پناهندگی

فهرست مطالب

پناهندگی انگلیس

اقامت پناهندگی

سالانه بیش از یک میلیارد نفر در کشورهای خارجی درخواست پناهندگی می دهند. کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) بزرگترین سازمان جهانی است که با پناهندگان سروکار دارد و آنها را برای اسکان مجدد به کشورهای دیگر ارجاع می دهد. حقوق پناهندگان تحت کنوانسیون پناهندگان 1951 محافظت می شود و طبق این کنوانسیون، اکثر کشورهای جهان ویزای پناهندگی صادر می کنند. برای واجد شرایط بودن برای ویزای پناهندگی، ابتدا باید ثابت کنید که وضعیت پناهندگی دارید.

ویزای پناهندگی چیست؟

ویزای پناهندگی یک مجوز رسمی است که به شما امکان می‌دهد در صورت آزار و اذیت از کشور خود در یک کشور خارجی بمانید. دلایل آزار و شکنجه شما می تواند از مذهبی تا سیاسی متفاوت باشد. تا زمانی که دلایل قانونی برای اینکه چرا دیگر در کشور محل اقامت خود ایمن نیستید دارید، می توانید برای ویزای پناهندگی در کشور دیگری درخواست دهید.

معیارهای واجد شرایط بودن ویزای پناهندگی

برای واجد شرایط بودن برای ویزای پناهندگی، باید با تعریف پناهنده مطابق با تعریف کشور میزبان یا کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد مطابقت داشته باشید. معمولاً در صورتی که:

شما به دلیل آزار و اذیت هر یک از موارد زیر مجبور به ترک کشور خود هستید:
دین
نژاد
ملیت
عضویت در یک گروه اجتماعی خاص (جنسیت، گرایش جنسی و غیره)
در حالی که اکثر کشورها به این تعریف اشاره می کنند، تصمیم گیری در مورد اینکه آیا شما واجد شرایط ویزای پناهندگی هستید یا خیر، به عهده هر دولتی است.

تفاوت بین پناهجو و پناهنده

یک پناهجو در کشور دیگری درخواست حمایت کرده است و اگر این درخواست پذیرفته شود، پناهنده محسوب می شود.بنابراین، در حالی که ویزای پناهندگی شما در حال بررسی است، شما یک پناهجو هستید. پس از تایید، پناهنده می شوید. در مواردی که درخواست پناهندگی پذیرفته نشود، شما یک مهاجر غیرقانونی محسوب می شوید و ممکن است اخراج شوید.

از چه کشورهایی می توانید برای ویزای پناهندگی درخواست دهید؟

برخی از کشورهایی که بیشترین ویزای پناهندگی را صادر می کنند عبارتند از:

پناهندگی آمریکا

ایالات متحده. برای واجد شرایط بودن برای ویزای پناهندگی در ایالات متحده، باید توسط یک نهاد رسمی (UNHCR، سفارت ایالات متحده، برنامه پناهندگان ایالات متحده و غیره) به برنامه پذیرش پناهندگان ایالات متحده (USRAP) ارجاع داده شوید. سپس، یک افسر USCIS تصمیم خواهد گرفت که آیا شما واجد شرایط وضعیت پناهندگی در ایالات متحده هستید یا خیر، اگر چنین کنید، می توانید زندگی جدید خود را شروع کنید.

پناهندگی کانادا

کانادا مانند ایالات متحده، برای برنامه اسکان مجدد پناهندگان و بشردوستانه کانادا، باید از سوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، سازمان ارجاع دیگری یا یک حامی خصوصی نیز به عنوان پناهنده معرفی شوید. با این حال، اخیراً کانادا یک مسیر تحرک اقتصادی راه اندازی کرده است تا به پناهندگان ماهر کمک کند تا تحت ویزای کارگر ماهر به کانادا بروند.

پناهندگی استرالیا

ویزای پناهندگی استرالیا به صورت نامحدود صادر می شود و به شما اجازه می دهد تا به طور دائم در استرالیا کار و زندگی کنید. با این حال، برای واجد شرایط بودن برای ویزا باید به عنوان پناهنده توسط UNHCR ثبت نام کنید. استرالیا همچنین در صورتی که به صورت غیرقانونی وارد کشور شده باشید و نتوانید به کشور خود بازگردید، ویزای حفاظتی موقت صادر می کند.

پناهندگی المان

برای واجد شرایط بودن برای ویزای پناهندگی در آلمان، باید درخواست پناهندگی بدهید. سپس پرونده شما توسط یک افسر پرونده بررسی می شود و در صورت موافقت با درخواست، اجازه اقامت سه ساله دریافت خواهید کرد. همچنین اگر قبلاً وضعیت پناهندگی را از UNHCR دریافت کرده باشید، واجد شرایط درخواست هستید.
در حال حاضر 145 کشور در سراسر جهان کنوانسیون 1951 پناهندگی را امضا کرده اند که موظف به ارائه حمایت از پناهندگان و ارائه ویزای پناهندگی هستند.

فرآیند درخواست پناهندگی

برای درخواست ویزای پناهندگی، باید دو مرحله حیاتی را که در زیر ذکر شده است انجام دهید:

برای وضعیت پناهندگی اقدام کنید.
فرم های درخواست را پر کنید.
برای وضعیت پناهندگی اقدام کنید
برای اینکه به عنوان پناهنده در نظر گرفته شوید باید یک درخواست رسمی ارائه دهید—شما می توانید درخواست خود را به دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل یا یک دولت خارجی ارسال کنید. سپس، شما تحت تعیین وضعیت پناهندگی (RDS) قرار می گیرید که توسط کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل یا کشور میزبان شما بر اساس قوانین بین المللی، منطقه ای یا ملی انجام می شود. در طی این فرآیند مشخص خواهد شد که آیا شما واجد شرایط وضعیت پناهندگی هستید یا خیر.

