخواست دادید.
برای داشتن ویزای کاری معتبر باید به کار ادامه دهید.
اگر بیکار هستید، چند ماه فرصت دارید تا شغل جدیدی پیدا کنید و دوباره برای ویزای کاری خود اقدام کنید.
محبوب ترین کشورها برای دریافت ویزای کار

در اینجا لیستی از برخی از ویزاهای کاری پرتقاضا در دنیا را برای شما مطرح میکنیم:

ویزای کار آمریکا

ایالات متحده چندین مجوز کار صادر می کند، اما رایج ترین ویزای کار H1B است. برای واجد شرایط بودن برای این ویزا، باید در یک بخش کاری خاص، به عنوان مثال، متخصصان فناوری اطلاعات، معماران، حسابداران و غیره مشغول به کار شوید. می‌توانید با آخرین به‌روزرسانی‌های مربوط به ویزای H1b در اینجا در تماس باشید.
ویزای کار انگلستان انواع مختلفی از ویزای کار وجود دارد که می‌توانید در بریتانیا برای آنها درخواست دهید، بسته به صلاحیت‌های خود و مناسب‌ترین آنها. محبوب ترین ویزا برای کارگران خارجی در انگلستان ویزای Tier 2 General است.
ویزای کار کانادا پرطرفدارترین راه مسیر اکسپرس اینتری است. برای واجد شرایط بودن برای این نوع ویزای کاری، باید امتیاز خاصی را کسب کنید که صلاحیت شما را به عنوان یک نامزد می سنجد.
ویزای کار استرالیا استرالیا چندین ویزای کاری، موقت و دائم ارائه می دهد. برای اکثر ویزاهای کاری استرالیا، شما باید توسط کارفرمای خود نامزد شوید و آنها باید درخواست جداگانه ای از طرف شما ارسال کنند.
ویزای کار اروپا رایج ترین ویزای کاری در اروپا کارت آبی اتحادیه اروپا است. مانند اکسپرس انتری کانادا، برای واجد شرایط شدن برای کارت آبی اتحادیه اروپا، باید از طریق یک سیستم امتیازدهی صلاحیت های شما را اندازه گیری کنید.

چگونه در اتحادیه اروپا شغل پیدا کنیم و کار کنیم

چه کسانی واجد شرایط ویزای کار هستند؟

اگر شرایط زیر را داشته باشید واجد شرایط ویزای کار هستید:

شما بالای 18 سال دارید (معمولاً بین 35-55).
شما یک قرارداد کاری در یک کشور خارجی دارید.
حداقل سه سال سابقه کار در زمینه کاری خود دارید.

انواع ویزای کار

دو نوع اصلی ویزای کار وجود دارد.

ویزای کار موقت این نوع ویزای کاری فقط چند سال اعتبار دارد. بسته به کشور، یا باید آن را تمدید کنید یا پس از انقضای آن به خانه بازگردید. برخی از کشورها ممکن است به شما اجازه دهند در صورت یافتن شغل جدید به ویزای کار دائم منتقل شوید.
ویزای کار دائم. ویزای کار دائمی به شما این امکان را می دهد که به طور دائم در یک کشور خارجی زندگی کنید و پس از اقامت در آنجا برای مدت زمان مشخص، حتی می توانید برای شهروندی اقدام کنید.

چگونه ویزای کار بگیریم؟

برای دریافت ویزای کار، باید مراحل درخواستی که در زیر ذکر شده است را دنبال کنید:

پیدا کردن کار قبل از درخواست برای مجوز کار، باید در یک کشور خارجی کار پیدا کنید. هنگام ارسال درخواست ویزای خود باید مدرکی مبنی بر قرارداد کاری ارائه دهید.
از سفارت یا کنسولگری وقت بگیرید. یک دفتر نمایندگی پیدا کنید که برای کشور مقصد شما ویزای کار صادر می کند. برای شرکت در مصاحبه ویزای خود باید یک وقت ملاقات بگیرید.
مدارک خود را آماده کنید. شما باید اسناد خود را با ترجمه آنها و تأیید در صورت لزوم آماده کنید.
درخواست خود را ارسال کنید. در بیشتر موارد، کارفرمای شما برای مجوز کار از طرف شما درخواست می کند، اما مواردی وجود دارد که ممکن است مجبور شوید درخواست خود را به تنهایی ارسال کنید.
در مصاحبه ویزا شرکت کنید. پس از رسیدن به تاریخ ملاقات، باید به سفارت/کنسولگری بروید و مصاحبه ویزای خود را تمام کنید. برخی از دفاتر ویزا ممکن است از شما بخواهند که پرداخت ویزا را در همان روز مصاحبه خود ارسال کنید – حتما با دفتر ویزا مشورت کنید.

چه مدت طول می کشد تا ویزای کار بگیرید؟

ویزای کار معمولاً طی سه تا شش ماه برسی می شود. با این حال، زمان پردازش بسته به کشور، نوع ویزای شما و سفارت یا کنسولگری متفاوت است.

آیا می توانم برای ویزای کار بدون کارفرما اقدام کنم؟

معمولاً بدون داشتن کارفرما نمی توانید برای ویزای کار اقدام کنید. با این حال، اگر می خواهید در خارج از کشور کار کنید اما هنوز پیشنهاد شغلی ندارید، یکی از گزینه ها دریافت ویزای جستجوی کار است که برخی از کشورها (مانند آلمان) آن را ارائه می دهند. گزینه دیگر، ویزای فریلنسر یا ویزای عشایری دیجیتال است، زیرا بسیاری از کشورها در صورت خوداشتغالی مجوزهای کار ویژه ای را ارائه می دهند.

مدت زمان ویزای کار چقدر است؟

ویزای کار بین پنج تا ده سال طول می کشد. اعتبار مجوز کار شما به کشور میزبان و نوع کاری که دارید بستگی دارد. بیشتر ویزاهای کاری برای مدت زمان قرارداد کاری شما صادر می شوند.

هزینه ویزای کار چقدر است؟

با هزینه های خدمات و مدیریت، ویزای کار می تواند تا 1000 دلار افزایش یابد. اما، باید در نظر داشته باشید که هزینه ها از کشوری به کشور دیگر تغییر می کند و اینکه ویزای کاری شما موقت است یا دائمی.

آیا می توانم با اعضای خانواده برای ویزای کار اقدام کنم؟

بله، می توانید همسر و فرزندان خود را با ویزای کاری همراه داشته باشید. برخی از کشورها ممکن است به شما اجازه دهند اعضای خانواده بزرگ مانند خواهر و برادر، والدین و غیره را به همراه داشته باشید.

دلایل رد ویزای کاری

دلایل متعددی وجود دارد که ویزای کاری شما ممکن است رد شود، اما رایج ترین آنها عبارتند از:

شما سابقه کیفری دارید.
شما یک درخواست ناقص ارسال کرده اید.
شما معیارهای صلاحیت را ندارید.
شما پیشنهاد کاری ندارید.

اقامت آمریکا

ویزای کار EB1 آمریکا