فرم های درخواست را پر کنید
اگر به شما وضعیت پناهندگی داده شود، به کشور دیگری ارجاع داده می شوید که می تواند میزبان شما باشد و ویزای پناهندگی را در اختیار شما قرار دهد. کشور میزبان شما در فرآیند درخواست به شما کمک می کند و تنها کاری که باید انجام دهید این است که فرم های درخواست را پر کنید. هنگامی که درخواست ویزای شما بررسی و اعطا شد، می توانید به عنوان پناهنده در کشور جدید خود زندگی کنید.

مهم: برای درخواست ویزای پناهندگی در هر کشوری، باید توسط یکی از سازمان های زیر به آن کشور با وضعیت پناهندگی معتبر معرفی شوید:

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR).
یک سازمان غیر دولتی تعیین شده (NGO).
سفارت یا کنسولگری کشور میزبان شما.
اگر وضعیت پناهندگی نداشته باشم چه می شود؟
اگر وضعیت پناهندگی ندارید، نمی توانید برای ویزای پناهندگی اقدام کنید. با این حال، شما می توانید وارد یک کشور شوید و در بندر ورودی آن کشور درخواست پناهندگی کنید و یک نهاد رسمی دولتی پرونده شما را مورد بررسی قرار می دهد. علاوه بر این، برخی از کشورها مانند استرالیا برای هر کسی که در صورت بازگشت به کشور خود ترس موجهی از آزار و اذیت دارند، ویزاهای بشردوستانه دیگری صادر می کنند.

مدارک مورد نیاز برای درخواست اقامت پناهندگی

برای درخواست ویزای پناهندگی خود باید مدارک زیر را تهیه کنید:

فرم های درخواست. پس از تأیید وضعیت پناهندگی شما، باید فرم های درخواستی را که کارمند پرونده به شما می دهد پر کنید. اطمینان حاصل کنید که جزئیات خود را ارائه کرده اید و هنگام پر کردن فرم ها صادق باشید.
گذرنامه. در صورت امکان باید پاسپورت خود یا هر مدرک شناسایی دیگری که توسط کشور خود صادر شده است ارائه دهید.
گواهی پناهندگی شما باید ثابت کنید که پناهنده ای هستید که واجد شرایط دریافت ویزای حفاظتی هستید (شناسنامه پناهندگی صادر شده توسط UNHCR یا سفارت خارجی).
سایر اسناد پشتیبانی هر گونه مدارک تکمیلی را که می تواند به پرونده شما برای ویزای پناهندگی کمک کند اضافه کنید—کارگر پرونده شما همچنین از هر گونه شرایط اضافی به شما اطلاع خواهد داد.

زمان رسیدگی به پرونده پناهندگی

چندین ماه یا سال طول می کشد تا درخواست ویزای پناهندگی شما بررسی شود. تاخیر در رسیدگی به ویزا به دلیل هجوم پناهندگان هر ساله است.

هزینه اقامت پناهندگی

ویزای پناهندگی معمولاً رایگان است و هرگونه هزینه اداری توسط UNHCR یا یک سازمان غیردولتی پوشش داده می شود.

اقامت پناهندگی برای چه مدت اعتبار دارد؟

ویزای پناهندگی معمولا دائمی است و در نهایت منجر به اخذ تابعیت در کشور میزبان شما می شود.

آیا پناهندگان اقامت دائم می گیرند؟

بله، به پناهندگان پس از ادغام در کشور جدیدشان اقامت دائم و شهروندی پیشنهاد می شود.

رد پرونده پناهندگی

ویزای پناهندگی شما ممکن است به دلایل زیر رد شود:

شما شرایط واجد شرایط بودن برای ویزای پناهندگی را ندارید.
شما سابقه کیفری دارید و برای فرار از زندان به دنبال پناهندگی هستید.
هیچ دلیل مالی خوبی وجود ندارد که نتوانید به کشور خود بازگردید.
شما قبلاً از کشور دیگری محافظت دریافت کرده اید.
اگر ویزای پناهندگی شما رد شود، پرونده شما برای تجدید نظر و بررسی به دادگاه مهاجرت ارسال می شود. با این حال، به احتمال زیاد به کشور خود اخراج خواهید شد.

پس از دریافت پناهندگی

هنگامی که ویزای پناهندگی شما تایید شد، کشور میزبان شما به شما کمک می کند تا در آن اقامت کنید. اگر نمی توانید از گذرنامه خود استفاده کنید، یک سند سفر پناهندگی برای شما صادر می شود که به شما امکان می دهد در حالی که تحت ویزای پناهندگی هستید به کشورهای دیگر سفر کنید (به جز کشور شما وطن). در نهایت، شما می توانید در کشور جدید خود تابعیت شوید و با یک پاسپورت جدید شهروند شوید.

اینجا را بررسی کنید که با سند سفر پناهندگی می توانید بدون ویزا بروید.

آیا می توانم با اقامت پناهندگی به کشور خود بروم؟

پس از دریافت ویزای پناهندگی، نمی توانید به کشور مبدا خود بازگردید. اگر باید برگردید، باید از کشور میزبان خود اجازه بگیرید و نمی توانید از گذرنامه اصلی خود برای سفر استفاده کنید. در این مورد، باید از سند سفر پناهندگی خود استفاده کنید.

مهم: اگر بدون اجازه از کشور میزبان خود به کشور خود بازگردید، ویزای پناهندگی خود را نقض کرده اید و دیگر پناهنده محسوب نمی شوید.